Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

04.02.2016
Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısına iyi gelen bu yiyecekler, bitki çayları ve uygulamalar bulantı ile birlikte görülen kusma, mide ağrısı, baş ağrısı gibi çeşitli belirtilere de iyi gelecektir.

1. Zencefil

Özellikle Asya tıp kültüründe, sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Kusma ve mide bulantısına birebir gelmektedir. Zencefilin antiemetik özelliği bulunmakla beraber mide kasılmalarını uyaran bir etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle araştırmalar sonucunda mide bulantısına da çok iyi geldiği belirlenmiştir.

Mide bulantısı için, gazoz haline getirilip içilmesi gerekmektedir. Bu yönteme göre öncelikle zencefil oda sıcaklığında bir süre bekletilmeli ve durgunlaşması beklenmelidir. Daha sonra yavaş yudumlar ile tüketilmesi tavsiye edilir.

Zencefil Gazozu

Malzemeler

 • Zencefil
 • Limon
 • Şeker
 • Maden suyu

Nasıl Uygulanır?

 • Zencefiller önce rendelenir.
 • Üzerine limon suyu eklenir.
 • Limon kabuğu içine katılır.
 • Şeker eklenir.
 • 20 Dakika beklenir.
 • Süzgeçten geçirilerek süzülür.
 • Çıkan suyun üzerine maden suyu eklenerek tüketilir.

2. Limon ve Bal

Evde rahatlıkla ve pratik bir şekilde elde edilebilecek limon ve bal bir çok sağlık problemine iyi geldiği gibi mide bulantısına da iyi gelmekte hatta mide sorunlarını oldukça hafifletmektedir. Limon, güçlü antioksidan özelliği ile mideyi temizlemektedir. Aynı zamanda da bir C vitamini kaynağı olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Limon ve Bal Karışımı Tarifi

Malzemeler

 • 1 Tatlı kaşığı limon
 • 1 Tatlı kaşığı bal

Nasıl Uygulanır?

1 Kaşık balın içine bir kaşık limon sıkılarak hazırlanan karışım bulantı anında tüketilir.

Nasıl Fayda Sağlar?

Bu karışımı yutmanız mide bulantısı için oldukça iyi gelecektir. Özellikle kusma hissiyatını azaltmakta ve mide bulantısını hafifletmektedir.

3. Muz

Hem hafif bir yiyecek hem de sindirimi kolay bir meyvedir. Mide bulantısı sorunları için tamamen etkili bir çözüm önerisi sunmaktadır. Özellikle çocuklarda görülen mide bulantıları için tüketilmesi de önerilmektedir.

4. Karpuz

Karpuz içerisinde bol miktarda su barındıran bir meyve çeşididir. Dolayısıyla mide bulantısı ve kusma sonucunda kaybedilen suyu vücuda geri kazandırmaktadır. Ayrıca mide bulantısını azaltmakta ve kusmaya da engel olmaktadır. Fakat yavaş yavaş tüketilmesi ve mideye zarar vermemesi açısından ılık tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

5. Karbonat

Karbonat ağızda olan asitleri nötralize etmektedir. Bu nedenle ağızdaki kötü tadın daha da tetiklediği mide bulantısı sorunundan kurtulmak için karbonat kullanılabilmektedir. Ağızda gargara yapılarak kullanılmalıdır. Bunun için yarım bardak su içerisine yarım tatlı kaşığı karbonat ilave etmek yeterli olacaktır. Karbonatın suda çözünmesi çok kolay bir işlemdir. Bu nedenle evde rahatlıkla uygulanabilecek pratik çözümlerden bir tanesidir.

6. Kızılcık Suyu

Tüketildiğinde anında mide bulantısını bastırmakta ve mideyi oldukça rahatlatmaktadır. Fakat yine ılık bir şekilde ve yavaş yavaş tüketilmesi önerilmektedir.

7. Tarçın

Tarçın antiemetik ve uyarıcı özelliklere sahip olduğundan dolayı halk arasında da yaygın bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Mide bulantısı için bir parça tarçını bir cezve su içerisinde kaynatmalı ve oda sıcaklığında dinlendirmelidir. Biraz tat vermek ve etkisini artırmak için tarçınlı suyun içerisine bal da eklenebilir. Bu yöntem iki üç gün boyunca uygulanmalıdır.

8. Pirinç

Gastrit ve mide iltihabı tedavisi için de kullanılan pirinç mide bulantısına çok iyi gelmektedir. Hem vücudun ihtiyaç duyduğu temel besinler arasında yer almakta hem de kolayca yapılabildiğinden dolayı pratik bir çözüm yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Mide bulantısı için özellikle pirinç suyu kullanılmaktadır. Pirinç suyunu elde edebilmek için ise öncelikle 1 bardak pirinç güzelce yıkanmalı sonrasında bir kap içerisinde kaynatılmalı ve pişen pirinçlerin suyu süzülmelidir. Elde edilen pirinç suyu gün içerisinde yavaş yavaş tüketilmelidir. Zaten bu yöntem çok kısa bir süre içerisinde etkisini göstereceğinden dolayı hepsini bitirmenize gerek yoktur. Kalan pirinç suyu ihtiyaç duydukça içilmelidir.

9. Soğan

Soğan, kokusundan dolayı pek fazla tercih edilmemektedir. Fakat mide bulantısına çok iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. Mide bulantısını hafifletmesinin yanı sıra kusma durumunu da engelleyen bir yiyecektir. Bu yöntemde 1 tatlı kaşığı sıkılmış soğan suyu ile yarım çay kaşığı bal karıştırılmalıdır. Bu yöntem mide bulantısı geçene kadar günde bir kaç defa uygulanabilmektedir.

10. Karanfil

Özellikle sindirim sistemi bozuklukları için tercih edilen karanfil, mide bulantısını hafifletmekte hatta tamamen ortadan kaldırmaktadır. Karanfilin antiseptik özelliği bulunmakta ve özellikle Çin tıbbında kullanılmaktadır. Mide bulantısına iyi gelmesi için günde bir kaç tane karanfil çiğnemek yeterli olacaktır. Tadı güzel gelmedi ise bal ile karıştırılarak da kullanılabilmektedir.

11. Kimyon Tozu

Kimyon tozu, özellikle sabah saatlerinde yaşanan mide bulantılarını hafifletmektedir. Kimyon tozunun uyarıcı ve karminatif özellikleri bulunmaktadır. Anında çözüm için en etkili yöntemlerden biri olan yarım yemek kaşığı kimyon tozunu yarım bardak suyun içerisine karıştırmalısınız. Bu karışım mide bulantısını anında hafifletecektir. Eğer etkisini daha da artırmak isterseniz kimyon tohumlarını ezerek kür elde edebilir ve kullanabilirsiniz.

12. Anason

Tıpta çok fazla kullanılan anason da mide bulantısına çok iyi gelen yiyeceklerden bir tanesidir. Antiemetik özelliği sayesinde mide bulantısı sırasında oluşan karın kasılmalarını da hafifletmektedir. Bu yöntemde anason çayı elde edilmeli ve içilmelidir. 1 yemek kaşığı anasonun 1 bardak su içerisinde 10 dakika boyunca demlenmesi yeterli olacaktır. Anason çayı, oda sıcaklığında soğumaya bırakılmalı ve daha sonra tüketilmelidir.

13. Elma

Mide bulantısı durumunda çantanızda bulunan bir elma bu sorunu kolaylıkla önleyebilmektedir. Mide bulantısı ve kusma durumlarında en çok önerilen meyveler arasında elma yer almaktadır. Fakat tüketilirken kabuklarının soyulması sağlık uzmanları tarafından tavsiye edilen bir ayrıntıdır.

14. Zencefil Kökü Çayı

Sağlık uzmanları tarafından mide sorunları için de önerilen bitkisel tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Sağlık uzmanlarına göre günde 1 gram zencefil kökü tüketilmesinde bulantısı sorununu ortadan kaldırmak için yeterli bir miktardır. Zencefil kökü ile elde edilen bitki çayını hamile kadınlar ve çocuklar günde 1 gramdan fazla tüketmemelidir. 2 yaş altındaki çocuklara ise asla mide bulantısı için zencefil çayı içirilmesi tavsiye edilmemektedir.

15. Papatya Çayı

Yapılan araştırmalar sonucunda papatya çayının mide bulantısı üzerindeki etkisi oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir. İçerisinde spazmolitik özelliklere sahip bileşikler bulunmaktadır. Bu da karın ve mide kaslarının rahatlamasını sağlar. Böylece mide bulantısını hafifleterek en aza indirger. Papatya çayı sağlıklı insanlar için tavsiye edilmektedir. Çeşitli sağlık sorunları olan kişiler ve alerjik bir bünyeye sahip kişiler tüketiminden kaçınmalı ve mide bulantıları için önerilen başka yöntemleri uygulamalıdırlar.

16. Kırmızı Ahududu Yaprağı Çayı

Kırmızı ahududu yaprağı çayı özellikle hamilelik sırasında yaşanan mide bulantıları için oldukça faydalıdır. Hamilelik döneminde yaşanan ya da gündelik yaşam içerisinde yaşanan mide bulantısı sorunları için sağlık uzmanlarının tavsiye ettiği kırmızı ahududu çayı, hamileliğin ilk üç ayında kesinlikle tüketilmemelidir.

17. Rezene Çayı

Rezene çayı, mide bulantısına iyi gelen bitkisel çaylar arasında yer almaktadır. Mide bulantısının oluşturduğu kusma hissini de ortadan kaldıran bu çayın tüketilmesi sağlık uzmanları tarafından da tavsiye edilmektedir. 1 bardak sıcak su içerisine 1 çay kaşığı rezene tohumu eklenmesi yeterli olacaktır. Ayrıca rezene çayı 1 tatlı kaşığı bal ile tatlandırılabilir.

18. Adaçayı

Adaçayının mikropları öldürme etkisi bulunmakta ve mide bulantısına çok iyi gelmektedir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa tüketilmesi gerekmektedir. Taze bir şekilde demlenerek içilmesi mide açısından daha faydalı olacaktır.

19. Temiz Hava Alın

Mide bulantısı sırasında dışarıya çıkıp ya da pencereyi açıp temiz bir hava almak iyi gelen yöntemlerden bir tanesidir. Çünkü mide bulantısı sonrasında aniden bir sıcaklık basmakta ve bulantı durumu artmaktadır. Bu nedenle soğuk havaya geçerek temiz bir hava almak sorunu hafifletmektedir.

Özellikle temiz havada yaklaşık yarım saat boyunca yavaş adımlar ile yürüyüş yapmak önerilecek yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntem hem odak noktanızın değişmesini hem de mide bulantısının hafiflemesini sağlayacaktır.

20. Dik Oturun ve Mideyi Sıkıştırmayın

Özellikle yemekten sonra sırt üstü yatıldığında yaşanmaktadır. Bu nedenle bulantı sırasında kesinlikle yatılmamalı ve dik oturulmalıdır. Aksi halde karın bölgesinde oluşan baskı mide bulantısının artmasına neden olacaktır. Eğer mide bulantısına baş dönmesi de eşlik ediyorsa o halde vücut bükülmeden dik bir şekilde uzanmak daha yararlı olacaktır.

Sağlık uzmanları, yemekten sonra ilk yarım saat kesinlikle uzanılmaması gerektiğini söylemektedir. Çünkü bu durum mide bulantısına zemin hazırlamakta ve sorunu daha da artırmaktadır.

21. Ense Bölgesine Soğuk Kompres Uygulayın

Ense bölgesine uygulanan soğuk bir kompres hem dinlendirmekte hem de mide bulantısını hafifletmektedir. Mide bulantısı ortaya çıktığında vücut sıcaklığında da bir artış meydana gelmektedir. Özellikle yüksek ateş durumundan dolayı ortaya çıkarsa bu yöntemi uygulamak hem ateşin düşmesine yardımcı olmakta hem de bulantıyı hafifletmektedir. Fakat soğuk kompres en fazla 3 dakika boyunca uygulanmalı ve ara verildikten sonra gerek görülürse bir daha uygulanmalıdır. Aksi taktirde çok uzun bir süre boyunca uygulandığında ters etki yapabilmektedir.

22. Vücuda Masaj Yapın

Alternatif tıpta sıklıkla kullanılan bu yöntemde, vücudun belirli bölgelerine baskı uygulanmaktadır. Bu yöntem sayesinde mide bulantısını en aza indirmek ve hatta geçirmek mümkündür. Vücutta baskı uygulanması gereken bölge bileğin iç tarafıdır. Bileğin iç tarafından dirseğe doğru birkaç dakika boyunca baskı uygulanmalıdır. Ayrıca bu noktaya dairesel hareketler ile masaj yapmak da hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

23. Derin Nefes Alarak Meditasyon Yapın

Meditasyon, zihnin odaklanmasını sağlayan, sinir ve stresi en aza indiren ve vücudu dinlendiren bir yöntemdir. Bir çeşit gevşeme tekniğidir de diyebiliriz. Dolayısıyla mide bulantısını rahatlatmaya da yardımcı olmaktadır. Özellikle stres ve sinirden kaynaklanan mide bulantıları için faydalı olan bir yöntemdir.

Derin nefes alma da aslında bir meditasyon örneğidir. Özellikle stres kaynaklı mide bulantısını önleyebilmek için kolaylıkla her ortamda uygulanabilecek bir yöntemdir. Burundan yavaşça nefes alınmalı, nefes yaklaşık 3 saniye kadar tutulmalı ve yavaşça ağızdan geri verilmelidir. Bu yöntem mide bulantısı azalana kadar bir kaç defa uygulanabilmektedir. Bu yöntem çocuklarda ve hamilelerde de uygulanabilir olması yönüyle de oldukça pratik bir çözüm önerisidir.

24. Odak Noktanızı Değiştirin

Psikolojik olarak da artabilecek bir durumdur. Bu nedenle bu sorunun öncelikle kafada çözülmesi gerekmektedir. Bulantıya takılıp kaldıkça, sürekli düşündükçe daha çok mide bulantısı hissetmek kaçınılmaz bir durum olacaktır. Bu nedenle kitap okumak ya da televizyon seyretmek gibi aktiviteler yaparak odak noktası değiştirilmelidir. Hatta hareket etmek sizin bulantınızı artırmıyorsa ev işi yapılabilir ya da çocuklarınızla oynayabilirsiniz. Böylece dikkatiniz dağılacak ve mide bulantınız daha da hafifleyecektir.

Eğer çalışan biriyseniz ve mide bulantısı sırasında iş yerinde iseniz çalışma arkadaşlarınızla sohbet edebilir ya da bir süre telefonunuz ile vakit geçirerek odak noktanızı değiştirebilirsiniz. Ya da incelemeniz için birikmiş olan dosyalarınıza bir göz atarak, sorunu düşünmeyi önleyebilirsiniz.

25. Bol Su İçin

Mide bulantısı nedeni ile yemek yememek ya da su içmemek dehidrasyon oluşmasına neden olacaktır. Ancak çok fazla su içmek de mide bulantısını tetikleyeceğinden dolayı, kararında ve suyu bir anda değil de yudum yudum içmek daha yararlı olacaktır.

Gündelik yaşamda su tüketimine gerekli özeni göstermemek de mide bulantısına neden olan sebeplerden bir tanesidir. Bu nedenle kilo, yaş ve cinsiyet baz alınarak, en uygun miktarda su tüketmek yerinde bir davranış olacaktır. Su tüketimini bir anda değil, gün içinde saatlere bölerek tüketmek daha sağlıklı bir yöntem olarak tavsiye edilmektedir.

26. Gazlı İçeceklerden Uzak Durun

Gazlı içecekler tüketmek zaten başlı başına mide problemlerine yol açan bir durumdur. Bir de mide bulantısı sırasında gazlı içecek tüketilmesi bulantıyı daha da artıracak ve daha ciddi problemlere neden olacaktır. Bunların yanı sıra gazlı içecekler şekerli olduğundan dolayı da bulantıyı artıran etkenlerden bir tanesidir. Özellikle böyle anlarda bu tarz içecekler tüketmemeye özen gösterilmelidir.

27. Yiyecekleri Hafif ve Az Tüketin

Mide bulantısı sırasında daha hafif yiyecekler tercih edilmeli ve az az yemeye özen gösterilmelidir. Bu şekilde uygulanan bir diyet mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Tüketilmesi tavsiye edilen yiyecekler muz, pirinç, elma püresi ve tosttan oluşan brat diyetidir. Gün içerisinde yiyecekler sık sık ama az tüketildiğinde bulantı sorunu yaşamak çok zor bir ihtimaldir.

Önerilen diğer yiyecekler ise;

 • Tuzlu kraker
 • Sade makarna
 • Patates püresi ya da fırında patates
 • Omlet
 • Çok haşlanmış yumurta

Naneli Yiyecekler Tüketilmelidir

Nane mide bulantısını bastıran bir bitki türüdür. Yapılan araştırmalara göre özellikle kemoterapi sonrası oluşan mide bulantısına naneli yiyecekler birebir gelmektedir. Böyle bir anda nane kapsüllerinden alınabilir ya da nane çayı içilebilir. Ayrıca nane tüketmeyi sevmeyenler taze nane yapraklarını koklayarak da mide bulantısını hafifletebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.