Göz Batmasına Ne İyi Gelir?

05.02.2016
Göz Batmasına Ne İyi Gelir?

Alerjisi olan ya da olmayan mevsimsel veya herhangi bir zaman diliminde ortaya çıkabilen göz batması, kendisini birtakım belirtiler ile göstererek kişide rahatsızlık oluşturur. Bu belirtiler; gözde içine bir şey kaçmış gibi hissetme, kızarıklık, kaşıntı ve gözlerde sulanma olabilir. Bunun nedenleri arasında alerji, göz kuruluğu gibi nedenler bulunur. Çeşitli kimyasalların ve güneşinde bu batma hissine neden olduğunu biliyoruz. Gelelim bu rahatsızlığın tedavisine yazımızda bu gözde batma hissinin bertaraf edilmesi için birçok öneri ve tedavi şeklinde kanıtlanmış içeriklere ulaşabileceksiniz.

Doğal Tedavi Yöntemleri

İlk olarak yapılması gereken elleri hijyen kurallarına riayet edip iyice yıkamak ve mikroplarından arındırmaktır. Ardından gözleri fazla zorlamadan aynada içine bir şey kaçıp kaçmadığından emin olarak ve göz içine parmak değdirmeyerek kontrol etmektir. Eğer içinde bir şey olmadığından emin olunmuşsa, soğuk su ile gözlere yavaşça su çarpılarak işe başlanır. Soğuk su gözlerdeki batma hissinin yatışmasını sağlayacaktır. Evinizde kolay ve doğal yollardan gözde batma hissine karşın uygulayabileceğiniz çeşitli alternatif yöntemler vardır.

Bitki Kaynaklı Yöntemler

Gül Suyu

Doğal yöntemlerden en basiti gül suyudur. Gül suyunu bir pamuk yardımı ile batma hissiyatı olan göze kompres yapılarak uygulanması halinde kısa sürede gül suyunda bulunan mineraller sayesinde şikayetinizde azalma ve yatışma hissinin gerçekleşeceğini söylemeliyiz.

Hint Yağı

Evinize güvenilir bir aktardan almış olduğunuz doğal hint yağını temiz bir göz damlalığına doldurarak gözlerinize 1 damla damlatarak günde 2 ya da şikayetiniz hala devam ediyorsa en fazla 4 kez uygulayarak sonuca varabilirsiniz.

Siyah Çay

Evde demliklerde kalan ya da pratik olsun diye yaptığımız sallama çaylarımızın poşetleri gözlerimizdeki batma hissine iyi gelir. Poşet siyah çayların içildikten sonra atılmayarak buz dolabında saklanması ile birlikte bu siyah çay poşetlerin gözlerinizde 20 dakika boyunca beklemesini sağlayın. Uzandığınız yerden bırakın poşet siyah çaylar gözlerinizdeki rahatsızlığı bertaraf etsin. Bu yöntemin bir alternatifi de yine demlenmiş siyah çayın bir pamuk yardımı ile göze konularak kompres yapmaktır. Çayın içindeki mineraller bırakın işini yapsın ve sizi yaşadığınız bu rahatsızlıktan kurtarsın.

Aloe vera

Kozmetik üreticilerinin sıklıkla yararlandığı ve evde süs bitkisi olarak yetiştirebildiğimiz aloevera bitkisini doğal bir tedavi yöntemi olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Nasıl uygulayacağınıza gelince; aloevera bitkisi içinde jelimsi bir yaprak sahibidir. Bu jeli kesici bir cisim yardımı ile bir pamuk üzerine almalı ve bu aloevera jelini 10-20 dakika boyunca gözlerinizde bekletiniz. Gözdeki batma ve bir şey varmış ve gözü acıtıyormuş hissine karşı şikayetinizi sonlandırmada oldukça etkili bir yöntemdir.

Papatya

Papatyanın çayının yalnızca gerginliğimize mi iyi geldiğini düşünüyordunuz. Papatyanın içeriğinde bulunan mineraller sayesinde papatya da bir diğer doğal alternatif tedavi yöntemidir.

Tarif ise şöyle; papatyanın çiçekli kısımlarını suda bir süre kaynattıktan sonra demlemeye bırakınız. Ardından bir süre soğuttuğunuz bu papatya çayını gözlerinizin üzerinde pamuk yardımı ile bekletebilir ya da bu çay ile gözlerinizi hafifçe yıkayabilirsiniz.

Kişniş Tohumu

Bir miktar kişniş tohumunun da gözlerimizdeki batma hissi ile savaştığı bir gerçektir, bir avuç kişniş tohumunu bir miktar suda kaynatıp soğuttuktan sonra bu karışım ile gözleri öncelikle yıkıyoruz ardından bu suya batırılmış bir tülbent ile her iki göze de kompres yapıyoruz. Bir süre beklettiğiniz bu karışım sayesinde şikayetlerinizin kısa süre içinde geçtiğini göreceksiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı yalnızca güzel koku vermesi ile tanınmıyor. Üstelik oldukça etkili bir göz batması önleyicidir. Birkaç damla bu güzel uçucu yağdan 1 bardak saf suya koyarak gözler üzerinde pamuğa sürmüş olduğunuz bu karşımı gezdirin.

Gün içinde düzenli olarak 2 kez yapın gözlerinizdeki batma hissini rahatlatarak bu hissin geçtiğini göreceksiniz.

Nane

Nanenin gözlerde, tıpkı vücudumuzda ferahlama hissini yaptığı gibi bir etki oluşturduğunu biliyor muydunuz? Gözlerinizdeki batma için taze naneleri biraz su ile karıştırın ve onları öğütülmüş bir halde gözlerinizin üzerinde bir süre bekletin. Nanenin ferahlatıcı etkisi sayesinde gözlerinizdeki batma şikayetini de yatışacaktır.

Zeytinyağı

Her derde deva olarak bilinen Avrupa’da eczanelerde satılacak kadar değerli görülen zeytinyağı da gözlerdeki batma hissine karşı alternatif tedavi yöntemlerindendir. Birkaç damla zeytinyağını gözlerinize bir pamuk yardımı ile sürün ve gözlerinizi kapatın dinlenin. Aynı zamanda kalıcı göz rahatsızlıklarını çözülmesi ve tedavisinde de oldukça sık kullanılan bir yöntemdir.

Besin Kaynaklı Yöntemler

Patates

Bir başka evde uygulayabileceğimiz tedavi alternatifi ise patatestir. Patatesin iltihap önleyici etkisinden yararlanacağımız bu tarifle gözlerinizdeki batma hissinden kurtulabilirsiniz.

Gelelim evde uygulanacak bu patatesli tarife. 1 adet patatesin kabukları temiz bir şekilde iyice yıkandığından emin olunmalıdır. Kabukların soyulması işleminden sonra ise dilimler halinde kestiğimiz patatesleri buzdolabında soğumaya bırakmalıyız. Bir müddet soğuyan patatesleri dolaptan çıkarıp bir tülbent yardımı ile gözlere koyarak 10-20 dakika boyunca gözlerin üzerinde dinlenmeye bırakmalıyız.

Salatalık

Buzlukta uzun süre muhafaza edebileceğiniz bir adet salatalığın gözlerinizdeki yanma hissine karşı etkili bir yöntem olduğunu biliyor muydunuz? Salatalık bol suyu içinde barındırması ve antioksidanları içermesi nedeniyle sizin gözlerinizdeki batma hissini de buzluktan dilimler halinde dondurmuş olduğunuz salatalıkların gözlerinizin üzerinde 20 dakika boyunca bekletmeniz halinde hızla geçmeye başladığını göreceksiniz.

Muz

Muz da göz batması için oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Dilim halinde gözlere sürüp bekletmemiz halinde içeriğindeki mineralleri sayesinde şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

Ekmek

Soğuk iki parça ekmek de gözlerde bekletilse oluşan batma hissi ortadan kalkabilir. Bu yöntem için yalnızca ekmeğin soğuk olması yeterli. Tek yapılması gereken soğuk iki parça ekmeğin gözlerin üzerine kompres yaparak konulmasıdır.

Süt

Evinizdeki temiz, taze bir sütün gözdeki batma hissine faydalı olabileceğini bilmelisiniz. Süt gözlerinizdeki batma hissini önleyecek çeşitli enzimleri içermektedir. Temiz bir pamuk yardımı ile soğutulmuş sütü gözlerinizde gezdirerek ya da kapatmış olduğunuz gözlerinizin üzerine koymuş olduğunuz sütlü pamuklar ile uzanmış olduğunuz yerden 10-20 dakika boyunca dinlenmeniz halinde de gözlerdeki batmanın geçeceğini bilmelisiniz.

Bal

Balın faydaları anlatmakla bitmez, bir diğer faydası da mikroplar karşısında verdiği etkili mücadeledir. Anti-bakteriyel olması dolayısı ile saf su ve doğal organik bir balı eşit oranlarda karıştırarak bu karışımı temiz bir makyaj temizleme pamuğuna sürün bu pamuğu gözleriniz üzerinde gezdirerek masaj yapın. Güne 2 veya 3 kez uygulayabileceğiniz bu yöntem sayesinde oldukça kısa süre içinde gözlerinizdeki batma hissinden kurtulacaksınız.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin de gözdeki batma rahatsızlığına iyi gelebileceği aklınıza gelmiş miydi? 1 tatlı kaşığı doğal, organik elma sirkesini 1 bardak su içinde karıştırın. Bu karşımın içine batırdığınız pamuk yardımı ile gözlerinizin kapaklarına uygulayın. Batma hissinin çok kısa süre içinde geçtiğine tanık olacaksınız.

Tıbbi Tedavi Yöntemleri

Damla Kullanımı

Suni gözyaşı damlası ve yağlayıcı biçimde tasarlanmış göz damlası gözün dışbükey tabakasında daha fazla nemi oluşturarak yağlı kaygan bir hissi gözde sağlamaktadır. Ekseriyetle günde en fazla dört kez kullanılırlar, sık kullanılabilen göz damlaları şikayetinizin olması durumunda rahatsızlığın şiddetini azaltılması açısından kullanılmasında fayda vardır.

Göz yaşı damlasının bazı türleri doktor tavsiyesi ile alınarak günde altı kez ve daha fazla kullanılması gereken durumlarda koruyucu özütlerin kullanılması önerilmektedir. Her kişi kendi şikayeti ve göz rahatsızlıklarına göre belirtilerinden en fazla rahatlamayı hangisinden sağlayacağını kullanarak öğrenebilmektedir. Üretilen bazı damlaların diğerlerine nazaran daha uzun süreli etkisi olabildiğini ve kalıcı tedavi sağladığını belirtmekte yarar vardır.

Merhem Kullanımı

Göz iltihaplanması, kaşıntı kızarıklık ve özellikle gözde batma hissinin yarattığı şikayetler ile kullanılan herhangi bir göz merheminin muhakkak muayene sonrasında doktor tarafından reçete edilmesi akabinde alındığından emin olunmalıdır. Aksi halde istenmeyen göz sorunlarına yol açabilecek sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır. Zira netice de kullanılan bir suni kimyevi ilaçtır. Bu ilaçların tedavi şekline ve doktor tavsiyesi ile birlikte günde 2-3 kez kullanıldığı durumlar vardır. Tedavi süresi de doktor tarafından belirlenerek ilaçlar belirlenmektedir.

Yağlayıcı özellikte bulunan göz merhemleri göz damlalarına nazaran ve jellere göre oldukça çok daha kalındırlar. Merhemler bu nedenle göz damlası ve jellerin kullanımından daha uzun süren bir tedavi sürecini içermektedir. Merhemlerin dezavantajı gün boyunca kullanılması durumunda görüş açısını bozan ve bulanık görmenize neden olabilecek kusurlar oluşturabilmektedir. Uykudan önce kullanılması tavsiye edilen bu merhemlerin gece boyunca göze faydası daha rahat bir biçimde uygulanmasından dolayı kişiyi zorlamamakta üstelik daha fazla yarar sağlanmaktadır.

Jel ve Krem Kullanımı

Gözlerinizin için özel üretilmiş krem, yağ ve jellerden de kolaylıkla faydalanabilir gün içinde kuruluğunu önlemiş olursunuz. Bu ilaçların özellikle saklama koşulları önemlidir. Bu ilaçlar buz dolabında saklanmalıdır. Steril ortamında saklanan bu ilaç ve merhemlerin son kullanma tarihinin geçmemesine özenle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Nemlendirici Kullanımı

Göz nemlendiricileri de gözlerdeki kuruluğu dışarıdan alabilir. Eczanelerden almış olduğunuz bir göz spreyi de gözlerdeki kuruluğu alarak batma hissinin önüne geçebilecektir. Eczanelerdeki birtakım antibiyotik içerikli göz damlaları ise içeriğindeki antibiyotik sayesinde şikayetinizden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Kullanımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Özellikle merhemlerin ve jellerin uygulaması esnasında muhakkak el hijyenine dikkat edilmesi gerekmektedir. İlaçların yanında verilen özel aparat ve cam çubuklar ile göze uygulamaya dikkat edilmeli, el sürülmemelidir. Ayrıca dikkat gerektiren bir diğer husus da birden fazla verilmiş olan reçeteli ilacı aynı anda uygulamayacak olduğunuzdur. Uygulama aralığı muhakkak en az 5 dakika sürmelidir.
  • Eğer bir lensiniz varsa da ayrıca önem verilmesi gereken hususlarda şunlardır; lensinizi ilacın uygulanmasından önce çıkarmalı özel solüsyonunun içine koymalısınız. Uygulamanın üzerinden en az 15 dakika geçmesinin ardından lensinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Merhemlerin uygulanması konusunda ilacın daha etkili olmasını sağlamak için nasıl uygulanması gerektiği prospektüste tavsiye edildiği gibi olmalıdır. Gözlere doğru şekilde uygulanan göz merhemi ile rahatsızlıklarından ve birtakım göz batması şikayetlerinden kurtulmanın kısa yolu bulunmuş olacaktır. Bu uygulamayı yapmanın en iyi yollarından biri de bir diğer kişiden yardım alarak uygulamaktır. Çünkü uygulama esnasından alt göz kapağı aşağıya doğru çekilerek yukarı bakılması gerekmektedir. Bu görüş açısını kısıtlayarak sizi yanlış uygulamaya neden olup yanıltabilir.
  • Bu nedenle birinden yardım almak sizi rahatlatır ve ilacın uygulanmasını kolaylaştırır. Ardından merhemin gerekmeyen kısmı alt göz kapağının altından atılır. İlaca özel bir cam çubuk yardımı ile uygulanan merhem dikkatle fazla sıkıp da göz içindeki korneaya zarar vermeden yapılmalıdır. Kirpiklere göz içine kaçırmadan uygulanan merhemin kalanı göz altından pamuklu bir bezle silinebilir ve gözler kapalı bir biçimde ortalama 5 dakika boyunca oturarak beklenmelidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hijyene Dikkat Edilmeli

Öncelikle bu şikayete sahipseniz mutlaka hijyen kurallarına riayet etmiş olduğunuzdan emin olmalısınız. Zira hijyen kurallarına uyulmadan ellerin göze götürülmesi, mikrop bulaşma ihtimali göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu sebeple gün içinde ellerinizi yıkamadan yüzünüze ve özellikle gözlerinize dokunmamalısınız.

Hijyen kurallarına uyulmasına rağmen bu şikayetin sıklıkla ve uzun günler devam etmesi halinde öncelikle bir göz doktoruna gidilmesinde yarar vardır.

Göz Dinlendirilmeli

Gün içinde eğer bilgisayar, telefon ve televizyon ışığına sıklıkla maruz kalıyorsanız muhakkak gözlerinizi dinlendirmeli ve sık sık kırparak gözlerin atmosferle olan bağını keserek onu rahatlatmalısınız.

Nem Dengesi Korunmalı

Gözler nemli bir ortamı severler. Yani ortamın neminin insan sağlığı için yeterli düzeyde olması gerekir, bu da göz için yeterlidir. Çok kuru havası olan ortamlarda gözlerde kuruluk hissi olacağı için gözlerde batma hissini beraberinde getirecektir. Bu nedenler ile bulunduğunuz ortamın nemi istenilen düzeyde değilse farklı büyüklükte su kapları konularak ortamın nemi yükseltilmelidir. Bu da gözlerdeki kuruluğu bertaraf etmenize yarar. Bu sayede gözlerde batma hissi kaybolacaktır.

İlaçların Yan Etkilerine Dikkat Edilmeli

Almış olduğunuz birtakım kronik rahatsızlıklarınız için olan ilaçların prospektüslerini okuyarak aslında gözlerinizdeki batma şikayetinin kullanmış olduğunuz bir ilacın yan etkisi olabileceğini görebilirsiniz, kullandığınız ilaçların yan etkilerinin yazdığı prospektüsü okuyunuz ve yan etkiler arasında olabilecek göz kuruluğu, gözde batma hissi gibi belirtiler olup olmadığını kontrol ediniz.

Dengeli Beslenmeli

Her şeyde olduğu gibi göz sağlığı içinde doğal sağlıklı ve antioksidanca zengin besinlerden faydalanmamız gerekmektedir. Sağlıklı beslenme ve birtakım gıdaların özellikle alımına dikkat edilmesi de gözlerde batma hissini oluşturan kuruluk için önemli etkenlerdendir. Hijyen kurallarının riayet edilmesinin yanında muhakkak gözler için yararlı besinlerin tüketilmesi de göz şikayetlerini azaltacaktır. Antioksidan içeren besinlerce zengin gıdalar ile beslenmek göz rahatsızlıkları sonucu oluşan şikayetleri bitirecektir. Bu yararlı besinler nelerdir bakacak olursak; havuç, kiraz, lahana, çilek gibi vitamince zengin doğal besinleri tüketmek sizi birçok sağlık probleminden koruduğu gibi gözlerinize de faydasını kısa süre içinde göreceksiniz.

Doktora Ne Zaman Başvurulmalı?

Göz doktoruna gidilmesini gerektiren durumlar, şikayetin uzun süre devam etmesi ve şiddetinin artması akabinde olmalıdır. Yapılan geçici doğal ve basit önlem ve alternatif tedavi yöntemleri şikayetlerin azalmasına ve bertaraf edilmesine yardımcı olmamışsa artık doktora gitme vakti gelmiş demektir.

Göz kuruluğunun uzun süre devam etmesi halinde muhakkak uzmanın vereceği suni göz yaşı damlaları kullanılmalıdır. Uzmanın vereceği ilaç ve tedavi şekline göre düzenli olarak devam edilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.