Avokado Yağının Faydaları Nelerdir?

18.10.2017
Avokado Yağının Faydaları Nelerdir?

Avusturya ve Güney Afrika’ya has tropikal bir meyvedir, sıcak iklimi sever. Ülkemize yakın bir geçmişte girip, Akdeniz bölgesinde kısmen yetiştirilen bir meyvedir.

Meyve ve yağı yemek yapımında, salatalarda kullanıldığı gibi birçok sağlık sorununa da faydası vardır. Bu açıdan kozmetik sektöründe saç ve cilt bakım ürünlerinin de aranan meyvesidir. Cildi nemlendirir, yatıştırır ve canlandırır. Vitamin ve mineraller açısından zengin, antioksidan ve yağ asidi açısından etkili içeriği ile daha birçok sağlık sorununa yardımcı elemandır.

Esansiyel bir yağ sanılsada seyreltmeye ihtiyaç duyulmayan karıştırıcı yağ statüsündedir. Karıştırıcı yağlar esansiyel yağları seyreltmek için kullanılan uçucu olmayan bir yapıya sahiptir. Bunun sebebi de meyve veya bitkilerin kabuk ve çekirdeklerinden çıkartılan yağ olmasından kaynaklanır. Yağ avokadonun küspesinden soğuk pres yöntemi ile elde edilir. Esansiyel yağ gibi keskin kokuları da olmaz.

Hafif ve karıştırıcı olduğu için, direk cilde uygulandığı gibi, kullanım amacına göre esansiyel yağlarla da birleştirilerek kullanılmaktadır.

Avokado Yağı Besin Değeri

 • Protein,
 • A, C, D, K ve E vitaminleri, B12,
 • Potasyum, Bakır, Demir, Çinko,
 • Lesitin, lutein ve karotenoid,
 • Doymamış yağ asitleri, linoleik asit,
 • Oleik asit ve tekli doymamış yağ, yağ asitleri,
 • Omega 9,
 • Alfa karoten ve beta karoten,
 • Antioksidan.

Emilimi kolay bir yağdır. Yağ denmesine rağmen yağlı his vermez. İçeriğinde bulunan karotenoid maddesi, emilimi arttırarak antioksidan özelliği ile faydasını 17 kat daha arttırır. Cilde direk uygulanabilen avokado yağı antioksidan özelliği ile cildi nemlendirir, iyileştirir, yeniler, canlandırır ve korur.

Zeytinyağının ana bileşeni olan oleik asit açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olması, güvenilirliği ve kullanımının sağlıklı olduğunun kanıtıdır. Si doymuş yağ, çoklu doymamış yağ, pi tekli doymamış yağ ve omega 9 yağ asidinden oluşur.


Avokado Yağının Vücuda Faydaları

1. Kolesterolü Düşürür ve Kalp Sağlığını Artırır

Kanda bulunan kötü LDL kollestrolü düşürerek, HDL iyi kollestrolü arttırarak kalp sağlığını korur. Kalp dostu bir yağdır. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve mısır yağı ile karşılaştırıldığında güvenilir yağ olarak kabul edilmiştir. Kan basıncını dengeleyerek, yüksek tansiyonu düşürür.

2. Göz Sağlığında Faydalıdır

Gözlerin doğal yapısında bulunan, koruyucu gizli ajanlardan karotenoid , lutein içinde bulunur. Bileşiminde olan lutein tüketimi, göz sağlığı için antioksidan etkisi ile göz hastalıkları riskinde azalma sağlar. Yaşa bağlı oluşan göz hastalıkları düzenli tüketilmesi ile ilerleme sürecini durdurur.

3. Besin Emilimini Arttırır

Vücut sağlığı için yağ, besinlerin emilimi için gerekli yapı taşlarındandır. Sebze ve meyve tüketimlerinde avokado kullanmak, vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerden karotenoid ile emilimi arttırır.

4. Eklem Ağrılarını Azaltır

Yapılan çalışmalar neticesinde avokado yağı ve soya fasulyesi yağından elde edilen ekstrenin eklem iltihabı hastalıklarından Osteoartrit ağrısının şiddetini azaltmada yardımcı olduğunu gösterdi. Ayrıca aynı ekstratın diş eti hastalığında, doku kaybına neden olan proteinin etkisini engelleyerek, antienflamatuar etkisi ile hastalığın önlenmesine yardımcı olur.

5. Cilt Yaralarının İyileşmesini Sağlar

İçeriğinde bulunan yağ asidi ile B12 vitamini içeren kremden elde edilen ekstratın, cilt yaralanmalarını hızlı bir şekilde iyileştirdiği bulunmuştur.

6. Serbest Radikalleri Etkisizleştirir

Vücutta tek başına dolaşan ve çiftleşmek için serseri mayın gibi hareket eden serbest radikaller birçok hastalığında kaynağıdır. Serbest radikallerin meydana getirdiği hasarlı bölgeleri ise antioksidanlar savaşarak etkisiz hale getirmeye çalışır. Serbest radikallerin çoğalmasını azaltarak etkilerini azaltmaya yardımcı olur.


Avokado Yağının Cilde Faydaları

 1. Cilt için en büyük ve önemli etkisi iyi bir nemlendirici olmasıdır.
 2. Çatlakların giderilmesi için derinlemesine nemlenme sağlar.
 3. Antibakteriyel olması, E vitamini içermesi cilt için çok önemlidir. Bu özelliği güzellik sektöründe kabul görmesine sebep olmuştur.
 4. Birlikte kullanıldığı diğer yağların etkisini arttırarak ve iyileşme, emilimi hızlandırdığı bilimsel olarak tespit edilmiştir.
 5. Hücre yenileme özelliği ile cildin yenilenmesi ve yaşlanma etkilerini azaltmada etkin rol alır.
 6. Cilt sorunlarından akne ve sivilce oluşumlarını, vitamin ve mineral takviyesi ve iltihap önleyici etkisi ile iyileşme sağlar.
 7. Nemlendirici etkisi ile özellikle kuru ciltlerde oldukça etkilidir.
 8. Cilt hastalıklarından biri olan egzamanın, kaşıntı ve kuruluk sorunlarını gidermede etkilidir.
 9. Cilt bakımı yapmak önemli bir uygulama olsa da cildinizdeki sorunların kaynağının ne olduğunu bilip ona göre bakım yapmak her zaman daha doğru sonuç almanızı sağlayacaktır.
 10. Cilt için gereken kolojen vücut tarafından üretilen bir proteindir. Kolejen üretimi ve elastin genç bir ciltte daha çok bulunur. Zamanla kolojen ve elasten miktarında azalma, ciltte kırışıklıklara, sarkma ve yaşlanmaya neden olur.
 11. Kolojenin cilde sağladığı pürüzsüzlük ve esnekliktir. Bu özelliği cilde keratin ile verir. Kolojenin cildinizde neden azaldığını bilir ve tedbir alırsanız, sağlıklı bir cilde sahip olmanız kaçınılmaz olacaktır.
 12. Cilt kendini gün içinde gördüğü zararlı etkilerden arındırarak tamir etme gücüne sahiptir.
 13. Kolojeni arttırmak ve yaşlanma oranını azaltmak için yardımcı bir etkendir.
 14. Steroidlerce zengin, serbest radikallerin zararları ile savaşan, hücreleri koruyan E vitamini ve omega 3 yağ asidi açısından zengin bir yağ oluşu kolojen üretimine de destek vermektedir. Bu nedenle cildinize güne başlarken düzenli olarak uygulamak, cildin esnekliğini azaltan etkenlerle gün içinde savaşacaktır.
 15. Gece yatarken uygulamak ise cildin kendini onarma sürecine katkı sağlayacaktır. Özellikle cilt kanseri riskini, kanserli hücre oluşumunu ile savaşarak engelleyecektir.
 16. Özellikle soğuk pres sıkım olması durumunda cilde doğrudan uygulanmasında bir sakıncası yoktur. Fakat alerjik durum söz konusu olma ihtimaline karşı kolunuzun iç kısmına bir miktar yağ uygulayıp test yapmakta fayda vardır.
 17. Özellikle kuru ciltlere bir miktar yağ parmak uçları ile cilde hafif hareketler masaj yaparak sürülür. Ayrıca taşıyıcı yağ olduğu için esansiyel yağları seyreltme de ve birçok maske yapımında nemlendirici özelliği için kullanımı uygun bir yağdır.
 18. Cilt bakım kremi içine ilave edilerek etkisi arttırılarak uygulanır.
 19. Güneş lekelerinde, cilt sorunlarında, kırışıklık ve çatlaklarda rahatlıkla direk olarak kullanılır.
 20. Mutfakta yemek yağı olarak tüketilmesi de mümkündür. Özellikle salata ve soslarda diyet yağı olarak tercih edilir.
 21. Göz altı kırışıklıklarına ufak bir parça parmak ucu ile uygulanır. Ayrıca meyvesine yağı katılarak uygulamak da mümkün. Göz altı morlukları için aynı uygulamayı yapmak etkili sonuçlar verecektir.
 22. Vücut masaj yapımı için uygun bir yağdır. Özellikle kas ve eklem ağrılarını azaltmak, vücuda direnç katmak için tüm vücuda uygulanarak 2 saat sonra ılık bir duş alınabilir.

Avokado Yağının Saça Faydaları

 1. Saça doğrudan uygulama yapmaya elverişli bir yağdır.
 2. Saçı nemlendirmek ve güneşin etkilerinden korumak için dışarı çıkmadan bir parça ele alınarak saç nemlendirilir.
 3. Ayrıca saçı dipten uca beslemek, yenilemek, onarmak için saç diplerinden başlayarak masaj yaparak uygulanır.
 4. Saç derisine elastikiyet vererek nemlendirip antioksidan özelliği ile kepeklenmeyi önler.
 5. Kan dolaşımını hızlandırarak saça canlılık yumuşaklık ve parlaklık verir.
 6. Esansiyel yağ ve vitamin takviyeleri ile yapılan maske uygulamalarının aranan yağlarından biridir.
 7. Saça uygulanacak maskelerin içinde en çok tercih edilen yağdır.
 8. Saçı besler, kırılmayı önler ve onarır.
 9. Saç kuruluğundan oluşan dökülmeleri de engeller.
 10. Saç diplerine uygulandığında kan akışını hızlandırarak cilt gözeneklerini açar ve kıl köklerini güçlendirerek dökülen saçların çıkmasına yardımcı olur.
 11. Saç derisinde kolayca emildiği için kalıntı bırakmaz.

Avokado Yağının Yan Etkileri

Kullanıma bağlı etkilerine, karıştırılıp tepkime oluşturması durumu ile ilgili bilinen bir yan etkisi bugüne kadar belirtilmemiştir. Hamile ve emzirenler içinde kullanımında herhangi bir sakınca bulunmamasına rağmen doktor izni alınmasında fayda vardır. Birlikte kullanılan ürünlerde herhangi bir etkinin olup olmayacağını öğrenmek için kolun arka kısmına hazırlanan karışım veya yağdan bir parça sürülerek alerjik reaksiyon durumu test edilmelidir. Test durumuna göre saç veya ciltteki sorunlu bölgeye uygulanmasında bir sakınca yoktur.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.