Aynısafa Çayı Faydaları Nelerdir?

12.12.2015
Aynısafa Çayı Faydaları Nelerdir?

Aynı safa çayı içerdiği antioksidanlar ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Yara ve ülserin iyileşme sürecine yardımcı olur. Cilt, lösemi, kolon ve pankreas kanseri tedavi sürecine katkı sağlar. Antifungal ve antimikrobiyal özelliği ile vajinal ve cilt enfeksiyonlarına karşı mücadele eder.

Aynısafa Çayının Faydaları

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçerisinde beta-karoten adlı bir bileşen bulunmaktadır. Havuç içerisinde de bulunan bu bileşen aynı zamanda çiçeğe parlaklık vermekte ve turuncu renkte olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle sağlık konusunda havuç ile aynı faydalara sahip olmakta ve yüksek oranda A vitamini içermektedir. Böylece bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak vücudu daha dirençli hale getirmektedir. Bağışıklık sistemine etkisinden yararlanmak için demlemek yeterli olacaktır. Sıcak ya da soğuk tüketilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

2. Ağız ve diş sağlığını korur

Ağız sağlığı için de oldukça faydalı bir çaydır. Diş eti iltihaplarının azalmasını sağlamakta, dişlerde oluşan plaklara ve diğer ağız problemlerine karşı savaşmaktadır. Aynı zamanda ağız kokusu problemlerine de iyi gelmekte hatta kalıcı bir şekilde sonlandırmaktadır.

3. Göz kızarıklığı ve kaşıntısına iyi gelir

Konjonktivit gözlerde kızarıklık ve kaşıntıya neden olan iltihaplanma türüdür. Bu rahatsızlık pembe göz olarak da bilinmektedir. Aynısafa çayı, virüs ve bakteri karşıtı içeriğinden dolayı enfeksiyonlar ile savaşmakta, konjunktşiviti iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca diğer göz iltihaplanmalarına ve enfeksiyonlarına karşı da tüketilebilmekte ve göz sağlığını korumaktadır.

4. Ayak parmaklarındaki şişliği yatıştırır

Bunyon da denilen ve baş ayak parmağının tabanında yer alan, doğal olmayan kemiksi bir şişlik çoğu kişide görülen bir problemdir. Yürürken ayak parmaklarında ağrıya sebep olmakta ve esnekliğin azalmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla bunyonlar ile ilgili problemleri azaltmak için aynısafa çayı içilebilir. İltihap sökücü özelliği ile bu bölgedeki ağrı ve enfeksiyonları azaltır. Ayrıca ayakta nasır oluşumunu da engellemektedir.

5. Metabolizmayı hızlandırır

Sindirim sistemini hızlandırmakta ve hazımsızlık rahatsızlığını hafifletmek için kullanılmaktadır. Bu anlamda bitkisel bir ilaç olduğunu söyleyebiliriz. Doğal yollar ile elde edilen bu çay sindirim sorunlarını en aza indirgemek ile birlikte mide ülserini tedavi etmektedir. Doğru bir şekilde yapılarak düzenli bir şekilde tüketildiğinde mide ve bağırsak nedeni ile oluşan hazımsızlıkları da ortadan kaldırmak için birebirdir. Safra kesesi için doğal bir müshil olarak kullanılmaktadır. Çocuklarda ishale neden olan bakteri türünün büyümesini engellemektedir. Genelde yemekten önce aç karnına tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

6. Karaciğer sağlığını korur

Vücudu detoksifiye etmekte ve karaciğerin işlevlerini yerine getirmesine katkı sağlamaktadır. Karaciğeri, safra kesesini ve vücudun diğer organlarını hasarlardan ve uzun süreli başarısızlıklardan koruyan bir detoks görevi görmektedir. Sadece karaciğer işlevlerini değil vücudun tüm organlarının işlevlerini başarı ile yerine getirebilmesini sağlayan ve safra salgısını teşvik eden mucizevi bir bitkidir. Bu faydaları sağlayabilmesi için uzmanlar günde 3 defa tüketilmesini önermektedir.

7. Kulak ağrısına iyi gelir

Kulak ağrısı tedavisinde kullanılan önemli bitkilerden bir tanesi de aynısafa çayıdır. Kulak enfeksiyonlarının neden olduğu ağrıyı hafifletmekte oldukça etkili bir yöntemdir. Çoğu kulak damlasının içerisinde kullanılmaktadır.

8. Erken yaşlanmayı önler

Erken yaşlanmayı önlemek ve cildin hep genç kalmasını sağlamak diğer faydaları arasında yer almaktadır. Kuru cilde sahip olan insanların daha çabuk yaşlandığı ve yüzlerindeki kırışıkların erken yaşlarda oluşmaya başladığı gözlemlenir. Bu da özellikle kadınların en büyük endişelerinden bir tanesidir. Aynısafa çayı tüketmek cildin sürekli nemli kalmasını sağlamakta, hasarlı ciltleri iyileştirmekte ve kırışıklıkları önlemektedir. Bunun yanı sıra kan akışını sağladığından tüm cilt hücrelerinin korunmasını sağlamaktadır.

9. Uyku düzenini sağlar

Günlük düzenli kullanımda uyku problemi yaşayan kişiler için kurtarıcı durumundadır. Uykusuzluk problemi genel olarak günün yorgunluğundan, vücuttaki ağrılardan ya da stresten kaynaklanan bir durumdur. Özellikle kişide endişe ve kaygıyı yok etmektedir. Uykuyu düzenlemek ile beraber verimli olabilmesini de sağlamaktadır. Ayrıca vücuttaki ağrıları yok ettiğinden dolayı uyumayı kolaylaştırmaktadır. Kasları yatıştırmakta ve vücudun rahatlamasını sağlamaktadır. Bu nedenle yorgun ve stresli bir günün ardından güzel bir uyku için zemin hazırlamaktadır.

10. Ağrı kesicidir

Baş ağrısı gibi anlık durumlarda tüketildiğinde ilaç kullanımına gerek kalmadan ağrıyı kesmektedir. İltihaplı boğaz ağrısı durumlarında çay ile gargara yapmak boğazı rahatlatmaktadır. Ama şiddetli ağrılarda doktora başvurmakta fayda vardır.

11. Ateş düşürür

Vücudun terlemesini sağlamaktadır. Bu nedenle de ateşin düşmesine yardımcı olmaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda kullanımı için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

12. Çatlak ve selüliti giderir

Vücutta oluşan çatlaklar özellikle doğum sonrasında kadınlar için tam bir kabustur. Bu çay kolajeni teşvik etmekte ve doğal olarak çatlakların giderilmesinde etkili olmaktadır. Çatlaklar tamamen ortadan kalkmasa da kendinizi daha iyi hissetmenize neden olacaktır.

13. Saç sağlığını korur

Saç sağlığını olumlu yönde etkileyen aynısafa çayı öncelikle saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamaktadır. Kepek problemi, saç dökülmesinin başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Dolayısıyla kepeğe karşı da etkili bir yöntemdir.

14. Bilişsel bozuklukları giderir

Öğrenme güçlüğü, hafıza kaybı ve çeşitli bilişsel bozukluklar yaşayan kişilerde olumlu etkiler göstermektedir. Özellikle diyabete bağlı oluşan bilişsel bozuklukları tamamen iyileştirdiği gözlemlenmiştir.

15. Güçlü bir antioksidandır

Beta-karoten açısından oldukça zengin olan bu bitki, vücudu serbest radikallerin yol açtığı zararlardan korumakta ve antioksidan özelliği göstermektedir. İçerisinde bulunan flavonoidler tümörlerin büyümesini önlemektedir. Antioksidanlar ise kanser oluşma riskini oldukça azaltmakta ve vücudu korumaktadır.

16. Antibakteriyel özelliğe sahiptir

Düzenli olarak tüketmek ağızda oluşan tüm yaraları ve iltihaplanmaları tedavi etmektedir. İçerisinde bulunan antibakteriyel özellik vücuttaki enfeksiyonların iyileşmesinde, boğaz ve diş eti tedavilerinde kullanılmakta, vücutta oluşan ağrıyı ise azaltmaktadır.

17. Vücudu toksinlerden arındırmaktadır

Detoks için oldukça etkili olan aynısafa çayı, vücudu temizlemektedir. Bunun yanı sıra safrayı kaldırmaya da etki etmekte ve bu amaçla pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Vücuttaki temizlik işlemini gerçekleştirdiğinden safra kesesinde oluşabilecek birçok problemi de böylece engellenmiş olur.

18. Sivilce ve akneleri yok eder

Sivilce oluşumunu engellemek ile birlikte var olan sivilcelerin kurumasını da sağlamaktadır. Sivilce oluşumunun en yaygın nedeni bakteri oluşumudur. Aynısafa çayı bakteri oluşumunu engellediğinden dolayı sivilcelere de son vermektedir. Bu faydasından yararlanmak için günde 2 defa çay ile yüzü yıkamak gerekmektedir.

19. Varis oluşumunu engeller

Yapılan araştırmalar sonucunda varis sorunu yaşayan kişilerin sorunlarını en aza indirdiği gözlemlenmiştir. Bu çay varisli damarlardaki şişlikleri azaltmakta ve bu damarlardaki kan dolaşımının hızlanmasını sağlamaktadır.

20. İdrar söktürücü özelliğe sahiptir

İdrar yolu enfeksiyonu sorunu yaşayan kişiler için ideal bir bitkisel çözümdür. Sık idrara çıkmayı sağlamaktadır. Vücutta fazla su toplanmasını önlemekte ve fazla olan tüm sıvıları vücuttan atmaktadır. Ödem oluşumu için de tüketilebilir.

21. Kilo vermeye yardımcı olur

Kilo problemi yaşayan kişiler için bitkisel bir çözüm yoludur. Düzenli olarak tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırmakta ve sindirimi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca aç karnına tüketildiğinde mideye tokluk hissi vermekte ve yemek yeme ihtiyacını bir süre ertelemektedir. Neredeyse hiç kalori içermemekte ve kolay sindirilmektedir.

22. Kalp sağlığını korur

İçerisinde birçok vitamin ve mineraller bulunan aynısafa çayının kalp sağlığı üzerinde yararları bulunmaktadır. Kalp rahatsızlıklarını, damar tıkanıklarını önlemektedir. Kolesterol seviyesinin dengede kalmasını sağlamaktadır.

23. Kanser ile mücadele eder

Bu alanda yapılan birçok araştırmaya göre aynısafa çayının sahip olduğu elementler kanserden uzak kalmak için oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle içerisinde bulunan antioksaidanların ve flavonoidlerin varlığı vücutta hücrelerin gelişimine etki etmekte ve düzensiz olarak kontrol dışı büyüyen hücrelerin önüne geçmektedir.

24. Mantar oluşumunu engeller

Tırnaklarda oluşan mantar hastalıkları için çok güzel bir çözüm yoludur. Ayrıca tırnakların çabuk uzamasını ve güçlenmesini de sağlamaktadır.

25. Cilt sağlığını korur

Sağlıklı bir cilt için her gün düzenli olarak tüketilmesi gerekir, antioksidan görevi ve içerisinde bulundurduğu karatenoidler sayesinde birçok cilt hastalığını önlemektedir. Cilt üzerinde saymak ile bitmeyen yararları arasında kırışıklıkları önlemek ve yüz çizgilerini azaltmak vardır. Ayrıca böcek ısırıkları, cilt üzerinde oluşan döküntüler, sıyrıklar, yaralar ve küçük kesikler gibi çok sayıda cilt zorluklarını kısa sürede geçirmektedir. Cilt için kullanımı bir bez yardımı ile olmalıdır. Bezin üzerine birkaç damla ılık çay damlatılarak dıştan cilde tampon yapılmalı ve bu şekilde kullanılmalıdır. Aynı zamanda cildi gençleştirmekte ve cilde sağlıklı bir görüntü vermektedir.

26. Kanı toksinlerden arındırır

Kan temizleyici bir özelliğe sahiptir ve sarılıkta en önemli şifa kaynağıdır. Kan dolaşımını düzenlemekte ve yaraların iyileşmesine yardım etmektedir. Bu özelliği sayesinde sindirim sistemindeki iltihaplanma ve ülserleri de tedavi etmektedir.

27. Adet dönemini düzenler

Kadınların adet dönemlerinin düzenlenmesine katkı sağlamasıdır. Her ay belirli dönemlerde aynısafa çayını düzenli olarak tüketmek karın kramlarını ve ağrıları azaltmaktadır. Bunların yanı sıra menopoz döneminde meydana gelen ateş basması, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusmayı da azalttığı görülmektedir. Bu çay menstrüel sorunlar yaşayan kadınlara da önerilmekte ve bu sorunlara bağlı olarak oluşan ağrılarda da büyük bir rahatlama sağlamaktadır.

28. Vücuttaki iltihaplanmalara iyi gelir

Vücutta oluşan iltihaplanmalar sonucunda ortaya çıkan rahatsızlığı ve tüm olumsuz etkileri ortadan kaldırmaktadır. Damar iltihaplanmalarını, rahim ve böbrek iltihaplarını, ameliyat yaralarını ve enfeksiyonlarını antibakteriyel özelliği sayesinde tedavi edebilmektedir. Ayrıca öksürük ve tıkanıklık sorunları yaşayan kişiler içinde kullanılması önerilen harika bir çözüm yoludur.

29. Sedef hastalığına iyi gelir

Sedef hastalığı problemi yaşayan kişiler için mutlaka önerilen doğal bir şifa kaynağıdır. Bu hastalığın önüne geçebilmesi için düzenli kullanım şarttır.

30. Vücutta oluşan kas kramplarını hafifletir

Antispazmodik yeteneğe sahip olan doğal bir yöntemdir. Bu nedenle birçok sağlık uzmanı sinir sistemi bozukluklarından muzdarip olan kişilerin beslenme programlarına bu çayı eklemektedir. Özellikle menstrüasyon dönemlerinde ortaya çıkan kasılma durumlarını ve vücutta oluşan ağrılı krampları oldukça hafifletmektedir. Kramp ağrısı yaşandığında günde 1 ila 2 bardak arası  tüketilebilir.


Aynısafa Çayı Nasıl Yapılır?

Aynısafa çayı hazırlamak için 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş aynısafa ekledikten sonra 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Çay demlendikten sonra süzülerek tüketime hazır hale gelir. Tatlandırmak için bal veya limon ekleyebilirsiniz. Sıcak veya soğuk çay olarak tüketilebilir.


Aynısafa Çayının Zararları

Birçok yararı olduğu gibi kullanılmaması gereken durumlar ve yan etkileri de bulunmaktadır. Bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Açık yaralar üzerine uygulandığında beklenmeyen sonuçlar verebilir. Bu nedenle uygulanmamalıdır.
  • Hamile olan ya da hamilelik şüphesi olan kişiler kesinlikle tüketmemelidir. Çünkü menstrüel problemlere karşı etkili olduğundan düşük riski oluşturabilmektedir.
  • Emzirme döneminde olan kadınlar için ise herhangi bir tıbbi açıklamada bulunulmamıştır. Bu nedenle doktor tavsiye etmediği sürece kullanılmamasında fayda vardır.
  • Yüksek tansiyonu olan kişiler önerilen dozajı aşmadan kullanmalıdır.
  • Diyabet hastalarının kullandığı ilaçlar ile ters etki yaratabileceğinden tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.
  • Ameliyat sırasında ve sonrası durumlarda kullanılan ilaçlar ile birlikte tüketildiğinde uyuşukluğa neden olabilmektedir. Bu nedenle planlı bir ameliyat durumunda en az 2 hafta öncesinden bu çayın tüketimi durdurulmalı ve sonrasında da bir süre tüketilmemelidir.
  • Bu bitkiye karşı alerjisi olan kişiler üzerinde yan etki görülebileceğinden dolayı kullanılmamalıdır.
  • Günde en fazla 3 bardak tüketilmelidir. Fazla tüketildiği zaman yan etkilere neden olabilmektedir.
  • Tüketilmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.