Sinameki Çayı Faydaları Nelerdir?

10.12.2015
Sinameki Çayı Faydaları Nelerdir?

Sinameki çayı, güçlü bir müshil etkisine sahiptir bu sayede bağırsağı hareketlendirir ve kabızlığı giderir. Sindirim sistemindeki toksinleri vücuttan atar ve besin emilimini arttırarak metabolizmayı hızlandırır. Mide bulantısı, şişkinlik, mide ekşimesi gibi hazımsızlık sorunlarını azaltır.

Sinameki Çayının Faydaları

1. Kabızlığa iyi gelir

Kuşkusuz en bilinen etkisi kabızlığı ortadan kaldırıyor olmasıdır. FDA tarafından da müshil olarak onaylanan ve kabız kişileri ishal yaparak boşaltım sistemiyle ilgili sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olan bitki çayı olarak karşımıza çıkar. İşte yer verilen bu özelliği esas kabul edilirse her açıdan son derece önemli bir formüldür.

2. Hazımsızlığı yatıştırır

Hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırır. Bu da özellikle bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayarak her yönden düzenli bir şekilde sindirim sağlanmasına katkı sağlar.

3. Mide yanmasına iyi gelir

Mide yanması, krampı ve şişmesi gibi sıkça karşı karşıya kalınan sindirim problemlerinde de yine sinameki bitkisinden yapılan çayın son derece yararlı olduğu açıkça ortada durmaktadır. Bu nitelikleri esas kabul edildiği zaman gerçekten de tamamen doğal şifa kaynaklarından birisi olmaya devam ettiğini kesinlikle dile getirmemiz gerekir.

4. Basur tedavisine yardımcı olur

Basur yani hemoroid hastalığı günümüzün en çok karşı karşıya kalınan boşaltım sistemi rahatsızlarından birisidir. İşte bunun tedavi altına alınmasında da yılların verdiği doğal mucizevi formül olarak sinameki bitkisini söylememiz gerekmektedir. Bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayarak sindirimi arttırır ve böylece dışkıların anüs yoluyla dışarı atılmasını hızlandırır. İşte yer verilen bütün bu özellikleri de basur hastalığının tedavisinde yaygın olarak kullanılması adına son derece önemlidir.

5. Metabolizma bozukluklarını ortadan kaldırır

Kimi insanlar aşırı iştahlı olduklarından kimi insanlar da bir türlü iştahlı olamadıklarından yakınır. Bu durum metabolizmanın bozuk olmasıyla açıklanır. Aşırı kilolu olmak bir sağlık problemi olduğu kadar aşırı zayıflık da yine bir sağlık sorunudur. İşte her iki sorunun ortadan kaldırılması amacıyla yine sinameki bitkisinin doğal tedavi yöntemi olarak tercih edilmesi gerektiğinin de mutlaka altını çizmemiz gerekir. Bu da söz konusu hastalıkların çok kısa süre içerisinde ortadan kaldırılması adına dikkat çeken bir noktadır. Yer verilen tüm bu özellikleri ele alınırsa sağlık sorunlarının tedavisinde kullanıldığını dile getirmemiz gerekiyor.

6. Sivilce ve akneleri yok eder

Sinameki bitkisinden elde edilen yapraklar, yüzde meydana gelen aknelerin tedavisinde kullanılır. Cilt hastalıkları olarak sivilce ve aknelerin tedavisinde oldukça etkilidir. Bunun için süzülen sinameki yapraklarının cilt yüzeyine sürülmesi ve beş dakika bekledikten sonra durulanması yeterli olacaktır.

7. Doğal botoks etkisi sağlar

Yüz gerdirmeniz için ameliyat olmanıza veya tıbbi tedavilerle uğraşmanıza gerek yok. Çünkü detoks etkisinin yanı sıra botoks etkisi de bulunan sinameki bitkisi size doğal botoks etkisi sunuyor. Bu sayede zamanla gelen yüzdeki buruşukluk ve deformasyonların önüne geçmede etkisinin olduğu kanıtlanmıştır. Bunun için düzenli olarak yüze sürülmesi gerekir. Her gün iki adet sinameki bitki yaprağının kaynatıldıktan sonra süzülerek yüze sürülmesi ve on dakika bekledikten sonra suyla yıkanması önerilir.

8. Yaraların iyileşmesini hızlandırır

Yaraların ortadan kaldırılmasında  önemi büyüktür. Yaraların iyileşmesini hızlandıran etkisi sayesinde ciltte meydana gelen her türlü yara bere ve izlerin kısa sürede ortadan kaldırılmasını sağladığının da kesinlikle altını çizmemiz gerekir.

9. Saç dökülmelerini durdurur

Sadece ciltte yer alan sorunların tedavisinde değil saç diplerinin tedavisinde de kullanılmaktadır. Bitkisel şampuan olarak kullanılır. Bitkisel şampuan olarak kullanmanız halinde saç dökülmesini önlediği gibi yeni saç tellerinin daha gür ve sağlıklı çıkmasına da doğrudan yardımcıdır. Bunun için 1/2 oranındaki sinameki bitkisinin süzülerek sıvılaşması ve ardından duş alırken saç derisine uygulanması yeterli olacaktır.

10. Saç mantarına iyi gelir

Saçtaki mantarlar zararlı bakteri hücreleri olarak bilinir. Bu mantarlar bireyin sürekli kaşınmasına ve saçlarının tel tel dökülmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra ileride tamamen saçların kaybedilmesi gibi sorunların da meydana gelmesi kendini gösterir. İşte bütün bunların önüne geçilmesi açısından saç mantarlarıyla savaşma noktasında bitkisel şampuan olarak tercih edilebilir. Bu sayede saç diplerinin derinlemesine beslenmesi mümkün olur.

11. Kepek oluşmasını engeller

Bitkisel şampuan olarak kullanılırsa kepek oluşmasını engeller ve saçın yağlanmasının da kesinlikle önüne geçmiş olur, her açıdan hem sağlıklı hem de tamamen doğal tedavi yöntemlerine dayanarak şifa sunmaktadır.


Sinameki Çayı Nasıl Yapılır?

Sinameki çayı hazırlamak için 1 tatlı kaşığı kurutulmuş sinameki otunu 1 su bardağı sıcak suya ekleyin ve 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Demlenen çay tüketildikten sonra isteğe bağlı olarak tatlandırılması için bal eklenebilir. Sabah veya akşam günde 1-2 fincan çay tüketilebilir.


Sinameki Çayının Zararları

  • İshal, kramp, sıvı kaybı, karın ağrısı, elektrolit bozuklukları, halsizlik yaygın görülen yan etkileri arasındadır.
  • Bazı kişilerde çeşitli alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir böyle bir durumda çayı tüketmekten kaçının.
  • 7 günden fazla kullanılmamalı aksi halde müshil bağımlılığı, elektrolit bozukluğu ve karaciğer hasarı ortaya çıkabilir.
  • Hamile ve emziren annelere ayrıca 12 yaşından küçük çocukların tüketimi için tavsiye edilmez.
  • Karaciğer, kalp ve iltihaplı bağırsak hastalığı olanlar ve karın ağrısı yaşayanlar tüketmeden önce doktora danışmalıdır.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.