Keçiboynuzu Çayı Faydaları Nelerdir?

13.12.2015
Keçiboynuzu Çayı Faydaları Nelerdir?

Neredeyse herkes soğuk kış günlerinde sıcak bir çay içmeye bayılır. Düşünsenize pencerenin önünde oturmuş yağan kar tanelerini izlerken bir yandan da sıcak çayınızı yavaş yavaş yudumluyorsunuz. Düşüncesi bile harika! Çaylar hem keyfimize keyif katar hem de birçok faydasıyla zinde ve kaliteli bir yaşam geçirmemize yardımcı olur. İşte keçiboynuzu çayı da bu içimizi ısıtan çaylardan biridir. Ayrıca eğer şekerli tatlara çok düşkün biriyseniz keçiboynuzu çayını rahatlıkla içebileceksinizdir çünkü tadı tıpkı çikolata gibidir. Keçiboynuzu Akdeniz iklimi, Batı Asya ve Kanarya Adaları’nda yetişmektedir.Kabuğuyla tüketilen bitkilerden biridir. Latince adı Cratonia Siliqua’dır. Mısırlılar arasında oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir.

Keçiboynuzu Çayının Vücuda Faydaları

Önemli Vitamin ve Mineraller İçerir

İçeriğindeki vitamin ve mineraller açısından zengin bir yapıya sahiptir. Bunlar: kalsiyum, demir, E vitamini, potasyum, folik asit ve bakırdır.

Kalsiyum

Kas ve sinir dokularının doğru şekilde çalışmasını sağlar bu sayede beyin fonksiyonları olması gerektiği gibi hareket eder. Kemik ve diş sağlığının korunmasına yardımcıdır.

Demir

Kandaki hemoglobin seviyesinin artmasına yardımcı olur. Hemoglobin akciğerlerimizdeki gaz iletimini sağlayan alyuvarın içinde bulunan bir maddedir. Kasların kendi yapılarında bulundurduğu bir vitamindir. Kasların hareket yeteneği açısından önemli bir görev üstlenmektedir. Bacağınızı durduğunuz yerde sallamanız anlamına gelen Huzursuz Bacak Sendromunu tedavi edici niteliktedir. Anemi hastasıysanız bu hastalığınızı iyileştirme yönünde etikisi olacaktır.

E Vitamini

Vücudumuzun yaşadığı metabolik faaliyetlerin aksaması sonucu oluşabilecek olan serbest radikallere karşı savaşır. Bu özelliği sayesinde Kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürecektir. Bunun dışında E vitamini cildi nemlendirir ve ciltteki lekelerde azalma görülmesini sağlar.

Potasyum

Kas sağlığı için çok önemli bir vitamindir. Aniden giren kramplara karşı vücudu koruyucu etkiye sahiptir. Sizi rahatsız eden portakal kabuğu görünümüne sahip selülitlere sahipseniz bacağınızdaki bu küçük çukurlarla savaşır ve güzel bir görünüme sahip olmanızı sağlar. Vücudunuz aldığı potasyum miktarına göre ileride böbrek taşına sahip bir birey olma riskini düşürecektir.

Folik Asit

Hücre yönetimi, hücre bölünmesi gibi metabolik faaliyetlerin uygun bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Gıda takviyesi olarak hamilelik dönemindeki kadınlara sık sık verilen maddelerden biridir. Oluşabilecek sorunların önlenmesi için doktor kontrolünde kullanmaları tavsiye edilir fakat bunu keçiboynuzu çayından almamalıdırlar çünkü hamile kadınların tüketmesi önerilmemektedir.

Doğal Bir Antioksidandır

Bağışıklık sisteminin zarar görmesi durumunda bizi grip, salgın gibi oluşabilecek hastalıklara karşı serbest radikallerle savaşarak korur. Öksürdüğümüz durumlarda keçi boynuzu ürünleri tüketmemizi buna bağlayabiliriz. Antioksidan görevi görüyor olması kansere yakalanma ihtimalinde de hatrı sayılır bir düşüş sağlayacaktır. Kanser vücudumuzda doğal olarak her zaman bulunan serbest radikal sayısının kontrolsüz şekilde bölünerek çoğalmasıyla oluşacaktır. Keçiboynuzu çayı ise içeriğindeki antioksidan sayesinde bu kontrolsüz bölünmeyi durdurmaya çalışacaktır. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarında geçirilen ataklarda antioksidan özelliği sayesinde rahatlamayı sağlar.

Şeker Hastaları İçin Faydalıdır

Uygun miktarda kullanıldığı zamanlarda içerisinde içerdiği şeker miktarının çikolata gibi besinlere oranla daha düşük olması nedeniyle kişinin şeker ihtiyacını dengeli bir şekilde karşılayabilecek bir besindir. Doğal bir insülin görevi görmektedir. İnsülin kandaki şeker seviyesinin inmesini sağlayan bir hormondur. Şeker hastalığının ortay çıkma sebebi de insülin ve glukagon hormonu arasındaki düzensizliktir bu nedenle tüketildiği zaman kandaki şeker miktarını dengelediğinden dolayı şeker hastaları güvenle kullanılabilir fakat beklenmedik bir sonuçla karşılaşmamak için en iyisi doktorunuza danışarak tüketmenizdir.

Az önce çikolata yerine keçiboynuzu çayını tüketmenin daha sağlıklı olacağından bahsetmiştim. Peki ya neden ikisinin arasında böyle bir fark bulunuyor?

  • Keçiboynuzu çayı vücudumuza kakaodan iki kat daha fazla kalsiyum vitamini kazandırır.
  • Bunun yanında kakao içeriğinde kalsiyum emilimini engelleyen Oksalik Asit bulundurmaktadır.
  • Kakao kişilerin migren gibi bir rahatsızlığı varsa bunu tetikleyebilir fakat keçiboynuzu çayı migreni tetiklememektedir.
  • Kakao içeriğinde bir günlük ihtiyacımızı karşılayacak derecede sodyum ve yağ bulundurmaktadır.
  • İçeriğinde kafein ve yağ içermemektedir.
  • İçeriğinde gluten içermemektedir.

Sindirimi Kolaylaştırır

Keçiboynuzu çayı içeriğinde bulundurduğu lifler sayesinde bağırsaklardaki sindirimi hızlandırıcı etki gösterir. Bu sayede kilo vermenizi sağlayacaktır. Sindirimi düzenleyici etkide bulunur. Bunun yanında bulundurduğu lifler midenizdeki salgıların da artmasına neden olacaktır. Bağırsaklara olan etkilerinden dolayı ishal, kabızlık gibi bağırsak hastalıklarının iyileşmesini sağlayacaktır.

Kalp ve Damar Sisteminizi Korur

Keçiboynuzu çayı içeriğinde bulunan lifler sayesinde kalp ve damar sisteminin sağlığını devam ettirmesine yardımcı olur. Kandaki LDL seviyesi yüksekse bunun azalmasını sağlar. LDL, düşük yoğunluklu lipoprotein olarak da bilinen kötü kolesteroldür. Keçiboynuzu çayı sayesinde LDL seviyesi normal seyrinde ilerleyecek yani 200 mg / dl olacaktır.

Hücrelerin Yapısını Korur

Keçiboynuzu çayı vücuttaki zarar görmüş hücreleri onarır bu sayede vücudun her zamanki işleyişi devam etmektedir. Hücre sayınızda azalma yaşanmasını önler. Bu sayede bağışıklık sisteminiz korunmuş olur. Soğuk kış günlerinde kendimize, bakterilere karşı bir duvar oluşturmuş oluruz.

Astım Gibi Solunum Hastalarını Azaltır

Alerjik Astım, Bronşit gibi hastalarıklarınız varsa keçiboynuzu çayının içeriğindeki özel bir maddeden kaynaklanmaktadır. Keçiboynuzu çayını düzenli tüketmeniz halinde astım ataklarınızdaki azalmanın gözle görülür şekilde farkına varacaksınızdır. Nefes darlığı gibi sorunlarınız varsa bunun da düzelmesinde size yardım edecektir. Kortizon gibi ilaçlarla kullanılabilmektedir bu konuda endişe duymanıza gerek yoktur fakat yine de doktorunuza tanışmanız daha iyi olacaktır.

Enfeksiyonlara Karşı Etkilidir

Eski Zamanlardan Beri Yara ve Enfeksiyonları Tedavi Amacıyla Kullanılmıştır.
İçeriğindeki lifli yapısı sayesinde yaranın üzerine uyguladığınızda yaranın daha kısa sürede iyileştişini göreceksiniz.Enfeksiyonlarla başa çıkılmasına da bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak katkı sağlayacaktır.

Kemik Yapısının Güçlenmesini Sağlar

Keçiboynuzu çayı bir kalsiyum deposu niteliğindedir. İçeriğinde bulundurduğu kalsiyum nedeniyle kemik erimesi gibi hastalıklara yakalanma riskinizi düşürecektir. Diş yapınızın daha güçlü ve sağlıklı duruma gelmesinde etkili olacaktır. Yaşınız ilerledikçe kemiklerinizden dolayı yaşayacak olabileceğiniz ağrılara mağdur kalmak istemiyorsunuz geç olmadan keçiboynuzu çayını tüketmeye başlayabilirsiniz.

Cildi güzelleştirir

Günümüzde cildi güzelleştirme vaadinde bulunan bir sürü kozmetik markası ve piyasaya sundukları kremler, maskeler, peeling ürünleri gibi ürünler bulunuyor fakat bu ürünleri kullandıktan sonra bazen bazı cilt hastalıklarıyla ya da alerjilerle karşı karşıya kalıyoruz. Neredeyse hepsi içinde kanserojen maddeler barındırıyor bu nedenle doğal yöntemlere baş vurmak bizim için en güvenilir yöntemler arasında yer alıyor. Keçiboynuzu çayı da başvurabileceğimiz doğal cilt bakımı vaat eden çaylardan biri. İçeriğindeki A ve B2 vitaminleri sayesinde cildinize fayda sağlayacaktır. Bu çayı içildiğinde cilde nem kazandıracaktır. Cilt alerjileriyle karşı karşıyaysanız bunların tedavisi için yararlı etkileri bulunmaktadır.

Saçı güçlendirir ve dökülmeyi durdurur

Keçiboynuzu çayı birçok vitamin ve minerale ev sahipliği yapmaktadır. Bu vitamin ve mineraller saç derisini sağlıklı kılabilecek niteliktedir. Özellikle içeriğinde bulundurduğu B2 vitamini sayesinde saçlarınızda gözle görülür bir değişimi fark edeceksiniz. Düzenli kullanım sonucunda saç tellerinin kalınlaşmasını ve daha parlak bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır. Saçlarınız sıklıkla dökülüyorsa ve bundan şikayetçiyseniz keçiboynuzu çayı bu konuda size yardımcı olacaktır. Daha güçlü ve bakımlı saçlara kavuşmanızı sağlayacaktır.


Keçiboynuzu Çayı Nasıl Yapılır?

Keçiboynuzu çayının yapımı oldukça kolaydır. Yapımı için birçok farklı yöntem bulunmaktadır.

  • İlk olarak ana malzememiz için keçiboynuzunu kurutulmuş şekilde satın alıyor veya kendiniz toplanmışsanız kurutuyoruz.
  • Bu işlemden sonra suyu kaynatıyor, içine 5 adet kurumuş keçiboynuzunu atıyoruz.
  • 45 dakika ocağın altı açık bekledikten sonra çayımız hazır duruma geliyor ve zaten çay demlendikçe renk değişiminden anlayacaksınız.

Ayrıca keçiboynuzu çayını yaparken keçiboynuzlarını parçalara ayırarak suya bırakırsanız 20-25 dakika gibi daha kısa bir süre beklemeniz gerekecektir çünkü keçiboynuzu yaprağı yaklaşık 15 santimetre uzunluğundadır bölerek atmanız daha kısa sürede çayınıza kavuşmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde bölerek suya atacaksanız eğer içine farklı şeyler de katarak çayınızın tadını sevdiğiniz aromalarla zenginleştirebilirsiniz. Ayrıca şekersiz keçiboynuzu çayı 70 kaloridir.


Keçiboynuzu Çayının Zararları

Faydaları çok fazla olan bu çayın herhangi bir yan etkisi olduğu üzere bir bilgi bulunmamaktadır fakat hamilelik dönemi geçirmekte olan kadınların keçiboynuzu ürünlerini ve keçiboynuzu çayını tüketmesi tavsiye edilmemektedir. Bunun dışında bebeklerin de keçiboynuzu tüketmemesi gerekmektedir. Hamilelik dönemindeki kadınlar için bu durumun nedeni keçiboynuzunun vücutta sıvı kaybına neden olmasıdır bu da bebek için olumsuz bir etkiye dönüşecektir. Bebekler içinse yine aynı durumdan dolayı gelişimlerinin olumsuz etkileneceği düşünülmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.