Keçiboynuzu Çayı Faydaları Nelerdir?

13.12.2015
Keçiboynuzu Çayı Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu çayı tanenler, flavonoidler, diyet lifi, siklitoller, polifenoller gibi biyoaktif bileşikler içerir. Bu bileşikler kolesterolü düşürür, kan şekerini kontrol altına alır ve antikanser etkisi ile kanser riskini azaltır. Kalsiyum içerir ve kemik sağlığını korur. İshali gidermeye yardımcı olur.

Keçiboynuzu Çayının Faydaları

1. Doğal Bir Antioksidandır

Bağışıklık sisteminin zarar görmesi durumunda bizi grip, salgın gibi oluşabilecek hastalıklara karşı serbest radikallerle savaşarak korur. Öksürdüğümüz durumlarda keçi boynuzu ürünleri tüketmemizi buna bağlayabiliriz. Antioksidan görevi görüyor olması kansere yakalanma ihtimalinde de hatrı sayılır bir düşüş sağlayacaktır. Kanser vücudumuzda doğal olarak her zaman bulunan serbest radikal sayısının kontrolsüz şekilde bölünerek çoğalmasıyla oluşacaktır. Keçiboynuzu çayı ise içeriğindeki antioksidan sayesinde bu kontrolsüz bölünmeyi durdurmaya çalışacaktır. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarında geçirilen ataklarda antioksidan özelliği sayesinde rahatlamayı sağlar.

2. Kan şekerini düzenler

Uygun miktarda kullanıldığı zamanlarda içerisinde içerdiği şeker miktarının çikolata gibi besinlere oranla daha düşük olması nedeniyle kişinin şeker ihtiyacını dengeli bir şekilde karşılayabilecek bir besindir. Doğal bir insülin görevi görmektedir. İnsülin kandaki şeker seviyesinin inmesini sağlayan bir hormondur. Şeker hastalığının ortay çıkma sebebi de insülin ve glukagon hormonu arasındaki düzensizliktir bu nedenle tüketildiği zaman kandaki şeker miktarını dengelediğinden dolayı şeker hastaları güvenle kullanılabilir fakat beklenmedik bir sonuçla karşılaşmamak için en iyisi doktorunuza danışarak tüketmenizdir.

Az önce çikolata yerine keçiboynuzu çayını tüketmenin daha sağlıklı olacağından bahsetmiştim. Peki ya neden ikisinin arasında böyle bir fark bulunuyor?

  • Keçiboynuzu çayı vücudumuza kakaodan iki kat daha fazla kalsiyum vitamini kazandırır.
  • Bunun yanında kakao içeriğinde kalsiyum emilimini engelleyen Oksalik Asit bulundurmaktadır.
  • Kakao kişilerin migren gibi bir rahatsızlığı varsa bunu tetikleyebilir fakat keçiboynuzu çayı migreni tetiklememektedir.
  • Kakao içeriğinde bir günlük ihtiyacımızı karşılayacak derecede sodyum ve yağ bulundurmaktadır.
  • İçeriğinde kafein ve yağ içermemektedir.
  • İçeriğinde gluten içermemektedir.

3. Sindirimi Kolaylaştırır

Keçiboynuzu çayı içeriğinde bulundurduğu lifler sayesinde bağırsaklardaki sindirimi hızlandırıcı etki gösterir. Bu sayede kilo vermenizi sağlayacaktır. Sindirimi düzenleyici etkide bulunur. Bunun yanında bulundurduğu lifler midenizdeki salgıların da artmasına neden olacaktır. Bağırsaklara olan etkilerinden dolayı ishal, kabızlık gibi bağırsak hastalıklarının iyileşmesini sağlayacaktır.

4. Kalp ve Damar Sisteminizi Korur

Keçiboynuzu çayı içeriğinde bulunan lifler sayesinde kalp ve damar sisteminin sağlığını devam ettirmesine yardımcı olur. Kandaki LDL seviyesi yüksekse bunun azalmasını sağlar. LDL, düşük yoğunluklu lipoprotein olarak da bilinen kötü kolesteroldür. Keçiboynuzu çayı sayesinde LDL seviyesi normal seyrinde ilerleyecek yani 200 mg / dl olacaktır.

5. Hücrelerin Yapısını Korur

Keçiboynuzu çayı vücuttaki zarar görmüş hücreleri onarır bu sayede vücudun her zamanki işleyişi devam etmektedir. Hücre sayınızda azalma yaşanmasını önler. Bu sayede bağışıklık sisteminiz korunmuş olur. Soğuk kış günlerinde kendimize, bakterilere karşı bir duvar oluşturmuş oluruz.

6. Astım Gibi Solunum Hastalarını Azaltır

Alerjik Astım, Bronşit gibi hastalarıklarınız varsa keçiboynuzu çayının içeriğindeki özel bir maddeden kaynaklanmaktadır. Keçiboynuzu çayını düzenli tüketmeniz halinde astım ataklarınızdaki azalmanın gözle görülür şekilde farkına varacaksınızdır. Nefes darlığı gibi sorunlarınız varsa bunun da düzelmesinde size yardım edecektir. Kortizon gibi ilaçlarla kullanılabilmektedir bu konuda endişe duymanıza gerek yoktur fakat yine de doktorunuza tanışmanız daha iyi olacaktır.

7. Enfeksiyonlara Karşı Etkilidir

Eski Zamanlardan beri yara ve enfeksiyonları tedavi amacıyla kullanılmıştır. İçeriğindeki lifli yapısı sayesinde yaranın üzerine uyguladığınızda yaranın daha kısa sürede iyileştiğini göreceksiniz. Enfeksiyonlarla başa çıkılmasına da bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak katkı sağlayacaktır.

8. Kemik Yapısının Güçlenmesini Sağlar

Keçiboynuzu çayı bir kalsiyum deposu niteliğindedir. İçeriğinde bulundurduğu kalsiyum nedeniyle kemik erimesi gibi hastalıklara yakalanma riskinizi düşürecektir. Diş yapınızın daha güçlü ve sağlıklı duruma gelmesinde etkili olacaktır. Yaşınız ilerledikçe kemiklerinizden dolayı yaşayacak olabileceğiniz ağrılara mağdur kalmak istemiyorsunuz geç olmadan keçiboynuzu çayını tüketmeye başlayabilirsiniz.

9. Cildi güzelleştirir

Günümüzde cildi güzelleştirme vaadinde bulunan bir sürü kozmetik markası ve piyasaya sundukları kremler, maskeler, peeling ürünleri gibi ürünler bulunuyor fakat bu ürünleri kullandıktan sonra bazen bazı cilt hastalıklarıyla ya da alerjilerle karşı karşıya kalıyoruz. Neredeyse hepsi içinde kanserojen maddeler barındırıyor bu nedenle doğal yöntemlere baş vurmak bizim için en güvenilir yöntemler arasında yer alıyor. Keçiboynuzu çayı da başvurabileceğimiz doğal cilt bakımı vaat eden çaylardan biri. İçeriğindeki A ve B2 vitaminleri sayesinde cildinize fayda sağlayacaktır. Bu çayı içildiğinde cilde nem kazandıracaktır. Cilt alerjileriyle karşı karşıyaysanız bunların tedavisi için yararlı etkileri bulunmaktadır.

10. Saçı güçlendirir ve dökülmeyi durdurur

Keçiboynuzu çayı birçok vitamin ve minerale ev sahipliği yapmaktadır. Bu vitamin ve mineraller saç derisini sağlıklı kılabilecek niteliktedir. Özellikle içeriğinde bulundurduğu B2 vitamini sayesinde saçlarınızda gözle görülür bir değişimi fark edeceksiniz. Düzenli kullanım sonucunda saç tellerinin kalınlaşmasını ve daha parlak bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır. Saçlarınız sıklıkla dökülüyorsa ve bundan şikayetçiyseniz keçiboynuzu çayı bu konuda size yardımcı olacaktır. Daha güçlü ve bakımlı saçlara kavuşmanızı sağlayacaktır.


Keçiboynuzu Çayı Nasıl Yapılır?

Keçiboynuzu çayı hazırlamak için yarım litre kaynamış suya 4-5 adet keçiboynuzunu parçalayarak ekleyin ve demlenmesi için 15 dakika bekleyin. Süzüldükten sonra ılıması beklenir ve içime hazır hale gelir. Çayın tatlandırmak için bal veya limon ekleyebilirsiniz. Günde 1-2 fincan tüketilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.