Basur İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Basur İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 152 kez okundu.

Basur için hangi doktora gidilir ? Basura hangi poliklinik bakar ? Basur için hangi bölüme gidilir ?

Basur İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Basur nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda basura hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Basur Nedir ?

Mayasıl veya hemoroid olarak adlandırılan basur hastalığı, anüs içerisindeki toplardamarların basınç sebebiyle genişlemesi nedeniyle anüsün son bölümünden dışarı çıkmasıyla oluşur. Genelde bu damarlar dışarı sarkar bu sarkmanın nedeni ise artan basıncı dengelemek içindir. Bu sarkan damarlar genelde kırmızıdan mor renkliye geçişlidir. Basur hastalığının evresine göre kanamalar ve ağrılar yaşanır. Dengeli ve sağlıklı beslenmeyen kişilerde ve 50 yaşını aşmış olan kişilerde sık görülür.

Basur Hastalığının Nedenleri Nelerdir ?

Obezite, alkol kullanımı, ishal, lifli gıdaların vücuda az alınması, hareketsiz yaşam, bisiklet sürmek, sürekli kalçanın üzerine oturmak, bağırsak tümörleri, toplardamarların bozuk olması, kabızlık, tuvaleti yaparken ıkınmak, damarların zayıf olması gibi nedenler basurun nedenleridir. Ayrıca özellikle uzun yol şoförlerinde ve sürekli oturarak çalışan kişilerde sık görülür.

Basur Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

  • Makatta görülen kanama,
  • İltihaplanma,
  • Şişmiş, makattan dışarı çıkmış, kırmızı ve mor renkli basur memeleri,
  • Dışkı yapma esnasında görülen makat ağrısı,
  • Dışkılama esnasında makatta kanama görülmesi,
  • Makat bölgesinde kaşıntı,
  • Makat bölgesinde yanma,
  • Dışkılama hissi oluşmasına rağmen dışkılama yapılamaması,
  • Kronik kabızlık.

Basur Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Öncelikle iki tür basur olduğunu ve bunların iç ve dış basur olduğunu söyleyebiliriz. İç basur rahatsızlığında kanama ve iltihaplanma oluşur. Makatın kapanmasına neden olan kasların basınç nedeniyle genişlemesiyle iç basur oluşur. İç basur genellikle makattan dışarıya sarkar ve elle baskı uygulandığında tekrar makattan içeri girer.
Dış basur ise makatın alt kısmında yer alan toplardamarların basınç nedeniyle genişlemesiyle oluşur. İç basur olmadan dış basur görülemez. Kanama, makattan dışarıya sarkmış basur memeleri, makatın tamamen bu basur memeleriyle kapanması ve aşırı kasılmalar oluşur. Bu basur memelerinde ağrı, şişlik ve kanama görülür. Ayrıca dışkılama sırasında kaşıntı ve yanma hissi oluşur.

Basur hastalığının tedavisinde öncelikle tanı koyulmalıdır. Hastalığın kaçıncı evrede olduğu belirlenir ve ona göre bir tedavi uygulanır. Genellikle basur şikâyetlerinde doktorlar tarafından cerrahi müdahale uygulanır ve basurun neden olduğu memeler alınır, çatlaklar kapatılır. Eğer basur hastalığınız ilk evrede ise sadece kanama ve çok az ağrı yaşarsınız ve bu evre genellikle ilaçla ve düzenli beslenmeyle önlenebilir. Ancak basur hastalığınız şiddetli ağrı, makattan taşan memeler ve her dışkılamada kanama yaşanıyorsa bu evrede basur hastalığınız geriye gidemez. Basur kalınbağırsak kanserine neden olmaktadır ve retroskopi yoluyla basurun tümöre neden olup olmayacağı öğrenilmelidir.

Basur hastası olan kişinin kesinlikle baharatlı ve acı besinler tüketmemesi gerekmektedir. Düzenli beslenmeli ve lifli gıdalar almalıdır. Kahve, sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Sıcak suya oturulmalıdır. Düzenli egzersizler ve spor yapılmalıdır.

Basur hastalığının ileri evrelerinde cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Eğer düzenli beslenme, hareketli yaşam ve diğer müdahaleler bir etki yaratmıyorsa cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Ancak basur tekrarlanan bir hastalıktır ve basur ameliyatı olan kişi ameliyat sonrasında da kendine dikkat olması gerekmektedir.

Basur için hangi doktora gitmeyelim ? Basur hangi bölüme girer diye soruyorsanız genel cerrahi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git