Hematit Taşının Özellikleri ve Faydaları

05.10.2019
Hematit Taşının Özellikleri ve Faydaları

Hematit, demirin başlıca kaynaklarından olan narin bir kristaldir. Narin yapısı olduğu için çalışırken oldukça titiz ve hassas davranılması gerekmektedir. Hematit taşı, kan taşı olarak da bilinmektedir. İçeriğinde ki kayaçlardan dolayı renk farklılıkları olabilir.

Yunanca’da Kan Taşı Kelimesinden Gelmektedir

Günlük yaşantımızda gördüğümüz doğal hematit taşları koyu gri olmasına rağmen, Yunanca adı ‘kan taşı’ kelimesinden gelmektedir. Bunu nedeni ise, taş bulunduğunda demir içeriğinden dolayı pas ile kaplanmış olmasıdır.

Antik Roma’da hematit taşı dekoratif amaçlı kullanılan popüler bir taştır. Zırhlar, silahlar ve mücevherler geniş çapta işlem görmüştür. Doğada bulunduğu zaman, kan kırmızı ve kaba olur fakat cilalandığı zaman mücevher gibi ayna şeklinde parıltı alır. Aynı ametist gibi, gücünden faydalanabilir ve olumsuzlukları giderebilir.

Neden Kullanıyorsunuz?

Hematit taşı fiziksel dünyayı, karar vermeyi ve pratik düşünceyi yöneten unsurdur. Dünya elementinin gücünü içeren taştır ve her anlamda kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Size Nasıl Yardımcı Olur ?

Hematit taşı, hayatınızın bir çok farklı alanında sizlere yararlı olur. Kariyer ve iş alanlarında olumlu etkileri mevcuttur. İnsanların bu doğal taşın faydalarını duyduklarında epey şaşırsalar da denemek için sabırsızlanırlar. Bir aksesuar olarak kullanırsanız, gün içinde enerjik hissedersiniz. Normale göre son derece zinde olursunuz.

Hematit Taşının Faydaları

Doğada bulunan, bilenen en faydalı taşlardan biridir.Bir çok faydası mevcuttur:

Stresi Azaltır

Gerginliği ve stresi azaltıcı etkisi en bilinen faydalarındandır. Ekonomik sıkıntılar, aile, iş hayatı, sevdiği birini kaybetmesi strese yol açan unsurlardır. Bu tarz durumlar meydana geldiğinde, hematit taşı canlılık ve enerji verir. Bileklikler, stresi en aza indirgeyerek, kişiyi olumlu yönde etkiler. Bu taşlardan yapılan bileklikleri taktıktan sonra, vücudunuzun sakinleştiğini ve rahatladığını hissedersiniz.

Dünya İle Bağlantımızı Daha Güçlü Yapar

Bizlere enerji verir ve korur. Dünya ile olan bağımızı güçlendirerek, kendimizi daha güvende ve güvenilir hissetmemizi sağlar. Bizlere canlılık, dayanıklılık ve güç kazandırır.

Sinir Sistemini Düzenler

Aşırı heyecanlanma ve duygulanma gibi durumlarda sinir sistemini düzenler. Bu doğal taşlar sayesinde zihninizi ve vücudunuzu çok daha kolay yönetebilirsiniz.

Negatif Enerjiyi Atmanızı Sağlar

Bedeninizde ki negatif enerjinizi atmanızı sağlar. Bağışıklık sisteminizi ve bedeninizi güçlendirir. Bu durum sayesinde hastalıklara yakalanma riskiniz azalır. Hasta olduğunuz zamanlarda ise, hastalığınızı daha kolay ve ağrısız atlatmanıza yardımcı olur.

Kişiye Cesaret Verir

Doğal taş olan hematit taşı, bedeninizde bulunan enerjileri açığa çıkartarak size enerji verir. Bilinç altınıza işleyen korkularınızı yenmenizi sağlar. Negatif baktığınız bir çok şeye bakış açınızı pozitife çevirerek, özgüveninizi yerine getirmeyi sağlar. Ne yapacağınızı bilmediğiniz durumlar da, kararsız kaldığınızda size yardımcı olur. İçinizde ki rehberi bu taş sayesinde ortaya çıkarta bilirsiniz. Çekim gücü olan bu taş sizi olduğunuzdan daha neşeli gösterir.

Psikolojiyi Olumlu Yönde Etkiler

Psikolojiye olumlu etkileri çoktur. İnsanı sürekli olumlu düşünmeye yönlendirerek, mutlu olmasını sağlar.

Sağlık Açısından da Oldukça Faydalıdır

Psikolojik faydaları dışında fizyolojik faydaları da mevcuttur. Kan akışını düzenleyerek, hücrelerin daha sağlıklı olmasını sağlar. Böbreği ve kalbi korur. Hematit taşı yüksek tansiyon hastalarına çok yararlıdır. Soğuk algınlığı, bel soğukluğu gibi rahatsızlıklara karşı iltihap sökücü etkiye de sahiptir. Dalak organının düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Genel de bir çok kişi de rastlanan romatizma rahatsızlığına ve felç eden iltihaplı romatizmaya karşı da yararlıdır. Romatizma ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Saçlarınız yıpranmış, dökülür ve seyrek ise daha gür çıkmasını sağlar.

Çakra Dengeleme

Kök çakrayı dengeler ve harekete geçirir. Kök çakrasının sağlıklı olması gerekir ve sağlıklı kök çakrası yaşam enerjisi, doğaya dayanan bağın korunmasında önemli rol oynar. Dengesiz kök çakrasıda vardır, öz kontrol ve öz merkezli davranış bozukluğudur. Bu bozukluğun önüne geçmek için, hematit taşımı kurtul kemiğinize yerleştirin. Taş doğrudan cildinizin üzerine yerleştirilmelidir.

Zenginlik

Toprak elementiyle bağlantılı olmasından dolayı, finans için kullanabileceğiniz en uygun doğal taşlardan biridir. Dünya tamamen parayı yöneten unsurdur. Terfi ya da tamamen farklı bir iş arayışı içerisinde ise hematit taşını hayatınıza katmakta geç kalmamalısınız.

Aşk ve İlişkiler

Dramadan kendinizi uzak tutmak için mükemmel taştır. Dikkat çekici, olumsuz davranışları engeller. Manevi, içsel ve duygusal bakış açısına göre, minnettarlığı arttırmak için birebir taştır.

Hematit taşı, an ile bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır. Sevdikleriniz ile aranızda ki sorunları enerji kapsamında çözmeye odaklıdır. Bazı durumlar da sevdiğiniz ne yapmış olursa olsun, işler ters gider. Bu tarz durumlar da ayrılmanızı engelleyerek birbirinize bağlanmanıza yardımcı olacaktır.

İyileşme

Hematit taşının tarihi fiziksel olarak, onarıcı taş olarak bilinir. Yüzyıllardır tıpta, iyi bir sebepten dolayı demir içerir. Demir eksikliği günümüzde en yaygın sağlık sorunudur. İyileştirici özelliği nedeni ile anlatılması gayet doğaldır. Dolaşım sistemi ve kalp üzerinde olumlu etkileri olduğu söylenmektedir. Topraklanma özelliğinden dolayı da anksiyete ve stresi hafifletir.

Kol ve bacaklar da oluşan ağrıları hafiflettiği yaygın olarak bilinmektedir. Fakat şunu bilmeliyiz ki profesyonel tıbbi müdahalenin önüne geçebilecek alternatif değildir.


Hematit Taşının Özellikleri

Sertlik5,5 - 6,5
Özgül Ağırlık4,9 - 5,3
Kimyasal GrubuOxides
Kimyasal FormülüFe2 O3 + (Mg, Ti), (Al, Cr, Mn, Si, Th)
ParlaklığıMetalik
Yapısal GörünümOpak, Yarısaydam
Uyumlu BurçKova, Başak, Akrep, Aslan, Balık
ÇakralarKök Çakra
RenkSiyah - Metalik, Gri
Çıkarıldığı yerlerGüney Amerika, Almanya, İngiltere, Brezilya, Kanada

Bir diğer adıyla da kan taşı olan hematit taşının en bilinen özelliği, demir görüntüsünün yanı sıra hassas ve kırılabilen bir taş olmasıdır. İnce kesimli olanları, ufak bir çarpma ya da düşme sonucunda bile kolaylıkla kırılabilir.

Fazla narindir bu nedenle çalışılırken son derece titiz davranılmalıdır. Toryum, manganez, silisyum ve alüminyum elementlerinden oluşur. Eski uygarlıklar da tılsım, Mısır’da büyülü taş ve Eski Romalılar’da da düşmana karşı etkili silah olarak kullanılırdı. Günümüzde sadece doğal şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır.


Hematit Taşı Nasıl Anlaşılır?

Tortul Kayaçlarda Yaygın Görülür

Daha çok metaformik ve volkanik kayaçlar da yaygın olarak görülmektedir. Dünya’da; Brezilya, Kazakistan, Kanada, Güney Amerika, Çin, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerden çıkartılmaktadır.

Görünümü Opaktır

Hematit kristali settir ve sertliği 5-6 arasında değişkenlik gösterebilir. Opak bir görünüme sahiptir. Taşın gerçek ve ya sahte olduğunu anlamak için elinize alıp baktığınızda anlamanız mümkündür. Fakat anlamıyorsanız bunun için bir kaç yöntem denemeniz gerekmektedir.

Bir Kenarını Kırarak Anlayabilirsiniz

Ne yazık ki bir çok taşın imitasyonu olduğu gibi doğal taş olan hematit taşının da sahtesi vardır. Fiyat olarak da uyguna satın alabileceğiniz sahte taşları, boyayıp aynısına benzetmek kolaydır. Orijinal olduğunu net anlamak için, taşın bir kenarını kırarak dış ve iç rengin arasında ki farka bakabilirsiniz. Aralarında ki renk farklılığı taşın sahte olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Çakmakla Isındığında Renk Değiştirmemeli

Hematit taşının gerçek olup olmadığını anlamak için çakmakla da deneme yapabilirsiniz. Taşı çakmakla ısıttığınız da eğer taş renk değiştiriyor ise bu orijinal değildir.


Hematit Taşının Çeşitleri ve Renkleri

Başka coğrafi bölgeler de fazla bulunan hematit taşları, kırmızı, gri, siyah ve kahverengi renkte olabilirler. Kimisi koyu yeşil renk olup, üzerinde kan damlalarını andıran kırmızı lekeler vardır. Kırmızı lekelerin sebebi ise yapısında mevcut olan demir oksit mineralidir.

Genellikle Yarı Saydamdır

Yarı saydam olan hematit taşlarında ışıltılı ve koyu kırmızı çizgiler vardır. Enerjisi çok yüksek taştır. Toprağa güvenle basmanızı sağlar.

Çelik Üretiminde Kullanılan En Önemli Minerallerdendir

Hematit taşı sağladığı faydalardan dolayı, geçmişte kullanılan en önemli taşların başında gelir. Doğada değişik şekillerde de bulunur. En çok rastlanan türü, yumuşak, iri taneli ve topraksı yapıda ki olan kırmızı aşı boyasıdır. Bu türün içerisinde, lifli yapıda böbrek biçiminde birleşik hematitler mevcuttur.

Manyetik Hematit Taşı

Demir içeriği kan basıncı bozuklukları ve böbrek problemlerini tedavi etmektedir. Ağrıyı iyileştirici özelliği olduğu söylenmektedir. Vücuttaki kan akışını düzenler.


Hematit Taşı Nasıl Temizlenir?

Etkisi devam etsin diye belli aralıklar ile temizliği yapılmalıdır.

Güneşin altında yaklaşık 1 saat bekletebilir ya da 5 dakika kadar suyun altında tutarak temizleyebilirsiniz. Ayrıca hematit taşlarından yapılan aksesuarlarınızı, bileklik, tespih, yüzük, küpe ve kolyeleri nemli bir bez ile bastırmadan hafifçe silebilir, üzerinden kuru bir bez ile de kurulayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.