Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

  17.10.2017
  Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

  Yağ asitleri ve A, E ve C vitaminleri açısından zengin, hafif ve neredeyse kokusuz bir yağdır. Rahatsız edici olamayan, hafif kokusu vücudunuza sindiğinde kimse neden olduğunu fark etmese de etrafa hoş bir koku yayarsınız.

  Hem saç hem de tüm cilt için kozmetik sektöründe kullanılan kayısı çekirdeği yağı, dikkatli olmak kaydıyla destek besin olarak da kullanılabilmektedir. Nemlendirme ve sıkılaştırma etkilerinin yanısıra, yaşlanma etkilerini ve kırışıklıkları zayıflatma, akneli ve sivilceli ciltleri tedavi etme, egzamalı dokular, yara ve iltihap onarımında etki gösterir. Saç için de nemlendirme, canlandırma, besleme, kırıkları onarma amaçlı yağdan faydalanılabilir.

  Bebe yağlarının da içeriğine katılan faydalı olduğu gibi güvenle kullanılabilen bir yağdır. Cilt güzellikleriyle ünlü Uzakdoğulu kadınların avokado yağı ile birlikte cilt için faydalandıkları en önemli yağlardandır. El, yüz, ayak, vücudun geneli ve saç için ayrı ayrı çok faydalıdır. Ayrıca göz çevresi ve dudaklara da uygulanmasında sakınca olmayan nadir cilt bakım ürünlerindendir.

  Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

  1. Cildi nemlendirir

  Kayısı çekirdeği yağı, cildin ihtiyaç duyduğu nem oranını sağlar. Tüm cilt tipleri için kullanımı uygundur. Yüz için kullanılabildiği gibi tüm vücut için de kullanılabilir. Bu nedenle banyo sonrasında tüm vücuda sürülebilir. Yüz için ise gece yatmadan önce bir pamuk yardımı ile cilde uygulanmalıdır. Dudağın kuruyarak soyulmasının önüne geçerek dudak çatlamasına iyi gelir.

  2. Cildi sıkılaştırır

  Leylak yağının içeriğinde bulunan A, E ve C vitaminlerinin etkisiyle cildi sıkılaştırır.  Düzenli bir şekilde cilde masaj yaparak uygulandığında cilde elastikiyet kazandırarak cildin erken yaşlanmasını önler. Yüzdeki kırışıklık ve ince çizgileri giderir. Selülit ve çatlak görünümünü gidererek cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

  3. Göz altı morlukları ve koyu halkaları giderir

  Göz altı morlukları ve koyu halkalar bir çok kadının korkulu rüyalarından birisidir. Kayısı çekirdeği yağı, göz çevresine etkili bir bakım sağlayarak göz altı morlukları, koyu halkaları, kaz ayakları ve kırışıklıkları giderir.

  4. Sivilce oluşumunu önler

  Kayısı çekirdeği yağı, yağ ve kir ile tıkanmış gözenekleri derinlemesine temizleyerek sivilce oluşumunu önler. Bir pamuk yardımı ile cilde masaj yaparak uygulayabilir ve 10 dakika bekledikten sonra su ile cildinizi temizleyebilirsiniz.

  5. Meme ucu yarasına ve çatlaklarına iyi gelir

  Hamilelik döneminde kadınların meme uçlarında oluşan çatlak ve yaraya iyi gelir. Bir pamuk yardımı ile göğüs ucuna uygulanabilir ve 5 dakika bekledikten sonra su ile temizlenmelidir.

  6. Egzamaya iyi gelir

  Kayısı çekirdeği yağı, egzama, sedef ve mantar gibi cilt hastalıklarının deride oluşturduğu kaşıntı, yanma ve tahriş hissini azaltarak tedavi sürecine yardımcı olur. Bir pamuk yardımı ile cilde uygulandığında ciltte rahatlatıcı bir etki oluşturur.

  7. Yara ve yanıkların iyileşmesine yardımcı olur

  Kaya çekirdeği yağı, yara ve yanıkların iyileşmesine yardımcı olur. Arı ve böcek sokması sonucu oluşan cilt kızarıklıklarını giderir. Ciltte kabuklaşmış bir yara varsa iltihap oluşmasını engelleyerek koruyucu bir etki sağlar.

  8. Kuru saçları nemlendirir

  Kuru saçları nemlendirir ve saça sağlıklı bir görünüm kazandırır. Böylece saç derisinde oluşan kaşıntı ve kızarıklığı giderir. Duş sonrasında saç derisine kayısı çekirdeği yağı ile bakım yapabilirsiniz.

  9. Saçı besleyerek canlandırır

  Saç köklerini besleyerek saçın sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olur. Boya ve röfle gibi işlemler sonucunda hasar görmüş saçı onararak saç tellerini güçlendirir.


  Kayısı Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

  • Kuru cildi derinlemesine nemlendirir.
  • Yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırır.
  • Arı ve böcek sokması sonucu oluşan cilt kızarıklığını giderir.
  • Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına iyi gelir.
  • Mantar ve uçuk gibi cilt enfeksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur.
  • Cildin esnekliğini arttırır ve dildi sıkılaştırır
  • Cilt kırışıklıkları, ince çizgileri ve selüliti giderir.
  • Kaşıntıyı giderir.
  • Meme ucu yarası ve çatlaklarına iyi gelir.
  • Yağ ve kir ile tıkanmış cilt gözeneklerini temizler.

  Kayısı Çekirdeği Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

  • Saça ihtiyacı olan bakımı sağlayarak canlandırır.
  • Kuru saçları nemlendirir.
  • Saç köklerini besleyerek saça parlak bir görünüm kazandırır.
  • Saç kırıkları oluşumunu önler ve mevcut kırıkları onarır.
  • Yıpranmış ve hasar görmüş saçları onarır ve güçlendirir.
  • Saçın hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

  Daha Fazla Kaynak:

  Kayısı Sabunu Faydaları Nelerdir?

  YAZAR BİLGİSİ
  Modanium Özel
  Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.