Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.048 kez okundu.

Boyun bölgesinden başlayarak kalçaya kadar uzanan omurilikte oluşan ağrıya bel ağrısı denir. Vücutta 31 adet omur bulunmaktadır  ve bunun beş tanesi fıtık oluşturduğunda ağrı başlar. Bu omurun görevi hareketi kolaylaştırmaktır ve darbelere karşı koruyucu görev üstlenir. Koruyu görev yapan bu disk iç ve dış tabaka olarak ayrılır. Bel ağrısı, insanların beden yapılarına göre bazen sürekli olarak giren bazen de arada bir olan bel hizasında şiddetli ya da normal ağrılardır. Bu anlarda insanların omur iliklerinde meydana gelen sorunlar etki ediyor olabilirken bir yandan bel kısmında meydana gelen etkiler edecek olmasından dolayı dikkat edilmesi gerekir. İnsanların ayakta durmasına bile etki eden ve adeta yataklara kadar düşürecek olan bu ağrı asla ihmal edilmemesi gerekir.

Bel Ağrısı Nedenleri

İnsanların yüzde 80’nin de bu durum yaşanmaktadır. Bel ağrısı zaman zaman ayaklara da vurarak ağrı şiddetini arttırabilir. Genelde bel ağrısı orta yaşlarda ortaya çıkar. Sürekli oturan kişiler de yanlış oturma biçiminden dolayı daha fazla görülmektedir. Ağır yük taşıyan kişilerde belli bir zaman sonrasında bel ağrısı yaşanır. Çünkü omurlar sıkışmaya uğrar ve hareket edildikçe ağrıya neden olur.

Spor yapılırken de bilinçsizce yapılan hareketler de bel ağrısına neden olabilmektedir. Neredeyse tüm hastalıkların risk faktörü olarak da bilinen alkol ve sigara kullanımı da bel ağrısına neden olmaktadır. Bel fıtığının oluşmasının ana nedeni yanlış hareket etme ve fazla ağrılıkta yük taşınmasıdır. Çok hafif bir yük bile neden olabilir çünkü bilinçsizce eğilip kalkmaktan dolayıdır bir anda tüm yük alındığı için bel ağrısına neden olabilmektedir. Bel ağrısı bazen üşütmeden bazen de ağır bir şey kaldırmaktan dolayı olabilir. İnsanların ruh durumları bile bu durumda etki ederken sigara en büyük düşmanları olarak yer almaktadır. Günlük olan normal durumlar ile birlikte bel ağrısı şikayeti yaşanabilirken bazen bel kısımlarda meydana gelen çatlaklar, kırıklar, bel fıtığı ya da bel tutulması gibi durumlar da etki etmektedir. Tabi ki fazla kilo bunun en büyük düşmanı olması ile birlikte aşırı sinir ve stres de etki eder. Romatizma, bel ağrısının en büyük nedenlerinden iken kemiklerde meydana gelen erimeler de kişinin bel kısmında ağrılara neden olur.

Bel ağrısı, genellikle uzun süre ayakta kalma, yanlış duruş, yorgunluk, kas kasılmaları, fazla kilo ve hatta stres kökenli ve sık yaşanılan fiziksel bir hastalığımızdır. Her bel ağrısı uzman bir doktora görülmeye ihtiyacı olmayabilir. Bel ağrılarınızı sizlerde kontrol altına alabilirsiniz. Şayet bir zorlanma ya da yaralanma nedeni ile bel ağrısı şikayetiniz ortaya çıkmışsa o zaman sizlere önerimiz gerilmiş olan kaslarınızın üstüne soğuk kompres tedavi yöntemini uygulamanızdır. Ayrıca da küçük istirahatler ve ağrı kesiciler ile bel ağrılarınızın üstünden gelebilirsiniz. Bunun dışında ofis ortamınızdaki ya da gün içerisinde oturuş şeklinizin yanlış olmasından ve hatta vücut fizyonomisine elverişli olmayan kötü bir yatak sebebiyle de şiddetli bel ağrıları yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı bu gibi faktörlere dikkat etmeniz durumunda bel ağrılarınızın ortadan kalkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bel Ağrısı Belirtileri

Diskte bozulmalar meydana geldikçe kişiden kişiye göre değişen şiddetli ağrılar ile kendini göstermeye başlar. Yumuşak tabaka dışarıya doğru bozulmaya başladığı için hareket ettikçe ağrıya neden olarak kişinin hareket olanağını kısıtlar. Bel fıtığı belirtileri nasıl ortaya çıkar ? Belde ve bacakta ortaya çıkan ani ağrılar ile kendini gösterir. Doktora belirtirken hastalar beli ağrıyınca bacaklarının da ağrımaya başladığını belirtirler. Ve bazı hareketleri yaparken zorlanıldığı belirtilir. İlerlemiş kişilerde ayakta topallamaya kadar gidilebilir. Bazı kişiler de idrar tutamama ve cinsellikte bazı problemlerin de yaşandığı belirtilir. Bel ağrısı bir anda ortaya çıkar ve ilk olarak yavaş yavaş hissedilir ve kişi sonrasında yatağa düşebilir. Bazen durduğunuz konumdan anlık da olsa kalkamaz ya da oturamaz iseniz tutulmalar meydana geliyorsa bel ağrısı kendini belli etmeye başlamıştır. Yavaş yavaş giren karıncalanma hissi sizlere erkenden haber verecektir. Eğer o an belinize bakar iseniz ağrıyan kısımda şişme ya da morluklar da meydana gelmektedir. Ağrıyan kısımlara asla dokunamayabilirsiniz ve sizlerin hareket etmesine de engel olabilir.

Bel ağrısı bir takım durumlarda ise çok daha ciddi problemlerin belirtisi de olabilir. Şayet düşme, darbe, yaralanma ve incinme gibi durumlardan kaynaklı bel ağrılarınızda bir hafifleme meydana gelmiyorsa ve hatta bu ağrılarla birlikte idrar yapmak da zorluk çekiyorsanız ve karıncalanma hissi doğuruyorsa o zaman hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmenizi fayda var.

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısı sorunun temelinde belli nedenler bulunmaktadır. Bunlar romatizmal rahatsızlıklar, kemik erimesi, kanal daralması, diğer organlardan kaynaklanan ağrılar ya da bel fıtığı olabilir. Çoğunlukla genetik olarak geçen romatizmal rahatsızlıklar uyandıktan sonra dört beş saat sürebilir. Bunlar diğer ağrı tiplerinin tersine hareket ettikçe rahatlayabilir. Erken teşhis edilmesi önem taşır. Fizik tedavi doktorları tarafından verilen ilaç tedavisi ya da fizik tedavi yöntemleri ile tedavisi mümkün olabilir.

Osteoporoz olarak da bilinen kemik erimesi kemiklerin zayıflaması ile oluşan kemiklerdeki deformasyonlara neden olur. Kadınlarda sıklıkla görülür ve özellikle de menopoz dönemindeki kadınlarda yaygındır. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis edilmesi hastalığın ilerlemesini ya da durdurulması için önemlidir. Bu hastalığa yönelik ilaç tedavisi, kemiğin içini doldurma ile yapılan cerrahi müdahaleler ya da konservatif tedavi ile tedavi edilir.

Kanal daralması ya da kireçlenmesi bel omurlarının kireçlenmesi ile ortadan geçen omuriliğin sıkışması durumu ile ortaya çıkabilir. Bunun belirtileri kişinin yürüdükçe bacaklarında uyuşma ya da yürüdüğü zamanlarda kısa süre sonra dinlenmeye ihtiyaç duymasıdır. Cerrahi yöntemler ile tedavisi mümkündür. Daralan yerlerin mikroskobik olarak açılması ile sinirlerin rahatlatılması sağlanır ya da omurganın daralma durumuna göre vidalama işlemi de yapılabilir.

İç organlarda oluşan rahatsızlıklar ya da enfeksiyon gibi durumlar da bel ağrısı nedenlerinden olabilir. Böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlar bu duruma sebebiyet verebilir.

Bel fıtığı durumu çevremizden duyduğumuz en fazla bel, bacak ağrısına neden olan durumlardan biridir. Bu durum bel omurları arasındaki disk materyalinin omurilik kanalına taşmasıyla oluşur. Taşan materyal hangi seviyedeyse oradaki sinirleri sıkıştırır ve bu da ağrının oluşmasını sağlar. Bu durumlar fizik tedavi, istirahat, ilaç tedavisi ya da belden yapılan iğnelerle tedavi edilebilir. Bu gibi durumlar da mutlaka bir doktor muayene etmeli, yapılan testler ve değerlendirmeler sonucu tedavi yöntemi belirlenmeli ve hastalık tedavi edilmelidir.

Bel ağrısı genelde incinme ya da genel bir rahatsızlık ile bağlantısı bulunmayan fakat sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Dikkat etmeden ya da farkında olmadan yaptığınız en ufak ters bir hareketiniz bile belinizin ağrımasına sebep olabilir. Bel ağrısını giderebilmek için yapabileceğiniz bazı egzersiz ve yöntemleri bu yazımızda sizler için araştırıp, derledik.

Bel ağrısının en temel sebebi, yük kaldırırken, spor yaparken ya da günlük aktivitelerinizi gerçekleştirirken vücuda doğru şekil vermemeniz ya da belinize fazla yüklenmenizdir. Bazı egzersizler ile ağrıyan bölgelerinizi güçlendirerek ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Ağrının ilk oluşmaya başladığı ilk iki gün içinde belinize 5-10 dakika süre ile soğuk kompres uygulamanız ağrı ve acıyı hafifletecektir. Eğer ağrınız bir iki günden fazla süredir devam ediyor ve geçmiyorsa, ağrının olduğu bölgeye sıcak kompres yapabilirsiniz. Bel ağrınız devam ettiği süre boyunca yatak istirahatinden kaçının. Çünkü yatmak belinizi tembelleştirecek ve ağrı geçmek yerine hareketsizliğe alıştığı için şiddeti artacaktır. Bunun yerine gündelik işlerinizi aynı şekilde devam ettirin fakat davranışlarınıza normal zamanlardan daha dikkat etmeye özen gösterin. Kısa süreli yürüyüşler, belinize fazla yüklenmeden yapabileceğiniz egzersizler ile ağrıyı hafifletebilirsiniz. Bunların yanı sıra duruş ve oturuş bozukluklarından kaçının. Cereyan ve klima gibi hava değişikliklerinden kaçının. Eğer aradan bir hafta geçmesine rağmen ağrı hala geçmiyor veya şiddetinde azalma gözlemlenmiyorsa, mutlaka bir ortopedi uzmanına başvurunuz.

Bel ağrısını şiddetli görün bireylere yatak istirahatını kesinlikle öneririz. Yalnız bel ağrısı için istirahatiniz 3 günden fazla olmamasına dikkat etmeniz gerekir.  Yapacağınız istirahat 3 günden fazla olması durumunda bel ağrınızın hafiflemesinin yerine şikayetleriniz daha da artacaktır.

Bel ağrısına karşı yapılan egzersizler de, vakanın kendisini kısa sürede de olsa daha iyi hissetmesine yardımcı olmaktadır. Bel ağrısı için yapılan uygun egzersizler bel ağrılarının şiddetlenmesini de azaltmaktadır. Bel ağrılarınız hafif yahut orta şiddetliyse belinizi fazla yormadan kısa süreli yürüyüşler, gerilme ve esneme hareketleri, yüzme ve kondisyon bisikleti sürmek gibi basit egzersizleri yaparak bel ağrınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Bu egzersizleri ilk başta basit hareketlerle başlatarak daha sonra yavaş yavaş hareketlerinizi arttırabilirsiniz. Bel ağrılarınız başladığı andan itibaren ilk 24 ile 48 saat içerisinde beldeki ağrıyan bölgelerinize soğuk kompres yapmanız ağrılarınızın dinmesine yardımcı olacaktır. Eğer ağrılarınız birkaç gün daha devam ederse bu sefer sıcak kompres yapmanızda fayda var.

Yoğun bel ağrısı şikayetleriniz olduğunda ise tedavisi için mutlaka doktora başvurulması gerekir. Belli bir ilaç yöntemi ya da doktorun verdiği hareketler ile tedavi edilmeye çalışılır. Normal yaşamınızda mutlaka eğilip kalkarken ani hareketlerden kaçmalısınız.  Spor yaparken bilinçli hareketler yapılmalı ve kendinizi zorlamamaya dikkat etmelisiniz. Hareketten kaçının değil yanlış hareketleri yapmaktan kaçının. Kişilerde meydana gelen bel ağrısı daha çok tedavisi yapılabilmesi için önce neden kaynaklı olduğu bulunması gerekir. Eğer kemik erimesi gibi durumlar etki ediyorsa kalsiyum yüklemesi gibi etkiler yapılarak ilaç tedavisi uygulanabilir. Bel fıtığı etki ediyorsa ya ilaç tedavisi ya enjeksiyon tedavisi uygulanır. Ama ilerleyen safhalara geldi ise ameliyat ile sonuçlanabilir. Tabi ki en büyük düşmanı olan kilodan dolayı meydana geliyor ise iyi bir diyet listesi uygulanarak kilo vermesi sağlanarak oldukça farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git