Göz Batmasına Ne İyi Gelir?

Göz Batmasına Ne İyi Gelir?
5 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.117 kez okundu.

Vücudumuzda yer alan birtakım bölgeler direk dış faktörlerle temas halindedir. Bu bölgelerden bir tanesi de göz kapak arkasında bulunan bölgelerdir. Bu bölgeler özellikle havadaki her şeyle her zaman doğrudan temas halinde olmaktadır. Bundan dolayı da havadaki toz, toprak, alerjenler ve polenler gibi maddeler gözlerimize girmektedir. Göz kapaklarımız özellikle gözlerimizi sakıncalı olan maddelerden korumak için göz kapaklarımızın açılması ve kapanmasıyla birlikte gözyaşıyla birlikte ayrıca da gözümüzü çevresel faktörlerden tamamen temizlemektedir. Yalnız gözlerime kaçan birtakım toz, toprak ve alerjenler gibi maddeler varsa ve bunlarla birlikte birde göz yaşlarımızda bir azalma meydana gelmişse, bunun sonucunda da göze batma problemi ile karşı karşıya gelebiliyoruz. Bunun dışında da mesela bilgisayar başında saatlerce uzun vakit geçirmek yani gözümüzün uzun süre odaklanılan tüm şeylerden de gözde batma problemi yaşabiliriz. Anlayacağınız gibi göz batması sorunu bireyin göz yüzeyinin farklı sebeplerle temizlenememesi ve buna neden olarak da korneanın bu gibi problemlerden etkilenmesidir.

goz-batmasina-ne-iyi-gelir-

Göze batması problemini iki farklı şekilde ortadan kaldırabiliriz. İlk olarak gözümüze batma problemine sebep olan faktörü bulup o şekilde ortadan kaldırmak ve daha sonrasında da düzgün bir şekilde tedavisini yaptırmaktır. Göz batmasına iyi gelebilecek en iyi şey bilgisayar kullanımının azaltılması diyebiliriz. Bununla birlikte gözünüzü yoracak tv gibi uzun zaman odaklanma gerektiren ve normalden daha az göz kapaklarımızın kıpmasını engelleyecek şeylere de dikkat etmenizi ve gözümüzü olabildiğince dinlendirmeye çalışmanızı tavsiye ederiz. Bu gibi kurallara uyduğunuz sürece göz batması sorununuza elveda diyebilirsiniz.

  • Göz batmasına neden olan uykusuzluk gibi problemlerinizde uzak durarak ve düzenli olarak uyumanızı ve gözlerinizi her fırsatta dinlendirmesizi öneririz.
  • Göz batmasına sebep olan etmenleri ortadan kaldırarak göz batması probleminizden kurtulabilirsiniz. Örneğin gözlerinize kaçan yapancı maddeleri çıkartarak göz batmanızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Göz batmasına özellikle uzman doktorlar tarafından önerilen yapay göz damlaları da kullanabilirsiniz. Bu göz damlaları sayesinde hem gözlerinizin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz hem de göz batması sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Bilhassa bireyin her zaman bulunduğu yatak odasına ve bulunduğu ortamın nemli olmasına dikkat etmesi gerekir. Bunun için de sizlere buhar makinesini öneririz. Havadaki nem göz batma sorununuza iyi gelecektir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git