Göğüs Ucu Kaşıntısı Neden Olur?

15.08.2016
Göğüs Ucu Kaşıntısı Neden Olur?

Hemen hemen her kadında yaygın olarak görülen göğüs ucu kaşıntısı çoğu zaman alerji, iltihap, fiziksel bir tahriş gibi genel nedenlere bağlı olarak geliştiği için fazla sıkıntı doğurabilecek bir durum değildir. Fakat bu nedenlerin dışında da farklı ve büyük nedenlere bağlı olabileceği için farkedildiği takdirde yapılacak en doğru şey bir uzmana başvurmak olacaktır. Peki, göğüs ucu kaşıntısının temel sebepleri nelerdir?

Göğüs bölgesinde ya da iç çamaşırları yıkmada kullanılan sabun, deterjan ve peeling gibi kimyasallar iyi durulanmadığı takdirde vücutla temas eden kimyasal uyarının etkisiyle ten tepki olarak kaşınma hissini uyandırabilir. Bu nedenle mümkünse doğal içerikli temizleyici ürünler kullanılmalı ve bu ürünler tenden ve çamaşırlardan iyice durulanarak uzaklaştırılmalıdırlar.

Bunun dışında kullanılan çamaşırın yapıldığı maddede göğüs uçlarında ya da vücudun diğer bölümlerinde kaşıntı yaratabilir. Örneğin petrol kökenli naylonların kullanıldığı iç çamaşırları bu tepkinin oluşmasının en yaygın nedenlerinden birdir. Vücut terlediğinde hava geçişi olmadığından dolayı göğüs tahriş olur ve kaşıntı oluşur. Bundan dolayı pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Şayet pamuğa da vücudunuz tepki gösteriyorsa bir uzmana danışarak farklı içerikli iç çamaşırlarını kullanmalısınız.

Göğüs uçlarındaki kaşıntıya beslenme ve kullanılan ilaçlarda sebep olabilir. Gün içerisinde tükettiğiniz besine ya da ilaca karşı vücudunuz alerjik reaksiyonlar gösteriyor ve bunu kaşıntı şeklinde açığa çıkarıyor olabilir. Ama kaşıntının sebebi eğer ilaç veya besinler ise kaşıntı sadece göğüs uçlarında olmaz. Tüm vücutta da görülebileceği gibi genel olarak kollarda ve bacaklarda da görülebilir.

Ayrıca hamilelik döneminde salgılanan fazla hormonlar nedeni ile göğüs büyür. Göğüsün büyüyor olması da göğüs uçlarında kaşıntı yapabilmektedir. Yani göğüs uçları kaşınıyor ise kişi hamile olabilir. Ancak bir kadının gelişme sürecinde göğüsleri büyüyeceği için bu büyümekten kaynaklanan kaşıntı her zaman için hamilelik belirtisi olmaz.

Göğüs uçlarının kaşınmasının bir diğer nedeni de göğüste meydana gelen iltihaplanma ve deri hastalıkları da olabilmektedir. Eğer göğüs uçlarında kaşıntının yanı sıra kızarıklık, pullanma, deride dökülme ve göğüste bir akıntı gibi şikayetler de mevcut ise bu durumun bir cilt hastalığı olması oldukça mümkün. Eğer bu şikayetleri yaşıyor iseniz vakit kaybetmeden bir doktora görünmenizde yarar vardır. Zira bu belirtiler egzama ve cilt kanseri gibi ciddi hastalıkların da belirtileri olabilmektedir.

Eğer yeni öğrendiğiniz ya da süregelen bir karaciğer ya da böbrek hastalığınız varsa bu hastalıları gidermek için kullanılan ilaçlar kıl köklerine etki edebilme ihtimali olduğu için kaşıntı oluşabilir. Özellikle lösemi ve diyabet hastalarında bu durum sıklıkla görülmektedir. Yalnız bu kaşıntılar tüm vücutta görülebilir. Bunlar dışında iç ve dış parazitler ve ya dışarıdan yapılan fiziksel bir etki ile oluşan tahriş durumları da kaşıntıya sebebiyet verebilirler.

Göğüs uçlarının kaşınması kıyafet üzerinde kalan deterjan, sabun be ya parfüm gibi maddelerin ciltte alerji olması ile de mümkün olabilmektedir. Bu yüzden özellikle göğüse temas eden kıyafetlerin temizce yıkanmış ve iyi durulanmış olması gerekmektedir. Özellikle sütyenler meme uçlarına direkt olarak temas ettiğinden dolayı meme uçlarında kaşınma gibi şikayetlere neden olabilmektedir. Eğer göğüs uçlarında kaşınma ile birlikte yanma, çekirdeklenme ve kararma gibi belirtilerde varsa ve 20 yaş civarında iseniz bu bir olgunlaşma belirtisi de olabilmektedir. Böyle bir durumda endişelenmeye hiç gerek yoktur.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.