Yoğurt Maskesi: Evde Kendi Yüz Maskeni Yapmanın 14 Yolu

Yoğurt Maskesi: Evde Kendi Yüz Maskeni Yapmanın 14 Yolu

Yoğurt, yemek için her ne kadar oldukça lezzetli olsa da aynı zamanda sağlıklı bir atıştırmalık keyfi yapmanıza yardımcı olan besinler içermektedir. Peki, yüz maskesi olarak kullanmayı hiç düşündünüz mü? Yoğurt maskesi ile cildinizde mucizeler yaratabilirsiniz ve çoğu insan yoğurt yüz maskesinin oldukça faydalı olduğunun henüz farkında değil. İşte size ufak bir süpriz, hazırlanması oldukça kolay.

Daha fazlasını öğrenmeye ne dersiniz? Hadi, okumaya devam edin!

Yoğurt Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Yoğurdu, cildimiz için oldukça etkili hale getiren farklı besinleri öğrendiğimize göre yoğurt yüz maskesi kullanarak faydalanabileceğimiz diğer yararlı bilgilere göz atmaya ne dersiniz?

İşte bu şaşırtıcı maskeyi kullanmanız ile birlikte elde edebileceğiniz harika faydalardan yalnızca bazıları. Cildinizin kesinlikle size teşekkür edeceğinden emin olabilirsiniz.

 • Nemlendirilmiş Cilt

Eğer son günlerde hayatınızdaki yoğun ve stresli koşuşturmacadan yorulduysanız ve günün sonunda aynaya baktığınızda oldukça yorgun ve donuk bir cilt görüyorsanız kesinlikle endişelenmeyin. Cildinize nazik bir şekilde dairesel hareketlerle doğal yoğurdu uygulayabilirsiniz. Yoğurt içeriğinde yer alan laktik asit, cildinizi nemlendirir ve cildin yorgun görünümünü bir anda yok eder.

 • Daha Parlak Cilt

Yoğurtta yer alan laktik asitin, tirozinaz adı verilen bir enzimin oluşturulmasını engellediğini biliyor muydunuz? Bu enzim tamamen melanin üretiminden sorumludur ve bu ise cildinizin kararmasına neden olan şeydir. Bundan hiç hoşlanmadınız değil mi? Melanin üretimi kontrol altına alındığında ise, daha parlak bir cilt tonu ile karşılaşırsınız. Eğer cildinizi beyazlatmak istiyorsanız mutlaka denemelisiniz.

 • Pul Pul Dökülme

Mükemmel bir cilt canlandırıcı mı arıyorsunuz? Yoğurtta yer alan laktik asit, cildinizde yer alan ölü hücrelerin dışarıya atılmasına yardımcı olur. Cildinizi tahriş etmeden, ölü hücrelerden arınmanız ile birlikte yeni hücrelerin oluşumunu hızlandırabilirsiniz.

 • Lekesiz ve Kusursuz Bir Cilt

Sık sık yoğurt yüz maskesi kullanmanız ile birlikte cildinizde sivilce oluşumuna neden olan bakteri yok edersiniz. Yoğurtta yer alan çinko, cilt ihtihaplarının oluşumunu azaltır ve cildin üretmiş olduğu yağ miktarını azaltarak dengelemesine yardımcı olur. Yoğurtta yer alan probiyotikler ise bu bakterileri yok eder. Yoğurtta yer alan çeşitli bileşenler, lekesiz ve pürüzsüz bir cildin tadını sonuna kadar çıkarmanız için sürekli çalışır.

 • Göz altındaki koyu halkalara elveda

Göz altındaki koyu halkalardan bir an önce kurtulmak istiyorsanız aradığınız şey yoğurt maskesi olabilir. Çinko, cilt lekelerinin oluşumunu engeller ve ciltte yer alan sivilce ve yara izlerinin yok olmasına yardımcı olur. Tüm bunlarla birlikte cildinizi aydınlatarak daha ışıltılı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Düzenli bir şekilde yoğurt maskesini kullanırsanız, göz altı halkalarınıza güle güle diyebilirsiniz.

 • Cildinizi gençleştirir

Yoğurt, serbest radikallerin cildinize zarar vermesini engelleyen oldukça etkili antioksidanlar içerir. Bu sayede, maskeyi düzenli olarak kullanmanız ile birlikte cildinizde oluşan ince çizgileri ve beraberinde gelen cilt kırışıklıklarını oluşmasını engelleyebilir ve yok edebilirsiniz.

 • Enfeksiyonsuz Cilt

Yoğurt, içeriğinde yer alan laktik asit ile birlikte antifungal özelliklere sahiptir. Bu sebeple, yüz maskesi olarak yoğurdu kullanırsanız, herhangi bir mantar enfeksiyonu ile mücadele etmeniz için size yardımcı olacaktır. Gün içerisinde 2 kere maske uygulamanız ile birlikte cildinizde yer alan enfeksiyonları tamamen temizleyebilir ve yok edebilirsiniz.

 • Güneş yanıkları hafifletir

Yoğurtta yer alan çinko, güneş yanıklarının cildinizde oluşturduğu kaşıntı ve yanma hissini hafifletecektir. Kesinlikle başka birşeye ihtiyacınız yok. Eğer yüzünüz güneşten dolayı yandıysa, yüz maskesi olarak sadece doğal yoğurdu uygulayın. Çinko cildinizde oluşan kızarıklığı ve iltihabı azaltacak ve cildinizde yer alan doğal yağların dengelenmesine katkı sağlayacaktır. Ayrıca UV ışınlarının neden olduğu melanin üretimini azalttığı da bilinmektedir.

Temel Besin Değerleri

Yoğurt yüz maskesini kullandıktan sonra cildinizi gençleştirdiğini ve aynı zamanda cildinizdeki ışıltıyı fark ettiniz mi? Şüphesiz hepsinin bir nedeni var, elbetteki içeriğinde yer alan harika besinlerden dolayı.

İşte yoğurtta yer alan cildinizin gençleşmesine, kusursuz ve sağlıklı olmasına yardımcı olacak ana besin maddelerinin listesi.

 • Çinko

100 g yoğurtta yaklaşık olarak 1mg çinko yer alır. Hücre çoğalmasını ve doku büyümesini kolaylaştırması, anti-enflamatuar özellikleri ve büzücü olması ile ön plana çıkmaktadır. Bu mineral, cildimizde yer alan yağ bezlerinin üretmiş olduğu sebumun düzenlenmesinde aktif olarak rol oynamaktadır. Bu sayede sivilce sivilce yaralarının iyileştirilmesine oldukça yardımcı olmaktadır.

 • Kalsiyum

Elbetteki, yoğurt tam bir kalsiyum deposu. Bunu hepimiz biliyoruz değil mi? Peki, epiderminizin kalsiyumdan oluştuğunu da biliyor muydunuz? Vücudunuza aldığınız kalsiyum ile birlikte cildinizin sağlıklı ve kolay bir şekilde yenilenmesine yardımcı olabilir aynı zamanda cilt kuruluğunu önleyebilirsiniz.

 • B Vitaminleri

Yoğurt, B2, B5 ve B12 vitaminlerini içermektedir. Cildinizin sağlıklı ve parlak olmasını sağlayan vitamin ise B2 vitamini veya riboflavindir. Bu ise cildinizin gün içerisinde nemli kalmasına yardımcı olur ve aynı zamanda cildinizin yenilenmesine ve sağlıklı hücresel yağların oluşumunda aktif olarak katkı sağlamaktadır. Gün içerisinde tüketeceğinizin bir bardak yoğurt, günlük ihtiyacınız olan riboflavin miktarının %20-30’unu içermektedir.

 • Laktik Asit

Yoğurdun ana besin maddelerinden birisi de laktik aittir. Ayrıca cilt bakım ürünlerinin en önemli bileşenlerinden birisidir. Mükemmel bir cilt nemlendirici olduğunu biliyor muydunuz? Cilt kırışıklığını azaltır ve yeni oluşak ince çizgilerin oluşmasını önler.

Yoğurdun Diğer Malzemelerle Karışımı

Doğal sade yoğurdu isterseniz tek başına isterseniz de diğer cilt dostu bazı bileşenlerle birlikte kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Yoğurt maskesinin etkisini arttırmak için kullanabileceğiniz bileşenler şunlardır:

 • Havuç

Eğer kuru ve sağlıklı bir cilde sahipseniz ve cildinizin daha nemli ve yumuşak görünmesini sağlamak istiyorsanız, yoğurt üzerine bir miktar rendelenmiş havuç ekleyebilir ve daha sonra yüzünüze maskeyi uygulayabilirsiniz. Bu sayede daha çekici ve genç bir cilde sahip olabilir ve cildinizin parlaklığını arttırabilirsiniz.

 • Limon suyu

Yağlı ve donuk cildinizden şikayetçi misiniz? Yoğurta ilave edebileceğiniz harika şey olabilir. Tıkanmış gözeneklerini temizleyerek tertemiz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Limon suyu, cilt tonunuzu düzeltir ve bu sayede daha parlak hale gelmesine yardımcı olur.

 • Bal

Cildinizi yumuşatmaya ihtiyacınız varsa yoğurt yüz maskesine bir miktar bal ilave ederek yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bal, cildinizin kurumasını engellediği gibi aynı zamanda doğal bir nemlendiricidir. Eğer cilt kırışıklıklarından şikayetçi iseniz kırışıklıklarınızı azaltmanız için bu harika maskeyi deneyebilirsiniz. Tüm bunların yanında balın, sivilce ile savaşma konusunda antibakteriyel özelliklerinden dolayı büyük bir etkisi vardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yoğurt yüz maskesi her ne kadar cildiniz için mükemmel bir uygulama olsa da almanız gereken önlemler vardır.

 • Hassas bir cilde sahipseniz, bu maskeyi cildinize uyguladıktan sonra cilt üzerinde hafif bir karıncalanma hissedebilirsiniz. Ayrıca, cildiniz gerçekten çok hassas ise yanma ve acı hissi de yaşayabilirsiniz. Eğer cildiniz yoğurda karşı bir reaksiyon gösterirse, hemen yüz maskesini su ile yıkayın. Bir alerji testi yaptırmanızda fayda var. Doğal yoğurtta ve laktik asitte yer alan probiyotiklere karşı alerjiniz olabilir.
 • Süt ürünlerine karşı bir alerjiniz olduğunu biliyorsanız, malesef yoğurt yüz maskesini kullanamazsınız ve cildiniz üzerinde oluşturduğu faydalardan yararlanamazsınız.
 • Yüz maskesi için yoğurt kullanmak istiyorsanız, seçimi yaparken organik, sade, doğal ve yağla dolu olduğundan emin olmalısınız. Cildinizde gerçekten nemlendirici bir etki oluşturmak ve yoğurdun tüm faydalarından yararlanmak istiyorsanız tam yağlı bir yoğurt tam da size göre.

Ne Sıklıkla Kullanmalısınız?

Yoğurt maskesinin faydaları şüphesiz göz ardı edilemez. Herhangi bir bilinen yan etkisi yoktur. Yumuşak, daha genç, lekesiz, pürüzsüz ve ışıltılı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Maskeyi dilediğiniz zamanda dilediğiniz sıklıkta uygulayabilirsiniz. Farklı cilt tipleri için bu maskeyi kullanma sıklığı önerilerimize göz atın.

 • Kuru Cilt

Haftada 2-3 kez kullanabilirsiniz.

 • Sivilce Yağlı Cilt:-

En iyi sonucu olmak için her gün kullanabilirsiniz.

 • Mantar Enfeksiyonları

Mantar enfeksiyonu önlemek için günlük kullanım miktarınızı arttırabilirsiniz. En iyi sonucu olmak için gün içerisinde maskeyi 4-5 kez uygulayabilirsiniz.

Bu yazımız ile birlikte yoğurt maskesinin faydalarını ve nasıl kullanacağını öğrendiğinize göre artık cildinizi sevmememiz için hiçbir nedeniniz yok. Yapmanız gereken tek şey bu maskeyi kullanmak ve beraberinde sayısız faydalarından yararlanmak.

Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır?

Her cilt birbirinden farklıdır ve her cilt tipi için uygulayabileceğiniz farklı yoğurt yüz maskesi vardır. Sizler için seçtiğimiz başlangıç tariflerine hemen göz atabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin

Kuru cilde sahip olanlar için vazgeçilmez nemlendirici bir yüz maskesidir. Cildinizi yumuşak, pürüzsüz ve esnek hissetmenizi sağlayacaktır.

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı organik bal
 • 1 çorba kaşığı püresi avokado
 • 1 yemek kaşığı pişmiş yulaf ezmesi
 • 2 yemek kaşığı doğal ve tam yağlı yoğurt

Tüm malzemeleri bir araya getirerek yüzünüze uygulayabileceğiniz incelikte bir macun oluşturun. Ardından yüzüyünüze uygulayın ve bu maskeyi 15 dakika bekletin. Yüz maskesini cildinizden çıkartırken yumuşak ve nemli bir bez kullanın ve cildinizde oluşturduğu muhteşem etkiyi fark edin.

Tahriş Olmuş Cilt İçin

Cildiniz güneş yanığı, enfeksiyon veya farklı bir nedenden dolayı kırmızı bir görünüme sahipse ve iltihap oluşmuşsa, bu maskeyi cildinizi rahatlaması ve nefes alması için kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • Bir kaç damla papatya yağı
 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1/4 su bardağı tam yağlı, sade yoğurt
 • 1/4 su bardağı soyulmuş ve doğranmış salatalık
 • 1 çorba kaşığı organik Aloe Vera jeli (Aloe Vera suyu da olabilir)

Mükemmel bir maske oluşturmak için tüm malzemeleri bir araya getirin. Karışımın çok sulu olması halinde, tülbetten karışımı geçirin ve fazla suyun gitmesine izin verin. Hazırladığınız karışımı yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi uyguladıktan sonra cildinizin ne kadar rahatladığını siz de fark edeceksiniz.

Leke ve Sivilce Eğilimli Cilt İçin

Cildinizde aşırı sebum üretimi olduğu takdirde bakteriler çoğalır ve bununla birlikte sivilce, akne ve leke gibi çeşitli cilt rahatsızlıkları oluşur. Bu sebeple, yoğurt yüz maskesini uygulamanız ile birlikte yüzünüzdeki sebum miktarı azaltılır ve dengelenir. Ayrıca zararlı bakterilerden kurtulursunuz. Tüm bu etkileri sadece bu maskeyi uygulayarak kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 çorba kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı taze limon suyu
 • 1 çay kaşığı zedeçal tozu

Tüm malzemeleri bir araya getirerek karıştırın. Hazırladığınız karışımı maske olarak yüzünüze uyguladıktan sonra 15 dakika bekleyin. Ilık su ile yüzünüzdeki maskeyi çıkardıktan sonra cildinizin kuruması için yumuşak bir havlu tercih edebilirsiniz.

Doğal ve Parlayan Bir Cilt İçin

Işıltılı ve parlak bir cilde sahip olmayan isteyen var mı? Elbetteki böyle bir cilde sahip olmak sizi hiç olmadığınız kadar daha çekici bir hale getirebilir. Ve böyle bir cilde yoğurt maskesiyle sahip olabilirsiniz.

Malzemeler

 • Portakal kabuğu rendesi
 • Kırmızı mercimek
 • Yoğurt

Portakal kabuğunu rendeleyin ve mercimek ile birlikte öğütmek için mutfak robotu kullanın. Hazırladığınız karışıma yoğurdu dahil edin. İyi bir şekilde karıştırdıktan sonra maskeyi yüzünüze uygulayabilirsiniz. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Cildinizin daha taze, yumuşak ve parlak olduğunu hemen fark edeceksiniz. Eğer kuru bir cilde sahipseniz, hazırladığınız karışıma 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Yorgun ve Donuk Cilt İçin

Cilt temizliğinizi ihmal ediyorsanız cildiniz her zamankinden daha yorgun ve mat gözükebilir. Böyle bir durumda endişelenmeyin, cildinizi gençleştirmek ve parlatmak için bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı kakao tozu
 • 4 yemek kaşığı yoğurt

Tüm malzemeleri bir araya getirdikten sonra yüzüyünüze maskeyi uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzüyünüzü yıkayın. Böylece cildiniz ışıltılı ve sağlıklı bir hale gelecektir.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin

Yoğurt ile yazımızda belirttiğimiz diğer besinleri kullanmanız ile birlikte ölü cilt hücrelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ayrıca cildinizi beslemeye yardımcı olur.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı yulaf
 • 2 yemek kaşığı yoğurt

Her iki malzemeyi de karıştırdıktan sonra maskeyi yüzünüze nazikçe masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Yepyeni bir cildin ortaya çıktığını görmek için hemen siz de bu maskeyi uygulayın.

Bal ve Yoğurt Maskesi

Bal, özellikle kilo vermek ve forma girmek isteyenlere oldukça yardımcı olur. Konu yüz maskesine gelince, ölü cilt hücrelerini yok ederek cildinizi yenilemek ve parlatmak için oldukça etkilidir.

 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 tutam tarçın
 • 1 tutam hindistan cevizi
 • 1 çorba kaşığı sade yoğurt

Nasıl uygulanır?

 • Yoğurt, hindistan cevizi, tarçın ve balı bir kap içerisine ilave edin ve karıştırın.
 • Karışım pürüzsüz ve kalın hale gelene kadar karıştırmaya devam edin.
 • Bir fırça kullanarak nazik bir şekilde maskeyi yüzünüze uygulayın.
 • Maskenizi 15 dakika yüzünüzde bekletin.
 • Ilık su ile yüzünüzü yıkayın.
 • Yüzünüzü yumuşak bir havlu ile kurulayın ve ardından nemlendirin.

Nasıl fayda sağlar?

 • Yoğurt, cildinizi canlandırır ve cildin nefes almasını sağlar. Buna ek olarak tarçın ise cildinizi, kanın oksijen bakımından zengin olması sebebiyle ısıtır.
 • Maskeyi ilk uyguladığınızda yüzünüzde hafif bir karıncalanma olabilir. Bal ise cildinizi nemlendirecektir.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Haftada en az 1-2 defa uygulayabilirsiniz.

Hazırlama Süresi

 • Hazırlaması 5 dakika, uygulaması 10 dakika sürmektedir.

Uygulamak için en iyi zaman

 • Akşam vakitlerinde maskeyi uygulayabilirsiniz.

İpuçları

 • Akşam dışarıya çıkacaksanız, çıkmadan önce yoğurt bal maskesini uygulayabilirsiniz. Bu sayede tüm gece boyunca makyajınız eşit şekilde ve daha uzun süre kalabilir.

Zerdeçal ve Yoğurt Maskesi

Zerdeçal, tüm hastalıklara iyi gelen bir besindir. Özellikle Hindistan’da güzellik ve bakımda kullanılması ön plana çıkmaktadır. Zerdaçal, zengin antioksidan içeriğine ve antienflamatuar ve antibakteriyel bakımından zengin olduğundan dolayı çeşitli cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Malzemeler

 • 1/2 sıkılmış limon
 • 1/2 çay kaşığı doğal bal
 • 2 çay kaşığı organik zerdeçal
 • 1 tatlı kaşığı doğal yoğurt

Nasıl uygulanır?

 • Karıştırma kabınıza bal, zerdeçal ve yoğurdu ilave edin.
 • Tüm malzemeleri iyice karıştırın.
 • Hazırladığınız karışıma limonu sıkın.
 • Karışım çok akıcı bir kıvama sahip olmayan bir hale gelene kadar karıştırmaya devam edin.

Nasıl fayda sağlar?

 • Zerdeçal, cildinizdeki cilt lekelerine ve cilt kararmasına karşı harika bir çözümdür. Yoğurt ile kullanıldığında cildinizi rahatlaması ile birlikte istenmeyen cilt lekelerinden sizi kurtarır.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz.

Hazırlama Süresi

 • 3 dakika hazırlık süreci, 15 dakika uygulama süresi

Uygulamak için en iyi zaman

 • Duş almadan önce uygulamanız önerilir.

İpuçları

 • Her ne kadar faydası olsa da karışıma çok fazla limon eklemeyin. Aksi halde çok akışkan olacaktır.

Limon ve Yoğurt Maskesi

Yoğurt ve limonun birlikte kullanılması ile birlikte, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunabilirsiniz. Ayrıca eğer fazla güneşte kalmaktan dolayı cildiniz tahriş olmuş ise bu mucizevi karışım cildinizdeki kızarıklığı yatıştıracak ve azaltacaktır. Ayrıca limon, cilt lekelerini azaltmakla ön plana çıkmaktadır.

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı yoğurt
 • 1 limon

Nasıl uygulanır?

 • Bir adet limonu bir kap içerisine sıkın
 • 2 çay kaşığı yoğurdu ekleyin
 • Malzemeleri iyi bir şekilde karıştırın.
 • Hazırladığınız karışımı yüzünüze uygulayın.
 • Yaklaşık 15 dakika maskeyi bekledin ve ardından ılık su ile durulayın.

Nasıl fayda sağlar?

 • Limon, cilt tahrişi, cilt lekeleri ve cilt kararmasına iyi gelir. İçerdiği sitrik asit sebebiyle özellikle güneş yanığından dolayı oluşan cilt tahrişi için harika bir rahatlatıcıdır.
 • Ciltteki tıkanmış gözenekleri tamamen temizler ve yüzünüzün nefes almasını sağlar

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Her gün uygulayabilirsiniz

Hazırlama Süresi

 • 5 dakika hazırlık, 15 dakika uygulama süresi.

Uygulamak için en iyi zaman

 • Gün içerisinde istediğin zaman uygulayabilirsiniz.

İpuçları

 • Cildiniz eğer çok tahriş olmuş ise bu yüz maskesini uygulamayın. Aksi halde cildinizde fazla karıncalanma ve yanma olabilir.

Yulaf ve Yoğurt Maskesi

Egzama, deri döküntüleri, göz altı morlukları, böcek ısırığı gibi çeşitli cilt sorunları ile mi mücadele ediyorsunuz ? Yoğurt ile birlikte yoğurt ezmesi kullanmanız sizin ihtiyaç duyduğunuz ideal çözümünüz olabilir. Rahatlatıcı etkisi olan yulaf ezmesi, cilt kaşıntısını azaltır ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çorba kaşığı sade yoğurt
 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Nasıl uygulanır?

 • Karıştırma kabına yulaf ezmesi ve yoğurdu ilave edin.
 • Tüm malzemeleri karıştırın.
 • 1 bardak suyu birkaç dakika boyunca ısıtın.
 • Sıcak suya bir çay kaşığı balı ilave edin.
 • Hazırladığınız karışıma ballı suyu ilave edin.
 • Maskeyi yüze uygulayın ve 15 dakika bekletin.
 • Ilık su ile yüzünüzü yıkayın.
 • Kuru ve yumuşak bir havlu ile yüzünüzü temizleyin.

Nasıl fayda sağlar?

 • Yulaf ezmesi, deri döküntülerini ve cilt lekelerini azaltmada oldukça önemli bir rol oynayan hipoalerjenik ve amino asit elementlerini içerdiği bilinmektedir.
 • Yoğurt antibakteriyel ve mantar önleyici özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Cilt gözeneklerini iyi bir şekilde temizleyerek cildinizi yeniden canlandırır. Ayrıca akne, siyah nokta, sivilce gibi istenmeyen cilt sorunlarından kurtulmanıza yardımcı olur.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz

Hazırlama Süresi

 • 5 dakika hazırlama, 15 dakika uygulama süresi.

Uygulamak için en iyi zaman

 • İsterseniz duş almadan önce isterseniz duş sırasında cildinize uygulayabilirsiniz.

İpuçları

 • Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü yıkayın.

Avokado ve Yoğurt Maskesi

Avokado, omega 2 yağ asidi bakımından oldukça zengindir ve cilt bakımında birçok faydası olduğundan sıklıkla kullanılmaktadır. Avokado meyvesinin kremsi dokusu sayesinde cildinize uyguladığınızda gözeneklerinizden derinlemesine girer ve cildinizi besler. Aynı zamanda cildinizin parlak ve pürüzsüz olmasını sağlar ve cildinizi rahatlatır.

Malzemeler

 • 1 çay kaşık yoğurt
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 avokado

Nasıl uygulanır?

 • Bir kap içerisine avokadoyu ekleyin ve ezin.
 • Bir kaseye yoğurt ve bal ekleyin.
 • Farklı bir kap içerisine tüm malzemeleri ekleyin ve karıştırın.
 • Hazırladığınız karışımı, yüzünüzü temizledikten sonra uygulayın.
 • Yaklaşık 15 dakika maskeyi bekletin.
 • Ilık su ile cildinizi temizleyin.
 • Cildinizi maskeden tamamen arındırmak için soğuk su da kullanabilirsiniz.
 • Cildinizi nemlendirin.

Nasıl fayda sağlar?

 • Avokado, tıkanmış gözenekleri harika bir şekilde derinlemesine temizler ve omega 2 yağ asitleri açısından oldukça zengindir.
 • Yaz mevsiminin bunaltıcı havasında avokado mükemmel bir şekilde maskenize katkı sağlar. Cildinizi sıcak havalarda serinletir ve nemlendirir.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Hazırlama Süresi

 • 10 dakika hazırlama, 15 dakika uygulama süresi

Uygulamak için en iyi zaman

 • Gün içerisinde istediğiniz zaman maskeyi uygulayabilirsiniz.

İpuçları

 • Maskeyi cildinize daha iyi bir şekilde uygulamak için bir yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz.

Salatalık ve Yoğurt Maskesi

Yaşasın yaz geldi! diyenlerden misiniz? Eğer öyle ise cilt maskesinize ve diyetinize salatalık eklemeyi sakın unutmayın. Salatalık cildinizi tazeleyecek ve yoğurt ile birlikte kullandığınızda canlandıracaktır.

Malzemeler

 • 2-3 kaşık yoğurt
 • 1 salatalık

Nasıl uygulanır?

 • Salatalığı soyun.
 • Bir uygulama için 1/3 salatalık kullanın.
 • Mutfak robotu yardımı ile yoğurt ve salatalığı ezin.
 • Tüm malzemeleri bir kap içerisine alın ve karıştırın.
 • Hazırladığınız karışımı yüzünüze uygulayın.
 • 15 dakika bekletin.
 • Soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.

Nasıl fayda sağlar?

 • Salatalık cildinizi yazın sıcağından korur ve serinlemesini sağlar. Yoğurt ile birlikte kullanılması halinde cildinizde peeling etkisi oluşturacak ve sivilceleri yok edecektir.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Haftada 1 kez

Hazırlama süresi

 • 10 dakika hazırlama, 15 dakika uygulama

Uygulamak için en iyi zaman

 • Gün içerisinde istediğiniz an maskeyi uygulayabilirsiniz.

İpuçları

 • Kuru bir cilde sahipseniz, hazırladığınız karışıma 3-4 damla zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Bu sayede karışımın cildinize kolay ve eşit bir şekilde yayılmasına yardımcı olacak ve aynı zamanda cildinizi nemlendirecektir.

Karbonat ve Yoğurt Maskesi

Karbonat, içerdiği bileşenler sayesinde cilt üzerinde renk açıcı özelliğe sahiptir. Ciltte istenmeyen renk farklılıklarını, güneş lekelerini, sivilce ve çil izlerini ve siyah noktaları yok eder. Eğer sizde çeşitli cilt sorunları ile mücadele ediyorsanız yoğurt ve karbonat maskesini hemen uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı karbonat

Nasıl uygulanır?

 • Bir kap içerisine yoğurt ve karbonatı ilave edin ve karıştırın.
 • Karışım krem şanti kıvamını alana kadar karıştırmaya devam edin.
 • Karışımı yüzünüze uygulayın.
 • 10 dakika bekletin.
 • Ilık su ile yüzünüzü temizleyin.
 • Cildinizi nemlendirin.

Nasıl fayda sağlar?

 • Siyah noktaları azaltır
 • Cilt lekelerini giderir ve cildi canlandırır.
 • Ölü cilt hücrelerini temizler ve yok eder.
 • Doğal peeling etkisi oluşturur.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Haftada 1 kez.

Uygulamak için en iyi zaman

 • Gün içerisinde istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz.

İpuçları

 • Cildiniz çok kuru ve hassas ise bu maskeyi uygulamayın.
 • Cildinizde yara, uçuk, iltihaplı sivilce var ise bu maskeyi uygulamayın.

Pirinç Unu ve Yoğurt Maskesi

Annenizden veya babaannenizden pirinç ununun mucizevi faydalarını öğrenmiş olabilirsiniz. Pirinç unu, cildinizi canlandırır ve aynı zamanda parlak bir görünüm kazandırır. Ayrıca ölü cilt hücrelerinden arındırarak pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı yoğurt
 • 2 tatlı kaşığı pirinç unu

Nasıl uygulanır?

 • Bir kap içerisine pirinç unu ve 2 çay kaşığı yoğurdu ilave edin.
 • Maskeyi oluşturmak için tüm malzemeleri iyice karıştırın.
 • Hazırladığınız karışımı yüzünüze parmak uçlarınızı kullanarak nazik bir şekilde uygulayın.
 • 10 dakika kuruması için maskeyi yüzünüzde bekletin.
 • Ilık su ile yüzünüzü yıkayın.
 • Ardından soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Bu sayede gözeneklerinizin kapanmasına yardımcı olacaksınız.
 • Maske sonrası cildinizi nemlendirin.

Nasıl fayda sağlar?

 • Pirinç unu, ölü cilt hücrelerini arındırarak cildinizi temizler. Ayrıca kapanmış gözenekleri açarak cildinizin nefes almasına yardımcı olacaktır.
 • Yoğurt ise kuruyan cildinizi nemlendirecek ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • İsterseniz günlük olarak isterseniz haftada en az bir kere uygulayabilirsiniz.

Uygulamak için en iyi zaman

 • Her zaman
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.