Sol Testis Ağrısının ve Şişmesinin Nedenleri

18.02.2017
Sol Testis Ağrısının ve Şişmesinin Nedenleri

Erkekler arasında sağlık açısından en çok dikkatleri üzerine çeken nokta olarak sizler arasında da biliniyor olduğu gibi yumurtalıklarda meydana gelen sorunlardan kaynaklanmaktadır. Erkeklerin genel yapısı incelenecek olduğu zaman son yıllar içerisinde nerede ise her on erkekten sekizinde gözlenen etkiler arasında sol yumurtalıklarında meydana gelen şişmeler olmaktadır.

Bu sol yumurtalıklarında yani testislerinde meydana gelen şişmelerde hormonlardan kaynaklanan nedenleri yer alır iken bir yandan çevresel olan nedenleri de gelmektedir. Bir erkeğin en önemli organı olan sol yumurtalıklara eğer dış çevreden oldukça kuvvetli ve sert bir şekilde gelen darbe ile şişmeler meydana gelebilecektir.

Erkeklerin yumurtalıklarında meydana gelen şişmenin asıl etkisi daha çok yumurtalıkları çevreleyen zarın iç kısımlarında sıvı birikmesi ile oluşur. Bu sıvı birikmesi az önce de dediğimiz gibi yumurtalıkların sol tarafına sert bir darbe alındığı zaman olabileceği gibi bir yandan da en büyük etki olarak sizlerin hormon yapılarının tam anlamı ile çalışmaması durumlarında da meydana gelebilir. Mesela bir erkeklerde yumurtalıklarında şişme meydana geliyor ise erkeklerin o yumurtalıklar a dan z ye varana kadar her şeyleri ile incelenmesi gerekir. Çünkü asıl nedenler arasında darbe falan değil daha çok tümör ya da kanser hücreleri yatmaktadır.

Kanser ve tümör hücrelerinin iyi huylu olan kısımları pek de kötü olarak etki etmez iken kötü huylu olanları erkeklerin hayatları boyunca cinsel ilişkilerinin son bulmasına bile neden olabilir. Sadece tabi ki de bu kadar kötü olarak yer alan olaylar ile de değil bir diğer etki olarak da sizler arasında da biliniyor olduğu gibi yumurtalıkların iltihaplanması ya da mikrop kapması ile de olabilir. Bir erkeğin sol yumurtalıklarında şişme meydana gelebilmesi için oldukça farklı olan sebepleri yer alır iken sizler kendiniz için en mantıklı olan adımları atarak en kısa sürede tedavi sürecine başlamayı denemelisiniz.

Sol Testis Ağrısının Nedenleri

Erkeklerde bulunan testislerin her biri kese içinde yer alır ve biri alt biri üst tarafta olmak üzere konumlandırılmıştır. Testisler son derece hassas bölgelerdir. Bu nedenle bir ağrı veya acı hissedildiğinde son derece rahatsızlık verici bir durum ortaya çıkar. Testis ağrısının birden çok nedeni vardır. Düzenli olarak ve şiddetlenerek hissedilen ağrılar sonucunda çok gecikmeden doktora başvurmakta fayda vardır. Testis ağrısının başlıca nedenleri: çıban, kist, kasık fıtığı ve böbrek taşıdır.

Kasık Fıtığı

Kasık fıtığı nedeniyle sol testis ağrısı çeken erkekler, genellikle uzun süre bunun farkında olmaz. Ancak rahatsız edici boyutta olan testis ağrısına anlam veremiyorsanız nedeni büyük ihtimalle kasık fıtığıdır.

Testisin Bükülmesi

Testisler oldukça hassas olduğu için, bükülen bir testis son derece fazla acı ve ağrıya neden olur. Dayanılmayacak kadar fazla olan acı sonucunda doktora başvurmak zorunda kalırsınız. Testisin bükülmesiyle birlikte kan akışı engellenmiş olur. Bu durum acil olarak cerrahi bir müdahale gerektirir. Bu müdahaleyle birlikte damar düzeltilir ve kan akışı normale döndüğünde ağrı da son bulur.

Kan Çıbanı

Testisler, çok katmanlı bir kesenin içinde bulunur. Testislere alınan darbeler sonucunda bu katmanlar arasında kan pıhtıları oluşur. Bu pıhtılara kan çıbanı adı verilir. Kan çıbanı, bazen dinlenerek geçerken; bazen de cerrahi müdahale yapılarak tedavi edilebilir. Bu durum, kanamanın gerçekleştiği bölgeye göre değişkenlik gösterir.

Testis Kanseri

Testis kanseri olan kişiler, genellikle testis ağrısından şikayetçi olmazlar. Testis kanseri olup da ağrı şikayetiyle doktora başvuran erkek sayısı oldukça azdır. Ancak önemli bir hastalığın belirtisi olarak düşünüldüğünde bu rakam önemsenmelidir. Testis kanserinin diğer belirtileri; testis çevresindeki şişlik dışında, sırtın alt bölgesinde ağrı, karın bölgesindeki hassaslık ve göğüs ağrısıdır.

Böbrek Taşı

Böbrek taşı nedeniyle oluşan ağrı, sadece testislerde hissediliyormuş gibi gelebilir. Ancak yalnız o bölgede hissedilmesinin nedeni; hassasiyetten kaynaklanır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.