Sağ Testis Ağrısının ve Şişmesinin Nedenleri

18.02.2017
Sağ Testis Ağrısının ve Şişmesinin Nedenleri

Erkekler arasında son yıllar içerisinde cinsel sağlık ile en çok dikkatleri üzerine çeken nokta olarak yer alan yumurtalıkların şişmesi yer almaktadır. Bu erkeklerde yumurtalık şişmesi genel olarak testisi tam anlamı ile çerçeveleyen zarların arasının sıvı ile dolarak şişmesi ile oluşmaktadır.

Erkeklerde yumurtalık şişmesi bu şekilde olur iken son yıllar içerisinde en çok görülen testis şişmesi olarak da sağ testis şişmeleri yer almaktadır. Erkeklerde görülen sağ testis şişmelerinin en büyük nedenleri arasında erkeklerin testisleri içerisinde yer alan kanser hücrelerinden dolayı olmaktadır. Erkeklerin yumurtalıklarında meydana gelen kanser hücreleri bazen iyi huylu bazen de kötü huylu olan etkiler olmasından dolayı sizlerin bu konuda kendilerine bir hayli dikkat etmesi gereken noktalar olduğunu da bilmesi gerekir.

Bir erkeğin sağ testisleri kanser hücreleri ya da tümör hücreleri ile şişme meydana getirebilir iken bir diğer etki olarak yer alan nedenler arasında sizler içerisinde de biliniyor olduğu gibi o bölgelere alınan darbeler ile de olmaktadır. Erkeklerin sağ testislerine doğru alacak olduğu darbeler ile şişmeler meydana gelebilir iken bu durumlara erkeklerin bir hayli dikkat etmesi gerekir. Sadece darbe almak ile de değil bir de erkeklerin kendi sağlık ve temizliklerine dikkat etmeyerek hem mikrop kapmaları hem de bu alanları iltihaplanmalar kaplaması ile de erkeklerin sağ testislerinde şişmeler meydana gelmektedir.

Erkeklerin en hassas noktaları olan yumurtalıklarda yani testislerde bu kadar farklı olan nedenlerden dolayı şişmeler meydana gelir iken bir yandan en çok dikkatleri üzerine çeken bu yapıların sağlığına da bir hayli dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenler ile erkeklerde meydana gelen şişmelere engel olarak kendi ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlar ile karşılaşmamak için de en kısa sürede bir doktor ile iletişime geçmeyi de asla ihmal etmeyin.

Erkek üreme organında bulunan testisler son derece hassastır. İki adet kese içinde bulunan testisler, ufak darbeler alsa bile çok fazla ağrıya neden olabilir. Ancak testis darbe dışında da ağrıyorsa doktora başvurmanızda fayda vardır. Çünkü bunun nedeni önemli hastalıklara dayanıyor olabilir. Düzenli olarak ara ara sancıya neden olan bir testise sahipseniz bunun nedenleri genel olarak şöyledir:

Testis İltihabı

Sağ veya sol testiste de ağrıya neden olur. Testis iltihabı, kabakulak hastalığı sırasında kan yoluyla testislere taşınan kabakulak virüsü ile ortaya çıkabilir. Ve son derece rahatsız edici bir şekilde testis ağrısı olarak ortaya çıkar. Testis iltihabı, aynı zamanda prostat ile de ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır.

Testisin Toplardamar Ağının Genişlemesi ( varikosel )

Genç erkeklerde fazlasıyla görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle sol testiste görülür. Ancak yaşlılarda ve sağ testiste görülen toplardamar ağının genişlemesi, tümör ihtimali olarak ortaya çıkabilir.

Testis Bükülmesi

Testisin bükülmesi ile meydana gelen ağrılar son derece acı vericidir. Bu şekilde meydana gelen sağ testis ağrısında acil olarak doktora başvurma gereği duyulur. Testise giden kan damarlarının bükülme sonucu kapanmasıyla birlikte kan akışı durur. Bu durum ciddi bir sorundur ve testis kaybına bile neden olabilir. Bu nedenle acil olarak cerrahi müdahale gerektirebilir ve bu şekilde damarın kan akışı normale çevrilir.

Kan Çıbanı

Testislerin aldığı darbeler, zamanla kanamalara neden olabilir. Testisin bulunduğu keseler çok fazla katmandan oluşur. Bu nedenle alınan darbeler sonucu katmanlar arasında kan birikir. Bu durumda muayene olmak şarttır. Kan çıbanı, oluştuğu bölgeye göre dinlenerek geçebileceği gibi; cerrahi müdahaleyle oluşan kanın akıtılması da gerekebilir.

Testis Çatlakları

Testisi koruyan dokuda zamanla çatlaklar meydana gelir. Bunun nedeni testislere uygulanan basınçtır. Bu şekilde testis torbasındaki çatlaklar yoluyla zamanla kan birikir. Kan birikmesi gözlendiği an doktora başvurmalı ve mutlaka tedavisi gerçekleştirilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.