British Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

15.04.2018
British Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair kedisi hakkında Romalı kediler ve İngiliz vahşi kedilerinin çiftleştirilmesine dayalı bir hikayeye bağlı olarak en eski İngiliz kedi ırkı diye tabir edilse de bu kedi cinsi asıl olarak İran kökenli bir kedidir. Ülkemizde de oldukça sevilen ve bakılan bir kedi cinsidir. 2. Dünya savaşı sırasında neredeyse yok olmakla karşı karşıya gelen bu kedi cinsi koruma altına alınarak günümüze kadar ulaşmıştır. Sevimli tavırları, insanı etkileyen o tatlı bakışları ve bir çok kişinin sakin bir hayvan besleme isteği üzerine oldukça sakin ve uysal hareketler sergileyen bir kedi türüdür.

British Shorthair cinsi kedi diğer İran cinsi kediler gibi çok uysal bir yapıya sahiptir. Bu kedilerin sakin yapıları tembel olmalarıyla ilişkilendirilmemeli veya hasta olduğu düşüncesine kapılmamalıdır. British Shorthair olarak adlandırılan bu kedinin sakin yapısı içine kapalılığıyla alakalı da olabilmektedir. Çok uyum içerisinde yaşayabilen bu kediler küçük yaşları itibariyle bile çok ağır ve olgun bir karaktere sahip olarak gözlemlenebilmektedir. Genel olarak yaramazlık yapmaz ve etrafı karıştırma huyları bulunmayan bu kedi türleri tam bir şehir kedisidir. Yüksek yerlere özellikle TV, sehpa ve dolap üstleri gibi yerlere atlama gibi davranışlar göstermemektedirler. Bu kedi türleri köpeklerle bile iyi bir uyum ve anlayış içerisin de dahi yaşayabilmektedir.

Fiziksel Özellikleri

Genel olarak tombul bir yapıya sahip bu kedi türleri surat kısımları yuvarlak ve gözleri büyük bir yapıya sahiptir. Renkleri ne kadar gri olarak bilinse ve öyle olsa bile kedi yetiştiricileri tarafından bu kedi türleri daha çok mavi renk olarak tanımı yapılmaktadır. Çok sağlıklı bir yapıya sahiptirler. Uyum ve sakinleri çiftleşme dönemlerine bile yansımış ve çok miyavlama sesleri dahi çıkarmayan bu kedi türleri çiftleşme dönemlerinde bile sessiz bir yapıya sahip olabilmektedirler. Bu kedi türleri duruş yapısı olarak da çok asil bir yapıya sahiptirler. Bu kedilerin kemik yapılarından dolayı hafif tombul bir yapıya sahip olmaları onlara çok hoş ve sevimli bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadırlar. Bir çok kişi onların bu doğal yuvarlak yapılarının kilolarından dolayı olduğunu düşünse de bunlar aslında bu kedi türünün doğal yapısından kaynaklıdır. Bu doğal sevimli yapısı onların beslenme ve bakımı, kişilerin evlerinde besleme yanlısı bir isteğe sahip olmasının nedenlerindendir. Güçlü bir kafa ve çene yapısına sahiptirler. Bu kediler de bıyıkları sebebiyle belirgin boşluklar varlığını göstermektedirler.

Bir çok İran kedi türü gibi basık bir surat ifadesine sahip olmaması da bu kedi cinsinin İran kökenli olduğu düşüncelerinden kişileri uzaklaştırmak da ve kişilerin kafaların da soru işareti kalmasına sebep olmaktadır. Aslında ne kadar İran kedilerinin surat ifadelerini andırmasa dahi bir çok İran asıllı kedi türleri arasında bu kedi cinsine benzer yapı kediler bulunmaktadır. Bir çok İran kedisinin kılları ise genel olarak uzun yapıya sahiptir. British Shorthair kedi türü ise kısa kıllara sahiptirler. Bu özellikleri de onu bu İran kedi tipine uygunluktan uzaklaştırmaktadır.

British Shorthair kedi türünde basık surat ifadesi ve kafa tası yapısına sahip olmasından ileri gelen ve bu kedilere bu özellikleri veren genin insan yapısı üzerinde daha çok bir takım davranış değişikliklerine, gelişim bozukluklarına sebep olmaktadır. Kişiler tarafından üzüntü verici bir düşünceye sebep olabilecek bu genlerin insan üzerinde zeka geriliğine sebep verecek bir mutasyona uğramış olabileceği bilgisidir. Yani bu kediler de muhtemel olarak zeka geriliği de bulunmakta ve bu onları daha hassas bir bakış açısına dönüşmesine sebep olmaktadır. Bu kedi türlerinin bu vücut ifadeleri ve sakinlikleri bu gen bozukluklarından ileri geldiği düşünülmekle birlikte, bu kedi türlerine olan bakış açısı değişmemesi için satışı yapan kişiler tarafından bunun avantajları kullanılmakta ve sakinlikleri ön planda tutularak bu kedi türlerinin satış artışı devam etmektedir. Elbette bu kişiler için hayvanların sağlık sorunlarına sebep olması çok da önemsiz görülmektedir.

Bakımı

Bir çok kedi de olduğu gibi British Shorthair kedi türü de çoğu bakımını özellikle temizleme işlerini kendileri yapabilmektedir. Elbette diğer bakımları bakan kişi tarafından yapılmalı ve sağlıklı bir hayvan beslemek için iyi bir bakım şarttır. Küçük yaşlar da temizliğe alıştırılan bu cins kediler kendilerine bakım yapılması sırasında da oldukça uysal tavır sergilemektedirler. Beslenmesi, tıraş, tarama ve yıkama işlemleri her hayvan da olduğu gibi British Shorthair de büyük önem arz etmektedir.

Bu hayvanlar zaten kısa tüy yapısına sahip oldukları için tıraş işlemine çok gerek duymazlar. Elbette ki tüy bakımı bir çok hayvan da önem teşkil etmektedir. Tüyleri arasında oluşabilecek parazitler için yıkama işlemi uygulanmalıdır. Bu kedilerde kullanılacak olan temizlik ürünleri uzman veteriner hekim ön görüsünde kullanılmalıdır. Bu tür için uygun olan kuru şampuanlar ve kuru spreyler bu havanların temizliği için kullanılması daha uygundur. Tüylerinin taranması masaj etkisi yaparak rahatlamalarına ve daha az tüy dökülmesini sağlayacaktır.

Beslenme

Bu tür için alınacak olan mama da özellikle hayvan sağlığı için olumlu etkiler gösteren, tüy dökülmesini önleme ve sağlığını olumlu yönde geliştirecek olan vitamin içeriği yüksek olan kuru mama türleri tercih edilmelidir. Konserve mamalar ise daha az seçimi yapılmalıdır. Mama seçimleri içeriği ve miktarını en iyi belirleyecek kişi ise bu konu da eğitimini almış uzaman veteriner hekim tarafından yapılmalı ve aralıklı olarak gelişimleri takip edilerek mama içeriği düzenlenmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.