Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir?

19.11.2017
Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir?

Biberiye, Latince ismi Rosmarinus officinalis olan iğne benzeri yaprakları ve odunsu bir aroması ile dökmeyen çalı formunda, ebegümeciler familyasının bir üyesi olan bitkidir. Evlerde baharat olarak kullanılan herkes tarafından bilindik bir bitkidir. Fakat herkes tarafından bilinmeyen özelliği, çok faydalı olduğu ve kozmetik, sağlık alanında da kullanılan yağlar arasında yer aldığıdır.

Bileşenleri içinden özü alınarak esansiyel yağı ayıklanır ve kullanım için şişelenir. Yağ denmesine rağmen, gerçek bir yağ değildir. Halk arasında bitkisel ilaç olarak kullanılır ve biberiye yağı faydaları bilinmesine rağmen, birçok bilim adamı tarafından sağlık literatürüne girmesi için araştırılarak yararları bilimsel olarak test edildiğinin bilinmesinde fayda vardır.

Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Konsantre ve hafızayı güçlendiriyor

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda solumanın beyin için önemli bir kimyasal olan asetilkolinin parçalanmasını önleyerek konsantrasyon ve hafızayı güçlendirdiği görülmüştür.

2. Stresi Azaltır

  • Solunması kaygı sonucu oluşan stresi, nabzı %9 oranında azaltır.
  • Stres karşısında artan kortizon seviyesinde de %23 oranında azalma olduğu tespit edilmiştir.
  • Bağışıklık sistemini baskılayabilir.
  • Uykusuzluğa katkıda bulunur.
  • Ruh hali değişimlerine neden olabilir.

3. Unutkanlık

Güvenilir bir kaynak olarak kabul edilen Fitoterapya dergisinde yayınlanan bir açıklama da unutkanlık ve demansı tedavi edebileceği hatta ilk safhada önleyebileceğini belirtildi. Tıbbi Gıda Dergisinde Yayınlanan bilimsel diğer bir çalışmada, yaşlı insanlar üzerinde bilişsel işlevi artırabileceği görüldü.

4. Dolaşımı Artırabilir (Raynaud hastalığı tedavisi)

Dolaşım bozukluğunun bir etkisi olan Raynaud hastalığı tedavisinde masaj yaparak parmaklara sürülmesi ile ısınma sağladığı termal görüntüleme ile doğrulandı.

5. Perküsyona Yardımcı Olabilir

Yapılan bilimsel birkaç çalışmanın sonucunda, seyreltip cilde sürmeniz durumunda beyne ulaşıp enerji ve ruh halinde uyanıklığı arttırma etkisi yarattığı anlaşılmıştır.

6. Eklem iltihabını azaltabilir

Yıllardır koca karı ilacı olarak özellikle ağrılarda kullanıldığı bilinmektedir. Şişme, ağrı ve tutukluğa neden olan, doku iltihabını azaltmaya yardımcı olabileceği yapılan araştırmalarla göstermektedir. Dokunun iyileşmesini ve ağrıyı almasının sebebi olarak beyaz kan hücrelerini uyararak ağrılı bölgeye hücum etmelerinin bir sonucu olduğu tespit edilmiştir. Özellikle Romatoit artrit hastaları üzerinde haftada üç kez 15 dakika diz masajı ile uygulanan çalışma sonucunda, iki hafta sonra iltihaplı diz ağrısında %50 azalma olduğu güvenilir bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

7. Sigara içme isteğini azaltıyor

Günde birkaç sefer şakaklara sürmek ve koklamak, sigara içme isteğini azaltma etkisi gösteriyor.

8. Morlukları hızla gideriyor

Düşme veya çarpmaya bağlı olarak oluşan morlukların üzerine düzenli olarak sürülmesi durumunda tedavi etkisi bulunmaktadır.

9. Baş ağrısı tedavisi

Avuç içine bir parça sürülüp koklandığında baş ağrısını geçirici özelliği bulunmaktadır.

10. Selülit tedavisi

Duştan sonra, selülitli olan bölgeye masaj yaparak düzenli olarak sürülürse etkili olduğu söylenmektedir.

11. Kabızlığa iyi geliyor

Karın bölgesinde saat yönünde yapılan masaj ile gaz çıkartma ve kabızlık için iyi geldiği bilinen bir uygulamadır. Bu uygulamayı hızlandırmak ve daha etkili olması için yağ ile masaj yapmak yeterli olacaktır.

12. Karaciğer ve sindirim sağlığı

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda, yağ sindiriminde önemli olan safra salınımı üzerinde etkiye sahip olabileceği belirtildi. Bu durum karaciğeri korumak için kendi antioksidan savunma mekanizmalarını harekete geçirerek aktive edebilir olduğunu göstermektedir.

13. Gıda zehirlenmesi

Gıda zehirlenmelerinde etkisi olan bazı bakterilerin büyümesini engeller ve vücutta tahribat etkisini önlemeye yardımcı olabilir. Fakat bu tedavi, evde denemeyecek kadar hassastır ve çok küçük miktarlarda gıda sınıfı yağ kullanılması gerekmektedir.

14. Antibiyotik yan etkilerini azaltır

Bazı antibiyotiklerin etkisini arttırarak, tedaviyi hızlandırabilir. Buda ilaçların yan etkilerini azaltmak için daha düşük dozlarda kullanımını sağlamaya yardımcı olabilir.

15. Antibiyotik direncini önleyebilir

Antibiyotiğe direnç gösteren bakterilerin, hücre duvarlarında zayıflatma etkisi yaparak, onlara zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda hücre duvarlarından antibiyotiğin girmesine yardımcı olur.


Biberiye Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

1. Akne problemlerini giderici etkisi vardır

  • Cilt tipinize bağlı olarak uçucu yağlarla veya su ile seyreltilerek cilde uygulanmalıdır. Hassas bir cilde uygulanmadan önce dermatolog görüşüne başvurulması doğru bir yaklaşım olacaktır.
  • Direk cilde uygulanmadan önce ciltte olumsuz bir etkisi olup olmayacağını anlamak için ufak bir bölgede denenmesinde fayda vardır.
  • Cilt tipine göre hazırlanan karışımın sivilce ve akne tedavisinde etkisi olduğu söylenmektedir.

2. Cilt sıkılaştırıcı etkisi vardır

Sıkı bir cilde sahip olmak için cilt tipine uygun karışım kan dolaşımını arttırarak cilt sağlığına katkıda bulunur. Aynı zamanda genişleyen gözeneklerin kapanmasına olanak sağlar.

3. Ciltteki fazla yağı alır

Cilt üzerindeki gözenekleri açan, cilt rengini değiştiren fazla yağın ciltten arındırılmasında etkisi vardır.

4. Egzamaya bağlı kuruluk

Cilt sorunlarından biride egzamaya bağlı ortaya çıkan kuruluktur. Kuruluğun giderilerek cildin daha parlak ve canlılık kazanmasına yardımcı olur.

5. Cilt Kanseri Tedavi Edilebilir Mi?

Anti-oksidan ve anti-enflamatuar etkilere sahip olması yapılan bilimsel çalışmalarda kanser hücreleriyle savaşabilecek etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Zihinsel problemlerin tedavisinde etkileri olduğu kadar, fiziksel problemlerle de savaşacak kadar etkilidir Cancer Research dergisinde yapılan bir araştırmaya göre, özellikle kanser hücrelerinin yayılmasını azaltılmaya yardımcı olacağı belirtildi. Özellikle cilt kanseri tedavilerinde kullanılabilir. Yapılan çalışmada biberiye ekstratı, uygulandığı cilt tümörü hücrelerini bloke etmeye yardımcı olduğunu bulundu.

Akciğer karsinomundaki hücreler üzerinde olduğu gibi bazı kanser hücrelerinin de büyümesini ve yayılmasını engellediği de bulunmuştur. Biofactors dergisinde yayınlanan bir araştırmada da sağlıklı hücreleri koruyan antioksidan görevi yaptığını ortaya koyulmuştur.


Biberiye Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

1. Kelliğe çare olabilir

Özellikle erkeklerde sık görülen androjenetik alopesi dökülme türlerinden biridir. Dökülme şekli ile erkek tipi kellik olarak da ifade edilir. Kadınlarda da aynı şekilde dökülme görülmektedir. Bu dökülme şeklinin nedeni testosteron hormonunun yan ürününün saç foliküllerine etki etmesidir. Bu etkiyi önleyerek androgenetik alopesiyi tedavi ederek dökülmeyi önler. Hatta dökülen yerlerde yeni saçların çıkmasına olanak sağlar.

2. Saç büyümesine katkı sağlar

Genel sağlık açısından saç diplerinde kan dolaşımını arttıran anti-enflamatuar etkisi vardır. Bu özelliği ile saç büyümesinde etkilidir.
Saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden biri saç köklerinde kanlanmanın yeterince olmayıp köklerin ölmesi ve dökülmesidir. Uygulama sonucunda dökülme durup saçta büyüme görülür.

3. Kepeklenmeyi önler

Saçta kullanımı ile erken grileşmeyi ve bir deri hastalığı olan kepeklenmeyi önlemek için de kullanılır. Kuruyan ve kaşınan kafa derisinin tedavi edilmesinde de yardımcı olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.