Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

15.04.2018
Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Kedilerin pek çok çeşidi var bunu hepimiz biliyoruz zaten. Onun öncesinde kediler nasıl hayvanlardır ? Yani kedilerin ne tür özelliklere sahip olduğunu kastediyoruz. Çok ilginç özellikleri var. Gelin, Birman kedisinin özellikleri ve bakımından bahsetmeden önce kedi türünün ne gibi ilginç özellikleri olduğundan bahsedelim. Kediler zeytin kokusuna adeta çıldırırlar. En sakin kedi bile zeytin karşısında sakinliğini unutabilir. Bunun sebebi zeytinin içerdiği kimyasal bileşiğin, onların koku reseptörleri ile etkileşmesinden kaynaklanır. Tuvaletlerini yaptıktan sonra ise evde koşturmalarının sebebi birden fazla olabilir. Koku kaynaklı, hayatta kalma içgüdüleri kaynaklı veya fazlalıklarından kurtulma kaynaklı olabilir. Bir örnek daha verip Birman kedilerimize geçelim. Kediler de rüya görebiliyor. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Ne mi görürler ? Kelebek kovalamaktan sizlerle oynadığı ve zevk aldığı sahneleri görebilir.

Irksal Özellikler

Birman kedisi ölüm tanrıçasını görebildiğinden dolayı kutsal kabul edilen ayrıca mavi renkli gözlerini bir tanrıçaya borçlu olduğu söylemi ile kendine özgün, doğru ya da yanlış efsanelere sahiptir. Bu efsaneler bir kedi için fazla olur gibi bir algı yaratmış olabilirim sizlere. Fakat efsanelerin aidiyet temsil kaynaklarının sınırı yoktur elbet. Bu kedilerin diğer bir adı da tapınak kedisidir. Önceleri beyaz olduğu düşünülen kürkü altın rengine, sarı olduğu düşünülen gözleri mavi rengine dönüşürken tanrıça tarafından ödüle layık görüldüğü düşüncesi mevcut. Sevgi ve bağlılığı temsil ettiğinden dolayı bunun pekiştirilmesi düşüncesiyle tanrıçaları onları fiziksel olarak iyileştirme ödülüne layık görmüş olduğu düşünülüyor. Tabi tüm bu bilgiler eşliğinde bu bilgilerin doğru ya da yanlışlığına karar verip ilgili değerlendirmeyi yapmak sizlere kalmış.

Ayrıca bu kedilerin bizzat kendisi sevgi ve bağlılığı temsil ederken, önceleri beyaz olan patileri de ödül süreci sonunda saflığı ve masumluğu temsil ettiğinden mütevellit beyaz olarak kalmıştır. Bu kedilerin sevgi ve bağlılıklarını üst düzeyde gerçekleştirdiği rahiplerinin ruhlarını taşıdıkları söylemi var ki inanmak yine size kalmış. Birman kedilerinin namını daha önce hiç duymamışsanız ve bununla beraber kendilerinin resimlerini de görmemişseniz; resimlerini gördüklerinde onları fiziksel olarak benzeteceğiniz kedi türleri Siyam, İran ve Ankara kedileri olacaktır. Özellikle de Siyam kedilerini andırır şekilde yüzün içine doğru inerken siyahlaşan tüyleri, ve bu tüyleri merkezi sayılabilecek gözlerinin maviliğini rahatlıkla fark edebilirsiniz. Bundan dolayı mekan ve zaman kavramlarının cevapları bilinmese de Birman kedisine benzetilen ve çiftleşmesiyle bu kedi türünün ortaya çıktığı düşünülen diğer kedi türleri artık bilginiz dahilinde.

Böyle ilgi çekici ve beklenilenden daha çeşitli bir tarihe sahip Birman kedileri elbette ithal süreçlerinden geçen varlıklar sınıfına dahil edilecekti. Belki ithal edilmesi için güzellikleri yeterlidir. İlk kez 1959′ da Amerika’ya ithal edilmeye başlanıp 1967’de Kedi Meraklılar Derneğince benimsendi ve kabul edildi. Ne kadar çokmuş kedilere merak saran cemiyetler diye düşüneceğimiz, şimdi sayacağımız derneklerce de kabul edildiler. Bunlar: Amerikan Kedi Meraklıları Derneği, Kanada Kedi Derneği, Kedi Meraklıları Federasyonu, Uluslararası Kedi Federasyonu. Özellikle de son örnek olan ‘Uluslararası Kedi Federasyonu’ yani, insana vay arkadaş dedirten türden. Hayvanlarımıza sahip çıkan resmi kuruluşlar insanı epey gururlandırıyor.

Karakteristik Özellikler

Oldukça uysal, sakin, insana yanaşan türden, sevecen mi sevecen bir kedi olan Birman kedilerinin tıpkı kendileri gibi nazik ve sevecen, onlara narin davranan çocuklarla oldukça iyi anlaşırlar. Bir bakmışsınız çocuğunuzun en iyi oyun arkadaşı haline gelmişler. Siyam kedileri, bu kedilerin yanında daha keskin renklere sahip ve kişilik olarak da daha kaba kalıyor. Siyam kedileri sert bir dil ve konuşması sırasında oluşan ses tonunu tercih ederken Birman kedileri ise daha yumuşak bir dil ve konuşma sırasında oluşan ses tonunu tercih ediyorlar. Belki de bunu tercih olarak adlandırmak zihinsel kelime tercihi olarak yanlışlık içerebilir, yani Birman kedilerinin mizacı sakin, yumuşak ses tonlu, uysal, saftır demek daha doğru bir kelime seçimi olur. Saf olması bizlerde ilk olarak olumsuz algılar oluşturmasına karşın saf olmaları oldukça iyi bir mizaçtır. Bu onların iyi niyetinden kaynaklanır. Ayrıca oldukça akıllı, keşfetmeye açık ve meraklıdırlar. Bu yüzden onu da bir nevi çocuğunuz gibi görüp gözlemleme yeteneğinizin doruk seviyede olması gerekmektedir.

Sağlık

Genellikle sağlıklı hayvanlar kategorisinde oldukları varsayılırken zamanında az da olsa karşılaşıldığı,bu yüzden de geçirebilme ihtimalleri olan hastalıkları Korneal Dermoid (Gözlerde tüy oluşumu), Kalıtsal Hipotrikoz (ölümcül de olsa epey nadirdir, enfeksiyonla ilgili), Sponjiyöz Dejenerasyon (Bacaklarla ilgili koordinasyon bozukluğu), yavrularda titreme (geçici olarak görülür) ve böbreklerde işlev bozukluğu şeklinde sıralanabilir.

Bakım

Tüyleri uzun ve ipeksi olduğu için kırışma katsayısı az olarak nitelendirebileceğimiz, bu yüzden sürekli bir tarama sürecinden geçmeye tabi tutulmasına gerek duyulmayan bir cinstir. Haftada bir kez tarama derilerindeki yağın yayılmasına ve önceki tüylerinden arındırmak için yeterli olduğu düşünülmektedir. Ilık banyo yaptırmak yine aynı bakımlar için iyi gelecektir. Kışın yinelenerek edindiği tüylerini özellikle ilkbaharda dökerken tarama katsayısını artırmada fayda var. Tırnaklar iki haftada bir kesilirken ağız bakımı haftalık şeklinde yeterli olacaktır. Ağız bakımının yeterli geldiğini düşünmüyorsanız sıklığını artırmak yine sizin elinizde. Kulak bakımının kulak çubuğu yardımı olmadan elma sirkesi ve suyun karışımını pamuğa biraz bulayarak yaptığınızda haftada bir kez yeterli olacaktır. Ayrıca tuvaletleri söz konusu olduğunda hem kedinizin hem de sizin ve evinizin hijyeniği açısından günlük olarak sürdürmeniz gerekir. Çevresel faktörlerden kaynaklı kaza, saldırı vb. olaylara tedbir olarak Birman kedinizi fazla açık alanda bulundurmaktan ziyade kapalı alanlarda tutmaya özen gösteriniz.

Fiziksel Özellikleri

  • Orta uzunlukta kulak, kuyruk ve bacaklar.
  • Karnındaki tüylerin dalgalı olması.
  • Tüylerinin uzun olması.
  • Kulaklarının yuvarlak uçlara sahip olması.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.