Mavi Rus Kedisi Özellikleri ve Bakımı

15.04.2018
Mavi Rus Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Hem ülkemizde hem dünyada sayısız kedi çeşidi bulunmaktadır. Evcil hayvan denince ilk akla gelen hiç şüphesiz kedilerdir. Hem insanlara olan samimiyetleri hem tatlı oluşları hemde bakımları yüzünden kedi beslemek genel olarak tercih edilen bir hobidir. Bakım yapmak en önemli adımlardan biridir. Bakımsız kedi hastalanır, güçsüz düşer. Kedilerin türlerine göre bakımları da değişiklik gösterebilir. Dünyadaki en pahalı kedi türlerinden biride Mavi Rus kedisidir. Dış görünüşü ne kadar pahalı olduğunun bir göstergesidir. Oldukça lüks bir kedidir, tüyleri, gözlerinin rengi, bakımı ve diğer tüm ihtiyaçları bu kediyi eşsiz yapmaktadır.

Tarihçesi

Adında da anlaşılacağı gibi kedi Rusya’ya özgüdür, Rusya kökenlidir. Adını da buradan almıştır. Safkan bir kedidir ve çoğu kişi doğa ana tarafından yaratıldığına inanır. Kedinin görünüşü tıpkı Anavatanı Rusya gibi soğuktur, bir zamanlar görünüşünden çok etkilenen İngiliz denizciler kediyi Rusya’nın kuzeyinde bulunan Beyazdeniz limanı şehri olan Archangel şehrinden alıp evlerine götürmüşlerdir. Bu şekilde kedi yurdundan ayrılıp diğer ülkelere de yayılmaya başlamıştır. Bu kedi kendi gibi diğer 3 kedi ile aynı cinsten gelmektedir. Hepside düz mavi renk tüylere sahiptir.

Taylandın Korat cinsi, Fransa’nın chartreux ve İngiltere’nin British blue(British shorthair) cinsleri benzerdir. Bu 4 benzer kedi aynı atadan gelmektedir, tüyleri ve karakter yapıları birbirlerine oldukça benzemektedir. Mavi Rus kedisi ilk olarak 1875 yılında, Londra’da Kristal salonda ortaya çıkmıştır. 2. Dünya savaşı zamanında bu kedi türü neredeyse yok olmuştur, yarısından çoğu katledilmiştir. Daha sonra İngiliz kedi yetiştiriciler tekrardan çoğalmalarına yardımcı olmuştur. Bu dönem ilk olarak British Shorthair ve mavi benekli siyam kedileri çiftleştirilmiştir.

İskandinav kedi yetiştiricileri ise Finlandiya’dan siyam kedileri ile Mavi Rus kedilerini çiftleştirmiştir. Ancak tüm bu çabaların sonunda orjinal kedinin aynısı çıkmamıştır, Klasik türden çok farklıdır, uzunlukları karakteristik yapıları değişiklik göstermektedir. Sadece sakinliği, ürkek halleri benzerlik göstermektedir. Şuan günümüzdeki hali bu çiftleştirme çalışmaları sonucunda ortaya çıkan halidir, oldukça uysal bir yapısı vardır bu sayede evde beslenmek için uygundur. Mavi Rus kedisine ilk ortaya çıktığı zamanlarda Başmelek kedileri deniyordu.

Çünkü Rusya’nın Başmelek Adası yani Arkhangelsk gemilerinde yaşarlarmış. Kedi lüks kategorisinde bulunduğu için özellikle kraliyet ailesi tarafından da tercih edilmekteydi. Bu kedinin tarihteki en önemli özelliklerinden biri, İngiltere’de 1880 yılında düzenlenen kedi şovlarında yarışmacılardan birisi olmasıdır. ABD’de ise Cat Fanciers Association ve Internatioal Cat Association tarafından tanınmaktadır. Çiftleştirme dönemimde ABD bu olaya hiç katılmamıştır. Burada İspanyol ve Malta kedisi olarak anılır.

Özellikleri ve Karakteri

Mavi Rus kedisi oldukça eşsiz bir türdür, karakteristik ve fiziksel özellikleri bakımından diğer kediler arasından kolayca ayırt edilebilir. Klasik olan yapısı tarihsel süreçte bozulmuş olsada şuanki hali ile benzer özellikler göstermektedir. Fiziksel özellikleri ve karakteri doğru bilindiği taktirde bakımı da kolaylaşır, eğer sevdiği şeyleri yaparsanız sise daha kolay bir şekilde ısınır. Dış görünüşü doğası gereği soğuk olsada oldukça sakin ve uysal bir kedidir.

Fiziksel Özellikleri

Mavi Rus kedisi kendini en başta fiziksel özellikleri sayesinde belli eder. Parlak tüyleri onu sahiplenmek isteyenleri adeta büyüler. Tarihteki yerine bakıldığı zamanda İngiliz denizciler onun bu güzelliğine kapılarak ülkelerine götürmüşlerdir. Çiftleşme çalışmaları sonucu güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş. Dış görünüşleri en çok beğenilen kediler arasında yerini almaktadır. Bu yüzden eski çağlardan beri kedi güzellik yarışmalarının da gözdesi olmuştur.

Vücut Yapısı ve Görünümü

Mavi Rus kedisinin vücut yapısı oldukça sıkı kaslıdır, güçlü bir yapıları vardır. Genelde çok iri olmasalar bile zayıf bir bedenleri olmaz. Genel olarak zariflerdir ancak kaslı yapılarında da asla ödün vermezler. Bu yüzden çoğu ülkede kedilerin Doberman diye anılır. Kaslı yapısı ile diğer kediler arasında kendini ortaya çıkartır. Kaslarının dışında uzun, ince bir yapıya sahiplerdir. Bu noktada eski çağlarda korat ve oriental shorthair kedi türleri ile yapılan çiftleşme çalışmaları devreye girer, onlarla aynı yapısal özelliklere sahiplerdir. Yürürken yada esnerken ne kadar uzun olduklarını daha rahat bir şekilde görebilirsiniz. Ancak otururken tüyleri yüzünden daha kısaymış gibi görünebilir.

Genel olarak kilosu 3,5-7 arasında değişir, genelde erkek kediler dişilere göre daha ağır olurlar. En çok bacaklarında kas bulunur, ayrıca oldukça da uzunlardır. İnce ve uzun bacaklara sahip olması yüzünden parmak uçlarında yürüyormuş gibi görünür. Dış görünüşlerinde en çok göze çarpan yerleri ise hiç şüphesiz gözleridir. Tüylerinden sonra vurulacağınız yer gözleri olabilir. Canlı bir yeşil rengi göze sahiplerdir. 4 aylık olana kadar sarı renk gözleri olur, daha sonra yavaş yavaş yeşile dönmeye başlar. Gözleri yuvarlaktır ve aşırı iri değildir.

Yetişkin kedilerin gözlerinde eğer sarı veya beyaz lekeler görülürse bu hastalık olabilir. Kulakları ise iridir ve az tüylü olduğu için sanki şeffafmış gibi bir görüntü bırakır. İri kulaklara sahip olması çok iyi bir dinleyici olduğu anlamına gelir.  Kafa şekli gözlerine nazaran yuvarlak değil daha çok kama şeklindedir, tombul bir surata sahip değildir, diğer kedilere göre daha çıkık elmacık kemiklerine sahiptir. Bu özelliği diğer bir ayırt edici özelliktir. Özellikle çene yapısı çok güçlüdür, ısırma konusunda oldukça başarılıdır, tuttuğu bir şeyi kolay kolay bırakmaz.

Aynı şekilde dişleri de çenesine uygun bir şekle sahiptir ve oldukça güçlüdür, adeta inci gibi sıralanmış bir diş yapısına sahiptir. Yüzündeki diğer belirgin olay şey ise uzun ve belirgin bıyıklarıdır. Pençeleri yani tırnakları ise pembemsi lavanta rengindedir. Bu kedinin burnu da kulakları gibi dik ve sivridir, buda iyi koku olmasına yardımcı olan bir etkendir. Organlarının yapısı gereği koku alma, duyma ve yemek yeme yetenekleri çok gelişmiştir.

Tüyleri

Tüyleri siyah genin seyreltik ifadesi olarak mavi ve gri renklerinin karışımı şeklindedir. Genel olarak gridir ancak sanki mavi yansımaları varmış gibi bir izlenim bırakır. İki Rus kedisi çiftleştiği zaman genlerden dolayı mavi bir kedi ortaya çıkacaktır. Genel olarak vücudu yoğun tüylerle kaplıdır ancak kısa kısadır ve oldukça parlaktır. İki renk varmış gibi görünmesinin nedeni, tüylerinin iki kattan oluşuyor olmasıdır. Alt kaplamada yumuşak, gümüşümsü mavi, koruma tüyleri bulunur. Üst kaplama ise daha gri rengine hakimdir.

Kuyruğunda ise daha donuk renkler bulunmaktadır, neredeyse şeffaf denecek kadar farkedilmeyen şeritler bulunmaktadır. Kuyrukları uzundur, gövdeye yakın kısımları uç kısmına göre daha kalındır. Burada kaplamadan kasıt, tüylerinin kalın ve pelüş oyuncak gibi yumuşak olmasıdır. Gümüş alt katman tüylerin daha parlak görünmesini sağlar. Tüyleri neredeyse her zaman bu şekilde gri-mavidir. Ancak bazen siyah ve beyaz Rus kedileri de görülebilir. Aralarında en popüleri hiç şüphesiz Mavi Rus kedisidir.

Karakteri

Karakteristik yapısına bakıldığı zamanda oldukça ilgi çeken bir kedi olduğu anlaşılabilir. Saldırgan değildir bu yüzden rahatlıkla evde beslenebilir. Çoğu hayvansever kedi sahiplenmek istediği zaman uysal olup olmadığına dikkat eder. Mavi Rus kedisi yapısı gereği bu istekleri karşılar niteliktedir.

Sakindir

Oldukça sakin bir yapısı vardır, oyuncudur ancak bunu aşırıya kaçırmaz. Dozunda hareket ermeyi bilen bir kedidir. Eskiden beri gelen türlerinin hepsinde bu sakinliğini korumuştur. Çiftleşmeden sonra değişmeyen en belirgin özelliği uysallığı olarak kalmıştır. Genelde sessiz bir kedi olarak bilinirler ancak bu noktada istisnalar çıkabilir, yetiştirildikleri ortam çok önemlidir. Eğer hareketli, çocuklu bir evde yetişiyorlarsa ve burada bebeklikten beridir yapıyorlarsa o zaman daha oyuncu ve hareketli bir yapıları olabilir. Daha az aktif bir yerde yetişirse bu sefer yabancılara karşı daha uzak olur ve kendilerini saklarlar.

Yavruları enerjiktir

Mavi Rus kedisinin yavruları oldukça enerjik olurlar. Küçük ve zayıf oldukları için hareket kabiliyetleri oldukça gelişmiş olur. Özellikle çocuklu bir evde yetişiyorsa bu halleri daha fazla belirgin olur. Kolay sıkılabilir ve sabit bir şekilde yatmaktan hoşlanmaz, sıkıldıkları zaman yaramazlık yapmaya başlarlar. Yanlarında oyun arkadaşı yafa oyuncak olmasını isterler. Özellikle tırmanma ve sıçrama hareketlerinde çok iyilerdir.

Çocuklu bir aileyseniz ve çocuğunuza arkadaş, oyuncu bir kedi arıyorsanız hiç şüphesiz en iyi tercih Mavi Rus kedisi olacaktır. Özellikle yavaş olgunlaşıyor oluşu bir diğer olumlu özelliğidir. 3-4 yaşına gelinceye kadar çocuğunuzun en yakın arkadaşı olabilir, evin içinde hareketleriyle neşe kaynağı olabilir. Ancak yetişkinlik dönemine girince yavaş yavaş sakinleşmeye başlar. Bu enerjik ve yaramaz tavırları yüzünden çoğu kişi Tom ve Jerry’deki Tom’un Mavi Rus kedisi olduğuna inanır.

Zekidir

Mavi Rus kedisi pek çok kedi türü arasında en zeki olanıdır. Hareketleri ve nerede ne yapması gerektiği bilen halleri bu özelliğini kanıtlayan niteliktedir. Mükemmel bir hafızaya sahiptir, bir defa gördüğü kişinin yüzünü kolay kolay unutmaz bu sayede yabancılarla arasında bir bağ kurar. Eğer tehlikede olduğunu düşünüyorsa bunu rahatlıkla anlayabilir ve hemen savunmaya geçebilir. İnsanların ve diğer canlıların ona ne amaçla yaklaştığını anlayabilir. Bu hafıza güçlüğü ve zeki oluşu oyun tercihindede etkilidir. Genelde lazer işaretlerini yakalama, saklanan eşyaları bulma ve sahiplerine götürme tarzı oyunlara bayılırlar. Bu kediler zekaları ile tanınırlar.

Avcıdır

Hem fiziksel yapısı hemde karakteristik yapısı şiddetli bir avcı olmasını da tetiklemektedir. Hile yapmaya ve bozmaya meğilli bir yapıları vardır. Çene ve diş yapıları ısırma konusunda iyi olmalarını sağlar, tuttukları şeyi çoğu zaman koparırlar. Ayrıca kulaklarının dik oluşu her şeyi duymalarını sağlar ve burunlarının yapısı sayesinde pek çok şeyin kokusunu alabilirler. Doğaları gereği savunmacı yapıları vardır, tehlikede olduklarını anladıkları an hemen avcı rolüne bürünenilirler. Genelde kemirgenleri, kuşları, tavşanları, küçük memelileri ve sürüngenleri yakalarlar. Tabi bunun için doğada olmaları gerekmektedir.

Aile bağına sahiplerdir

Yetiştikleri ortama çok değer verirler. Bulundukları ortama ve sahiplerine her zaman saygılı ve sadık olurlar. Sadık olma genelde köpeklere özgü bir özelliktir ancak bu tür kedilerde sahiplerini hatta eve gelen misafirleri kolay kolay unutmazlar ve onlara bağlı bir yaşam sürerler, aradan uzun zaman geçse bile onların evcil hayvanı olmaya devam ederler. İnsan duygularına karşı oldukça hassas bir yapıları vardır, onlara karşı ne hissettiklerini anlayabilirler. Sadık oluşları yüzünden evcil hayvan seçiminde sıklıkla tercih edilirler.

Kolay eğitilirler

Genel olarak evcil hayvan seçiminde kolay eğitilip eğitilmediğine bakılır, bu önemli bir ayrıntıdır. Çünkü insanlar istedikleri şeyleri hayvanlarına yaptırmak isterler, bu oldukça eğlenceli bir aktivitedir. Her kedi türü eğitilmeye uygun olmayabilir, kediler genelde kendi hallerinde takılmayı severler. Bu konuda köpekler daha başarılıdır. Ancak Mavi Rus kedisi eğitilmek için oldukça ideal bir türdür. Uslu doğaları sayesinde söz dinlerler ve avcı yönleri onları bu konuda daha disiplinli kılar.

Oyun oynamaktan çok hoşlandıkları için örneğin bir topu attığınız zaman tıpkı köpek gibi size geri getirebilirler. Özellikle tuvalet eğitiminde bu yüzden hiç zorluk çıkarmaz, verilen talimatları kolayla kavrayıp yerine getirebilirler.Eğitim konusunda sadece konuşkanlıkta sıkıntı yaşanır, bu konuda bir eğilimleri yoktur. Genelde sessizlerdir, seslerini yemek istediklerinde yani ihtiyaçları doğrultusunda çıkartırlar.

İlgi bekler

Genelde kediler yalnız takılmaktan hoşlanırlar, insanların onlarla fazla haşır neşir olmasından sıkılabilirler. Bazı kedi türleri ise aksine daha yılışıktır, ilgi beklerler. Mavi Rus kedisi de bu türlerden biridir. İlgiye bayılırlar, onunla doyasıya oynamadığınız zaman üzülürler ve bir köşeye çekilip acı içindeymiş gibi görünürler. İlgi göstermediğiniz müddetçe hastaymış gibi görünmeye devam edecektir. Eğlenceye, oyun oynamaya, insanlarla vakit geçirmeye bayılırlar.

Özellikle bahçeli bir eviniz varsa bu onlar için büyük bir nimettir çünkü güneş ışığı altında oyunlar oynamak, zıplamak, tırmanmak en sevdikleri şeylerin başında gelir. Gün ışığına bayılırlar, karanlık ortamlardan hiç hoşlanmazlar. Gündüz dışarıda olmaktan büyük keyif alırlar, eğer dışarıda değillerse bile camdan güneşin tadını çıkarırlar. Hiç sıkılmadan uzun saatler boyunca oyun oynayabilirler, siz iş yaparken ayağınızın altından bir saniye bile ayrılmazlar, sırnaşıp ilgi beklerler. Evde değilseniz gelmenizi dört gözle beklerler, sizi gördüklerinde mutluluklarını açık bir şekilde belli ederler.

Evde genelde kendine oyuncu arkadaş belirler ve diğerlerine nazaran ona daha fazla ilgi gösterir. Özellikle bu seçtiği kişinin pekşimde tüm gün dolanabilir, onun üstünden hiç inmez, evin içinde omzunda gezebilir, ilgi göstersin diye elinden gelen her şeyi yaparlar. İnsanlara olan sevgilerimi ve bağlarını açık bir şekilde belli edebilirler. Özellikle okşanmaktan çok hoşlanırlar, kedinizi doyasıya kucağına alabilirsiniz, bundan rahatsızlık duymayacaktır hatta çok hoşuna gidecektir. Genel olarak klavye başında oturup sahibinin onunda ilgilenmesini bekleyen kedi olarak tanınır.

Ürkeklerdir

Her ne kadar avcı yönleri olsada bu ürkek olmalarını değiştirmez. Bu özellikleri en zayıf yönleridir, kötü bir durumla karşılaştıkları zaman kolay bir şekilde düşebilirler. Fazla güçlü ve cesur bir kedi olduğu söylenemez. Aslında dış görünüş bakımından oldukça güçlü, kaslı görünmektedir. Ancak değişik bir ortamda, özellikle tanımadığı hiç görmediği insanların arasında farklı bir yapıya bürünür.

Kendini korumaya alır, ürkek hareketler sergiler hatta bir köşeye çekilir ve tanıdığı insanların arasında, kendi güven ortamıyla kalmayı bekler. Bu yabancıların arasında ne kadar utangaç bir hale büründüğünün de göstergesidir. Eski zamanlarda tüylerinin güzelliği için avlanmışlardır ve kürk yapımında tüyleri kullanılmıştır ancak bu noktada ürkek olmaları da rol oynamaktadır. Bu yüzden hızlı ve sessiz olmayı öğrenmişlerdir, tehlikeyi kolay bir şekilde anlayabilirler. Atalarından kalma bu özellikleri yeni nesillerine de aktarılmıştır.

Değişimden hoşlanmaz

Çoğu kedi türünde olduğu gibi Mavi Rus kedisi de değişimlerden hiç hoşlanmaz. Güven ortamının hep aynı olmasını ister, yaşadığı yerdeki eşyaların değişmesi hatta yerlerinde yapılan farklılıklar bile rahatsızlık duymasına neden olabilir. Bunu hareketlerinden kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Huzursuz ve huysuz olurlar. Eve yeni gelen bir misafirde yaptıkları gibi eşyalarda da önce ürkekçe hareket ederler.

Yanına yaklaşmadan önce onu uzaktan gözlemlerler ve orada tehlikeli olup olmadığına karar verirler, alışma süreleri uzun olabilir. Özellikle kendi kişisel eşyalarını bozulmadan, eskimeden, çok gerek duyulmadıkça, keyfi bir şekilde değiştirmeyin. Özellikle ev değiştirmek, taşınmak bu kedilerin en nefret ettiği şeylerden biridir. Bu yüzden sürekli ev değiştirmek zorunda kalıyorsanız bu tür size uygun olmayabilir. Rutin hayata aşırı bağlı olarak bilinir.

Bakıma önem verir

Bakım konusunda oldukça titizdir, kumlarının gün aşırı değişmesini isterler, mama kapları her zaman temiz ve dolu olmalıdır ve kendi vücut temizliklerine de önem verirler. Eğer tuvalet kumları kirliyse kesinlikle içine girmezler. Bir diğer titiz oldukları konu akşam yemekleridir. Yemek saatlerinin her gün aynı olmasını isterler, eğer değişirse veya saati geçirse huysuzlaşırlar. Eskiden bu şikayetleri daha fazla ortaya çıktığı için klasik müzik dinletmek, uysal kedi videoları izletmek ve bitkisel çözümler ile terapiler uygulanmıştır ancak günümüzdeki tür yani çiftleşmeden sonraki halinde bu tarz aşırı tepkiler gözlenmemektedir ve terapilere gerek duyulmamaktadır.

Bağımsızlıklarına düşkünlerdir

Mavi Rus kedileri her ne kadar ilgi manyağı olsalar da bir o kadarda bağımsızlıklarına düşkünlerdir, kendi hallerinde takılmaktan da zevk alırlar. Bazı zamanlar onlara bulaşılmasından hiç hoşlanmazlar. Özgür yapıları doğalarında vardır, tarihsel süreçte tüm türlerinde görülmüştür. Özellikle doğada yaşayanlarda daha fazla görülür, evcil olanlar daha çok sahibine bağlı bir yaşam sürmek ister. Evde sevdikleri ile beraber vakit geçirmekten keyif alsalar da tek başlarına da uzun süre idare edebilirler, yalnızlıktan bitap düşmezler. Bu güçlü yönlerinden biridir. Sosyallikleri dışında her zaman kendilerine ait sessiz, sakin huzur bulacakları bir köşeleri olsun isterler. Bu yüzden evinizde ona ait bir köşe hazırlamamız gerekebilir. Bütün gün evde olmasanız çok umursamazlar, kendi köşelerinde keyifli vakit geçirebilirler.

Meraklıdır

Dost canlısı ve zeki olmalarının dışında meraklı yapıları ile de diğer kedi türlerinden ayrılır. Kendine has bir havası vardır, genelde etrafında olup bitenden haberdar olmak ister. Bu konu özellikle kendi yaşam alanı ve sevdiği şeylerle alakalıysa daha da fazla meraklı olur. Örneğin eve yeni bir eşya veya insan geldiyse onu meraklı gözlerle süzer ve ona göre nasıl davranması gerektiğine karar verir, eğer sahibi değişik bir şeyle ilgileniyorsa ve bu onun ilgisini çektiyse yanından bir saniye bile ayrılmaz, merakla ne yaptığını çözmeye çalışır. Tüm özellikleri aslında meraklı oluşunun bir parçasıdır.

Şefkatlidir

Genelde kedilerin nankör olduğu söylenir, sahiplerine köpekler gibi sadık kalamazlar, işlerine göre hareket ederler ve sevmedikleri bir durumla karşılaştıkları zaman hemen sırtlarını dönebilirler. Ancak tüm bu özellikler kesinlikle Mavi Rus kedisine uygun değildir. O diğer kedilerden çok farklıdır. Oldukça şefkatli bir kedidir, nankörlük nedir asla bilmez. Özellikle karşısındaki sevdiği biriyse onun kötü bir durumda olmasını asla istemez, hatta elinden geldiğince onu kötülüklerden korumaya çalışır. Yanında ağlayan birisi varsa, özellikle bebekler yanına usulca yaklaşır ve sökülür, o kişinin daha iyi hissetmesini sağlar. Bu özelliği insanlar tarafından tercih edilmesine büyük rol oynamaktadır. Hoşgörüsü ile sahiplerini kendine hayran bırakır. Çocuklarla iyi anlaşması dışında bebeklerle bile güzel bir bağ kurabilir.

Mahçup tavırlıdır

Pek çok uzmana ve bu kediyi sahiplenen kişilere göre oldukça mahçup ve utangaç tavırlı bir kedidir. İnsanlarla iyi geçinebilir ancak bir o kadarda utangaç tavırlar sergiler. Hoşgörülü ve sakin yapısı mahçup görüntüsünün altında yatan gizli özellikleridir. Bu sevimli halleri yüzünden ona kızmak gerçekten çok zordur. Yaramazlık yaptığı zaman hemen sevimli yüz ifadesini takınır ve bu yüzden kızmaktan çok büyük ihtimalle vazgeçebilirsiniz. Kendini haklı çıkarmayı bir şekilde başaracaktır.

İnatçıdır

Tıpkı insanlar gibi kedilerde inatçı olabilir. Mavi Rus kedisi kafasına koyduğu şeyi yapmak için büyük çaba sarfedebilir. Örneğin dışarı çıkmak istiyorsa bu o an yapılmalıdır, aksi halde sahibini asla rahat bırakmaz, peşinde dolanıp durur ve dışarı çıkana kadar ona yapışır. İnatçı bir kedi ile yaşamak zor olabilir, size isteklerini yerine getirmek için elinden geleni yapacaktır ve yapmasını istediğiniz şeyi eğer o istemiyorsa çok büyük ihtimalle yapmayacaktır.

Sağlık Durumu

Mavi Rus kedisinin sağlık durumuna bakılacak olunursa titiz oldukları için uzun yıllar boyunca yaşayabileceklerini söyleyebiliriz. Safkan ırk oldukları için diğer kedi türleri arasında en sağlılı olanları olduklarını söyleyebiliriz, kolay kolay hastalanmazlar ve güçdüz düşmezler. Özellikle kaslı vücut yapıları çoğu durumda onları korur, kolay bir şekilde darbe alıp yaralanmazlar. Fazla iri bir yapıları yoktur ancak bu güçsüz düşmeleri anlamına kesinlikle gelmez. Kendilerini çok iyi bir şekilde koruyabilirler. Koruma hem hastalıklara, hem yaralanmalara hemde tehlikelere karşı olur.

Karşılarında tehlikeli bir canlı varsa uzun, ince bacakları sayesinde ortamdan kolayca uzaklaşabilirler, kasları ise kolayca düşüp yenilmelerine izin vermez. Genel olarak bilinen yada genetik olan bir hastalıkları yoktur, yada hastalanmaya eğilimli yapıları yoktur. Oldukça sağlıklı bir kedi olduklarını söyleyebiliriz. Hastalık konusunda tek sıkıntısı, yemek yemeyi çok sevdikleri için eğer bir diyet programı oluşturmazsanız ve önüne geçmezseniz obezite olabilir ve beraberinde kalp hastalığı, diyanet, artrit gelişebilir.

Alerjen yapısı

Genelde alerjisi olan insanlar kedi köpek gibi tüylü hayvanlar beslemekten çekinirler çünkü bu tarz evcil hayvanlar evde tüy dökebilir ve kişinin alerjenini azdırabilir. Alerjen bünyeye sahip kişiler bu konularda çok hassas olabilir ancak yapılan pek çok araştırma sonucunda Mavi Rus kedisinin eğer düzenli bir şekilde bakımı yapılırsa fazla tüy dökmeyi kanıtlanmıştır. Zaten çok kısa tüylere sahiptir. Hafif ve orta dereceli alerjisi olan kişiler için bir sıkıntı oluşturmaz. Tüylerinden ziyade ürettiği glikoprotein spekülasyonları alerjik reaksiyonlara daha fazla yol açabilir.

Glikoprotein, kedi alerjenlerinin kaynağı niteliğindedir. Bu durum kedilere alerjisi olan kişiler için uygun değildir, semptomların tetiklenmesine neden olabilir. Mavi Rus kedisi de bu kaynağı pek çok kedi gibi üretmektedir. Bu özelliğinden dolayı sıklıkla hipoalerjenik kediler listesinde yer alır. Hiçbir kedi ırkının gerçekten alerjik değildir, alerji hastası olan kişiler çok uzun olmayacak şekilde belirli sürelerde Mavi Rus kedisinin yanında bulunabilirler. Glikoprotein dışında bahsedilmesi gereken bir diğer etken kedi kepeği yani cilt hücrelerindeki tükürük, idrardır. Eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz, kedi sahiplenmeden önce bir damızlığa yada yetiştirme tesislerine gidip orada kedilerle birkaç saat vakit geçirebilirsiniz.

Böylece kendinizi test etmiş olursunuz ve ona göre daha verimli kararlar verebilirsiniz. Ancak şu söylenebilirki, diğer kedilere nazaran çok daha az alerjiktir. Eğer kedinizde alerji varsa bunuda bazı belirtiler ile anlayabilirsiniz. Kediler böyle durumlarda durmadan kaşınırlar.  Buna atopi denir. Genelde bacak, göbek, yüz ve kulak bölgelerinde bulunur. Kedi 1-3 yaşındayken hastalık meydana gelebilir. Kaşıntıyla beraber kedi etkilenen bölgeleri sık sık yalar, tırmalar. Bu yüzden tüyleri daha sık dökülür ve kırmızı bir deri oluşur. Bu noktada verdiğiniz mamaya ve özel eşyalarına çok dikkat etmeniz gerekmektedir, fazla büyütülmemelidir çünkü tedavi yöntemleri oldukça geniştir.

Göz sağlığı

Genel olarak keskin, zümrüt yeşili gözleri vardır. Bebekken sarı olan gözleri sonradan yeşile döner. Ancak yetişkinken gözlerinde beyaz ve sarı bebekler görülürse bu göz sağlığı tehlikede anlamına gelebilir. Diğer kedilerde de gözlenen göz küresi içindeki artan basınçtan kaynaklanan göz hastalıklarından muzdarip olabilirler, buda beraberinde katarakt oluşmasına, göz kapaklarının içe doğru yuvarlanmasna, retina problemlerine ve göz kapağının iç kısmında iltihaplanmalara neden olabilir. Gözleri özellikle göz yüzeyindeki çiziklere, gözyaşı üretimi eksikliğine, alerjiye eğilimlidir.

Bu tarz rahatsızlıklar genelde fazla ciddi olmadığı müddetçe damla yoluyla yok edilebilir. Göz hastalıklarını tespit etmek için bazen doktora gerek duyulmaz, evde kendinizde muayene edebilirsiniz ve bunu alışkanlık haline getirirseniz kedinizin göz sağlığını koruyabilirsiniz. Bunun için ilk olarak evin aydınlık bir bölümüne geçin, başparmağınız ile göz kapağını açın ve kapağın astarını inceleyin. Kırmızı veya beyaz değil pembe renkte olmalıdır. Bulanıklık ve göz renginde değişiklik, yırtılma ve kabuk oluşumu varsa veterinere götürmeniz gerekir.

Solunum yolları

Burun pasajlarında, nefes borusunda, hava yollarında ve akciğer problemlerinde yani solunum yolunda sıkıntı yaşayabilir. Bu durum diğer kedi türleri içinde geçerlidir. Üst solunum yollarını etkileyen, hapşırma ve burun akıntısına neden olan kedi gribinden muzdarip olabilirler. Bu dönemde çok daha huysuz olurlar ve kendilerine dokunulmasından hoşlanmazlar. Genel bir tedavisi yoktur, viral bir durumdur ancak aşı ile önlenmesi de mümkündür.

Mavi Rus kedisinin hassas olduğu bir diğer noktada alerji ve tahriş edici maddelerdir, bu maddeler solunum yollarının yani akciğer ve bronşlarının iltihaplanmasına neden olabilir. Bu duruma kedi astımı denir. Alt solunum yolu problemlerinden de etkilenebilirler. Bu rahatsızlığa yakalandıklarını öksürük ve hırıltı olup olmadığına bakarak anlayabilirsiniz. Tabletler, enjeksiyonlar ve aşı ile tedavi edilebilir, eğer daha ciddiyse uzun süreli ilaç kullanımı önerilebilir. Bu hastalıklara yakalanmaması adına tüylü ve tahriş edici eşyalardan uzak durması gerekmektedir.

Kulak sağlığı

Kulakları da oldukça hassastır, arada kontrol ederek kirlerden pamuk yardımı ile temizlerseniz hastalanmasını kolaylıkla önleyebilirsiniz. Evde rahatlıkla kulak muayenesi yapabilirsiniz. Kulaklarında kalıcı çizikler, kızarıklıklar, şişikler, siyah ve sarı akıntılar, koku ve işitme kaybı varsa mutlaka veterinere gidiniz.

Böbrek sağlığı

Mavi Rus kedisi çok sık olmasa da böbrek rahatsızlıklarına yakalanabilir. Genel olarak kedilerin böbrekleri atık ürünleri kanlarından idrara göndermek görevinden sorumludurlar. Bu noktada enfeksiyonlar, tıkanmalar, tümörler ve toksinlerin neden olduğu böbrek hastalıkları meydana gelebilir. Kedinin yaşına bağlı olarak risk ve ciddilik değişiklik gösterir. Eğer hastalık kronikse, böbreğin çalışma fonksiyonları yavaş yavaş zaman içinde bozulur.

Bu hastalığın genetik bir durum olup olmadığı kesin olarak kanıtlanmamıştır. Tedavi aşamasına gelinirse, nedene ve ciddiyete göre değişiklik gösterir. Genelde böbrekler intravenöz sıvılar kullanılarak yıkanır, daha sonra özel diyetler ve ilaçlar kullanılır. Doğru tedavi yöntemleri kullanılırsa kalıcı hasarlar ve can kayıpları en aza indirilmiş olur. Böbrek hastalıklarından biride giç şüphesiz böbrek yetmezliğidir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de görülür.

Eğer ki böbrekler kandaki atıkları temizleme işlevini yerine düzgün bir şekilde getiremezlerse bu hastalıktan şüphelenebilir. Bu durum genelde yaşı ilerlemiş kedilerde görülür, küçük kedilerde genetik bir hastalık olarak ortaya çıkar ve bu ihtimal Mavi Rus kedileri için geçerli değildir. Bu hastalık özel diyet ve ilaçlarla tedavi edilebilir, edilmezse ölüme neden olabilir.

İdrar yolları

Yaşayabileceği bir diğer sağlık problemi idrar yollarındadır. Mesaneyi ve üretrayı etkileyen durumlar, sistik olarak adlandırılan kedi alt idrar yolu hastalıklarıdır. Stres, idrara yeterince çıkamama ve çeşitli enfeksiyonlar mesanede taş oluşmasına veya kristallerin neden olabileceği problemlere yol açabilir. Bu hastalığa yakalanırlarsa idrara çıkmakta zorluk çekebilirler ve çok ağrı çekerler. Bazı durumlarda idrarlarında kan görülebilir. Hastalığın olup olmadığını idrarlarına bakarak anlayabilirsiniz. Tedavi aşamasında ise nedene ve ciddiyete bağlı olarak değişiklikler görülebilir. Sistik hastalığı olan Mavi Rus kedileri genelde ağrı kesici kullanarak iyileşebilir. Bu aşamada kediye bol su verilmelidir ve özel diyet uygulanmalıdır. Ayrıca stres önleyici oyunlar oynanabilir ve daha fazla ilgi gösterilmelidir.

Bulaşıcı hastalıklar

Bulaşıcı hastalıklar insanlardan hayvanlara pek çok canlının muzdarip olduğu bir problemdir. İlacı olmadığı zaman önüne geçmesi çok zor olan bu hastalıklardan korunmak çok önemlidir. Bazı türleri hayvanlardan insanlara ve insanlardan hayvanlara da geçebilir. Bu virüs türleri genelde lösemi virüsü, FIV, kedi gribine neden olan bakteriler, apseye neden olan bakteriler, beyin ve göz hastalıklarına neden olan bakteriler ve enfeksiyonlardır.  Bu virüslerin en tehlikelisi hiç şüphesiz FIP (kedi bulaşıcı peritonik) virüsüdür. Bu enfeksiyon yaygın olarak görülür. Eğer tedavi edilmezse daha ciddi bir hale gelebilir. Genelde antibiyotikler ile tedavi edilir. Kedi lösevine ve gribine karşı aşı kullanılır, ancak ikiside ölümcüldür. FIP ve FIV’a karşı aşı malesef henüz yoktur.

Obezite

Mavi Rus kedileri yemek yemeye bayılırlar ve özellikle kaliteli mamalar tercih ederler, genelde fazla iri olmazlar, ince uzun bir vücutları olur ancak sahipleri yemeklerini düzene sokmazsa, diyet programları uygulamazsa ölüme kadar gidecek kilo problemleri açığa çıkabilir. Bu konu oldukça hassastır ancak halen çoğu evcil hayvan sahibi bu konuyu fazla dikkate almaz. Son 10 yılda kedilerde obezite sayısı artmıştır.

Obezite beraberinde artrit, diyanet gibi yaşamı olumsuz etkileyen hastalıklara neden olabilir. Hareketli bir kedi türüdür ve kilo problemi yaşamazsa genel motivasyonu daha da artabilir. Araştırmalara göre fazla kilo hayvanların ömrünü 2 seneye kadar kısaltmaktadır. Kedinin gelişimini olumsuz etkileyen bir durumdur. Ayrıca kilo arttığı zaman karaciğer lipoxu ve karaciğer yağlanması riski de artar. Bunlar ölümcül hastalıklardır. Bu hastalıklara yakalanmaması için kedinizin yemek düzenine çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Diş sağlığı

Kedilerde diş sağlığı da oldukça önemlidir. Mavi Rus kedilerinin çene ve diş yapıları oldukça gelişmiştir, vücutları gibi güçlüdür. Bu doğaları gereği sahip oldukları bir özelliktir ancak bakım yapılmazsa diş sağlıkları da bozulabilir. Kendileri fırçalama işlemini yapamadıkları için burada iş sahiplerine düşmektedir. Eğer düzenli bir şekilde fırçalanmazsa kronik bir hastalık haline gelebilir. Genelde dişlerin yüzeyinde tartar halinde sert kirler kalır ve sonrasında diş etlerinde, köklerinde enfeksiyonlara yol açar.

Diş aralarında mama artıkları kalırsa bu mideyi bile rahatsız edebilir. Yiyecek artıklarının düsenli olarak temizlenmesi çok önemlidir. Ancak tedavi kedi için stresli ve sahibi için pahalı olabilir. Eğer tedavi edilmezse kediniz dişlerini kaybedebilir, iç organları zarar görebilir. Hatta tıpkı insanlar gibi ağız kokusuyla karşılaşabilir.

Kuduz

Pek çok hayvan kuduz hastalığından muzdariptir. Bu noktada bakımlar devreye girer. Kuduz bakterilerinden ve viral enfeksiyonlardan korunmak için ilgili aşıların mutlaka zamanında yapılması gerekmektedir.Bu aşılara çekirdek aşılar denir. Lösev virüsünden koruyan aşılar da bulunmaktadır. Aşılar yapılırken kedini cinsi, yaşı, kilosu, yaşam tarzı ve beslenme düzeni dilate alınır. Unutulmamalıdır ki, eğer kuduz bir hayvan insana zarar verdiyse mutlaka o kişinin de düzenli olarak aşı olması gerekmektedir.

Parazitler

Solucan ve böcekler Mavi Rus kedinizin vücudunu istila edebilirler. Bu durum genelde bakımsızlık sonucu ortaya çıkar. Beraberinde pire, kene ve kulak akarları meydana gelir. Parazitler kancalı, yuvarlak, kalp ve kamçı kurtları şeklinde vücuduna girebilirler. Eğer kediniz kirli su içerse, kirli yerlerde dolanırsa veya enfekte bir sinek tarafından ısırılırsa bu parazitlere yakalanabilir. Hatta evdeki insanlara bile bulaştırabilir. Tedavi edilmezse ciddi boyutlara ulaşabilir. Ağrıya hatta ölüme yol açabilir. Teşhis aşamasında kedinin dışkısı incelenir. Yılda iki kez sağlık muayenesi olması bu yüzden çok önemlidir.

Kısırlaştırmak

Pek çok evcil hayvan sahibi hayvanlarını kısırlaştırmaktan yanadır, bu hem onları hastalıklardan korur hemde üreme dönemlerini daha kolay atlatmalarını sağlar. Erkek kedilerde cerrahi olarak testislerinin alınması, dişilerde yumurtalıklarının alınması ile gerçekleşir. Kısırlaştırdığınız zaman belli kanser türlerinden korumuş olursunuz, hamile olma olasılığını yok edersiniz, idrar püskürtme ve dışkıyı isabet ettirememe sorunlarını ortadan kaldırırsınız. Bu operasyon kedinizin başka hastalıkları olup olmadığını da ortaya çıkartır. Ameliyattan önce kan testleri yapılır ve önlem alınması gereken bir durum olup olmadığı öğrenilir.

Kardiyomiyopati

Bir çeşit kalp rahatsızlığıdır. Kalıtsal bir durumdur, kalp kası hastalığının tıbbi adıdır. HCM olarak da kısa bir ekilde adlandırılır. Genelde aşırı aktif tiroid bezinin neden olduğu kalp kasının kalınlaşması durumuna denir. Aynı şekilde bir aminoasit çeşidi olan taurin de neden olabilir. Taurin genelde büyük kedi mamaları içinde bulunur bu nedenle yüksek kaliteli diyetler yapan kedilerde bu hastalık daha fazla görülebilir.

Bu hastalığın belirtilerini erkenden görmek çok önemlidir, ona göre önlem alınmalı ve hemen tedaviye geçilmelidir. Genelde kendini hızlı nefes alma, uyuşukluk ve iştahsızlık ile belli eder. Bu belirtiler birkaç saat içinde ortaya çıkabilirken günler bile sürebilir. Eğer sahipleri durumu anlamazsa kedinin haftalar boyunca acı çekmesine neden olabilirler. Sağlık muayeneleri düzenli yapılırsa kalpteki hırıltılar sonucu tespit edilebilir.

Kan pıhtıları

Eğer kedinizde kalp hastalığı varsa FATE olarak bilinen kan pıhtılarını geliştirebilirler. Bu durum yaygın olarak aorttan hemen sonra kalpten vücuda kan pompalayan ve arka ayaklarda normal kan akışını engelleyen damarlarda meydana gelir. Bu hastalık genelde beraberinde arka ayaklarda felç ve ağrı getirir. Tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir. Uzun süreli tıbbi bakım gerektiren bir hastalıktır. Eğer doğru yöntem uygulanırsa kedide hiç hasar kalmayabilir. Kanın pıhtılaşmasını azaltacak ilaçlar kullanılabilir. Eğer kedi yürümekte zorluk çekiyorsa ve bacaklarını sürüklüyorsa hemen doktora götürmeniz gerekir.

İdrar kaçırma

Bu durum genelde tuvalet eğitimi almamış yada yeni yeni öğrenen kedilerde görülür ve Mavi Rus kedisinin bu tarz hareketler yapmayacağı bilinen bir gerçektir çünkü kurallara uyan bir türdür ve kolay eğitilirler. Eğer idrar kaçırma, kumu haricinde başka yerlere damlatma gibi bir durum varsa bu hastalık habercisi olabilir. Bu durum me sane kaslarını kontrol edememe yüzünden ortaya çıkar.

Bu hastalığın altında da omurga kusurundan kaynaklanan yanlış sinir fonsiyonları yatar. Bir zamanlar bu hastalığa üriner sendrom denirdi. Yapılan pek çok araştırma altında değişik hastalıklarında yattığını tespit etmiştir. İdrar yollarında enfeksiyon olabilir yada mesana taşı düşürüyor olabilir. Hiç idrara çıkamama yada az yapma, idrarı seramik zemin, küvet gibi soğuk yerlere yapma isteği, idrarda kan belirtileri arasındadır.

Özellikle erkek kedilerde daha sık görülür, ciddi bir hastalıktır bu yüzden doktora götürmekte fayda vardır. Bu hastalığı anlamak için kedinizi düzenli idrar testlerine sokmanız, idrardaki kristalleri, böbrek rahatsızlıklarını, diyabeti ve enfeksiyonları kontrol etmeniz gerekir. Bunu doktorlar X ışınları ve ultrason ile yapacaktır. İlaçlar ve özel diyetlerle kontrol altına alınabilir, bazen cerrahi müdahale gerekir.

Tiroid bezi sağlığı

Tıpkı insalarda olduğu gibi kedilerde de tiroid sorunu oluşabilir. Tiroid bezleri, boğazın önünde bulunur ve oldukça önemli görevlere ev sahipliği yapar. Tiroksin isimli hormonu üretir. Tiroksin, vücuttaki metabolic faaliyetlerin hızını ayarlar. Kandaki seviyesi yükseldiği zaman tüm hücreler daha hızlı çalışmaya başlar. Tiroid bezleri bu hormonu düzenli olarak üretirler bu şekilde sıkıntı yaşanmayan bir düzen oturmuş olur. Ancak orta yaşlı kedilerde iyi huylu tümör görülebilir.  Bu tümörleri üreten hücreler tiroksin üretmeye devam eder ancak eski denge bozulur.

Bu sebeple ortaya hipertiroidizim hastalığı çıkar. Genelde 10-12 yaşlarındaki kedilerde görülür. Hastalık beraberinde kusma, kilo kaybı ve susuzluk getirir. Semptomlar kendini yavaş yavaş belli eder. Genelde kendini sağlık muayenesi esnasında belli eder. Eğer tedavi edilmezse kalp yetmezliğine, böbrek hastalıklarına ve kan pıhtılarına hatta ölüme neden olabilir. Anormal hücrelerin öldürülmesi ile kedi tedavi edilebilir.

Diyabet

Mavi Rus kedilerinde görülme olasılığı düşüktür çünkü genetik bir hastalıktır ancak bu hiç ihtimal yok anlamına gelmez. Bazen altında başka bir neden de yatabilir ancak genelde obezite ve yanlış beslenme ile alakalıdır. Kediye egzersiz yaptırmak ve beslenmesine çok dikkat etmek onu diyabetten uzaklaştıracaktır. İnsülin üreten hücrelerin zarar görmesi de yine de yine diabetes neden olabilir. Belirtileri arasında iştah açılması, aşırı susama, idrara daha fazla çıkma vardır. Genelde yaşlı kedilerde daha sık görülür. Kedi kilo verirse ve yüksek protein, düşük karbonhidratlı besinler verilirse insülin enjeksiyonuna bile gerek kalmaz.

Ne zaman veterinere götürülmeli?

Kedinizdeki hastalıklar bazen kendini kolay bir şekilde belli etmez, semptomlar yavaş yavaş ortaya çıkabilir yada hiç çıkmaz ve muayene de belli olur. Arada kedinizin hareketlerini kontrol etmek bu yüzden çok önemlidir. Bu belirtiler olduğu zaman veterinere gidiniz;

 • İştah ve su tüketiminde değişiklik
 • Dişlerin yüzeyinde tartar birikmesi
 • Ağız kokusu
 • Kırmızı diş etleri
 • Kırık dişler
 • Kaşıntılı cilt
 • Tüylerin daha fazla dökülmesi ve belirli bölgelerde seyrekliğin daha fazla olması
 • Uyuşukluk
 • Zihinsel donukluk
 • Aşırı uyku isteği
 • Korku ve saldırganlık
 • Davranış değişiklikleri
 • Kilo kaybı
 • İdrara çıkamama yada fazla çıkma
 • Renksiz idrar
 • Kesik kesik, hırıltılı nefes

Bakımı

Her evcil hayvanın bakımı çok önemli ve gereklidir, Mavi Rus kedisi de bakımsız kalırsa huysuzlaşır ve hastalanır. Hatta diğer kedilere nazaran bu konuda daha titizdir. Kirli bir yerde yatamaz ve yemek yeyip tuvaletini yapamaz. Bu konular onun için çok hassastır. Hatta bakımını yerine getirmezseniz kumu  dışında başka yere tuvaletini yaparak size ufak sürprizler bırakabilir. Bakım hem kedi hemde sahibi için gereklidir. Eviniz de bu sayede her zaman temiz kalabilir. Kedinin beslenmesi her zaman kontrol edilmeli, tırnakları kesilmeli, tüyleri taranmalı ve dişleri fırçalanmalıdır. Özellikle sağlık muayeneleri çok ömemlidir, bir hastalığı varsa genelde burada tespit edilir. Aksatmadan 2 yılda bir yapılmalıdır, aşıları düzenli olarak yapılmalıdır.

Vücut bakımı

Mavi Rus kedilerinin tüy bakımları diğer türlere göre çok daha basittir çünkü neredeyse hiç tüy dökmezler, haftada bir kere taramanız yeterlidir. Kısa ve yoğun oluşu dağılıp düğüm olmasını da engeller, her zaman düzenlidir. Tırnak bakımında ise haftada bir kesmek yeterlidir. Keserken tırnaklarının ucuna hafifçe bastırın ki daha belirgin bir hal alsın ve işiniz kolaylaşsın. Çok dikkatli davranmakta ayda vardır, yanlış hareket bir daha kesmesine izin vermemesine neden olabilir.

Kulaklarının içini özellikle banyodan sonra mutlaka kontrol edin, kir görürseniz pamukla temizleyin. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de kesinlikle kulak çubuğu kullanılmamalıdır, kiri daha fazla geri iter. Kulağında iltihaplanma varsa ve sürekli kaşıyıp tırmalıyorsa veterinere götürmeniz gerekebilir. Temizleme işlemini kolaylaştırmak için zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Gözlerine birikmiş çapaklar var ise nemli bir bez ile temizleyebilirsiniz. Her göz için farklı bir bez kullanmanız gerekir böylece enfeksiyon varsa ikisine birden bulaşmamış olur.

Eşya temizliği

Vücudunun bakımı kadar kullandığı eşyaların temizliği de önemlidir. Mavi Rus kedisi kirli bir eşyaya asla yaklaşmaz. Tuvaletini yaptığı kumu, mama kasesini sıklıkla temizleyin. Dışkısını günlük olarak çıkarın. Bu noktada kedinizi izleyerek belirli bir rutin oluşturabilirsiniz. Bu temizlikler ev sahibinin hijyeni açısından da çok gereklidir. Özel eşyalarını temizlerken kıskanabilir bu yüzden o odada değilken halletmemiz daha doğru olacaktır.

Tırmalama direkleri

Kedilerin tırnakları uzadığı zaman hem kendilerini çizerler, hem size zarar verirler hemde etraftaki eşyaları yırtarlar. Bu yüzden tırnakları mutlaka haftada bir kesilip törpülenmelidir. Bunun dışında tırmalama direkleri de satın alabilirsiniz. Bu sayede mobilyaları çizmesini engellemiş olursunuz. Hatta birkaç tane alıp evin değişik köşelerine koyabilirsiniz.

Beslenme

Mavi Rus kedisi beslemek isteyen bir kimsenin unutmaması gereken en önemli nokta hiç şüphesiz yemek yemeye bayılmasıdır. İri bir kedi değildir ancak yemek yemeye yinede bayılır. Özellikle de mama seçiminde çok hassaslardır, mutlaka kaliteli olanları tercih ederler ve mama değişiminden nefret ederler, ne yiyorlarsa onunla ömür boyu devam edebilirler, değişimler bu kedi türü için değildir. Rutin mama yenileme yapmanız gerekir, kaselerinin boş olmasından nefret ederler.

Günde 2 kez besleyin

Yiyeceklere bayılır ancak fazlası obezite, diyanet gibi hastalıklara neden olabilir vu yüzden bir beslenme programı veya diyet oluşturmak çok önemlidir. Genel olarak günde 2 defa beslemek yeterli gelecektir. Genelde bu sayı onlara yeterli gelmez ve sizi kandırmaya çalışırlar. Belli bir rutin oluşturursanız yavaş yavaş alışacaktır çünkü oda düzenli bir hayat ister.

Mama seçimi

Mama seçerken kaliteli olmasına dikkat edin, zaten oda bunu isteyecektir. Sık sık değiştirmeyin, huzursuzlanmasına neden olabilir. Tahılsız ve kuru konservelerde tercih edebilirsiniz. En önemlisi mamaların bol protein ve az karbonhidratlı olmasıdır. Daha doğru seçimler yapabilmek için veterinere danışabilirsiniz.

Tüylerinin çok daha sağlıklı ve parlak görünmesini istiyorsanız omega ve yağ asitleri bakımından zengin olan mamaları tercih edebilirsiniz. Mama alırken yaşını da göz önünde bulundurmaya dikkat edin. Doğaları ve sağlıklı yapıları için en uygun mamanın proplan kedi mamaları olduğunu söyleyebiliriz. Unutulmamalıdır ki, yanlış mama seçimleri özellikle erkek kedilerde taşa neden olabilir.

Suyun önemi

Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da suyun önemi çok büyüktür, beslenmenin yapı taşıdır. Bu yüzden düzenli bir şekilde su vermeniz gerekmektedir. Yeteri miktarda alınmazsa beraberinde ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu hastalıklar genelde böbrekler ve idrar yolu ile alakalıdır. Kediniz su içmekte sıkıntı yaşıyorsa evcil hayvan dükkanlarından ona eğlenceli, hareketli bir şeyler alabilirsiniz, bu ilgisini çekecektir. Evde birden fazla yere su kabı koyabilirsiniz ve bunları her gün değiştirmelisiniz. Tüm bunlara rağmen kediniz hala su içmekte zorlanıyorsa yaş mama tercih edebilirsiniz.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlar ile İletişimi

Mavi Rus kedisinin çok iyi iletişim kabiliyetine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Hem insanlarla hemde diğer hayvanlarla gayet iyi anlaşır. Sadık bir dosttur, nazik ve hoşgörülüdür. Ayrıca diğer kedi türlerine nazaran çok daha merhametlidir. İnsanlarla sanki onları anlıyormuş gibi iletişim kurar. Burada önemli olan nokta sizinde ona iyi davranmanızdır, kibar davranmanız onunda size daha çok bağlanmasını sağlayacaktır. Eğer çocuklu bir aileyseniz en doğru seçim Mavi Rus kedisi olacaktır. Tam bir ilgi manyağı olduğu için tüm gün oyun oynamak isteyebilir. Evin neşe kaynağı olacaktır, pozitifliği ile herkesi kendine hayran bırakacaktır.

İlk tanışma

İletişime girerken sakın kaba davranmayın ve emir vermeyin, onlar için ilk izlenim çok önemlidir. Çocuklar bu konuda bilinçsizce davranabilir, bu yüzden onları uyarmayı unutmayın. Mavi Rus kedisi oldukça çekingen bir türdür, hemen kaynaşamaz, ona biraz zaman tanımamız gerekir. Rutini severler ve farklı bir insanla tanışmak strese girmelerine neden olabilir.

Çocuğunuzla tanıştırırken sabırlı davranın, utangaç tavırlarını görmezden gelmeyin ve onu anlamaya çalışın. Eğer başka bir hayvanla tanışacaksa birbirlerini koklamalarına izin verin, bu şekilde tehlike olup olmadığını kavrayabilirler. Başlangıçta anlaşmazlık yaşayabilirler, bu süreçte uzak tutun sonradan zaten utangaç tavırları geçince uyum sağlayıp oyuna başlayabilirler.

Sevdiği oyunlar

Tam bir oyuncudur, diğer hayvanlar ve insanlarla oyun oynamaktan zevk alır, tüm gün aralıksız oyun oynayabilir. Özellikle açık havada hoplamak, zıplamak ve tırmanmak tamda ona göredir. Bu yüzden tırmanması için özel ip veya parkur alabilirsiniz, günlük enerjisini bu oyuncaklarla atabilir. Çok enerjik bir kedi olduğunu söyleyebiliriz. En sevdiği oyun ise yakalama oyunudur. Tıpkı köpeklerde olduğu gibi topu atarak size geri getirmesini isteyebilirsiniz.

Bir şeyler yakalamak en sevdiği aktivitelerden biridir. Bunun dışında tüy, fara gibi yapay oyuncaklarda ilgisi çeker. Çocuğunuz onunla keyifli vakitler geçirebilir. Çocuklarınız ve kediniz oyun oynarken bunu rutine çevirmelerine izin verin, her gün en az 10 dakika beraber vakit geçirebilirler.

Yaşam Süresi

Mavi Rus kedisinin yaşam süresi ortalama olarak 15 senedir. Ancak bu ortalama yaştır yani daha uzun yaşayanlarda elbette vardır. Diğer kedi türlerine göre çok daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz, kolay kolay hastalanmıyor ve temizliğe önem veriyor oluşu kendine ne kadar özen gösterdiğini gösterir bu sayede 25 sene bile yaşayan kediler olmuştur.

Bu noktada elbette sahiplerinin de çok büyük rolü vardır, bakımlarını aksatmamalı ve beslenme düzenlerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. İlgiye çok düşkünlerdir, kendi kendilerine de vakit geçirebilirler ancak sahiplerinden günler, haftalar boyunca ayrı kalırlarsa hastalanıp ölmelerine neden olabilir. Oldukça merhametli bir kedidir. Gebelik süreleri ise 64 gündür.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.