Göz Çapaklanmasına Ne İyi Gelir ?

04.04.2016
Göz Çapaklanmasına Ne İyi Gelir ?

Sabah uyandıktan sonra ortaya çıkan göz çapaklanması, uyku esnasında gözyaşı kanallarıyla nemlenen göz sabah bu yaşların kuruması nedeniyle oluşur. Ancak gün içinde de gözlerdeki sümük gibi, yoğun kıvamda ve yeşil renkli bir çapaklanma oluşuyorsa ve görme bozukluğu yaratıyorsa enfeksiyon kapılmış olma riski yüksektir. Bu çapakların neden oluştuğunu bilmek tedavi yöntemini kolaylaştıracaktır. Gözde kızarma, yanma hissi, kaşıntı ve görmede bozukluk meydana geliyorsa mutlaka bir göz doktoruna görünmeniz gerekmektedir. Göz iltihabı, virüs, göz alerjileri, göz kuruluğu, kornea ülseri, göz yaşı kanalı tıkanıklığı göz çapaklanması nedenleri arasında yer almaktadır.

Göz iltihabı, virüs, göz alerjileri, göz kuruluğu, kornea ülseri, göz yaşı kanalı tıkanıklığı gibi nedenler göz çapaklanmasına neden olur. Göz çapaklanmasını doktorunuzun verdiği ilaçları kullanarak önleyebilirsiniz. Ayrıca şifalı bitkiler ile tedavi edilebilen de bir göz hastalığıdır. Sadece yetişkinler değil çocuklarda da göz çapaklanmasının tedavisi bitkiler ile de yapılabilmektedir. Hazırlanan kürler, şifalı bitkiler göz çapaklanmasına iyi gelir. Öncelikle gözleri dezenfekte etmeli ve mikroplardan arındırmalısınız. Çayın içeriğinde antiseptik ve antibakteriyel özellikli maddeler bulunmaktadır. Demli çay ile gözlerinizi mikroplardan arındırabilirsiniz. Sofraların ve ikindi saatlerinin vazgeçilmezi olan çay soğuduğunda kulak pamuğu yardımıyla göz ve kirpik diplerine sürülebilir. Göz yaşı kanallarınıza hafif hafif masajlar yapın. Göz yaşı kanalları gözün burun çevresindeki altındadır. Bu kanallar tıkalıysa göz çevresinde ve göz pınarının altında bir çıkıntı hissedebilirsiniz. Eller iyice dezenfekte edildikten sonra parmak uçlarınızla bu çevreye hafif hafif masajlar yapılmalıdır.

Yaban Mersini

Yaban mersini bitkisi ise göz hastalıklarına iyi gelir. Gözde enfeksiyona bağlı oluşan göz çapaklanmasına iyi gelmektedir. Yaban mersini bitkisinin içinde bulunan antioksit maddesi gözlerde çapaklanmaya sebep olan iltihapların giderilmesi için kullanılmaktadır.

Rezene Çayı

Rezene çayı, çapaklanmanın olduğu bölge bu çay ile silinmelidir. Ancak rezene çayı ile gözler silinirken göze fazla bastırılmamalıdır. Bastırdığınızda ise göz çapaklanması yerini göz kızarmasına ve kanlanmaya bırakacaktır.

Adaçayı

Adaçayı da göz çapaklanmasının neden olduğu kızarıklıkların giderilmesini kolaylaştıracaktır. Adaçayı bitki çayı gibi demlenmeli , kulak pamuğu yardımıyla göz çapaklanması olan bölgeye sürülmelidir. Böğürtlen içeriğindeki antioksidan maddesi ile sağlamlaştırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu bitki hem meyve olarak tüketilmeli hem de demlenip göz kirpik diplerine sürülmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.