Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

04.02.2016
Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel ağrısı, hemen herkeste dönemsel olarak görülebilen, kimi insanda kronik olarak uzun zaman devam edebilmektedir. Bu durum kişinin gündelik hayatını olumsuz şekilde etkilemektedir ve insanın hareket edebilme yeteneğini de kısıtlayabilmektedir. Bu yüzden sebebi ne olursa olsun, ciddiye alınmasını önerilir. Çünkü vaktinde tedavi uygulanmaması, kişide daha büyük sorunlara neden olabilir.

Bel ağrısına iyi gelen, evde yapabileceğiniz bazı doğal ve etkili tedavi yöntemlerini içeren listemize göz atarak bel ağrılarına artık veda edebilirsiniz.

Bel Ağrısına İyi Gelen Uygulamalar

Sıcak ve Soğuk Uygulama

Uzun araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre en etkili tedavi yolları sıcak ve soğuk uygulaması olduğu belirtilmiştir. Aşırı zorlanması sebebiyle oluşan bel ağrısı için bölgeye buz uygulaması yapılması gerekir. Buz torbası yardımı ile ağrıyan bölgeye koyulması, yaralanmaya bağlı gelişen akut iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ani ve yoğun bel ağrısı olan bölgeye soğuk uygulaması yapılarak bölgede oluşan ağrının şiddetini azaltabilirsiniz.

Bu uygulamayı yaparken derinin donmaması için, buzu bir havluya sararak kullanmalısınız. Bu uygulama süresi 20 dakikadır. Daha sonra sıcak uygulaması yapılır. Sıcak uygulamasını yaparken, deriyi yakmamak için sıcaklık ayarına dikkat etmelisiniz. Sıcak uygulaması yapmak için eczanelerde satılan hazır ısı bantlarını da tercih edebilirsiniz. Isı bandı diğer sıcak uygulamalarından daha büyük etki sağlamaktadır.

Ergonomi

İş yerinde veya evinizdeyken bulunduğunuz alan, omurga sağlığı açısından ergonomik olarak tasarlanmalıdır. Özellikle masa başı çalışan kişiler, bilgisayar monitörünü görebilmek veya fareyi kullanabilmek için kambur ve öne doğru eğilmek zorunda kalmamalıdır. Bunun yanı sıra ayakları ve beli destekleyen bir masa ve sandalye kullanılması önerilmektedir. Aksi takdirde kişide sırt ve bel ağrısı ile ilerleyen zamanlarda kambur olma durumu oluşabilmektedir.

Düşük Topuklu Ayakkabılar Giymek

Sebep olan bir diğer neden yüksek tabanlı ve yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaynaklanmaktadır. Genel olarak kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bel ve omurga sağlığını korumak için yüksek topuklu ayakkabı kullanmaktan kaçınmalısınız. Yüksek topuklu ayakkabı yerine 2,5 santimetreden daha alçak topuklu ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Çünkü düşük topuklu ayakkabılar dengeli bir duruş için daha iyi ve bel omurları üzerindeki baskıyı azaltarak omurga sağlığını korumaktadır.

Akupunktur

İnce ve sterilize edilmiş iğneler ile vücutta bulunan özel noktalara batırılarak enerjinin serbest bırakılması için yapılan bir tıp yöntemidir. Sırt ve bel ağrıları için oldukça fayda sağlamaktadır.

Spinal Manipülasyon

Eğitimli personel tarafından yapılan omurga hizalamasını düzeltmek için doğrudan vücuda basınç uygulayan ve omura ağrıları için etkin çözüm sağlayan bir tedavi yöntemidir. Bel ağrısı problemi olanların bu tedavi yöntemini denemeleri önerilmektedir.

Masaj Uygulaması

Geçmişi çok eskiye dayalı olan bir tedavi yöntemidir. Bel ağrısı dışında omuz, bacak ve ayak gibi ağrı olan bölgelerde masaj uygulaması yapılır. Çok kısa sürede tüm ağrılarınızdan kurtulmanız mümkün olacaktır. Masaj konusunda eğitimli masör veya masöz adı verilen personeller tarafından yapılması önerilir. Ağrıyan kasları gevşetmek için daha iyi bir fizyoterapistten yardım alabilirseniz daha büyük etki sağlayacaktır.

PRP

Kişi veya kişilerin, kendi kanından elde edilen trombosit açısından fazla olan kan ürününün tedavisi planlanan bölgeye enjekte edilmesi ile uygulanmaktadır. Genel olarak disk hastalıklarına bağlı bel ve sırt ağrılarında etkin çözüm sağlamaktadır. Omurlar arasında bulunan disklerdeki sorunların iyileşmesinde etkilidir.

Korse Uygulaması

Çok ağrılı dönemlerde kısa süreli olma şartı ile korse kullanılabilir. Hastanın korseyi uzun süreli olarak kullanması durumunda alışkanlık haline getirerek, kasların zayıflamasına ve esnekliğini kaybetmesine sebep olacağından dolayı büyük önem taşımaktadır. Fakat korse kullanımı, bel ağrısı problemleri için erken çözüm sağladığı için, korse kullanımına uzun süre gerek kalmaz. Korsenin diğer tedavi yöntemlerini uyguladıktan sonra kullanılması daha etkili çözüm sağlamaya yardımcı olacaktır.

İstirahat

Bel ağrısı problemi yaşayanlar türlü tedaviler uygularken kısa süreli istirahat etmeyi ihmal etmemelidirler. İstirahat ederken uzun süreli olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü sürekli hareketsiz kalmak iyileşmeden çok belin tutulmasına yol açacaktır. Bu yüzden kısa süreli istirahatlar önerilir.

Egzersiz

Çoğu zaman ayağa kalkmakta ve hareket etmekte güçlük çekilebilir. Bu sebeple eş dost yardımı ile kısa yürüyüşler, yüzme, yoga ve hafif harekeler gerektirecek sportif faaliyetler yaparak bel ağrılarınızdan kurtulmanız mümkün olacaktır. Egzersiz beynin doğal ağrı kesicileri olan endorfin salımı uyarır ve gergin olan kasları gevşetir. Sürekli bel ağrısı sorunu yaşayanlar, kasları güçlü ve esnek tutmaya yardımcı olmak için germe egzersizleri ve düzenli kuvvet programına başlamayı düşünebilir.

Düzenli olarak yapılan egzersiz, güçsüz ve gergin kaslardan kaynaklanan ağrının tekrarlanmasını engellemeye yardımcı olmaktadır. Böylelikle tüm yaşamınız boyunca bu sorundan muaf olursunuz. Egzersiz yöntemi doktorların tavsiyeleri arasında da yer almaktadır. Bu sebeple günde en az yarım saat kadar egzersiz yapmak hem sağlık açısından hem de bel ağrıları açısından büyük fayda sağlayacaktır.

Germe Hareketleri

Böyle bir problem yaşamamak ve mevcut ağrıdan kurtulmak için germe hareketlerini denemelisiniz. Birçok germe hareketi ile sırt ve bel ağrısı problemini geride bırakabilirsiniz. Germe hareketlerinin süresi 30 saniye veya kişi kendini rahat hissettiği süre kadar devam ettirmelidir.

Kobra Duruşu

Bu hareketi yaparken vücudu çok zorlamamaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda başka problemlere yol açabilir. Yüz üstü olarak yatış pozisyonunda uzanırken ellerden yardım alınarak baş ve göğüs bölgesinin tavanı görmesini sağlayacak şekilde yukarı kaldırılır.

Ayak Parmaklarına Dokunma

Bu hareket herkese tanıdık gelecek çünkü çoğunuz yapmışsınızdır. Ayak parmaklarına dokunmak için ön tarafa doğrularak hamstring denilen uyluğun, arka tarafındaki kasları germek ve bel kaslarındaki gerginliği azaltmasına destek verir.

Çocuk Duruşu

Diz çökerek oturulur ve baş ön tarafa doğru uzanılarak yere konulur. Her iki kol ise başınızın önüne doğru uzatılarak çocuk duruşu tamamlanmış olur.


Bel Ağrısına İyi Gelen Doğal Tedavi Yöntemleri

Lahana Yaprakları

Çok eski dönemlerde birçok ağrıyı dindirmiş, doğal bir ağrı kesicidir. Bu doğal besin kaynağı ağrı için etkin çözüm sunmaktadır.

Nasıl Hazırlanır?

  • Lahana yapraklarını bir tencere suda kaynatın.
  • Bir kaşık veya kevgir yardımı ile bir yandan da karıştırmaya devam edin.
  • Su iyice kaynadıktan sonra yaprakların suyunu bir tülbent yardımı ile süzün ve tülbente sarın.

Nasıl Uygulanır?

Sarılı olan kaynamış lahanayı, ağrılı olan bölge üzerinde yaklaşık yarım saat kadar bekletin ve uygulamayı sonlandırın.

Nasıl Hazırlanır?

  • Lahanayı ince bir şekilde doğrayın.
  • Daha sonra elde edilen doğranmış yaprakları bir bardak süt içinde kaynatın.
  • Kaynayan süt ve lahana karışımı 10 dakika içerisinde macun haline gelecektir.

Nasıl Uygulanır?

Ağrılı olan bel bölgesine yavaşça sürün ve yarım saat boyunca bekleyin. Yarım saat sonra sürülen macunu temizleyerek uygulamayı sonlandırın.

Ne Sıklıkla Uygulanır?

Bu yöntemi haftada 3 kez yaparak, ağrıdan kurtulmanız mümkün olacaktır.

Zencefil

Zencefil anti-inflamatuar özelliğine sahip olan bir bitkidir. Özellikle bel ağrısı için çok sık olarak kullanılan doğal bir bitkidir.

Nasıl Hazırlanır?

  • Lahanada olduğu gibi, zencefil köklerini sıcak su ile kaynatın.
  • Elde ettiğiniz kaynamış halini, ağrılı olan bel bölgesi üzerinde bekletin.
  • Bu bekleme süresi yaklaşık yarım saat kadar sürmelidir.
  • Yarım saat beklettikten sonra uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

Ne Sıklıkla Uygulanır?

Haftada 3 gün uygulanması önerilmektedir.

Ne Fayda Sağlar?

Ağrıyı çok kısa sürede yok etmeyi sağlayacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı

Özellikle son yıllarda adından sıkça söz ettiren Hindistan cevizi yağı, bel ağrısı için birebir olan doğal tedavi yöntemleri arasında yer almayı başarmıştır. İçeriğinde bulundurduğu yağlı asitler ve iltihap giderici özelliği sayesinde, oluşan ağrıları yok etmeyi başarmaktadır. Kas ağrılarını azaltan ve bağ dokularını rahatlatan Hindistan cevizi yağını uygulamak için, yaklaşık 2 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağını ısıtın.

Daha sonra ılık olması için yaklaşık 10 dakika kadar bekleyin. Ilık olduğundan emin olduktan sonra, ağrıyan bölgesine sürün ve yaklaşık 10 dakika kadar masaj yaparcasına deriye yedirin. Deri yağı tamamen emdikten sonra 3 veya 4 saat sonra deriyi temiz su ile yıkayarak uygulamayı sonlandırın.

Hint Yağı

İyi gelen bir diğer tedavi yöntemi de Hint yağıdır. Eski zamanlardan bu yana özellikle bel ağrısı için kullanılan ağrı kesici özelliğine sahip etkili doğal bir tedavi yöntemidir. Hazırlanışı oldukça basit olan Hint yağını ısıtın ve yaklaşık 10 dakika kadar ılımasını bekledikten sonra ağrılı olan bölgeye masaj yaparcasına cilde yedirin. Yaklaşık 3 veya 4 saat sonra, bölgeyi yıkayarak uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

Papatya Çayı

Papatya çayı, sağlıklı ve dengeli beslenmek insan vücudunun hastalıklara karşı engellemeye, korumaya ve tedavi etmeye karşı etkili bir yöntemdir. Bu noktada doğal besinlerden biri olan papatya çayını tüketmek bel ağrısını gidermek için etkili olacaktır. Papatya, gerilen kasları gevşetme özelliğine sahip bir bitkidir. Günde bir fincan papatya çayı tüketmeniz durumunda, gerilmiş dokuları rahatlatır ve ağrıları giderir. Her türlü derde deva olan papatya çayı, doktorların tavsiyeleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple her gün bir fincan tüketilmesi, bel ağrısı başta olmak üzere tüm sağlık sorunlarını geride bırakmaya yardımcı olacaktır.

Çemen Otu

Çemen otunun yapılan araştırmalar sonucu bazı ağrılarda etkin çözüm sağladığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda bel ve sırt ağrıları için de çözümdür. Her gece uyumadan önce çemen otundan hazırlanan 1 çay kaşığı çemen tozunu, bir bardak ısıtılmış süte karıştırarak tüketilebilir. Ağrının hızlı bir şekilde giderilmesini sağlamak için, bu özel karışıma bir kaşık bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Her gece uyumadan önce bu karışımı içmeniz durumunda, kısa bir süre içerisinde ağrıyı gidermeniz mümkün olacaktır. Bel ağrılarınız olmasa bile, diğer sağlık sorunları açısından da fayda sağlaması mümkündür.

Zerdeçal

Barındırdığı anti-enflamatuar özellikler sayesinde doğal bir ağrı kesici olduğu bilinen zerdeçal ağrılara iyi gelmektedir. Geniş çaplı tedavilerde kullanılan kürkümin içermektedir. Bel ağrılarınız ve belirtilerini dindirmek için etkili bir çözüm sağlayacağını gösteren birçok kanıt mevcuttur. Bir bardak sıcak su içerisine bir çay kaşığı zerdeçal karıştırarak tüketmeniz yeterli olacaktır. Günde iki kere tüketmeniz çok kısa sürede etki görmenize yardımcı olacaktır.

Sarımsak

Her derde deva olduğu bilinen sarımsağın, bel ağrılarına da iyi geldiği uzmanlar tarafından defalarca belirtilmiştir. Analezik ve anti-enflamatuar özellikleri ile kapsaisin bileşenleri bulundurarak, etkin çözüm sağlamaktadır. Bu özelliklerin bel hastalıklarına iyi geldiğini gözlemleyen araştırmalar bulunmaktadır. Sarımsağın en kolay tedavi yöntemi, günde bir veya iki diş sarımsağı doğrudan yutmaktır. Bu yöntem sizi kısa sürede bel ve diğer ağrılarınızdan kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Diğer yöntem ise, yaklaşık 10 diş sarımsağı ezerek macun kıvamına getirdikten sonra, ağrı bulunan bölgeye sürmek yeterli olacaktır. Elde edilen bu macunu elinizle masaj yaparcasına cilde yedirin. Yaklaşık 20 veya 30 dakika kadar bekledikten sonra, ağrılı olan bölgeyi yıkayarak uygulamaya son verebilirsiniz. Bu sarımsak uygulamasını günde bir kez yapmanız durumunda oluşan ağrıları çok kısa süre içerisinde yok etmeye yardımcı olacaktır.

Ananas Suyu

Ananas üzerinde yapılan önceki çalışmalar bromelain denilen ve zengin enzimlere sahip olduğu belirtilmiştir. Bu sebeple ananasın sırt ve bel ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir. Analjik ve anti-inflamatuar özellikler barındırdığı için ağrılar konusunda etkilidir.

Blender yardımı ile yarım ananastan elde edilen suyu bir bardak su ile karıştırdıktan sonra, günde bir defa tüketerek bel ve sırt ağrısı problemlerini geride bırakmanız mümkün olacaktır. Bir diğer alternatif bir fincan ananas tüketmenizde büyük fayda sağlayacaktır.

Aloe Vera

Birden fazla rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen aloe veranın, sırt ve bel ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir. İçeriğinde bulundurduğu analjezik ve anti-inflaatuar ile ağrılarda etkin çözüm sağlamaktadır. Aloe vera ile ilgili yaraları iyileştirmesine ve metabolik etkilerinin değerlendirmesine yönelik yapılan çalışmalar da bu özelliklerini kanıtlarla gözler önüne serilmiştir.

Yarım bardak aloe verayı günde bir kere tüketerek kısa süre içerisinde ağrısından kurtulmanız mümkün olacaktır. Bir diğer yöntem ise aloe vera suyunun yanı sıra, jelini de ağrıyan bölgeye sürerek masaj yapabilirsiniz. Bu yapılan tedaviler sonucu çok kısa bir süre içerisinde ağrılarınızdan kurtulmanız mümkün olacaktır.

Kutsal Fesleğen

Ağrılar için etkili olan kutsal fesleğen, diğer fesleğen türlerinden farklıdır. Bel ağrısı, öksürük, astım, ishal ve hazımsızlığa da iyi geldiği bilinmektedir. Yaklaşık 8 veya 9 yaprak fesleğeni bir kap suda ve su yarıya inene kadar kaynatın. Kaynamış olan fesleğeni oda sıcaklığında bekleterek soğutun ve bir tutam kadar tuz ekleyin. Günde bir kere bu karışımı içmeniz halinde başta bel olmak üzere tüm vücuttaki ağrınızdan kurtulmuş olacaksınız.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.