Rahatlatıcı ve Doğal En İyi 13 Masaj Yağı

17.11.2017
Rahatlatıcı ve Doğal En İyi 13 Masaj Yağı

Güzellik ve sağlığın vazgeçilmezi olan masaj. Çeşitli bölgelere bitki özleri veya bitkisel yağlarla yapılan masajlar ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirmektedir. Aşırı stresli, yoğun ve gergin bir hayatınız varsa ve çabuk sinirlenen biriyseniz masaj yaptırmayı denemenizde ve yaşantınızın bir parçası haline getirmenizde fayda var demektir. Klasik masajlardan aromaterapik masajlara, Shiatsu’dan refleksolojiye kadar açılan geniş masaj yelpazesineden yararlanmalısınız. Özellikle refleksoloji (ayak masajı) hamile kadınlara önerilmektedir.

Normal yaşantısı olanlar için 15-20 gün aralıkla, yoğun stres altında olanlar için 1 hafta aralıkla ve aşırı yoğun çalışanlar için ise 3-4 gün aralıklarla masaj yaptırması öneriliyor. Ayrıca masaj yağları alerji yapmaması için bir takım testlerin yapıldığını söylemekte de fayda var. Yağlar ruh haline, beden tipine ve vücut yapısına göre seçilmektedir. Aksi takdirde zehirlenmeler olabilir. Her masaj için yağ kullanılırken, yağ kullanılmayan tek masaj çeşidi shiatsu masajıdır. Sadece yüz bölgesine yağsız krem uygulanır. Bu masaj parmak basıncı anlamına gelmektedir. Akupunktur noktalarına masajla basınç yapılmaktadır. İşte şimdi hangi yağ, hangi masajda kullanılmakta ona bakalım.

Biberiye Yağı

Biberiye yağı antik çağda keşfedilmiştir. Antik çağda kralın biberiye yağı sayesinde romatizma ağrılarını hafiflettiği ve ağrılarının geçmesine katkı sağladığın görülünce kullanılmaya başlanmıştır. Biberiye yağı biberiye yapraklarından üretilmektedir. Bu yağ sayesinde kişiler eklem ağrıları ve romatizma ağrılarının geçmesini sağlayabilirler. Ağrı olan bölgeye az miktarda biberiye yağı ile masaj yapabilirsiniz. Tüm bunların dışında biberiye yağının sayısız faydaları vardır. Bu faydalardan diğeri ise vücudumuzda çarpma düşme vb. sebepler ile meydana gelen morlukları kısa sürede tedavi etmesidir. İlgili bölgeye az miktarda biberiye yağı uygulayıp o bölgeye masaj yapabilirsiniz. Biberiye yağının faydaları saymakla bitmez tabii ki ama şimdiki fayda en çok kadınları sevindirecek türden, kurtulmak istediğiniz selülitlerinize çok pahalı kremler ile masaj yapmak zorunda değilsiniz artık. Bu doğan mucize ile selülitlü bölgeye haftanın belirli günlerinde sürekli olarak masaj yapabilirsiniz. İlgili bölgede düzelme olduğunu görmeye başlamanız çok uzun zamanınızı almayacaktır.

Epilepsi hastalarına ve hamilelere önerilmeyen bu yağın kas ağrılarına ve romatizmal ağrılara iyi geldiğini söylemek gerekir. Ayrıca sadece masaj yağı olarak değil, ayak mantarları ve tırnak mantarları için de kullanılan bu yağ antiseptik özellik içermektedir.

Bergamot Yağı

Bergamot ağacı meyvesinden üretilir. Bergamot ağacı meyvesinin kokusunun çok güzel olduğu bilinmektedir. Güzel koku insanlara huzur verir. Bu güzel kokusu ile parfüm-esans olarak kullanılabilir. Bilirsiniz güzel koku insanlara huzur ve mutluluk verir onların güzel duygularını harekete geçirir. Bu sebeple stresli bir gün geçiriyorsanız ve depresyona girmek üzere olduğunuzu hissediyorsanız birazcık bergamot yağı işinizi görecektir. Yüz problemlerine özellikle büyük gözenekler ve bir türlü yakanızı bırakmayan sivilce problemlerinize, baş ağrılarınıza, kas ağrılarına veya burkulmadan kaynaklanan ağrılara da iyi geldiği bilinmektedir. Eğer ateşiniz çok yüksekse veya ateş yapan bir hastalığa yakalandıysanız bir miktar bergamot yağını duş yapacağınıza suya eklemeniz ateşinizi düşürmeye yardımcı olacaktır. Bunun dışında sinek ısırığı, kaşıntı ve mantar gibi problemler ile baş etmek içinde kullanılabilir.

En çok tercih edilen masaj yağlarından biri olan bergamot yağı, kaslarımızı gevşeterek rahatlamamızı sağlamaktadır. Farklı yararları da olan bu yağ, böbrek ve böbrek üstü bezlerinin görevini yapmasına yardımcı olup aynı zamanda uykusuzluk probleminin giderilmesini düzenler ve mikropları öldürücü özelliğe sahiptir.

Buğday Yağı

Normal zamanlarda da yaşadığımız çatlaklarla birlikte hamilelik döneminde oluşan çatlakları da gidermek için büyük etkisi olan yağdır. Ayrıca besin değeri çok yüksektir. Buğday yağı, cildimiz tarafından hızlı bir şekilde emilir ve hücrelerimizi yenilemeye başlar. Bu sayede cilt kusurlarımızı gidermiş olur.

Defne Yağı

Vücudumuzun daha zinde olmasını sağlamakla birlikte kas ağrılarına da iyi gelmektedir. Baş ağrısı, grip, nefes alma zorlukları ve soğuk algınlığı gibi durumlarda kullanabileceğiniz defne yağı aynı zamanda konsantrasyon gücünüzü arttırır. Bebeklerde gaz sancısını gidermek için de kullanılabilen defne yağını karın, sırt ve ayaklara masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Kekik Yağı

Beden gücünüzü arttırmakla birlikte kan dolaşımınızı da hızlandıran bu yağı, soğuk algınlığı gibi problemlerinizde de kullanabilirsiniz. Gaz giderici etkisi olmakla birlikte nefesinizin açılmasına da yarayan kekik yağı, sakinleştirme özelliği bulundurduğu için spazm önlemeye de yaramaktadır.

Tatlı Badem Yağı

Saç bakımında ve cilt bakımında sıkça kullanılan tatlı badem yağı saçı beslemede, yenilemede, cildi nemlendirmede ve canlandırmada size yardımcı olacaktır.

Kakao Yağı

Sizin de yaz aylarında bronzlaşmak için sıkça başvurduğunuz yağlardan birisi biliyoruz. Bu kadar değerli bir madeni sadece bronzlaşmak için kullanmak sizce de haksızlık değil mi ? Kakao yağı tam bir nem bombasıdır. Yüzünüze, çatlamış dudaklarınıza uyguladığınıza vücudunuza ihtiyacı olan nemi verir. Ve o nemin buharlaşmaması için etrafında bir koruma kalkanı olur. Hamilelik döneminde karnın olduğundan daha fazla esnemesi karında çatlaklara sebebiyet verebilmektedir. Sizde bu çatlakları önlemek veya en aza indirgemek istiyorsanız eğer, her gün düzenli olarak kakao yağı kullanabilirsiniz. Karnınızın daha esnek olması için daha fazla neme ihtiyacı var unutmayın. Tüm bunların dışında egzama vb. rahatsızlıklar ile yanıkların geçmesi ve yaraların daha hızlı iyileşmesine katkı sağladığı bilinmektedir. Vücudunuzu çok soğuk ve çok sıcaktan korumak için de kakao yağı kullanabilirsiniz.

Cilt çatlaklarının giderilmesine yarayan bu yağ aynı zamanda bronzlaştırıcı özellik taşımaktadır.

Susam Yağı

Mantar enfeksiyonlarını azaltıp tırnak deformasyonlarını gidermektedir. Susam yağı, aynı zamanda güneşe karşı yüksek koruma sağladığı için cildi güçlendirip, yaşlanmayı geciktirme etkisine sahiptir.

Keten Tohumu Yağı

Bağırsakları ve mideyi rahatlatarak bağışıklık sistemini düzenler ve güçlendirmiş olur. Besin değeri de oldukça yüksek olan keten tohumu yağı, aynı zamanda menopoza bağlı sorunları azaltmak için de kullanılabilir.

Lavanta Yağı

Artık rahat uyuyamadığınız ya da uykunuzu tam olarak alamadan uyandığınız sabahlara bir son vermek ister misiniz ? Eğer uyku ile ilgili sorunlarınız varsa lavanta yağı sizin için biçilmiş kaftan. Uyumadan önce bileklerinize dirsek içlerinize ve bir iki damla da yastığınıza damlatmanız size huzur dolu bir uykunun kapılarını açacaktır. Böylece güne daha az stresli başlayacaksınız. Mutlu ve uykunuzu tam almış bir şekilde uyanacaksınız. Uyku dışında baş ağrısı ile ilgili sıkıntılarınız varsa, yine iki farklı şekilde lavanta yağını kullanarak bu ağrıdan kurtulabilirsiniz. İlki bir kaşık zeytinyağının içerisine ekleyeceğiniz bir iki damla lavanta yağı ile alnınıza yavaş hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bunun dışında mendilinize damlatacağınız bir iki damla lavanta yağı da baş ağrınızı hafifletmeniz için size yardımcı olacaktır.

Sakinleştirip kişiyi rahatlatma, depresyonu önleme, mutluluk hissi verme, siniri geçirme ve uykusuzluğu giderme gibi pek çok etkisi olan lavanta yağı baş ağrısını gidermekle birlikte kas spazmlarını da yok etmektedir. Lavanta yağını koklayarak bile psikolojik olarak kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz.

Vücudunuzdaki ağrılarınızı gidermek için masaj yöntemi veya banyoda lavanta yağını kullanmayı deneyebilirsiniz. Vücudunuzda sırt eklem ve bacak ağrılarınıza masaj yolu ile uygulayabilirsiniz. Yine bir kaşık zeytinyağına bir iki damla lavanta yağı ekleyip ağrılı olan bölgeye masaj yaparak uygulama yapabilirsiniz. Bunun dışında yine duş kabininize birkaç damla lavanta yağı ekleyerek kabinde 15 20 dk. kalmanız vücudunuzu sakinleştirecek ve ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Tüm bunların dışında lavanta yağını, yanık tedavisinde, böcek ısırması ve arı sokması durumlarında, kepeklenen saçınız için ve çatlayan yahut uçuklayan dudaklarınız için de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Lavanta yağını kullanırken hem zihninize hem de vücudunuza büyük katkı sağladığınızı göreceksiniz. Lavanta yağı ile ilgili önemli bir not eklemek istiyoruz. Eğer bu yağı masaj harici ağızdan kullanım amaçlı alacaksanız, günde maksimum 6 damla alabilirsiniz fazlası zehirlenmeye sebebiyet verir. Ayrıca alkol kullanmış kişiler ve hamile kadınlar ile emziren annelerin bu yağı kullanması sakıncalıdır.

Adaçayı Yağı

Adet sancılarını ve vücut yorgunluğunu gidermekte olan adaçayı yağı aynı zamanda cilt temizliği ve cilt bakımı içinde oldukça etkilidir. Üstelik daha gergin bir cilde sahip olmak istiyorsanız bu yağı kullanabilirsiniz.

Jojoba Yağı

Cilt dostu olduğundan dolayı masaj yağı bölümünde bulunan jojoba yağı aslında saç yumuşatmak için birebirdir. Çatlakları gidermede, akne sorununu yok etmede kullanılırken aynı zamanda fazla yağı azaltır ve nemsiz cilde nem sağlar.

Çam Terebentin Yağı

Romatizmal şikayetleri giderirken kas ağrılarını da gideren çam terebentin yağı cilde peeling olarak da uygulanabilir. Aynı zamanda zihin açma özelliği de vardır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.