Yanık İzlerine Hangi Bölüm Bakar ?

08.07.2016
Yanık İzlerine Hangi Bölüm Bakar ?

Yanık izleri ( cildin veya iç organların sıcak su, elektrik enerjisi, ışın ( radyasyon ), ısı, kimyasal maddeler, sürtünme veya kaynama noktasındaki bir maddeyle temas halinde meydana gelmiş olan yanık izleri için plastik-rekonstriktif ve plastik cerrahisi bölümüne başvurmalısınız.

Uzmanlar, yanık izlerini, yanığın hangi maddeyle cildin temas halinde olduğu ve yanığın cilt üzerinde nasıl bir deformasyona maruz bıraktığına bakarak, yanık derecesini ortaya koyabiliyor. Yanıklarda kulaktan dolma tedavi yöntemlerini evde uygulamayınız ve ilk olarak plastik cerrahine başvurunuz.

Yanık izleri yetişkinlerde ve çocuklarda değişen yaş gruplarında görülmektedir. Yanık izleri dış etkenlerden ve çeşitli maddelerden kaynaklansa dahi, sıklıkla kaynamış su temasıyla oluşmaktadır. Çocuklarda sıklıkla kaynamış su ile meydana gelen yanık izleri, yetişkinlerde ise bu durum kimyasal ortamlarda çalışanlarda oluşmaktadır. Kaynamış suyun cilt ile olan temasında ilk müdahale olarak soğuk suya yanık olan bölgeyi tutmaktır, ardından ise derhal plastik bölümüne başvurmaktır. Kaynamış suyla oluşan yanıklarda müdahale gecikirse yanığın izi derinlere kadar inmektedir ve bu durumda yanık izlerini iyileştirmek daha zorlu olmaktadır.

Yanık izi ile ilgili plastik cerrahine başvurduğunuz takdirde, ilk olarak uzman doktor yanığa sebebiyet veren maddenin veya dış etkenin ne olduğu olacaktır. Muayene sırasında plastik cerrahi doktoru yanık izlerinin derinliğini inceleyerek derecelenme yapacaktır. Muayene neticesinde ise tedavi şekline karar vererek sizi de bu konuda bilgilendirecektir. Uzman doktorun size önereceği ilaçlarını düzenli olarak kullanmalısınız. Bazı yanık izlerde ise cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Kaynamış su ile oluşan yanıklarda ilk müdahaleyi soğuk suyla yapınız ve kesinlikle çevrenizden duyacağınız başka bir yöntem uygulamayınız. Aksi takdirde yanık izlerinin yaratacağı deformasyonu iyileştirmek oldukça güç olacaktır ve hatta imkansız olabilmektedir.

Plastik cerrahi uzmanının size önerdiği ilaçları mutlaka kullanmalısınız ve kontrollerinizi aksatmadan yaptırmalısınız. Tersi durumda ise yanık izleriniz estetik acısından da sizi fazlasıyla rahatsız edecektir. Bu nedenle mutlaka yanık vakalarında ilk olarak plastik cerrahine başvurunuz ve gerekli tedavi yöntemini iyice doktorunuzdan öğreniniz. Sağlıklı günler dileriz ve hangi şartlarda olursa olsun yanık izlerine maruz kalmamanız dileğiyle.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.