Ardıç Yağının Faydaları Nelerdir?

  19.11.2017
  Ardıç Yağının Faydaları Nelerdir?

  Ülkemizde pek fazla tanınmayan bir bitkisel yağ çeşididir. Fakat alternatif tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. İğne yapraklı bir ağaçtır ve bu ağaca tarih boyunca çok önem verilmiştir. Çünkü meyveleri sağlık açısından faydalıdır. Örneğin, Orta Çağ döneminde yaygın olan veba hastalığına insanlar bu ağaç sayesinde şifa bulmuştur. Romalılar döneminde romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Güzel bir kokusu vardır, meyveleri siyah üzüme benzemekte ve gıda sektöründe de kullanılmaktadır. Yağı özellikle geleneksel tıpta kullanılan şifa kaynağıdır. Cilt sorunlarından baş ağrılarına kadar birçok alanda sağlığa faydaları vardır.

  Ardıç Yağının Faydaları Nelerdir?

  1. Baş Ağrısını Giderir

  Baş ağrısı, günümüzde herkesin çok sık yaşadığı ve sürekli ağrıyı geçirmek için ilaçlara maruz kaldığı bir rahatsızlıktır. Ağrı kesici etkisi ile özellikle sinüzite bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrılarına iyi gelmektedir. Baş kısmına masaj yapılarak uygulanması tavsiye edilmektedir.

  2. İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelir

  Antiseptik özelliği bulunmaktadır. Bu sayede idrar yolunda oluşan iltihaplanmaların daha iyi iyileşmesini sağlamakta ve bitkisel bir çözüm yolu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca idrar söktürme özelliği bulunmaktadır. İdrara sık çıkmayı sağlayarak hem idrar yolu iltihabına hem de kabızlık sorununa iyi gelmektedir.

  3. Bronşit Tedavisinde Kullanılır

  Bronşit rahatsızlığına iyi gelmektedir. Bu rahatsızlık için ağız ya da burun yolu ile kullanılabilmektedir.

  4. Selülit Tedavisinde Kullanılır

  Cilt sıkılaştırıcı özelliği bulunmaktadır. Düzenli şekilde duş sonrasında selülitli bölgeye uygulandığı zaman selüliti yok etmekte ve hızlı bir etki sağlamaktadır.

  5. Kramp ve Romatizmal Hastalıklara İyi Gelir

  Magnezyum eksikliğinden dolayı ortaya çıkan kramplara iyi gelmektedir. Ayrıca eklemlerde ya da kemiklerde oluşan romatizmal ağrılar üzerinde oldukça etkili bir üründür. Bu bölgelere masaj yapılarak uygulanması tavsiye edilmektedir. Bir miktar zeytinyağı içerisine birkaç damla damlatılmalı ve ağrılı bölgelere sürülmelidir.

  6. Kanı Temizler

  Vücuttaki kanın temizlenmesini ve bununla birlikte ağır metallerin de vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Böylece kalbe temiz bir şekilde kan pompalanmış olur. Ayrıca kansızlık tedavisinde kullanılmakta ve kan yolu ile bulaşan tüm hastalıklara engel olmaktadır.

  7. Saça İyi Gelir

  Saç derisinin ve diplerinin güçlenmesini sağlamaktadır. Böylece saç dökülmelerini de engeller. Ayrıca düzenli kullanımda saça parlaklık kazandırmaktadır. Günlük saç bakımında da kullanılması tavsiye edilir.

  8. Vücudu Toksinlerden Arındırır

  İçerisinde bulunan bileşenler sayesinde vücuttaki toksinler dışarı atılmaktadır. Bu nedenle bağırsakları, böbrekleri ve kalbi toksinlere karşı korumaktadır. Bununla birlikte beyin ve diğer organların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır.

  9. Şeker Hastalığına Fayda Sağlar

  Zaman zaman şeker hastaları da kullanarak fayda sağlayabilmektedir. Bu yağ pankreası olumlu yönde etkileyerek kandaki şeker oranını normale düşürmekte ve iyileşme sağlamaktadır. Fakat şeker hastalarının mutlaka doktor kontrolü altında kullanması tavsiye edilir.

  10. Gribe İyi Gelir

  Üst solunum yolu rahatsızlıkları olan soğuk algınlığı ve gribe karşı bitkisel bir şifa kaynağıdır. Ayrıca ateşi düşürmede de etkili bir rol oynamaktadır. Terlemeyi sağlayarak toksinleri vücuttan atmakta ayrıca öksürük, hırıltı ve boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Bu durumlarda su ile karıştırılarak içilmesi ve solunum yolu ile günde 2 defa kullanılması tavsiye edilmektedir.

  11. Adet Sancısını Geçirir

  Regl döneminde meydana gelen adet sancılarını dindirmektedir. Böylece kadınlar daha rahat bir dönem geçirirler. Ayrıca rahimde meydana gelen iltihaplanma ve akıntıların tedavi sürecinde sıklıkla kullanılmaktadır.

  12. Gaz Sorununa İyi Gelir

  Özellikle hazımsızlık sorunu yaşayan kişiler gaz problemini de sıklıkla yaşamaktadır. Sindirimi hızlandırarak gaz probleminin çözülmesine fayda sağlamaktadır. Su içerisine birkaç damla damlatılarak içilmesi tavsiye edilmektedir.

  13. Mide Hastalıklarına İyi Gelir

  Mide spazmı ve kramplarına karşı etkili çözüm yollarından bir tanesidir. Ayrıca gastrit, reflü ve ülser gibi mide rahatsızlıklarının tedavisi için kullanılmasın da tavsiye edilmektedir.

  14. Boyun ve Bel Fıtığı Problemlerine İyi Gelir

  Bel ve boyun bölgesinde oluşan fıtıklara masaj yapılarak uygulandığında fayda sağlamaktadır. Yağ içerisinde bulunan bileşenler cilde derinlemesine etki etmekte, ağrılı bölgeye sıcaklık hissi vererek ağrıyı en aza indirmektedir.

  15. Uykusuzluk Problemini Giderir

  Yatmadan önce boyun, bilek ve göğüs üzerine hafif bir şekilde masaj yapılarak uygulandığında uykusuzluk problemini çözmektedir.

  16. Sinüzit Tedavisinde Kullanılır

  Sinüzit problemi yaşayan kişilerin şikayetçi olduğu durumlardan bir tanesi burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı beraberinde baş ağrısına da neden olmaktadır. Bu nedenle ağrı kesici ve nefes açıcı özelliği ile sinüzite çok iyi gelmektedir. Burun ile solunarak kullanıldığında sinüsleri açmakta ve orada oluşan iltihaplanmayı da gidermektedir.

  17. Cilt Sorunlarına İyi Gelir

  Özellikle cilt bakımında tonik olarak kullanılan bir yağdır. Cildin kirlerden arınarak temizlenmesini ve gözeneklerin sıkıştırılarak siyah noktaların giderilmesini sağlamaktadır. Ayrıca kırışıklıkların giderilmesinde de etkili bir yöntemdir.


  Ardıç Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

  • Vücutta oluşan enfeksiyonlara iyi gelmekte ve zararlı bakterilere karşı koruma sağlamaktadır. Zararlı bakterilerin cilt hücrelerine girmesini engellemektedir.
  • Cilt üzerinde oluşan ve çoğu kadının şikayetçi olduğu selülitler için etkilidir. Selülitli bölgeye masaj yapılarak sürülmesi kesin çözüm sağlayacaktır.
  • Egzama ve mantar rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Cilt üzerindeki ölü derileri temizleyerek, cildin nefes almasını sağlamaktadır.
  • Sivilce ve akne tedavisinde kullanılmakta ve oluşumunu engellemektedir.
  • Cildin doğal nemlendiricisidir.
  • Ciltteki kırışıklıklar oluşmasını engelleyerek, yaşlanmayı geciktirmektedir.
  • Ciltteki kesik, yırtık ve yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamakta ve bu yaraların iz bırakmasını engellemektedir.
  • Fazla kilo alıp verme ya da hamilelik dönemlerinde meydana gelen çatlakları iyileştirmekte ve güzel bir görünüm sağlamaktadır.

  Ardıç Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

  • Antiseptik özelliği sayesinde saç derisini temizlemektedir.
  • Saç derisinde meydana gelen kaşıntı, kızarıklık ve döküntü gibi problemleri ortadan kaldırmaktadır.
  • Saç kuruluğunu önlemekte ve saçı nemlendirir.
  • Saça parlak ve güzel bir görünüm kazandırmaktadır.
  • Saçlarda oluşan kepek sorununu çözmeye yardımcı olmaktadır.
  YAZAR BİLGİSİ
  Modanium Özel
  Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.