Ayaktaki Egzamaya Ne İyi Gelir ?

04.04.2016
Ayaktaki Egzamaya Ne İyi Gelir ?

Egzama ciltte iltihaplanmaya kadar varabilen bir cilt hastalığıdır. Kaşıntı, pullanma, ciltte aşırı kuruluk belirtileri arasındadır. Vücutta pek çok bölgede görülen egzamanın görüldüğü yerler arasında ayaklar da yer alır. Ayak egzaması hem reçeteli hem reçetesiz ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Egzama tamamen ortadan kalkan bir hastalık olmamasına rağmen belirtileri hafifletilebilir ve yavaşlatılabilir. İlaçlar ve bitkisel tedaviler düzenli kullanıldığında ayak egzamasının yatışmasına yardımcı olur. Ayaktaki egzamalı bölgeler kükürtlü sabunlarla yıkanmalı, özellikle egzamalı bölgeye kesinlikle kimyasal maddeler tem için öncelikle cildiye doktoruna gidilmelidir, iltihaplı bir egzama ise doktorunuz antibiyotik tedavisi uygulayacaktır. Kortizonlu kremler ise antibiyotik tedavisinin haricinde kullanılabilecek bir merhem tedavisidir.

Nedenleri

Ayakta oluşan egzamaya, vücuttan atılması gereken ancak atılamayan toksinler neden olmaktadır. Ayrıca toksine neden olan etkenler ortadan kaldırılmalı, kabız kalınmamalı, ayaklar havalandırılmalı, çoraplar sık sık değiştirilmeli, yünlü yerine pamuklu çoraplar tercih edilmeli, çorapların yıkanması kaynatılarak yapılmalıdır. Karaciğer toksinlerden arındırılmalı, ayaktaki egzamalı bölgenin düzenli olarak temizliği yapılmalıdır. Ayaktaki egzamalı bölge temizlendikten sonra nemlendirici kremler sürekli kullanılmalıdır. Ayaktaki egzamalı bölgeyi kaşımamak gereklidir. Hastalığın seviyesine göre ayaktaki yaralı bölgelerden akıntı şeklinde su gelebilir. Ayak temiz tutulursa ve çoraplar sık değiştirilirse enfeksiyon kapma riski azalır.

Egzama; kuruma, kaşıntı, pul pul dökülmeye neden olan bir cilt hastalığıdır. Ciltte iltihaplanmaya neden olur. Her yaştan insanın yakalanabileceği bir hastalıktır. Egzamanın en sık görüldüğü bölgelerden biri ayaklardır. Doktora muayene olup yazılan reçetelerin yanında evde uygulanabilecek yöntemlerle de oluşan kaşıntı ve kızarıklıklardan kurtulmak mümkündür. Ancak egzamanın kesin bir tedavisi yoktur. Kirli hava, sigara dumanı ve strese maruz kalındığında egzama etkileri yoğunlaşır. Bu etkileri azaltmak maksadıyla çeşitli yöntemler uygulanabilir.

Uygulamalar

Ayaktaki egzama kişiye fazlasıyla rahatsızlık verir. Ayak egzaması tedavisinde uygulanabilecek çözümler:

 • Mutlaka pamuklu ve doğal malzemeyle üretilmiş çorapları kullanmak gerekir.
 • Gün içinde terlendiği an çorapların sık sık değiştirilmesi önerilir.
 • Kuru cildi nemlendirmek oldukça önemlidir. Vazelin veya uygun bir nemlendiriciyle ayaklarınızı sık sık nemlendirin. Böylece gerginliği önlersiniz ve oluşacak çatlakların önüne geçersiniz.
 • Tırnaklarınızı sık sık kesin, kısa olmalarına özen gösterin. Bir an dalgınlıkla kaşıyacağınız egzamalı bölgenize zarar vermesini engellemek için tırnaklarınızın kısa olması önemlidir.
 • Kaşıntı hissettiğiniz anlarda yumuşak bir havlunun içine buz torbası koyun. Ardından kaşınan bölgeye kaşıntı geçene kadar uygulayın.
 • Ayaklar gliserinli bir sabun ile güzelce yıkanmalıdır. Normal sabunların çoğu cildi kurutur ve tahriş olmasına neden olur. Hafif gliserin içeren bir sabun ayağı güzelce temizler ve nemlendirir.
 • Ayakta oluşan egzama için doktora başvurmak gerekir. Daha şiddetlenmesini önlemek maksadıyla profesyonel bir yardım almakta fayda vardır. Doktorun vereceği antiseptik ve antibiyotikli kremleri önerildiği şekilde kullanmak gerekir. Ancak deride incelme, renk kaybı ve çatlak oluşumu gözlemlendiğinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.
 • Egzama bir cilt rahatsızlığı olsa da beslenmenin de hastalığın ilerlemesi veya tedavisinde oldukça fazla faydası vardır. Süt ve süt ürünleri ile kabuklu deniz ürünleri egzamanın tetiklenmesine neden olabilir. Bu nedenle sınırlı şekilde tüketmekte ve dikkatli davranmakta her zaman fayda vardır. Bu tür besinler alerji oluşumuna da neden olabilir. Bu tip durumlarda doktora danışmakta fayda vardır.
 • Düzenli olarak alınan antihistamin ilaçları da egzamanın ilerlemesini engelleyebilir. Aynı zamanda, kullanılan reçeteli veya antihistamin ilaçları oluşacak egzama alevlenmelerine karşı da oldukça etkilidir.
 • Egzama karşıtı olarak kullanılan bitkiler ve bitki çayları da ayaktaki egzamaya oldukça fayda sağlayacaktır. Sarı kantaron çayı, meyan kökü, lavanta yağı egzama karşıtı olarak kullanılan başlıca bitkisel ürünlerdir.

Bitkisel Yağlar

Doğal yağlar, ayak egzaması nemlendirmesi açısından kullanılabilir. Limon yağı, antiseptik özelliği bulunan yağlar iltihapların giderilmesini sağlamaktadır. Kaşıntı, kızarıklık gibi egzamanın belirtilerinin giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Yalnız doktorunuz tarafından size verilen ilaçları kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan yağları kullanmamalısınız.

Beyaz dut kürü her tür egzamaya iyi geldiği gibi de ayakta oluşmuş olan egzamanın giderilmesinde de faydalıdır. İlaçlar düzenli kullanılmalıdır. Egzamalı ayağın yıkanması sırasında kükürtlü sabunlar kullanılmalıdır. Gliserinli sabunlar da cildi nemlendirdiğinden tercih edilebilir. Alerjiden kaynaklanan ayaktaki egzamalar da reçeteli ilaçlar pul pul görünümü ve kaşıntıyı azaltabilir. Alınan besinlerden kaynaklanan alerjik egzamalar da bulunmaktadır. Deniz ürünlerinden ve süt ürünlerinden uzak durulmalı ve bu ürünlerin kısıtlanması gerekmektedir.

Bitkisel Kür

Sarımsak

Sarımsağın müthiş mucizesi ile etkili çözüm sağlayabilirsiniz. Birkaç farklı şekillerde kullanılabilen bu bitki, antibiyotik olma özelliğini kendi içinde barındırır. Sarımsağın egzama için kullanım biçimleri:

5 diş sarımsağı havanda hamursu bir kıvam alana kadar iyice ezin. Daha sonra üstüne bir tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin. Bir gece boyunca serin ve karanlık bir yerde bekletip dinlendirmeye bırakın. Bir sonraki gün egzama görülen bölgeye sürüp temiz bir tülbent ile sarın. 30 dakikalık bekleme süresinin ardından yıkayıp durulayınız. Başlarda hafif yanma yapması doğaldır. Bu, etki ettiğini gösterir. Eğer bu yanma beş dakikadan uzun sürerse daha erken de yıkayabilirsiniz. Haftada iki defa yapacağınız bu uygulama ile egzama rahatsızlığını giderebilisiniz.

3-5 dal yeşil sarımsağı küçük bir kaba koyup üstüne sıcak su ekleyin. Ilıyıncaya kadar dinlendirin. Daha sonra ılıyan bu suyun içine ellerinizi koyup 1 dakikalık aralıklarla bu su ile yıkayın. Günde bir defa yapılacak bu işlem ile egzama sonucu oluşan lezyonların tedavisini sağlamış olursunuz.

Muz ve Karanfil

Muzu yaprakları ile beraber iyice ezip krem kıvamına gelene kadar havanda dövebilir , dilerseniz aynı işlemi bir blender yardımı ile de yapabilirsiniz. Daha sonra bu kremsi pürenin içine iki damla karanfil yağını ekleyip egzama oluşan bölgenin üzerine merhem olarak kullanın.15-20 dakika beklettikten sonra durulayınız. Eğer bu işlemi her akşam uyumadan önce uyumadan önce uygularsanız, hem ağrılarınızın dinmesini hemde görsel olarak oluşan egzamanın son bulmasına yardımcı olursunuz.

Defne Yaprağı

Defne dalları ve defne tohumunu karıştırarak üzerine sıcak su ekleyin. Deriyi yakmayacak şekilde bekleyen sıcak suyun üstüne ellerinizi sokup çıkarın. Bu şekilde devam ederek bu soruna etki edebilirsiniz. Ayrıca defne yaprağı, dalları ve defne tohumunu beraber bir tencereye ekleyip iki saat boyunca kaynatın. İyice püre olan bu karışıma iki damla zeytinyağı ile iki damla badem yağını ekleyip egzama oluşan bölgenin üzerine lokal olarak uygulayıp temiz bir bezle sarın. Haftada bir olacak şekilde uygulayarak egzamayı bulgularını en aza indirgeyebilirsiniz.

Beş çay kaşığı kekik ile iki çay bardağı suyu bir cezveye koyun. Daha sonra birkaç taşım kaynatın. Kaynayan kekiği ılıyıncaya kadar dinlendirin. Daha sonra bu suyu egzamalı bölgeye tonik olarak uygulayın. Günde iki defa uygulanan bu yöntem ile zamanla bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

 • İki damla zeytinyağı
 • İki damla karanfil yağı
 • İki damla eritilmiş kayısı yağı

Bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını belirtilen oranlarda karıştırın. Daha sonra her gece uyumadan önce bu karışımı masaj yaparak kusurlu bölgeye uygulayın. Sabah uyandığınızda ise yağlı bölgeyi iyice yıkayınız. Yaklaşık iki aylık bir kullanımın ardından egzamanın çözümüne katkı sağlayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.