Kombu Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

16.06.2020
Kombu Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

Doğu Asya’nın sağlık iksiri: kombu çayı. Bu çay demleme tarzı ve faydaları ile size bildiğiniz çayları unutturacak. Ana vatanı Çin olan bu çayın geçmişi yaklaşık 2000 yıl öncesine dayanmaktadır. Kombu mantarı yada kombucha mantarı denilen bir tür mantar çeşidinden yapılmaktadır. Bu mantarın fermantasyonu sonucu elde edilen bu şifa deposu çay, pek çok sağlık problemine mucize niteliğinde çözümler bulması ile bilinmektedir.

Son dönemin popüler bitki çayları arasında yer alan kombu çayı, içeriğindeki aminoasitler, probiyotikler ve biyolojik aktif bileşenler sayesinde doğal tedavi aracı olarak kullanılarak pek çok hastalığa savaş açmaktadır. Önceleri Doğu Asya’da üretilen sonrasında tüm dünyaya yayılan kombu çayı, sıra dışı tarzı ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Kombu Çayının Vücuda Faydaları

Gelelim Asya’nın doğusunda “ölümsüzlük iksiri” şeklinde anılan insan sağlığına muhteşem etkilere sahip olan bu çayın faydalarına.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Dünyadaki ölüm sebeplerinin bir çoğu kalp ve damar hastalıkları kaynaklıdır. Kalp ve damar hastalıklarını önlemek adına alınacak tedbirler hayati önem taşır. Bu hastalıktan korunmak için bitkisel bir tedbir almak isterseniz kombu çayı aradığınız yöntemler arasında iyi bir seçenek olabilir. Bu çay zengin içeriği ile kolesterolünüzü dengeleyerek sizi tedirgin eden kalp ve damar hastalıklarının önüne geçecektir. Yılda yaklaşık olarak 20 milyon kişinin hayatını kaybetmesine sebebiyet veren bu yaygın hastalık karşısında küçük önlemler kalp ve damar sağlığınızı korumada büyük etkiler sağlayacaktır.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Fazla kilolar pek çok hastalığın tetikleyicisidir. Sağlık açısından sıkıntı yaratabilecek vücutta biriken fazla yağdan kurtulmak için çeşitli yollar arıyorsanız bu amaç uğruna ilerleyeceğiniz en ideal yollardan bir tanesi olacaktır. Kilo verme konusunda oldukça etkili olan sirke formundaki bu çayın metabolizmayı hızlandırıcı etkileri mevcuttur. Bu çayı tükettikçe bağırsak faaliyetlerinizin düzene girdiğini ve yağ yakımının hız kazandığını göreceksiniz. Kombu çayını ara öğünlerde gün içerisinde en fazla 2 defa tüketimi tavsiye edilmektedir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Eğer sık sık hastalanıyorsanız, bağışıklığınız zayıfsa bu çayı tüketebilirsiniz. İçeriğindeki probiyotikler ve antioksidanlar bağışıklık destekleyici görev üstlenmektedir. Bağışıklığınızı sisteminizi güçlendirmek ve hastalıklara karşı direnç kazanmak istiyorsanız sizlere önereceğimiz kombu çayını kesinlikle denemelisiniz. Kötü görüntüsü aklınızı kurcalamasın tükettikçe etkilerini görecek etkilerini gördükçe vazgeçemeyeceksiniz.

Sindirimi Kolaylaştırır

Reflü, kabızlık, irritabl bağırsak sendromu (İBS), çölyak yaygın görülen sindirim sistemi hastalıklarıdır. Mevsimsel değişiklikler ve beslenme bozuklukları sindirim problemlerinin en büyük tetikleyicileridir. Bu hastalıklarından korunmak için çeşitli bitkisel yöntemler deniyorsanız keskinlikle kombu çayını da bu bitkisel yöntemlerin içerisine dahil etmelisiniz. İçeriğinde bulunan probiyotikler, enzimler ve yararlı asitler sindirim problemlerinizin üstesinden gelmede oldukça yararlı olacaktır. Evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu çayı belirli aralıklarla günlük olarak tüketmeniz sindiriminizi mükemmel şekilde destekleyecektir.

Detoks Etkisi Yaratır

Vücudumuzda biriken toksinlerin dışarı atılımını sağlamak için pek çok yöntem kullanırız. Kombu çayı, içerdiği glukoronik asit sayesinde güçlü bir detoks etkisi yaratacaktır. Glukoronik asit, biriken toksinleri böbreklere yollayarak kısa sürede vücuttan atılımına yardımcı olacaktır. Stres, hava kirliliği, işlenmiş gıdaların tüketimi gibi vücudumuzda toksin oluşturacak türlü sebepleri teker teker yok ederek kısa sürede sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır. Toksin birikimini önlerken aynı zamanda biriken toksinlerinde vücuttan atılımını sağlayacak sizde bu şifa kaynağı çayın etkilerini görmeye başlayınca kullanmaktan asla vazgeçemeyeceksiniz.

Egzama Tedavisinde Kullanılır

Egzama sebebiyle pullanan, çatlayan deriniz canınızı mı sıkıyor? Hem görüntüsünden hem de kaşıntısından usandığınız bu hastalığın etkilerini en aza indirmek ve tedavisini sağlamak için bir çözüm arayışındaysanız kombu çayı imdadınıza yetişecektir. İçeriğindeki bileşenler bu hastalığın ciltten adım adım ortadan kalmasını sağlayacaktır. Çayın nemlendirici özelliği sayesinde de döküntü ve kaşıntılar son bulacaktır. Bir pamuk yardımı ile egzamalı bölgeye bu çayı uygulamak yarayı rahatlatacak ve kısa sürede iyileşmeyi sağlayacaktır.

Stres ve Yorgunluğu Yok Eder

Günlük yaşamda çeşitli sebeplerden ötürü baskı, gerginlik ve yorgunluk hissetmemiz kaçınılmazdır. Özellikle yoğun tempoda çalışan kişiler günün sonunda üzerilerindeki stres ve yorgunluğu bir an önce atmak için çeşitli yollara başvururlar. Bu yollara etkili ve bitkisel bir yol daha eklemek istersek kombu çayı karşımıza çıkacaktır. Bu çay ile tanışınca kötü görüntüsüne rağmen zevkle tüketecek ve etkilerini gördükçe bağımlısı olacaksınız. Gün içeresinde tüketeceğiniz bir bardak çay enerji vererek bitkin ve yorgun görüntünüzü ortadan kaldıracaktır. Üzerinizdeki stresin yavaşça azaldığını görecek işinizi daha konsantre ve canlı bir şekilde yapacaksınız.

Uykusuzluğu Giderir

Deliksiz bir uyku çekmenin hayali ile yaşıyor başınızı her yastığa koyduğunuzda uykusuzlukla yaptığınız savaştan mağlup mu ayrılıyorsunuz? Hemen hemen her yöntemi deneyip hala çare bulamadıysanız kombu çayını denemenizde büyük fayda var. Çünkü o iyi bir uyku tetikleyicisidir. İçeriği uyku döngünüzün sağlıklı bir şekilde işleyişini sağlayarak mışıl mışıl bir uyku çekme hayalinizi gerçeğe dönüştürecektir.

Baş ve Adale Ağrılarını Yok Eder

Vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki ağrılardan ilaç kullanmadan kurtulmak için doğal yöntemlerden biri olan kombu çayından faydalanabilirsiniz. Özellikle baş ve adale ağrılarında oldukça etkilidir. Bu çayın görüntüsü her ne kadar hoş olmasa da sağladığı iyileştirici özelliği hayranlık uyandırmaktadır. Ayrıca yumuşak dokuda oluşan romatizmal ağrıları da kısa süre içerisinde ortadan kaldırmaktadır.

Bademcik İltihabı Tedavisinde Kullanılır

Bademcikler virüs ve bakterilerin işgaline oldukça açık bir organdır. Her ne kadar dikkat edilse de özellikle kış aylarında sıkça enfeksiyon kapabilmektedir. Şiş bademciklerinizin ağrısını dindirmek, iltihabını yok etmek için kombu çayından minik ve etkili bir yardım almaya var mısınız? Bademciğinizin tedavisi adına bu sirke formundaki çayı gargara olarak kullanabilirsiniz. İlaca başvurmadan kesin ve etkili bir yöntem arıyorsanız emin olun ki bu çay işinize yarayacak ve bu rahatsızlık duyduğunuz durumdan sizi çekip alacaktır.

Kanseri Önler ve Tedavisinde Etkin Rol Oynar

Vücuttaki kötü huylu tümörlerin büyüyerek sağlıklı dokulara zarar vermesiyle oluşan ve hızlı bir şekilde vücutta ilerleme kat eden kanser hastalığına mucizevi bir çare olarak, doğanın ölümsüzlük iksiri olan kombu çayını önermekteyiz. Her derde deva içeriği sayesinde pek çok türü olan bu hastalığa yakalanma olasılığını minimuma indireceğini biliyor muydunuz? Ayrıca bu çayı sadece önlemek için değil hastalığın tedavi sürecinde de tüketebilirsiniz.

Astım Tedavisinde Etkin Rol Alır

Astım hastalığı, hava yollarının tıkanması sebepli kendini ataklar halinde belli eder. Bu hastalığı kontrol altında tutmak ve krizleri hafifletmek için sağlıklı yaşam iksiri olarak adlandırılan kombu çayını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bu çayın içerisindeki bileşenler hastalığın tetikleyicileri ile savaşarak krizleri en az hasarla atlatmanızı sağlar. Bu sebeple astım hastalığından mustarip olanlara şiddetle önerilmektedir.

Şeker Hastalığı Tedavisinde Kullanılır

Çağımızın yaygın hastalıklarından biri olan diyabet pek çok ölümcül hastalığın başlıca tetikleyicisidir. Halsizlik, kaşıntı, iştahsızlık gibi işaretler ile kendini belli eden bu sinsi hastalıkla mücadele için mükemmel bir doğal içecek olan kombu çayını deneyebilirsiniz. Bu çayın kan şekerini sabitleyici etkisi sayesinde şeker hastalığınızı kontrol altında tutmak hiç de zor olmayacaktır. Eğer şeker hastasıysanız yada risk grubundaysanız yapacağınız tek şey hiç zaman kaybetmeden bu şifa deposu çayı hazırlamak olsun.

Cilt Üzerindeki Lekelenmeleri Yok Eder

Yaş aldıkça cildimizdeki kırışıklıklar ve lekelenmelerden rahatsızlık duymaya başlarız. Özellikle kadınların bu deformasyonları önlemek adına pek çok yol denedikleri aşikar. Fakat doğal olmayan yöntemler pek çok cilt problemini beraberinde getirebilmektedir. Yaşlanmanın getirisi olan kırışıklık ve lekelerden kurtulmak, daha sağlıklı bir cilde kavuşmak kombu çayıyla pek de uzak değil. Yapılacak tek şek bu mucizevi iksiri bir pamuk yardımı ile cilde uygulamak olacaktır. Bu ürünü kullandıkça ve muhteşem etkisini tattıkça cilt kusurlarınız bir bir yok olduğunu küs olduğunuz aynalarla kısa süre içerisinde barıştığınızı göreceksiniz.

Vücutta Sağlıklı Bir pH Dengesi Sağlar

Vücudumuz sağlıklı bir biçimde faaliyetlerini sürdürebilmek için asit ve baz (pH dengesi) dengesine ihtiyaç duyar. Eğer bu denge bozulursa metabolizmamızda birtakım sıkıntılar baş gösterir. Bu dengeyi korumak ve sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmak istiyorsanız tükettiğiniz içeceklerin arasına ömür uzatması ile nam salmış olan kombu çayını kesinlikle eklemelisiniz. İçerdiği bileşenler sayesinde vücudun asit ve baz dengesini sağlar. Sağlıklı olmayan gıdaların tüketimi ve düzensiz yaşam biçimi bu dengenin bozulmasındaki başlıca faktörlerdir. Siz de tüketirken bu faktörleri düzene sokmayı kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Aksi takdirde bu çayın etkisinden minimum şekilde faydalanmış olursunuz.

Kanı Temizler

Dengesiz beslenme, sağlıksız yiyecek ve içecek tüketimi kanın pıhtılaşmasında hızlandırıcı etkilere sahiptir. Kan pıhtılaşması ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilmektedir. Siz de bu durumun oluşmaması için önlem almak ve doğal yöntemler ile kanınızı temizlemek isterseniz kombu çayının antioksidan etkisinden faydalanabilirsiniz. Toksin arındırıcı özelliğe sahip bu iksiri kullanmanız emin olun ki sağlığınız için atmış olduğunuz en önemli adımlardan biri olacaktır.

Saçlarınızın Sağlık Bir Biçimde Uzamasını Sağlar

Saçlarınız çok geç mi uzuyor? Kuru ve yıpranmış görüntüsünden bıktınız mı? Pek çok şampuan deniyorum fakat bir değişiklik görmüyorum diyorsanız derdinize çare olacak kombu çayı ile karşınızdayız. Bu muazzam çay ile saçlarınıza yapacağınız maske sizi rahatsızlık duyduğunuz görünümden kısa süre içerisinde kurtaracaktır. Kullandıkça yumuşacık ve sağlıklı uzayan saçların hayaline kavuşmanın hazzını yaşayacaksınız.

Kolit Tedavisinde Etkin Rol Oynar

Kolit bilindiği üzere kalın bağırsakta oluşan iltihabi hastalıkların genel adıdır ve çeşitleri mevcuttur. Yaşam kalitesini ciddi anlamda bozan bu hastalıkla mücadele yolunda kombu çayından yardım alabilirsiniz. İçeriği, bağırsak iltihaplarını iyileştirici etkiye sahiptir. Kolit türlerinden mustarip hastaların rahatlaması için günlük olarak bu çayı tüketmeleri önerilmektedir.

İrite edici görüntüsü ile içme konusunda tereddüt edeceğiniz ama faydalarını öğrenince bir an önce hazırlamak isteyeceğiniz kombu çayının evde yapımı oldukça kolaydır. Öncelikle yapılış kısmına geçmeden bu sıra dışı çayın ana maddesini temin etmeniz gerekmektedir. Kombu mantarı, ülkemizdeki çoğu aktarlardan satın alabileceğiniz yaygın bir tür değildir. Bu mantara ulaşmak için bitkisel ürünler satan online sitelere başvurabilirsiniz. Eğer online alışveriş ile çok fazla haşır neşir değilim derseniz güvendiğiniz bir aktardan kombucha kültürü yada mayası adıyla bu mantarı sipariş edebilirsiniz.


Kombu Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 3 litre su (Tercihen klorsuz)
  • Kombucha mantarı (kültürü)
  • 1,5 su bardağı şeker
  • 9-10 poşet siyah veya yeşil çay

Hazırlanış

Çelik bir tencerede 3 litre suyu kaynatın. Su fokurdamaya başlayınca içerisine şekeri ekletin ve karıştırarak 5 dakika daha kaynatın. Karıştırma aşamasında metal kaşık kullanmaya özen gösterin. Kaynama süresi dolunca  karışımı ocaktan alarak içerisine poşet çayları ekleyin ve 15-20 dk arası demlenmeye bırakın. Yine metal kasık vasıtasıyla poşet çayları tencereden çıkarın. Karışımı soğumaya bırakın.

Soğuyan karışımı büyükçe bir cam kavanoz içerisine alın. Temin ettiğiniz kombu mantarını ılık suda iyice yıkayarak çay ile dolu kavanozun içerisine atın. Kavanozun ağız kısmını kesinlikle kavanoz kapağı ile kapamayın. Çünkü karışımın fermantasyon sürecinde hava alması gerekmektedir. Kavanozun hem hava almasını sağlayacak hem de içerisine herhangi bir yabancı madde girmeyecek şekilde bir tülbent yada bez ile örtebilirsiniz. Örttüğünüz bezi sabitlemek için ip veya paket lastiği kullanabilirsiniz. Kavanozu oda sıcaklığında güneş almayacak şekilde muhafaza edin.-10 gün içerisinde çayınız hazır hale gelecektir.

Daha verimli sonuçlar alabilmek için mayalanma süresini 10 gün kadar bekletebilirsiniz. Ancak 4 gün sonra da tüketmeye başlayabilirsiniz. Bu mucizevi karışımı tükettikçe vücudunuza olan pozitif yönde etkilerin eminiz ki bir bir farkına varacaksınız. Son olarak herhangi bir sağlık problemi yaşamayan bireylerin günlük 1.5 bardak tüketmesinde bir sakınca olmadığını tavsiye edilen miktar olduğunu belirtmek isteriz. Şimdiden afiyet olsun.

Püf Nokta

Bu çay hazırlanırken yada saklanırken kesinlikle seramik demlik yada bardak kullanılmamalıdır. İçerisindeki organik asitler seramik ile etkileşime girerek vücudunuza zarar verecek seviyede kurşun oluşturabilir. Bu sebeple, karışımı cam, plastik ve paslanmaz çelik kaplarda muhafaza edebilir ve tüketebilirsiniz.


Kombu Çayının Zararları

Bu şifalı karışımın bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat vücudumuza giren her gıdanın fazla miktarda alımının kötü sonuçlar doğuracağını unutmamak gerekir. Bu yüzden tüketiminde de ölçülü davranmalıyız. Azı karar çoğu zarar bu gıdayı herhangi bir sağlık probleminiz varsa kesinlikle doktorunuza danışarak kullanmalısınız. Hamileyseniz yada emzirme dönemindeyseniz bu çayı tüketmeniz tavsiye edilmez.

Çok hassas bünyelerde bazı alerjik reaksiyonlara yol açabilme olasılığı mevcuttur. Sarılık, kusma, mide bulantısı, baş ağrısı gibi yan etkiler görülebilir. Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.