American Keuda Kedisi Özellikleri ve Bakımı

15.04.2018
American Keuda Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Kediler hayvan dostu kişiler için olmazsa olmaz hayatların en büyük yaşam kaynaklarından bir tanesidir. Özellikle kedi seven kişiler hayatları boyunca sanki kedisiz bir hayat yaşayamazlar gibi kendilerini hissetmektedirler. Haklıdırlar aslında bu hayvanlara alıştıktan sonra bağ her geçen gün dahada artar ve sevginiz daha da kuvvetlenir. Özellikle de American keuda kedisi sahibine düşkün olması nedeni ile kendisini rahatlıkla karşısındaki kişiye sevdirmeyi başarmaktadır. Peki güney Amerika kökenli bu tatlı ve akıllı kedinin başka ne gibi özellikleri vardır ve en önemlisi sahibi tarafından nasıl bir bakım gerektirmektedir.

American keuda kedilerinin bakımları bakıldığı zaman aslında oldukça kolaydır. En önemli özelliği çoğu kediler gibi sürekli olarak fırçalanmak istemezler ve yalnızca haftanın birkaç günü fırçalamak bile çok rahat bir şekilde yetinmeyi başarabilmektedirler.

Fiziksel Özellikleri

Sahibine ise fazla düşkün olmaları onu diğer kedilerden rahatlıkla ayırmayı başarmaktadır. Bu kedilere göz atıldığı zaman birçok renkten oluştuklarını rahatlıkla görebiliriz. Beyaz, mavi, krem, siyah, kızıl gibi ya da iki tane farklı rengi içinde barındırarak karşımıza çıkmayı sağlarlar. American keuda kedileri oldukça hızlı bir şekilde hareket ettiklerinden dolayı sahiplerini şaşırtmayı başarmaktadırlar. Sahipleri evin içerisinde sağ tarafında gördükleri bir kediyi ansızın bir anda kaybedip başka bir yönde bulabilmektedirler. Fakat ne olursa olsun ev içerisinde hareketlerinden dolayı sizi çok fazla üzebileceklerini zannetmiyorum. Zaten size bakan masum bakışları sayesinde siz de onlara çok fazla kızmaya cesaret edemeyeceksiniz ve aslında böylece bu da aranızdaki bağı her geçen gün daha da artıracak en önemli etkenlerden bir tanesi olmayı başaracaktır.

Özellikle yaz dönemlerinde tatile giderken çoğu kişi kedisini yakın birisine emanet eder ve öyle tatile gider. Fakat sizin eğer ki American keuda kediniz varsa sakın onu birisine emanet etmeyin ve tatile nereye giderseniz gidin yanınıza alın. Çünkü bu kediler acayip derecede suyu sevmektedirler. Bu yüzden dolayı nerede su görürlerse bir anda hızlı harekete geçip kendilerini suya atmayı başarmaktadırlar. İşte siz denizde bir köşede yüzerken bu esnada kediniz size eşlik etmekten büyük zevk alacaktır. Onları bu sebepten dolayı tatilden ve sudan mahrum etmemeli ve yanınızda götürmelisiniz. Hayvanlar aynı zamanda her şeyi hissedip algılama kapasitesine sahip olduklarından dolayı, sizlerin onlara göstermiş olduğunuz bu hassasiyeti fark edecek ve size dahada sadık kalmayı başarmış olacaktır.

Karakteristik Özellikler

Bu kedilerin en meşhur türleri mini boy türleridir. Daha çok hal arasında bu türleri minyatür olarak adlandırılmaktadır ve toplum tarafından çokça tercih edilmektedir. Mini boy olan American keuda kedisi aslında çok tatlı bir görüntüye sahip olmaktadır. Özellikle bu mini boy altında yatan masum bakışlar ilgiyi her daim üzerine çekmeyi sağlamaktadır. Tip yani görüntü olarak bu kedileri incelemeye kalktığımızda boy haricinde çoğu özelliklerini aynı olduklarını görürüz. Özellikle bu kedilerin yüz görüntüleri birbirlerinin aynısıdır. Yüzde değişen tek görüntü kedinin rengi olacaktır. Kulaklarına baktığımız zaman ise algılama kapasitesinin çok yüksek olduğu görüntüden belli olmaktadır. Kulakları vücutlarına tam olarak orantılı yerleşmiş orta boyutta bir görüntüdedir. Kuyruk kedilerde en merak edilen noktalardan bir tanesidir. Fakat bu kedilerin göze çok batacak bir kuyruğu yoktur. Tam tamına vücuduna tam olarak orantılı olmuş olan bir kuyruğa sahiptirler. Son olarak bu kedilerin tüylerini inceleyelim. Tüyleri kısadır ve oldukça yumuşaktır. Bu yüzden dolayı bu kedileri sevdikçe sevesi gelir insanın.

American keuda kedisi herkese hemen ısınamaz. Sahibine düşkündür evet ama eve gelen bir misafire karşı ilk saatlerde oldukça yabani hareketler sergiler. Bu esnada ilk yaptığı şey hızlı adımları ile bir kenara çekilmek ve eve gelen herkesin tepkilerini uzaktan izlemek olacaktır. Zaman ilerledikçe insanlara karşı açılarak kendilerini belli etmekten yanadırlar. Fakat bu kediler çocuklara karşı ayrı bir empati oluştururlar. Adeta insan gibi çocukla çocuk olmaya bayılırlar ve çocuklarla sürekli oyun oynamak isterler.

Bakım

Şimdi birazda bu kedilerin bakımından bahsedelim. American keuda kedisi dediğimiz zaman aslında çok fazla bir bakıma ihtiyaç olmadığını da rahatlıkla söyle biliriz. Onları haftanın birkaç günü tarasanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda suyla oynamayı çok sevdikleri için onları arada suya sokarak şımartmayı denerseniz onları mutlu etmeyi başarmış olursunuz.

Beslenme

Bu kedilerin beslenmeleri de oldukça kolaydır. Tıpkı her kediye olduğu gibi bu kediye de kaliteli bir mama alarak beslenme ihtiyacını karşılamayı başarabilirsiniz. İlla ki mama ile besin ihtiyaçlarını karşılamak diye bir şey yok. Aynı zamanda et, yumurta, balık, süt, ciğer, tavuk, peynir gibi besin gıdaları ile de bu kedileri rahatlıkla beslemeyi başarabilirsiniz. Aynı zamanda arada sırada yemiş olduğu bu gıdalar sayesinde vücuduna sağlıklı bir şey almayı başarmış olacaktır. Özellikle kendiniz bu besinleri tüketirken onlarla paylaşarak onları mutlu etmeyi sağlayabilir ve sağlıklarına bir kat daha katkı yaratmayı başarabilirsiniz.

Bu kediler çok fazla sıcak ortamlardan hoşlanmazlar. Soğuk ortamları da çok fazla sevmezler tabi. Bu sebepten dolayı onlar için soğuk ve sıcak arasında bir denge kurulmalıdır. Daha çok ılık olacak bir ev onlara yetecektir. Bu kedilerin yaşam sürelerine bir göz attığımız zaman ömürlerinin genel olarak yaklaşık 15 yıl kadar sürdüğünü söyleyebiliriz. Bu süre dilimi bakılma tarzına göre daha az olabildiği gibi daha fazlada olabilmektedir. Bu sebepten dolayı onlara ne kadar iyi bakarsanız sizinle o kadar fazla yaşamasını sağlamış olursunuz. Badem gözlü bu kediler onları mutlu ettiğiniz taktirde sizi mutlu etmeyi sağlayacaktır. Biraz ilgi onlar için yeterli olacaktır. Bence dediklerimize bir kulak verin ve onlarla bir bütün olmayı başarın.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.