Mide Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Mide Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 145 kez okundu.

Mide ağrısı için hangi doktora gidilir ? Mide ağrısına hangi poliklinik bakar ? Mide ağrısı için hangi bölüme gidilir ?

Mide Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Mide ağrısı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda mide ağrısına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

  • dahiliye

Yemek yemek kimileri için bir gereksinimi karşılamaktan ibaret olsa da çoğumuz için bir zevktir. Güzel bir haberi kutlamak ya da sevdiklerimizle vakit geçirmek için yemeğe gitmeyi tercih eder ve bunu sosyal bir etkinlik olarak görürüz. Yemek yemek, önemli ve hayati bir eylemdir yani. Fakat yediklerimiz midemizde sorun oluşturduğu vakit bu güzel ve de gerekli eylemden uzaklaşmak zorunda kalırız.

Mide Ağrısı Neden Olur ?

Kimi zaman nefesimizi kesecek denli şiddetli kimi zaman ise çok şiddetli olmayan ama süreklilik arz eden mide ağrısı, yalnızca midemizde sorun olduğu anlamına gelmez. Kimi zaman vücudumuzun başka bir bölgesinde var olan aksaklığın sinyali olarak da midemiz ağrıyabilir. Ya da yediğimiz herhangi bir şey dokunmuş, gaz yapmış olabilir ki mide, bu gibi durumlarda da ağrıyarak sinyal verir. Eğer yediklerinizden kaynaklı bir sorun yaşıyorsanız, ağrınız süreklilik göstermeyecektir. Fakat başka bir nedenle de ağrıyor olabilir. Bu nedenlerden biri hızlı çok ve çabuk yemek yemektir. Çok ve çabuk yemek yemek, sindirim sisteminin zorlanmasına ve bu suretle mide ağrısına yol açar. Bakteri ve virüslerin yol açtığı enfeksiyon da midede sorun yaşanmasına neden olabilir. Hatta enfeksiyonlarda ishal ya da kusmaya sıklıkla rastlanır.

Enfeksiyon vücudun neresinden kaynaklanırsa kaynaklansın midede ağrı hissedilmesine de yol açabilir. Bunların dışında sıvı tüketiminin az olması ve lifli gıdalardan oluşmayan bir beslenme şeklinin yol açtığı kabızlık da midede ve bağırsaklarda ağrı hissedilmesine sebep olabilir. Yine ülser, apandisit ve iltihaplı bağırsak gibi hastalıklar da midede ağrıya neden olur. Bir mide şikayeti olan hazımsızlık da midede ağrı yapan etkenlerdendir. Sindirim sistemimiz, bazı gıdaları sindirmekte güçlük çekebilir. Bu duruma “gıda intoleransı” denir. Bu durumda da mide ağrısı yaşanır. Tüm bunların yanında bir neden var ki yalnızca midemizde değil, vücudumuzun birçok yerinde sorun yaşamamıza neden olur : stres… Stres, vücudumuzdaki fiziksel belirtileri tetikleyerek onların hastalığa dönüşmesine yol açabilen bir şeydir. Kişi stresli olduğu zaman midesinde ya da başında ağrı hissedebilir. Bunlara ek olarak düzensiz ve kötü beslenmenin yol açtığı fazla kilolar da mide ağrısına neden olabilir. Fazla kilonun tetiklediği reflü gibi rahatsızlıklar midede yanma ve ağrıya yol açabilir. Tabii bu noktada hatırlatmakta fayda var. Alkol ve sigara kullanımı da mide problemleri yaşanmasına davetiye çıkaran faktörlerdir.

Mide Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

İlk olarak düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmemiz  gerekiyor. Hazır, paketlenmiş gıdalardansa taze sebze ve meyveleri tüketmek ilk akla gelen önlem olabilir. Yediklerimizin yanında içtiklerimize de dikkat etmeli ve bol sıvı alımını ihmal etmemeliyiz. Beslenmenin yanında düzenli yapılacak egzersizler de bağırsak faaliyetlerini arttıracağı için midede sorun yaşama riskini azaltacaktır. Çok sıcak ve çok soğuk içecekler tüketmemek de bu anlamda önemli. Çünkü bu tür içecekler hava yutmanıza ve dolayısıyla midenizde şişkinliğe yol açacaktır.

Mide ağrısı için hangi doktora gitmeyelim ? Mide ağrısı hangi bölüme girer diye soruyorsanız dahiliye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git