Testis Şişmesinin Nedenleri ve Tedavisi

18.02.2017
Testis Şişmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Testisler erkek üreme hücreleridir. Burada sperm hücrelerinin üretimi yapılmaktadır. Aynı zamanda testosteron hormonu salgılar ve erkek cinsiyet özelliklerinin belirlenmesinde görev alır.

Testiste birçok hastalık meydana gelebilir. Bunlardan bir tanesi de hirosel yani testis şişmesidir. Yani bir diğer anlamda testisin su toplaması demektir. Aslında hidrosel ciddi bir hastalıktan öte estetik görüntü açısından sorun teşkil eden bir rahatsızlıktır. Testis şişmesi testisi çevreleyen zarların arasında sıvı toplanması demektir. Genellikle doğumda erkek bebeklerin % 10 u hidroselli olarak doğmaktadırlar. Ancak herhangi bir tedavi söz konusu olmaz. Bir yıl içerisinde kendiliğinden geçer. Testislerdeki torbalar arasında yani onları birbirinden ayıran zarlar arasında bir miktar sıvı bulunur. Bu sıvının görevi testileri dışarıdan gelebilecek herhangi bir tepkiye karşı korumaktır. Fakat bazı durumlarda bu sıvının miktarı artar ve ya geri emilimi azalır ve de şişme meydana gelir. En önemli belirti torbalarda ağrısız şişme olmasıdır. Bazen gözle görülebilir ya da elle muayene sonucu anlaşılabilir ancak bazı ekstrem durumlarda anlaşılması zor olabilir.

Erkeklerde bu durum pantolon giyerken, bacak bacak üstüne atarken sıkıntı verir. Hidrosel testis tümörünün bir yan belirtisi olabilir. Bunun dışında testis şişmesinin başka nedenleri de vardır. Mesela testislerde iltihaplanma sonucu yine şişme oluşabilir. Ayrıca torbalara dışarıdan alınan bir tepki sonucu da şişme oluşabilir.

Dediğimiz gibi genellikle ciddi bir hastalık sonucu değildir ama rahatsızlık verdiği durumlarda cerrahi yöntemle tedavi edilebilir. Bu tedavi genellikle iğneyle aspirasyon şeklindedir. Aspirasyon yapılırken bir ultrason yardımıyla torbalar arasındaki sıvı enjektör ile çekilir. Ama kalıcı bir çözüm isteniyorsa zarların değiştirildiği ameliyat ile bu sorun ortadan kaldırılabilir. Tedaviden önce bu hastalığın altında kanserle alakası olup olmadığına bakılır ve ona göre tedavi uygulanır. İyi huylu ise eğer şişlik kişiye pek bir rahatsızlık vermiyorsa kendiliğinden geçmesi de beklenir.

Bulaşıcı hastalıklar testislerde iltihap ve şişkinliğe sebep olurlar. Kabakulak, bel soğukluğu ve idrar yolu iltihabı bu hastalıklara örnek verilebilir. Testise kan desteği sağlayan kordonun burkulması ile testislerde şişlik oluşabilir. Bu burkulma çok şiddetli olursa testise kan akışı kesileceği için testislerden birinin kaybedilmesine yol açabilir. Epididim kisti yani epididimiste ortaya çıkan kistler testislerin şişmesine sebep olurlar. Erbezi torbasının şişmesi de testisleri etkiler. Buna da toplardamar şişmesi ve su toplaması sebep olur. En çok rastlanan ve hayati önem taşıyan testis şişme nedenlerinden biri de testis kanseridir. Ağrı olmaz ancak şişkinlikte pek fazla hissedilmez. Aldığınız bazı ilaçların yan etkileri de bu yönde olabilir. Aynı zaman da testislerinize aldığınız bir darbe sonucu şişlik olması durumu da ihtimaller dahilindedir. Bu durumda zaman kaybetmeden mutlaka bir doktora görünmek gerekir.

Testis Şişmesinin Belirtileri

Testis yani tıp dilindeki adıyla hidrosel; testisin etrafını çevreleyen sıvının miktarın artmasıyla oluşur. Testistlerin su toplaması da denir. Erkeklerde bu durum pantolon giydiğinde, bacak bacak üstüne oturduklarında rahatsız edici bir durum oluşturur. Dünyaya gelen erkek çocuklarının %10 ‘u testis şişmesiyle dünyaya gelir bu zamanla kaybolur. Peki hidrosel nasıl oluşur?

Testistin anatomik yapısı içinde zar bulunur ve torbaların arasında da zar bulunur. Bu zarlar arasında sıvının artması ve geri emilim az olduğu için torbada şişme meydana gelir. Testis şişmesinin belirtileri; torbaların su toplaması ve ağrısız oluşudur. Çok şişse de basıldığında ya da muayene edildiğinde ağrı olmaz sadece kişi de rahatsız edici bir durum oluşturur.

Araştırmalara göre bazı vakalarda testis tümörü, testis kanseri gibi hastalıkların bulgusu hidrosel olabiliyor. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında su toplaması varsa ve buna neden olan bir darbe değilse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Hidroselin bir nedeni de skrotum içinde iltihap oluşmuş olabilir. Ya da testiste alınan bir darbeden dolayı şişme meydana gelebiliyor asıl nedeni muayene sonucu öğrenebilirsiniz. Hidrosel tedavisi; gerçek anlamda cerrahiyle yapılır. Ameliyatı kabul etmeyen bir kişi iğne ile sıvın çekimini yaptırabilir. Kötü huylu tümor yoksa iyi huylu ise tedavisi yapılır. Yaklaşık olarak bir saat süren ameliyat sonucunda evine bile aynı gün içinde gider hasta. Bir kaç gün dinlenmesi gerekir ve iki hafa kadar cinsel ilişkiye girmeme özen gösterilmesi gerekir. Mutlaka bu durum ile karşılaştıysanız bur doktora görünüp en kısa zamandan nedenlerini öğrenip buna bağlı olarak tedavinizi olmalısınız. Kötü huylu tümör ise ameliyat yapılır ve belirli aralıkla bunun tedavisi sürdürülür. Sağlığınızı hafife almayın.

Testisin Şişmesi Nasıl Geçer ?

Testis şişmesi durumu çok sık rastlanabilecek ancak çabuk iyileşen bir süreçtir. Kişinin dikkat ve gözlemine bağlı olarak anlaşılması uzun sürmez. Zaten şişen testis ağrı yapmasa bile yürüyüşü etkiler ister istemez. Bunun yanı sıra oturduğunuzda bile rahatsızlık hissedeceğiniz için mutlaka anlaşılır. Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak olmasından da şişmenin başlayacağını anlayabilirsiniz.

Eğer sadece şişlik varsa; sırt üstü uzanabilir, testislerinizi alttan destekleyecek bir havlu yerleştirerek şişkinliği azaltabilirsiniz. Sporcu çamaşırı gibi testisleri destekleyebilecek ürünler giyinmek ve bu süreçte testislerin olabildiğince yukarıda kalması iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Sizi çok yoracak egzersiz ve sporlardan uzak durmalı ve bu süreç boyunca cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.

Testis şişmesi genel olarak yukarıdaki yöntemlerle çözülür ancak ani ve ciddi durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Bunun için mutlaka tam donanımlı bir hastaneye gitmek gerekir. Yukarıdaki çözümler basit ve hayati olmayan durumlar da işe yarayabilir ancak hayati durumlar da yarardan çok zarar verebilir.

Testisin şişmesi cerahi yoluyla olur. Hasta gerçekleşecek operasyonu onayladığında belli bir süre ile iğne ile sıvı çekilir. Belli bir süre bu tedavi uygulanır. Tedavi de zarların yapısının değişmesi ve bir daha tekrar etmemesi için özel teknikler ile tedavi edilir. Şişliğin boyutuna göre işlemler yapılır. Bunun nedeni kanser değilse iyi huylu bir hastalık olarak ifade edilir.

Erkek yumurtalıkları şiştiğinde bu nasıl tedavi edilir ? Huzursuzluk çeken hastanın yaşı da önemlidir. 35 yaş altında olan bir kişi aniden bir şişlik ile karşılaştıysa mutlaka ultrosonla buna bakılması gerekir. Bulgularda patojenik bir bulgu yok ise tümör tarayıcı kan testlerinde sorun yok ise o zaman iyi huylu olarak onay verilir. Bunun tam tersi tespit edilirse testis tümörü acil müdahale edilmesi gerekir. Pantolon giydiğinde ya da ilişkiye girmede zorlanılıyorsa tedavi süreci hemen başlanmalıdır. Estetik bir rahatsızlık olarak da ifade edilir. Çoğu erkeğin çekindiği için doktora başvurmazlar kesinlikle böyle bir yanlışa düşmeyip sağlığınızı önemsemelisiniz. Cerrahi yöntem ile testis şişmesinin nedenleri ve nasıl tedavi olunması gerekildiği öğrenilmelidir.

Şişlikleri hem bire bir azaltan ve hem de kesin sonuca götüren olarak da birçok farklı malzemenin karıştırılması ile elde edilen bir kür gelmektedir. Sizlerin en kesin çözüme götürecek bu bitkisel kür için ellerinizde olması gereken ürünler buğday, bakla unu, zeytin, teşbih ağacı, üzüm sirkesi ve süzme bal olmaktadır. Bu malzemelerin hepsini elde ettikten sonra düzgün bir şekilde hazırlanması gerekir. İlk olarak sizler bu kürü elde etmek için buğdayları sert bir cisim yardımı ile ezerek bakla unu ile bir güzel karıştırın. Bu un üzerine ezilmiş olan zeytin ve sirkeyi de ilave ederek bir güzel karıştırın ve bir şişe içerisinde geceye kadar muhafaza edin. Bunların yanında almış olduğunuz teşbih ağacının kuru yapraklarını demleyin ve bir güzel süzün. Bu süzülmüş çay içine balı ve hazırlamış olduğunuz karışımı da etkileyerek şişleriniz geçene kadar her gece iki fincan içmeye devam ederek kendiniz için en garanti olan bitkisel tedaviyi uygulamış olursunuz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.