Sinameki Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

10.12.2015
Sinameki Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır?

Sinameki baklagiller familyasına ait bitki olup Latince’de Cassia Angustifolia olarak geçer. Amerika’nın önde gelen gıda ürünlerini denetleme kurumu FDA (Food And Drug) tarafından doğal müshil olarak onaylanmıştır. Ana vatanı Afrika olup Hindistan, Mısır ve Sudan gibi ülkelerde de doğal olarak yetişir. İçeriğinde palmitik asit ve linoleik asit gibi organik asitler yer alır. Ayrıca krom, çinko ve bakır mineralleri açısından da son derece zengindir.

Bol yağış alan yerlerde yaygın olarak yetişir ve yıl boyunca yaprakları sürekli yeşil renklidir. Tatlı bir bitki çayı olan sinameki bitkisinin kırmızı ve sarı renkleri bulunur. Özellikle diyet yapmak isteyenler sinameki çayına sıkça başvurur, dünyanın en popüler doğal tedavi yöntemlerinden birisi olarak karşımıza çıkar.

Sinameki Çayının Vücuda Faydaları

Kabızlığı ortadan kaldırır

Kuşkusuz  en bilinen etkisi kabızlığı ortadan kaldırıyor olmasıdır. FDA tarafından da müshil olarak onaylanan ve kabız kişileri ishal yaparak boşaltım sistemiyle ilgili sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olan bitki çayı olarak karşımıza çıkar. İşte yer verilen bu özelliği esas kabul edilirse her açıdan son derece önemli bir formüldür.

Hazımsızlığı giderir

Hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırır. Bu da özellikle bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayarak her yönden düzenli bir şekilde sindirim sağlanmasına katkı sağlar.

Mide yanmasına iyi gelir

Mide yanması, krampı ve şişmesi gibi sıkça karşı karşıya kalınan sindirim problemlerinde de yine sinameki bitkisinden yapılan çayın son derece yararlı olduğu açıkça ortada durmaktadır. Bu nitelikleri esas kabul edildiği zaman gerçekten de tamamen doğal şifa kaynaklarından birisi olmaya devam ettiğini kesinlikle dile getirmemiz gerekir.

Basurun tedavisinde kullanılır

Basur yani hemoroid hastalığı günümüzün en çok karşı karşıya kalınan boşaltım sistemi rahatsızlarından birisidir. İşte bunun tedavi altına alınmasında da yılların verdiği doğal mucizevi formül olarak sinameki bitkisini söylememiz gerekmektedir. Bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayarak sindirimi arttırır ve böylece dışkıların anüs yoluyla dışarı atılmasını hızlandırır. İşte yer verilen bütün bu özellikleri de basur hastalığının tedavisinde yaygın olarak kullanılması adına son derece önemlidir.

Metabolizma bozukluklarını ortadan kaldırır

Kimi insanlar aşırı iştahlı olduklarından kimi insanlar da bir türlü iştahlı olamadıklarından yakınır. Bu durum metabolizmanın bozuk olmasıyla açıklanır. Aşırı kilolu olmak bir sağlık problemi olduğu kadar aşırı zayıflık da yine bir sağlık sorunudur. İşte her iki sorunun ortadan kaldırılması amacıyla yine sinameki bitkisinin doğal tedavi yöntemi olarak tercih edilmesi gerektiğinin de mutlaka altını çizmemiz gerekir. Bu da söz konusu hastalıkların çok kısa süre içerisinde ortadan kaldırılması adına dikkat çeken bir noktadır. Yer verilen tüm bu özellikleri ele alınırsa sağlık sorunlarının tedavisinde kullanıldığını dile getirmemiz gerekiyor.


Sinameki Çayının Cilde Faydaları

Aknelerin tedavisinde kullanılır

Sinameki bitkisinden elde edilen yapraklar, yüzde meydana gelen aknelerin tedavisinde kullanılır. Cilt hastalıkları olarak sivilce ve aknelerin tedavisinde oldukça etkilidir. Bunun için süzülen sinameki yapraklarının cilt yüzeyine sürülmesi ve beş dakika bekledikten sonra durulanması yeterli olacaktır.

Doğal botoks etkisi yapar

Yüz gerdirmeniz için ameliyat olmanıza veya tıbbi tedavilerle uğraşmanıza gerek yok. Çünkü detoks etkisinin yanı sıra botoks etkisi de bulunan sinameki bitkisi size doğal botoks etkisi sunuyor. Bu sayede zamanla gelen yüzdeki buruşukluk ve deformasyonların önüne geçmede etkisinin olduğu kanıtlanmıştır. Bunun için düzenli olarak yüze sürülmesi gerekir. Her gün iki adet sinameki bitki yaprağının kaynatıldıktan sonra süzülerek yüze sürülmesi ve on dakika bekledikten sonra suyla yıkanması önerilir.

Yaraların iyileşmesini hızlandırır

Yaraların ortadan kaldırılmasında  önemi büyüktür. Yaraların iyileşmesini hızlandıran etkisi sayesinde ciltte meydana gelen her türlü yara bere ve izlerin kısa sürede ortadan kaldırılmasını sağladığının da kesinlikle altını çizmemiz gerekir.


Sinameki Çayının Saça Faydaları

Saç dökülmelerinin önüne geçer

Sadece ciltte yer alan sorunların tedavisinde değil saç diplerinin tedavisinde de kullanılmaktadır. Bitkisel şampuan olarak kullanılır. Bitkisel şampuan olarak kullanmanız halinde saç dökülmesini önlediği gibi yeni saç tellerinin daha gür ve sağlıklı çıkmasına da doğrudan yardımcıdır. Bunun için 1/2 oranındaki sinameki bitkisinin süzülerek sıvılaşması ve ardından duş alırken saç derisine uygulanması yeterli olacaktır.

Saç mantarlarıyla savaşır

Saçtaki mantarlar zararlı bakteri hücreleri olarak bilinir. Bu mantarlar bireyin sürekli kaşınmasına ve saçlarının tel tel dökülmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra ileride tamamen saçların kaybedilmesi gibi sorunların da meydana gelmesi kendini gösterir. İşte bütün bunların önüne geçilmesi açısından saç mantarlarıyla savaşma noktasında bitkisel şampuan olarak tercih edilebilir. Bu sayede saç diplerinin derinlemesine beslenmesi mümkün olur.

Kepek oluşmasını engeller

Bitkisel şampuan olarak kullanılırsa kepek oluşmasını engeller ve saçın yağlanmasının da kesinlikle önüne geçmiş olur, her açıdan hem sağlıklı hem de tamamen doğal tedavi yöntemlerine dayanarak şifa sunmaktadır.


Sinameki Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 1/4 oranında sinameki bitkisinin yaprağı
 • 2 su bardağı su
 • Yarım tatlı kaşığı bal malzemelerdir.

Hazırlanışı

2 su bardağı suyu bir tencerede kısık ateşte kaynatın. Ardından 1/4 oranındaki sinameki bitkisinin yapraklarını ilave edin. 10 dakika boyunca kaynatarak kıvama gelmesini sağlayın. Süzdükten sonra balla karıştırarak tadını çıkarabilirsiniz.

Bunun yanı sıra kabızlık şikayetleri olanlar ve yağ yakmak isteyenler için de özel olarak geliştirilmiş olan sinameki bitki çayı tarifi vardır. Böylece her açıdan sinameki bitkisiyle gelen zayıflığın nasıl elde edileceğini kendi gözlerinizle görmüş olacaksınız.

Kabızlık için Sinameki Çayı Tarifi

Kabızlık şikayetleri için bu çay, önerilenler arasında ilk sırada yer alıyor. Öte yandan basur hastalığının tedavisi için de birazdan tarifini vereceğimiz bitki çayının kullanılması gerekir. Bu sayede her açıdan kabızlık sorunlarının ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1/2 oranında sinameki bitkisi yaprağı
 • 1/2 oranında sarı kantaron
 • 1/2 oranında rezene
 • 1 su bardağı su
 • Bal veya pekmez

Hazırlanışı

Suyu tencerede kısık ateşte 5 dakika boyunca kaynatın. Tencerede kaynattıktan sonra bir iki dakika dinlenmesi için bekleyin ve ardından içerisine kantaron, rezene ve sinameki yapraklarını ekleyin. 10 dakika demleyin ve beklemeye bırakın. Daha sonra süzerek servis edin. Tat vermesi için dilerseniz bal dilerseniz pekmez kullanabilirsiniz. Uzmanlar pekmez tercih edilmesini öneriyor. Bu sayede kabızlık şikayetinin gerçekten de çok kısa sürede ortadan kalkacağını dile getirmektedir.

Yağ Yakmak için Sinameki Çayı Tarifi

Kilolu olmak yağlı olmak demektir. Yağlı olmak kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın davetçisi demektir. İşte bunun önlenmesi için de mutlaka yağ yakmak gerekir. Yağ yakmak için sadece spor yapmak yetmez. Doğal diyet programları hazırlayarak yağ yakmaya yardımcı olan etkenlerden yararlanmamız gerekiyor.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı yeşil çay
 • 1/2 oranında sinameki bitkisi yaprağı
 • 3 yaprak hibisküs
 • 1/2 oranında su
 • 1 adet limon

Hazırlanışı

Suyu kısık ateşte tencerede kaynatın. Kaynattıktan sonra ocaktan alın ve iki dakika beklemede bırakın. Ardından hibiskün, yeşil çay ve de sinameki yapraklarını katın. 10 dakika demlemeye bırakın. Son olarak limon sıkarak fincanda servis edebilirsiniz. Bu şekilde sinameki bitki çayını yağ yakmak isteyenler kullanabilecektir. Böylelikle her açıdan doğal tedavi yöntemi olarak yararını çok kısa süre içerisinde kesinlikle gösterecektir.


Sinameki Çayının Zararları

Olası yan etkileri üzerinde durmamız kimlerin tüketebileceğini kimlerin tüketemeyeceğini belirtmek adına yararlı olacaktır. Bununla beraber tüketenlerde görülecek olası yan etkilerin hangileri olduğunun da anlaşılması açısından önemlidir.

İshale neden olur

Sinameki bitki çayının birden tüketilmesi bağırsakların aniden hızlı çalışmasını sağlayacağı ve tüketilen gıdaların dışarı atılması sürecinin metabolizma işlevi açısından hızlanacağı için kişide ishale neden olabilir. Bu nedenle ishale neden olması tamamen endişe edilmemesi gereken yan etki olarak karşımıza çıkar.

Mide bulantısına neden olur

Tıpkı ishal gibi mide bulantısının da görülmesi yine bağırsakların hızlı şekilde çalışmasının sonucu olarak karşımıza çıkar. Öte taraftan vücudun ilk defa yeni bir tatla karşı karşıya kalmasının doğal reaksiyonu olarak mide bulantısının kısa süreli gözlenmesi sıkça karşı karşıya kalınan durum olarak karşımıza çıkar.

Karın ağrısı baş gösterir

Mideyle ilgili olarak yine olası yan etkilerinden bir diğeri karın ağrısının olması gözlenen bir diğer yan etkisidir. Bunun yanı sıra kalp ve damar hastalıkları olanlar, potasyum eksikliği olanlar tüketmekten kaçınmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.