Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

15.04.2018
Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İlk olarak kayıt altına alındığı, Amerika’nın yerli türlerinden kabul edilen Maine Coon kedilerinin kökeni, Maine eyaletine dayandığı söylenmektedir. Kökeni ya da ataları hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Sahip oldukları kahverengi tüyleri ve gür kuyrukları sebebiyle, genetik olarak pek mümkün olmasa da evcil kedi ve rakun çiftleşmesi teorisi ortaya atılmıştır. Ya da Norveç Orman kedisi soyundan ya da Marie Antoinette’in gemi vasıtasıyla Fransa’dan kaçırdığı 6 kediden geldiği şeklinde teoriler ortaya atılmıştır. 19. Yüzyılda gemilerde fare avlamaları için kullanılmıştır. Bu tür 1950’li yıllarda neredeyse yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır lakin bir grup araştırmacının çabaları sayesinde, farkındalık oluşmuş ve yaklaşık 20 yıl sonra bu çalışmalar meyvesini vermiştir. Maine Coon kedileri, tükenme tehlikesinden kurtulmuştur. Hatta ilerleyen senelerde, çok popüler bir tür haline gelmişlerdir.

Fiziksel Özellikleri

Evcil kediler arasında büyük olarak nitelendirilebilecek boyutlarda olan Maine Coon kedilerinin dişileri 4.5-6 kg, erkekleri de 5.5-8 kg arasında bir ağırlığa sahip olabiliyorlar. Yavaş olgunlaşan bir türdür. Genelde kahverengi lekeli bir görünüme sahip olsalar da, değişik renk yelpazesi görülebilen bir türdür. Geniş bir göğüs yapısına sahiptirler. Geniş ve çekik bir göz yapısı vardır. Belirgin ve iri bir burun yapısına sahiptir. Çene kemikleri iyi gelişmiştir. Boyunları uzundur. Yukarı doğru sivrilmiş bir kulak yapısı vardır. Bu da karakteristik ve elbette ki karizmatik görünümlerini tamamlayan özellikleridir. Geniş ve püsküllü patileri vardır ve bu özellikleri de onlara soğuğa ya da kara karşı dayanıklılık sağlar. Karın ve arka bacaklarındaki tüylerin uzun olmasından ötürü, iri bir görüntü sergilerler. Omuz hizasındaki tüyleri ise daha kısadır.

Bu da dallara ve çalılara takılmadan hareket edebilmelerini sağlar. İpeksi tüy yapısı sebebiyle, tüyleri karışmaz. Tüy yapılarından ötürü; buzlu ya da karlı bir ortamda vücut ısılarını rahatça koruyabilirler. Kalın ve gür kuyruk yapıları sayesinde de, sarılıp vücut ısılarını koruyabilmektedir. Değişken bir özellik olsa da, bazı Maine Coon kedileri altı parmağa sahip olabilir. Bunun nedeni olarak da, genetik mutasyon gösterilmektedir. Kışın patilerini daha verimli kullanabilmek adına böyle bir özelliğin ortaya çıkmış olabileceği belirtiliyor. Erken doğan Maine Coon yavrularının %40’ı bu özelliğe sahip olabiliyormuş.

Karakteristik Özellikler

İyi huylu ve sevecen bir kişiliğe sahiptirler. Bu sebeple de, çabuk uyum sağlayabilirler. Diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşabiliyorlar. Avcılık içgüdüleri hala daha aktiftir. Eski dönemlerdeki fare avcılığındaki ustalığını korumaktadır. İri pençelerindeki, kapma becerileri yüksek seviyededir. Bulmaca şeklindeki oyuncakları pek severler. Oyun oynamayı çok seven, hareketli ve her ne kadar herkesle iyi geçinse de bağımsızlığına da düşkün bir kedidir. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Yaşadığı yere karşı sorumluluk sahibi olsa da, iri vücut yapısı sebebiyle sakarlıkları olabilir. Yabancılara karşı soğuk davranabilirler lakin birlikte vakit geçirdikten sonra içine kapanık insanı bile kabuğundan çıkaracak derecede ısınabilir. İlginç yönleri arasında, hepimizin bildiğinin aksine suyu seven bir karaktere sahip olmaları bulunmaktadır. Bu sebeple de, yıllar boyu denizcilere arkadaşlık etmişlerdir. Suyu sevmelerinde, kalın kürklerinin su geçirmez bir yapıya sahip olması etkili olmaktadır. Diğer kediler banyodan uzak durmak isteyecekken, Maine Coon’lar kendileri küvete atlayabilirler.

Bakım

İpeksi tüy yapısına sahip olsalar da, gür ve uzun tüyleri olduğundan, düzenli olarak haftada iki defa taranması tavsiye edilir. Karışmayan tüylere sahip olması da sahiplenen kişiler açısından büyük avantaj. Kilo almaya meyilli bir kedi türüdür. Aldığı kilolar sebebiyle, ileride Maine Coon kedilerinin genel olarak yatkın olduğu, böbrek ve kalp sorunları ortaya çıkabilmektedir. Uzun tüylü olması ve kilo almaya meyilli bir ırk olması sebebiyle, beslenmeye ayrıca özen gösterilmesi gerekiyor. Besin değeri dengesiz ve kalitesiz mama kullanımı, Maine Coon’ların güzel, soğuktan koruyan ve gurur kaynağı olan tüylerinin dökülmesine ya da bakımsız görünmesine sebep olabilir. Ayrıca böbrek rahatsızlıklarına da davetiye çıkarabilir. Böbreklerde kristalizasyona sebep olup, idrarını yaparken acı çekmesine sonrasında ise; böbrek yetmezliğine neden olabilir. Bundan ötürü; beslenme çok mühimdir. Lif ve sebze içeriği yüksek mamalar tercih edilmesi tavsiye edilir.

Bu kediler genelde çiğ balık ve et sevseler de, genetik miras olarak atalarından onlara kalan böbrek rahatsızlıklarını önleyici özel formüllü mamalar da tercih edilebilir. Dişleri tercihen her gün olmasa da, düzenli olarak haftalık fırçalanması önerilir. Tırnakları, iki haftada bir kesilmelidir. Her kedinin hakkı olan temiz bir tuvalet bu ırkın da vazgeçilmezleri arasındadır. Kum kabı günlük olarak temizlenmelidir. Kulakları kontrol edilmeli, kirli ise nemli bir bezle silinmelidir. Kötü koku ya da aşırı kirlilik var ise; veterinerinize danışmalısınız. Kulak çubuklarını kullanmamanız tavsiye edilir. Kedilerin genelinde görülen, göz enfeksiyonları sebebiyle göz kenarları akıntı olduğu taktirde silinmelidir. Gözler temizlenirken gözün ikisini de, kullanacağınız bezin aynı kısmı ile silmemenizde fayda olabilir. Eğer mevcutsa, birinden diğerine enfeksiyon bulaşma riski ortadan kalkmış olur. Maine Coon hareketli ve oyun sever bir kedi türüdür. Bu sebeple, tırmanması için ağaç ya da oyuncakları olması iyi olacaktır. Zeka oyunlarında çok başarılıdır. Hileleri çabuk kavrar. Bulmaca oyunları, onun seveceği cinsten oyunlardandır. Oyunlar, kilo almaya meyilli olan bu kedilere yararlı olur. Ayrıca, yakalama becerileri yüksek olduğundan yakalama ve tutma oyunlarını da çok sever…

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.