Varis İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Varis İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 181 kez okundu.

Varis için hangi doktora gidilir ? Varise hangi poliklinik bakar ? Varis için hangi bölüme gidilir ?

Varis İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Varis nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda varise hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

  • cildiye- genel cerrahi

Varis Nedir ?

Varis, derinin altındaki toplardamar genişlemelerinin oluşturduğu rahatsızlıktır. Derinin hemen altındaki damarlarda meydana gelir. Varis yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Her dört kişiden birinde görülür. Üç çeşit varis tipi bulunmaktadır. Bunlar kılcal varis, orta boy varis ve büyük varistir. Kılcal varis daha az şikayete sebep olmaktadır. Şikayetler daha çok sızı şeklinde ağrı ve kaşınma olmaktadır. Bir yere çarpmayla bacakta kolay morarmalar oluşur. Genel olarak görüntü sebebiyle tedavi edilmektedir. Özel bir varistir. Büyüyerek ciddi sorunlar oluşturmaz. Yani tedavisi zorunlu değildir. Orta boy varis ise ciltten hafif çıkıntı yapan varis tipidir. Genellikle koyu yeşil ya da mor renkte olurlar. Görüntü ya da hastanın yakınmaları sebebiyle tedavi edilebilir. Tedavi sonrası tekrarlama ihtimali çok düşüktür. Ciddi manada hastalık olarak kabul edilen varis tipi büyük varistir. Ciltte bariz çıkıntılar oluşturan bu varis hastaları oldukça rahatsız etmektedir. Aynı kişide tüm varis türleri görülebileceği gibi farklı iki çeşit ya da tek çeşit görülebilir.

Varisin Nedenleri Nelerdir ?

Varisi oluşturan birçok sebep vardır. Genetik faktörler oldukça etkilidir. Ailenizde görülüyorsa özellikle dikkat etmeniz gerekebilir. Hormon ilaçlarının da varise yol açtığı gözlemlenmektedir. Fazla kilolar, uzun süre ayakta kalmak ya da uzun süre oturur vaziyette kalmakta varisin diğer sebepleri arasındadır. Bazı çevresel faktörlerde varis oluşumunu tetiklemektedir.

Varis Belirtileri Nelerdir ?

Özellikle akşamları artan bacak ağrıları, yine akşamları ortaya çıkan kramplar, şişlikler, görüntü bozuklukları ve gözle görülebilen kırmızı ya da mor ufak damar görüntüsündeki oluşumlardır. Aynı zamanda varisli bacaklarda kaşınmalar da gözlemlenmektedir.

Varisler ciltte çatlama ve kanamalara sebep olabilir. Eğer bu çatlak ve kanamalar mikrop kaparsa yaralar, kahverengi lekeler oluşur. Lekelenmeler daha çok ayak bileklerinde meydana gelir. Bu durum ciddi sorunlara neden olabileceği için mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Varislerin oluşturabileceği en büyük ve ciddi sorun ise pıhtılaşmadır. Pıhtılaşma nadirde olsa görülür fakat çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Varisler sonucu oluşan pıhtılaşma akciğere, kalbe ulaşırsa ölümlere bile sebep olabilir. Bu yüzden varis ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunudur.

Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Günümüzde tedavisi oldukça kolaydır. Eski yöntemlerden olan ve nadirde olsa çok ileri seviyedeki varisler için cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Bunun dışındaki varisler için ise lazerle yakma yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntem son derece basittir. Kişi tedavinin hemen ardından normal yaşantısına devam edebilmektedir. Daha yeni bir yöntem ise bunun için tasarlanmış bir aletle bacaktaki varisler tespit edilmekte ve tespit edilen varislere ilaç enjekte edilerek bu damarlar yakılmaktadır. Yine bu yöntemde de hasta aynı gün ayağa kalkmakta ve yaşantısına devam etmektedir. Tıbbi müdahaleler dışında varis çorabı da hastaları rahatlatan bir yöntemdir. Fakat bu geçici bir tedavidir. Çorabı çıkarmalarıyla hastalarda aynı şikayetler devam etmektedir. Varis tedavisi ihmal edilmemeli mutlaka önlemleri alınmalıdır ki ileri seviyelere ulaşıp daha büyük rahatsızlıklara sebep olmasın.

Varis için hangi doktora gitmeyelim ? Varis hangi bölüme girer diye soruyorsanız cildiye- genel cerrahi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git