Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

18.10.2017
Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Çay ağacı yağı, Melaleuca alternifolia bitkisinin yapraklarının ve dallarının buharda damıtılmasıyla elde edilen bitkisel bir yağdır. Güneydoğu Avustralya’da yetiştirilmesi sebebiyle kıtada kullanımı oldukça yaygındır. Bunun yanında saç ve cilt bakımında kullanılan yağın antiviral, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri bulunur.

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Çay ağacı yağının sağlık için faydaları arasında bakteriyel ve fungal cilt rahatsızlıklarını tedavi etmesi, enfeksiyonu önlemesi ve iyileşmesine yardımcı olması yer alır. Sedef hastalığının, sivilcelerin, tırnak mantarının tedavisine destek olur. Kesik ve yaraların enfeksiyon kapmasını önler ve iyileştirir.

1. Akne Tedavisine Yardımcı Olur

Akneler, düzensiz yağ bezleri nedeniyle oluşmaktadır. Yağ bezlerinin düzgün bir şekilde çalışmaması sadece akne oluşumuna değil egzama ve sedef gibi hastalıkların oluşmasına da sebep olmaktadır. Çağ ağacı yağı ve akne tedavisinde kullanılan ilaçların etkin maddeleri ile yapılan karşılaştırmalı bir çalışmada; çay ağacı yağının, ilaçların etkin maddeleri kadar tesirli olduğu sonucuna varılmıştır. Yağın bu özelliği göstermesindeki temel sebep ise içeriğinde bulunan antimikrobiyal maddelerdir. Diğer bir yandan yağın ilaçlara göre yan etkileri daha azdır ve aknelere sebep olan bakterilerin temizlenmesinde de etkilidir. Sebum bezlerinin de hızlı bir şekilde temizlenmesini sağlayan çay ağacı yağı, kısa bir süre içerisinde pürüzsüz bir cilde sahip olunmasına yardımcı olmaktadır.

2. Kulak Enfeksiyonu Tedavisine Yardımcı Olur

Çay ağacı yağı kulak da dahil olmak üzere vücudun bütün bölgelerindeki enfeksiyonlarda topikal olarak kullanmak için uygun bir yağdır. Kulak iltihabında kulağa birkaç damla damlatılması durumunda kısa süre içerisinde enfeksiyonda iyileşme ve ağrılarda azalma gözlemlenir.

3. Antibakteriyel Özellikleri Bulunur

Tropik bölgelerde bulunan enfeksiyonların iyileştirilmesinde son derece etkili olan çay ağacı yağı, aynı zamanda yara pansumanlarında da kullanılarak yaranın bakteriler sebebiyle enfekte olmasının önüne geçer.

Çay ağacı yağı nadiren oral yollarla alınır. Eğer bu yöntem kullanılacaksa o zaman yağın seyreltilmiş olması gerekir. Yağın oral yollarla alınması ise mide, bağırsak, boşaltım sistemi, idrar sistemi ve kolonda yer eden bakterilerin atılmasında etkilidir.

Yapılan bazı araştırmalar çay ağacı yağının tüberküloz hastalığına da iyi geldiğini göstermektedir. Ancak bunun tam olarak kanıtlanabilmesi için daha fazla çalışmanın yapılması gerekir.

4. El Dezenfektanı Olarak Kullanılır

Çay ağacı yağı ile E. Coli bakterisi hakkında yapılan çalışmalarda, yağın el üzerinde bulunan bakterileri öldürdüğü sonucuna varılmıştır. Bu çalışmanın sonucu yağın el dezenfektanı olarak kullanılabileceğini ve diğer mikroplara karşı da etkinlik göstereceğini düşündürür.

5. Sinek Kovucu Olarak Kullanılır

Çay ağacı yağı ile DEET üzerinde yapılan karşılaştırmalı çalışmalarda, yağın kimyasal sinek kovucusuna oranla sivrisinekler üzerinde çok daha etkili olduğu görülmüştür.

6. Ter Kokusunu Önler

Ter kokusu, ter bezlerinden salgılanan terin koltuk altındaki bakteriler ile birleşmesi sonucunda oluşur. Çay ağacı yağı ise antiseptik özellikler bulundurur ve bu sebeple koltuk altındaki bakterilerin üremesine doğal olarak da ter kokusunun önüne geçmeye yardımcı olur.

7. Besinlerin Emilimini Arttırır

Çay ağacı yağı sağlığı olumlu yönde etkileyen balzamik etkilere sahiptir. Sağlığı etkileyen en önemli özelliklerinden birisi de besinlerin emilimlerini arttırarak vücuda daha fazla vitamin ve mineralin girmesini sağlamaktadır.

8. Yaraların Daha Hızlı İyileşmesini Sağlar

Çay ağacı yağının içeriğinde bulunan cicatrizant maddesi yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Bu özelliği yaraların, aknelerin, çıbanların ve çiçek hastalığı izlerinin iyileştirmesini sağlamaktadır.

9. Tırnak Mantarlarına Karşı Etkilidir

Mantar ilaçları ve çay ağacı yağı ile ilgili yapılan karşılaştırmalı bir çalışmada, yağı kullanan denekleri %60’ında tırnak mantarını tedavi ettiği görülmüştür. Tırnak mantarı olan kişilerin tırnaklarına sadece çay ağacı yağı uygulayabileceği gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırarak da kullanılabilir.

10. Ağız Sağlığına İyi Gelir

Çay ağacı yağının anti bakteriyel özelliği ağız sağlığını korumada da kullanılır. Ilık suyun içerisine damlatılacak birkaç çay ağacı yağı ile hem diş çürüklerinden hem de ağız kokusundan kurtulmak mümkün olmaktadır. Çay ağacı yağı diş eti iltihapların tedavisine de yardımcı olarak kullanılır, şişmiş ve kızarmış diş etlerini tedavi eder.

11. Alerji Belirtilerini Azaltır

Yapılan çalışmalarda çay ağacı yağının kontakt dermatitin sebep olduğu kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtileri %40 oranında azalttığını göstermektedir. İçeriğinde bulunana anti histamin maddeler böcek ısırıklarının sebep olduğu ağrı, kaşıntı ve kızarıklıkta da etkilidir.

12. Sporcu Ayağı Hastalığının Tedavisine Yardımcı Olur

158 kişi ile yapılan bir deneyde, çay ağacı  yağının antifungal özellikler taşımasının sporcu ayağı hastalığına iyi geldiği görülmüştür. Bu çalışmada deneklerin inflamasyonu ve yangıyı giderdiği görülmüştür.

13. Bakteriler, Virüsler ve Mantarlarla Mücadele Eder

Klinik mikrobiyoloji çalışmalarında çay ağacı yağının antibakteriyel, antiviral ve antifungal özellikler taşıdığı kanıtlanmıştır. Antibakteriyel özelliği ile ilgili yapılan çalışmalarda pnömani, idrar yolları enfeksiyonu, solunum yolları enfeksiyonu, kanda görülen enfeksiyonlar ve sinüs enfeksiyonlarına karşı etkili olduğunu göstermektedir. Antifungal özelliklerinin bulunması ise ayak mantarları ve kandida gibi hastalıklarda etkili olduğunu göstermiştir. İçeriğinde yer alan antiviral maddeler ise başta herpes virüsü olmak üzere, grip ve nezle gibi hastalıklarla savaşmada etkili olmaktadır.

14. Antibiyotik Direncin Önlenmesine Yardımcı Olur

The Open Microbiology Journal’da yayımlanan bir makalede çay ağacı yağının antibiyotiklerle birlikte kullanılmasının büyük bir sinerji yarattığı ve antibiyotiğe dirençli olan bakterilerin tedavisinde etkili olduğu yer almaktadır.

15. Boğaz Ağrısına İyi Gelir

Çay ağacı yağında bulunan antiviral maddeler öksürüğün ve boğaz ağrısının tedavisinde de kullanılmaya olanak tanımaktadır. Yağ ile ilgili yapılan başka bir çalışmada da balgam söktürücü özelliği bulunduğu gözlemlenmiştir.

16. Bit Tedavisine Yardımcı Olur

Böceklere karşı etkili olduğu bilinene çay ağacı yağı, İtalya’da yapılan bir çalışma ile saç bitleri üzerinde etkili olduğu kanıtlandı. Bu çalışmada bitlerin ve yumurtaların 30 dakika boyunca çay ağacı yağına maruz kalmaları durumunda tamamen öldükleri gözlemlenmiştir. Yumurtalarının öldürülmesi için ise 5 gün boyunca tedavinin devam etmesi gerekmektedir.

17. Uyuz Tedavisine Yardımcı Olur

Avustralya’da yapılan çalışmalarda çay ağacı yağının içerisinde bulunan maddenin uyuz akarları üzerinde ciddi etkileri bulunduğu görülmüştür. Bu çalışmalarda hem deri üstü hem de deri altı uyuzların tedavi edildiği görülmüştür.

18. Bebeklerde Görülen Konağın Tedavisine Yardımcı Olur

Bebeklerde sıklıkla karşılaşılan konağın tedavisinde çay ağacı yağı içeren şampuanların kullanılması kısa bir süre içerisinde iyileşmesine olanak tanımaktadır. Çay ağacının bebekler için alerjen olabileceği bilinmektedir. Bu sebeple yıkamadan önce bebeğin ön koluna biraz şampuan sürülmeli ve en az 24 saat süre ile beklenmelidir.

19. Jock Kaşıntısına İyi Gelir

Kaşıntıya sebep olan ve mantarlar sebebiyle oluşan jock hastalığının tedavisinde çay ağacı yağı kullanılır. Kaşıntıların giderilmesi için taşıyıcı bir yağ ile karıştırılarak kullanılması önerilir.

20. Siğil Tedavisine Yardımcı Olur

2008 yılında yapılan bir çalışmada çocukların ellerinde oluşan siğillerin tedavisinde çağ ağacı yağının tamamen tedavi ettiği bulunmuştur. Bu özelliğinden fayda görülebilmesi için 12 gün boyunca, günde bir kez siğillere uygulanması gerekir.

21. Astım Tedavisine Yardımcı Olur

Yapılan çalışmalarda astım sebebiyle oluşan nefes darlıklarının giderilmesinde çay ağacı yağının etkili olduğu görülmüştür. Bunun için hastalarının sıcak suyun içerisine yağı damlatmaları ve buharda nefes almaları yeterlidir.

22. Romatizma Ağrılarına İyi Gelir

Çay ağacı yağının hem sakinleştirici hem de antienflamatuar özelliklerinin bulunması romatizma hastaları için mükemmel bir masaj yağı olmasını sağlar. Özellikle eklemlerde görülen ağrıların hafifletilmesinde hem masaj yağı olarak hem de banyo suyuna ekleyerek kullanılabilir.

23. Vajinal Maya Enfeksiyonlarına İyi Gelir

Çay ağacı yağının antifungal özelliklerinin bulunması vajinal bölgede mantar ve maya sebebiyle görülen enfeksiyonların giderilmesinde de etkili olmaktadır.

24. Alerji Semptomlarını Önlemeye Yardımcı Olur

Özellikle mevsimsel olarak görülen alerjilerin önlenmesinde histamin özelikleri barındıran çay ağacı yağı etkili olur. Histamin, semptomları azaltırken aynı zaman da alerji sebebiyle oluşan cilt enfeksiyonların tedavisine de yardımcı olur.

25. Keneleri Öldürür

Keneler, menejit ve kalp krizi gibi hastalıklara sebep olmaktadır. Bu sebeple vücuda kene yapışması durumunda hemen çıkartılması gerekir. Çay ağacı yağı koklatılması ise kenenin deriden ayrılmasını sağlar.

26. Arpacık Tedavisinde Yardımcı Olur

Bir çay kaşığı çay ağacı yağının iki çorba kaşığı suyla karıştırıldıktan sonra bir süre buz dolabında bekletilmesi ve soğuduktan sonra arpacık olan göze pansuman yapılması; arpacığın kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar.

27. Şişmiş Lenf Düğümlerine İyi Gelir

Lenfadenit, lenf düğümlerinin şişmesine ve yumuşamasına sebep olan bir hastalıktır. Çay ağacı yağının şişesinden koklanması veya şişen lenf düğümlerine sürülmesi durumunda 24 saat içerisinde lenflerin inmesini sağlamaktadır.

28. Stres ve Kaygıyı Azaltır

Banyo suyuna birkaç damla çay ağacı yağının damlatılması spa etkisi yaratarak sakinleşmeyi sağlar. Bu şekilde yapılan banyo aynı zamanda detoks etkisi de yaratır.


Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Aknelerin oluşumunu engeller.
 • Akne, siyah nokta, sivilce izlerini giderir.
 • Sedef ve egzama hastalıklarına iyi gelir.
 • Güneş yanıklarını yatıştırmak için kullanılır.
 • Böcek ısırıklarının etkilerini hafifletir.
 • Uyuz tedavisinde kullanılır.
 • Basur kaşıntısını hafifletir.

Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

 • Saçlı deriyi nemlendirir.
 • Kepeklenmenin önüne geçer ve tedavi eder.
 • Kontakt dermatit semptomlarını hafifletir.
 • Saç diplerinin kaşınmasını önler.
 • Bitlerin öldürülmesinde etkilidir.
 • Saçların daha uzun süre yağlanmadan kalmasını sağlar.
 • Seberoik dermatit belirtilerini hafifletir.
 • Bebeklerde konağı tedavi eder.
 • Saçların daha parlak görünmesini sağlar.

Daha Fazla Kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.