Yüksek Tansiyona Hangi Bölüm Bakar ?

09.03.2017
Yüksek Tansiyona Hangi Bölüm Bakar ?

Diğer adı hipertansiyon olan yüksek tansiyon, şiddetli komplikasyonlara yol açabilecek, kalp hastalığı, inme ve ölüm riskini arttıran çok dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.

Yüksek tansiyon şüphesi ile hastaneye başvurduğunuzda bir dahiliye uzmanının kontrolünden geçmelisiniz. Kalp ve damar hastalıklarından oluşabilecek olan yüksek tansiyon için kardiyoloji bölümüne de gidebilirsiniz.

Hipertansiyon Nedir?

Kalp her attığında, vücudun ihtiyacı olan oksijen ve enerjiyi vermek için vücuda kan pompalar ve bu kan hareket ettikçe, kan damarlarının kenarlarına doğru itilir. Bu itmenin gücü ile kan basıncı çok yüksekse atardamarlara ve kalbe fazla baskı yapar. Atardamarlar ve kalpte oluşan baskı kalp krizleri ve felç oluşumuna neden olur.

Kanın, kan damarlarının duvarlarına karşı uyguladığı kuvvetle oluşan yüksek kan basıncına yüksek tansiyon denir. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan yüksek kan basıncı, kalbin yaptığı iş kan damarlarının direncine bağlı olarak ortaya çıkar. 2018 tıbbı verileri yüksek tansiyonun 80-130 mmHg’den yüksek kan basıncı şeklinde tanımlamaktadır.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Yüksek tansiyonu bulunan birçok hasta, kan basıncı değerleri tehlikeli derecede yüksek seviyelere ulaşsa dahi bunun farkına varmaz. Çünkü yüksek kan basıncı hiçbir belirti veya semptom göstermez.

Yüksek tansiyon olan hastaların bazılarında, yüksek kan basıncı, baş ağrısı, nefes darlığı, burun kanaması şeklinde kendini belli eder. Ancak bu belirtiler spesifik değildir ve semptomlar yaşamı ciddi derecede etkileyecek tehlikeli bir boyuta gelene kadar kendini göstermez.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.