Cüce Vatoz Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır ?

04.02.2016
Cüce Vatoz Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır ?

Cüce vatoz balıklarının cinsiyet ayrımı oldukça kolaydır ve rahatlıkla cüce vatozunuzun erkek mi yoksa dişi mi olduğunu belirleyebilirsiniz.

Cüce vatozların gerçek yaşam alanı Güney Amerika’dır ve yaklaşık 8-11 cm boylarında oldukça barışçıl bir balık türüdür. Ayrıca akvaryumdaki istenmeyen yosunları temizlediklerinden dolayı akvartistler tarafından tercih edilirler. Doğal ortamlarında genellikle bitkisel ağırlıklı beslendiklerinden dolayı, akvaryumlarda da bitkisel yemlerle beslenmelidir. Haftada birkaç gün haşlanmış ıspanak, salatalık gibi sebzeler verebilirsiniz. Cüce vatozlar, karma bakılan akvaryumlarda rahatlıkla beslenebilir. Gündüzlerini dinlenerek geçirirler ve gece daha çok aktif olurlar.

Cüce vatozlarda cinsiyet belirlemenin en basit ve kesin yolu özellikle erkek vatozların kafa yapısında boynuzları bıyıklarının olmasıdır. Dişi vatozlarda ise bu genellikle olmamakla birlikte oldukça kısadır. Bir diğer yol ise erkek ve dişi cüce vatozların vücut yapılarının birbirinden oldukça farklı olmasıdır.Erkek vatozların vücutlara dişi vatozlara göre daha ince ve uzun yapılıdır. Dişiler ise biraz daha kısa ve şişkindirler. Bir diğer cinsiyet belirleme yolu ise erkek cüce vatozların gözleri dişilere göre birbirine daha uzaktır.

Yavru Cüce Vatozlarda Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır ?

Yavru cüce vatozlar yaklaşık 4-6 cm olduklarında yavaş yavaş bıyıkları ve vücut hatları belli olmaya başlayacaktır. Ayrıca aynı batın doğumlarda büyük boylu olan cüce vatozlar erkek, diğerleri ise dişi olma ihtimali oldukça yüksektir.

cüce vatoz resim

Albino Gold Cüce Vatoz Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır ?

Balıklar, yaklaşık 6-7 cm ulaştıklarında cinsiyet ayrımı yapılabilir. Genellikle 4-6 cm boylarında albino cüce vatozlarda bıyıklar belirgin olmaya başlıyor. Eğer balığınız yaklaşık 7 cm boylarında ve hala bıyıkları yok ise büyük ihtimalle dişidir.

Tül Kuyruk Cüce Vatoz Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır ?

Erkek tül kuyruk cüce vatozların kafalarına doğru, boynuz, diken, bıyık çıkar fakat dişilerde genellikle bu özellik yoktur, kimi zaman ağız kenarlarında ufak bıyıklar görülebilir.

Cüce Vatoz Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur ?

Cüce vatozlar, ortalama 4-5 cm boylarına ulaştıklarında, rahatlıkla cinsiyetleri belirlenebilir.

Erkek Cüce Vatoz

erkek cüce vatoz

Dişi Cüce Vatoz

dişi cüce vatoz

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.