Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 819 kez okundu.

Mide bütün yiyeceklerin birikerek sindirildiği bir organdır. Beslenme için mide son derece önemlidir. Tabi ne yediğimiz ve midemize ne kadar sığabildiği de oldukça önemlidir. Birçok kez midenizin bulandığı olmuştur. Peki, mide bulantısına ne iyi gelir ? Bu konumuzda sizlere mide bulantısı hakkında bilgiler vereceğiz.

Özellikle hamileliklerde, uzun süreli seyahatlerde, vapurlarda ve abur cubur olan yiyecekleri üst üste yediğinizde midenizin bulandığını, buram buram terlediğinizi hissetmişsinizdir. Yukarıda da saydığımız gibi mide bulantısının pek çok nedeni olabilir. Ama sürekli olarak oluşan mide bulantısı en çok gebelikte görülür. Çünkü mide hassaslaşmıştır. Her şey anne adayına kokar, yiyemez ve midesini bulandırır. Bu gibi durumlarda nane limon ve büyüklerimizin geleneği olan şekerli su mide bulantısına iyi gelebilmekte. Tabi bunlar kişiden kişiye değişmekle birlikte farklı alternatifler de oluşturabilirsiniz.

Mide bulantısı sürekli düşünüldüğünde daha çok bulanma etkisi yaptığı için öncelikle psikolojik olarak kendinize telkin vermelisiniz ki bulantının oluşturduğu huzursuzluktan kurtulabilesiniz. Bazı kişilerde farklı hastalıkların sonucunda bulantı görülebilmektedir. Örneğin; panik atak gibi. Panik atak hastalarının geneli korktuğu bir durumla karşılaşınca çıkmaza girer ve kendini sıkmaya baslar. Dolayısıyla da mide bulantısını tetiklemiş olur. Bu tür hastalıkların etkisi olarak oluşan mide bulantısına karşı doktor kontrolünde ilaç kullanarak rahatlamanızı tavsiye ediyoruz. Bunların dişin da gebelikte oluşan mide bulantılarının sürekli olmasının aslında normal olduğunu ve hassaslıktan kaynaklandığını bilmenizi isteriz. Eğer bulantılarınız geçmiyor ise mutlaka bir acil servise başvurunuz.

Mide bulantısını antisemittik grubu ilaçlar durdurur. Ancak evde tek başınıza almanızı, kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü antisemittik ilaç grubundan olan metpamid isimli ilaç yan etki olarak alerjik reaksiyon yapma özelliğine sahip. Bu yüzden bu ilacı sağlık personeli gözetiminde, hastanede almanız da fayda var. Eğer ki uzun sureli seyahate çıkıyorsanız birkaç tavsiyelerimiz olacak. Mide bulantısını geçirmek için elinizin altında naneli şeker ve sakız gibi ürünler taşıyabilirsiniz. Bulantınızı unutup dikkatinizi dağıtmak adına müzik dinleyebilirsiniz. Rahat bir yastıkla uyuyabilirsiniz. Eğer otobüs yolculuğu ise kitap okumanızı tavsiye etmiyoruz çünkü otobüs hareket halindeyken kitap okumak, sabit bir noktaya bakmak midenizi daha çok bulandıracaktır. Bunun yerine yanınız da ki kişi ile sohbet edebilirsiniz. Mide bulantısı bazı bireylerde kusma eylemine dönüştüğünde birey rahatlar.  İlaca gerek kalmaz. Eğer gerçekten kusacağınızı hissediyorsanız kendinizi çok fazla kasmayın. Mideniz fazlalıkları attıktan sonra rahatlayıp eski çalışmasına geri dönecektir. Eğer kusabiliyorsanız, rahatlamaya çalışmayı deneyin. Ancak kusunca daha kötü olacağını hissediyorsanız hemen bir acil servise başvurun.

Mide bulantısı çoğunlukla tükettiğimiz gıdalara karşılık midemizin verdiği tepki olayıdır. Bundan dolayı birkaç gün midenizin dinlenmesi ile mide bulantılarınızın geçmesini sağlayabiliriz. Ayrıca da bu süreç zarfında bol bol sıvı almanız ve özellikle asitli yani kola ve gazoz gibi içeceklerin yerine papatya, zencefil çayı ve doğal meyve sularını tüketmekte tavsiye ederiz. Birçok kişi süt ve süt ürünlerine karşı bir hayli hassastırlar ve bundan dolayı da mide bulantıları geçene kadar süt ve süt ürünlerini tüketmemekle de bulantılarının çabuk geçmesine yardımcı olabilirler. Bunun dışında temiz havada yürüyüş yapmak ve bulunan ortamı havalandırmak da mide bulantının geçmesine yardımcı olmaktadır. Mide bulantınıza fıstık, fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişler de iyi gelmektedir. Yalnız çok fazla tüketmemenizde fayda var. Zira fazla tüketilmesi midenizi daha çok rahatsız edebilir.

Vücudunuzdaki sıvı miktarının azalması da bazen mide bulantısına neden olabileceğinden dolayı gün içerisinde 2-3 litre su tüketmeniz gerekir. Mide bulantılarınıza hafif kokular da iyi gelebilir. Özellikle kolonya, lavanta ve taze nane kokusu sizleri rahatlatacağı gibi mide bulantılarınıza da iyi gelecektir. Ayrıca da doğal bitki çayları da midenizi rahatlatabilir. Gün içerisinde içeceğiniz nane veya yeşil çayla mide bulantılarınızı giderebilirsiniz. Bununla birlikte zencefil çayı da mide bulantınıza iyi gelebilir. Şayet gün içinde bir şey yemiyorsanız buda mide bulantısına neden olabilmektedir.  Bildiğiniz gibi boş mide, mide bulantısını tetiklemektedir. Bunun için ağır olmayan yiyecekleri tüketmeye özen gösterin.

Özellikle sindirimi basit besinleri tüketmeniz halinde mide bulantılarınız geçecektir. Mesela tuzlu kraker mide bulantınızı bastıracağı için sizlere iyi gelecektir. Yalnız ağır kokulu olmayan krakerleri tercih etmenizi öneririz.

Mide bulantısına limon birebirdir. Yapacağınız her hangi bir bitki çayınızın içine birkaç damla limon sıkarak mide bulantınızın gitmesine yardımcı olabilirsiniz. Özellikle gebelik dönemindeki mide bulantılara da limon iyi gelmektedir.

Elma her şeye iyi geldiği gibi mide bulantısına da oldukça iyi gelen bir yiyeceğimizdir. Bir elmayı yavaş yavaş yemek mide bulantınızı geçirebilir. Yalnız her mideniz bulandığında üst üste 3-4 tane elma yemeniz sizleri rahatsız edeceği için buna dikkat etmenizi öneririz.

Mide bulantısının birçok sebebi olabilir bu sebeplerden bazıları; araç tutulması, hamilelik, gıda zehirlenmesi, alkol tüketimi gibi nedenler olabilir. Bazı yiyecekler mide bulantısını güçlendirirken bazı yiyecekler ise mide bulantısının durumunu hafifletmeye yardımcı olur. Mide bulantısı sürekli oluyor ve sıklıkla bunu yaşayıp işlerinizi halledemiyorsanız mutlaka doktorla görüşmelisiniz. Çünkü mide bulantısı bazen bu kadar hafif sebeplerden dolayı ortaya çıkmayabilir ve daha büyük nedenlere dayanıyor olabilir. Migren, şeker hastalığı gibi rahatsızlıkların belirtileri mide bulantısı olduğu için mutlaka sürekli gerçekleşen mide bulantıları için uzmanlarla görüşün.

  • Limon; limon en etkili doğal besindir mide bulantısına ekşi gıdalar iyi gelecektir özellikle araç tutulması, gebelik ve aşırı alkol tüketiminde mideyi rahatlatır.
  • Mide bulantısı yaşarken su içmek; daha fazla mide bulantısını artırdığını düşünebilirsiniz ama mide bulantısını artıran en önemli faktörlerden biride sıvı kaybıdır. Suyu bir anda içmeyin bunun yerine yavaş yavaş tüketin. Kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durun.
  • Muz ve erik mide bulantısına iyi gelen bir meyvedir. Mideniz bulandığında muz ya da yemek iyi gelir.
  • Midenizi boş bırakmayın açlık mide bulantısının şiddetlenmesini sağlayacaktır. Yemek yemeye çalışın ama aşırı yağlı ve şekerli besinlerden uzak durun.
  • Tuzlu kuru yemişler mideyi tok tutar ve tuzlu olduğu için mide bulantısını azaltır.
  • Nane; kuru ya da taze nane de mide bulantısı için mükemmel bir besindir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git