Melisa Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

27.05.2020
Melisa Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Akdeniz bölgelerinde yetişen nane türü bir bitki olan melisa bitkisinin beyaz çiçekleri vardır. Halk arasında oğul otu, limon otu, bal bitkisi, nane balsamı, mavi balsam ve tatlı balsam olarak da bilinmektedir. Geçmişten günümüze kadar birçok alanda şifa olan melisa çiçeği halen daha kullanılmaktadır. İsmini, Yunanca arı kelimesinden almaktadır. Avrupa alanında Orta Çağ döneminde ün kazanmış olan bu bitki, Roma, Yunan topraklarında, Avusturya’da ve İngiltere’de geçmiş zamanlarda bitkisel ilaç olarak sıkça kullanılmıştır.

İnce yapraklı ve yumuşak tüylü beyaz çiçekli bir bitki olan melisa çiçeği bitkisi, limon kokuludur ve insan vücudunda sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır. Genellikle çay olarak tüketilen bu bitki günümüzde kapsül, krem ve yağ olarak da bulunmaktadır. Melisa yağı genellikle melisa bitkisinin çiçeklerinden, yapraklarından ve saplarından su buharı damıtımı ile elde edilmektedir. Gripten böcek ısırıklarına karşı, birçok alanda tedavi edici özelliklere sahip olan melisa çiçeği, doğal şifa kaynağıdır.

İçeriğinde;

 • Sitral
 • Stranellal
 • Linalol
 • Pinemi
 • Flavon
 • Reçine
 • Ortalama %60 oranında aldehit
 • %10 oranında monoterpenol
 • %10 civarında citronellal bulunur.

Melisa bitkisi 4 m yüksekliğe kadar büyüyen, yaprak dökmeyen, odunsu bir çalı olarak bilinmektedir. Yapraklar basit, dar mızrak şeklinde, 6-20 cm uzunluğunda, pürüzsüz ve parlaktır. Çiçekleri ise yeşilimsi beyaz renkte bulunmaktadır. Geceleri güçlü, tatlı bir parfüm yayan bu bitkinin birçok farklı çeşidi bulunmaktadır.

Bu bitki subtropikal bölgelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Nötr pH’ı 6.6 ila 7.5 arasına olan bölgelerde yetişebilen melisa, nemli topraklarda büyümeyi tercih eder. Yaz aylarının başında küçük beyaz çiçekler açmaya başlamaktadır. Fakat yapraklarının bitki çiçek açmadan toplanması gerekmektedir. Tohumu ile yetiştirmek çok zor ve çok yavaş gerçekleştiğinden dolayı, bölünerek ya da gövde çelikleri alınarak çoğaltılmaktadır.

Genellikle uykusuzluk sorunu için, yoğun stresli ve sıkıntılı bir gündelik yaşamı olan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Huzursuzluğu ve hazımsızlığı giderirken, aynı zamanda tansiyonu da dengelemektedir. Melisa yağı, şeker içermediği için özelikle şeker hastalarının işine çok yaramaktadır. Stresle baş etmek ve kaygıyı azaltmaya yardım eder. Bu bitki yabani olarak Avrupa ve Akdeniz kıyılarındaki ülkelerde sıkça yetişmektedir ve limona benzeyen aromatik ve hafif bir kokuya sahiptir. Ülkemizde ise Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde sıkça yetiştirilmektedir.

Melisa Yağının Vücuda Faydaları

 • Kanser oluşumunu önlemeye yardım eder 

Yapılan kanser araştırmalarında kullanılan melisa yağının, beyin kanseri hücreleriyle etkileşime girdiği kanıtlanmıştır. Ayrıca bu yağ antienflamatuar özellikleri sayesinde kanserin ortaya çıkmasını önlemeye de yardımcı olmaktadır.

 •  Şeker hastalığını kontrol altında tutar

Özellikle Tip 2 diyabet hastalığında, Melisa yağı, küçük miktarlarda kullanıldığında anti diyabetik faydası olduğu kanıtlanmıştır. Uzun süreli kullanımda şeker hastalığının oluşturabileceği komplikasyonlara karşı koruma sağlamaya yardım eder.

 •  Sindirim sistemine yardımcı olur

Önemli derecede kimyasal özelliklere sahip olan bu yağ, karın kaslarını yatıştırırken, mideden ve bağırsaktan gazların dışarı çıkmasına yardım eder. Safra ve mide sularının uygun şekilde akışını sağlamaya yardımcı olur, hazmı iyileştirir. Melisa yağı, karın bölgesine lokal olarak uygulanabilmektedir. Kolik, dizanteri, spazm, dispepsi ve kusma gibi sorunlara da yardım eden bu yağ sindirim sistemi üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir, aynı zamanda mide yaralarını, çiziklerini de iyileştirmeye yardım eder.

 •  Beyin sağlığını korurken, konsantrasyonu arttırır

Aromatik özellikleri olan melisa yağının, demans ve alzheimer gibi nörolojik sorunlara iyi gelmektedir. Stresi azaltır ve uyarılmış bir beyni sakinleştirmeye yardımcı olur. Egzersizlerden sonra kullanıldığında beyin hücrelerine verilen hasarı yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır. vücuda rahatlama hissi verdiğinden farklı ruh hali bozukluklarının tedavisinde de kullanılabilmektedir. Zihinsel uyanıklığı arttırmak ve konsantrasyonu sağlamak için de sıkça kullanılan bir yağdır.

 •  Enfeksiyonlarla mücadele eder

Yüksek oranda antibakteriyel özelliklere sahip bu yağ enfeksiyona sebep olan zararlı bakterileri yok etmeye yardım eder. Boğaz ve solunum yolu veya mide enfeksiyonlarına karşı savaşır, uçuk gibi bazı viral enfeksiyonlara karşı da faydalı olduğu bilinmektedir. Antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri sayesinde, iltihap ve enfeksiyonlar ile mücadele eder, tekrar oluşmalarını engeller.

 • Adet öncesi ağrıları azaltır

İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde menstrüel akışla ilgili semptomların azalmasına yardım eder. Özellikle adet döneminde yaşanan yorgunluk ve ruh hali bozukluklarını anında düzeltir. Ayrıca menopoz sırasında yaşanan rahatsızlıkları engellemeye yardım eder.

 • Vertigoyu tedavi etmeye yardım eder

Vertigo gibi şikayetleri tedavi etmek için de kullanılabilen melisa yağı, mide bulantısını tedavi ederek, vertigo sorununa yardımcı olur. Baş dönmesi belirtilerini de büyük oranda azaltmaktadır.

 • Anti Spasmodik özellikler sunar

Melisa yağı vücutta meydana gelebilecek çeşitli spazmları geçirmek için kullanılabilir. Kasların gevşemesine yardımcı olduğu için sakinleştirici etkisi vardır, bir çeşit kas gevşetici olarak da kullanılabilir.

 •  Doğal bir antidepresandır

Güçlü bir antidepresan özelliği olan bu yağ, depresyon ve diğer ruh hali bozukluklarını tedavi etmeye yardım eder. Özellikle duygu durum bozuklukları olan insanlar tarafından kullanılabilir.

 • Uykusuzluğu giderir

Sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleri bulunduğu için uyku bozukluğu yaşayan kişilere oldukça yardımcı olur.

 • Doğal bir ağrı kesicidir

Antienflamatuar özelliklerinden veya yağın rahatlatıcı etkisinden dolayı, farklı ağrı türlerine de iyi gelmektedir. Eklem ağrılarını hafifletir.

 •  Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bağışıklık sistemini güçlendiren bu yağ, vücudu farklı virüs ve hastalıklardan korumaya yardımcı olur.

 • Doğa böcek ilacı olarak kullanılabilir 

Birçok bitkisel yağın böcek kovucu etkileri bulunmaktadır. Melisa yağı da, sivrisinek, kene ve diğer zararlılara karşı etkili olan bileşenlere sahiptir, ayrıca sentetik alternatiflerden çok daha etkilidir. Plastik bir püskürtücü içerisine damlatarak etrafa yayabilir veya vücudunuza sulandırarak güvenle sürebilirsiniz.

 • Yüksek kan basıncı ile mücadele eder

Hipotansif, antihiperlipidemik, antiaritmik, nörokoruyucu ve hepatokoruyucu etkileri nedeniyle yapılan araştırmalar sonucunda kan basıncını düşürme yeteneğine sahip olduğu bulunmuştur. Kalbin yaralara karşı dayanıklılığını arttırmaktadır.

Melisa Yağının Cilde Faydaları

 • Yaraları iyileştirmeye yardım eder

İltihap, ateşe, ağrıya, şişmeye ve kızarıklığa neden olan tüm bakteri ve mikropları vücuttan uzaklaştırırken, iltihapları önler. Citral, citronellal ve trans-caryophyllene içerikleri nedeniyle melisa yağı enfeksiyonları engeller. Kan dolaşımını arttırdığı için yaraların daha hızlı iyileşmesine yardım eder.

 • Akne ve sivilceleri yok etmeye yardımcı olur

Antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri sayesinde akne ve sivilceye neden olan bakterileri yok ederek tekrar oluşmalarını engeller. Ayrıca ciltteki sebum dengesini korumaya yardım eder.

 • Cilt lekelerini yok eder

Özellikle yaşın ilerlemesiyle meydana gelen cilt lekelerinin önüne geçerken, koyu cilt lekelerinin rengini açmaya yardımcı olur. Ayrıca önceden oluşmuş olan sivilce ve güneş lekelerinin giderilmesine yardım eder.

 • Yaşın ilerlemesiyle oluşan kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur

Antioksidan özelliği olduğu için cilt hücrelerinin yenilenmesini ve onarılmasını sağlamaya çalışır. Ciltte oluşan zararlı radikallerle savaşırken, oluşan kırışıklıkları engellemeye yardımcı olur.

 • Cilt için iyi bir temizleyicidir

Cildi ölü hücrelerden temizleyerek gözeneklerin genişlemesini sağlarken, derinlemesine temizler ve ferahlık hissi verir. Özellikle makyaj temizleme sularının içerisine kullanılabilir.

 • Çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır

Antibakteriyel ve antimantar özellikleri sayesinde egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda bakteri ve mantarlardan kaynaklanan cilt problemlerini ortadan kaldırmaya yardım eder.

 • Terlemeyi kontrol ederken, ciltten toksinlerin atılmasına yardım eder

Terlemenin tedavisinde kullanılan melisa yağı, koltuk altına ya da terleyen bölgelere kullanılabilir. Vücutta meydana gelen kokuları doğal yollardan geçirir. Terletici bileşenleri olduğundan, toksinleri uzaklaştırmaya ve deri gözeneklerini temizlemeye yardımcı olur. Vücuttan nitrojen gibi zararlı gazların uzaklaşmasını sağlar. Cildin nefes almasına yardım eder.

Melisa Yağının Saça Faydaları

 • Saç derisini nemlendirir

İçeriğinde bulunan bileşenleri sayesinde diğer taşıyıcı yağlar ile de karıştırıldığında nemlendirici etkiye sahip olan melisa yağı, yıpranmış ve cansız görünen güçsüz saçları onararak, eski parlaklığına ve canlılığına kavuşmasına yardım eder. Saçlara kökten uca nem verirken saç gelişimini destekler.

 • Kepek ve saç derisi iltihabı gibi problemler ile savaşır

Saç derisine uygulandığında kan dolaşımını artmasına yardım eder. Saç diplerine etki ederek, kepek problemini ortadan kaldırır, antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri sayesinde saç derisinde meydana gelebilecek olan iltihapları engellemeye yardımcı olur. Ayrıca saç dökülmesi ve kellik problemlerinin de üstesinden gelmektedir.

 • Koparak dökülmeleri azaltır

Kırılma ve kopmaları engellemeye yardımcı olurken saçlardaki kuruluğa da çare olan melisa yağı, cansız ve yıpranmış saçların iyileşmesini sağlar. Saçlardaki pul pul dökülmeleri tedavi eder.

 • Saçların uzamasına yardımcı olur

İçeriğindeki bileşenler sayesinde saç derisinde kan dolaşımını arttırdığı için saç diplerini ve saç foliküllerini uyararak saçın uzamasına yardımcı olur, saçın gelişimini destekler.

Melisa Yağı ile Cilt Bakımı ve Maske Tarifleri

Melisa yağı, içerisinde barındırdığı bileşenler sayesinde cildi mikroplardan ve kirden arındırmakta, cildin gözeneklerinin açılmasını sağlamakta, cilde canlılık kazandırmakta ve cilt lekelenmelerinin önüne geçmekte oldukça etkilidir. Yüz maskesi olarak ölü hücreleri ciltten temizlemek amacı ile farklı yağlar ile karıştırılarak sık sık kullanılmakta olan aromatik bir yağdır. Evde oldukça basit yöntemler ile çok çeşitli bakım maskeleri hazırlanabilmektedir.

Cilt Lekeleri İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kabın içinde iyice karıştırılır
 • Cilde ince bir tabaka halinde dairesel hareketlerle masaj yaparak sürülür
 • 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile cilt durulanır.

Nasıl Fayda Sağlar

 • Ciltte meydana gelen koyu lekelerin açılmasına ve cilt beyazlamasına yardımcı olur. Ayrıca önceden oluşmuş olan güneş ve sivilce lekelerini de giderir.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftanın her günü uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Yatmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Kırışıklıklar İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kabın içinde iyice karıştırın
 • Cilde ince bir tabaka halinde dairesel hareketlerle masaj yaparak sürün
 • 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildi durulayın

Nasıl Fayda Sağlar

 • Ciltte ilerleyen yaş sebebiyle meydana gelen ince kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olurken, kolajen ve elastin oluşumunu destekler.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftanın her günü uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Yatmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Ölü Hücrelerden Arındırmak İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler temiz bir kabın içinde iyice karıştırın
 • Cilde ince bir tabaka halinde dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın.
 • En az 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildi durulayın.

Nasıl Fayda Sağlar

 • Cilt yüzeyindeki ölü derilerin ciltten uzaklaştırılmasına yardım ederken, aynı zamanda cildi nemlendirir. Tüm cilt tipleri için uygun olan bu maske, cildin gözeneklerinin açılmasını sağlarken, derinlemesine temizler.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftanın 3 günü uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Yatmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Limon, Badem Yağı ve Melisa Yağı Maskesi

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Badem yağı ve melisa yağı bir kabın içinde iyice karıştırılır
 • Üzerine limon eklenerek tekrar karıştırılmalıdır
 • Cilde ince bir tabaka halinde dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın
 • En az 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildinizi durulayın

Nasıl Fayda Sağlar

 • Cilde kaybettiği vitaminleri geri verirken, nemlendirir aynı zamanda gözeneklerin sıkılaşmasında yardımcı olur.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftanın 2 günü uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Yatmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Yumurta, Avokado, Muz ve Melisa Yağı Maskesi

Malzemeler

 • Melisa yağı
 • Yumurta
 • Avokado
 • Muz

Nasıl Uygulanır?

 • Yumurta bir kabın içinde çırpılır
 • Avokado ve muz temizlenip iyice püre haline getirdikten sonra, üzerine yumurta ve melisa yağı eklenerek tekrar karıştırılarak homojen bir hale getirilir
 • Cilde ince bir tabaka halinde dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulanmalıdır.
 • En az 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildinizi durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar

 • Özellikle kuru ve karma yapıdaki ciltler için uygundur. Cilde kaybettiği nemi geri verirken, nemi cilde hapseder. Muz, yumurta ve avokado içerisindeki vitaminler ve protein sayesinde cildi beslerken, melisa yağı da cildi yatıştırır ve cilde canlılık kazandırır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftanın 1 günü uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Yatmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Bal, Salatalık ve Melisa Yağı Maskesi

Malzemeler

 • Melisa yağı
 • Bal
 • Salatalık

Nasıl Uygulanır?

 • Salatalık rendeden geçirilerek üzerine bal ve melisa yağı ilave edilerek püre haline getirilir
 • Cilde ince bir tabaka halinde dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulanmalıdır.
 • En az 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildinizi durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar

 • Yumurtanın kokusundan hoşlanmayanlar için bir alternatif olabilecek niteliktedir. Her cilt tipine uygun bu maske, cildin rahatlamasına yardımcı olurken, kan akışını düzenler, ayrıca nemlendirmek ve beslemeye yardım eder.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftanın 1 günü uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Yatmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Melisa Yağı ile Saç Bakımı ve Maske Tarifleri

Melisa yağı, saç derisinde kan dolaşımını hızlandırırken saçların yıpranmış ve cansız görüntüsünü ortadan kaldırmaya yardım eder. Saçlardaki pul pul dökülmeleri azaltır. Evde yapılabilecek basit maskeler ile farklı şekillerde uygulanabilir.

Kepek ve Saç Dökülmeleri İçin Maske

Malzemeler

 • Melisa yağı
 • Papatya yağı
 • Ylang ylang yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeleri bir kabın içinde iyice karıştırın
 • Karışımı saç diplerinden masaj yaparak başlayıp, uçlarına kadar iyice yedirerek uygulayabilirsiniz.
 • Daha iyi etki etmesi için başınızı bir bone ile kapatın
 • En az 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı şampuanlayarak durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar

 • Saçlarınızı kepekten arındırarak, kan dolaşımını artmasına yardım eder. Saç dökülmesi ve kellik problemleri ile savaşırken koparak dökülmeleri de azaltır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftanın 1 günü uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Banyo yapmadan önce uygulanabilecek en iyi zamandır.

Kuru Saçlar İçin Maske

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeler birbirleriyle iyice özümsenecek şekilde bir kabın içinde karıştırın
 • Saç diplerinizden başlayarak uçlarına kadar, kafa derinize masaj yaparak uygulayın
 • Saçı bir havlu ile sarın veya bone geçirin
 • En az 1 saat, en fazla 3 saat bekledikten sonra saçlarınızı şampuan ile iyice durulayın

Nasıl Fayda Sağlar

 • Saçlarınızı derinlemesine nemlendirirken, yıpranmış ve cansız görünen güçsüz saçları onararak, eski parlaklığına ve canlılığına kavuşmasına yardım eder.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftanın 1 günü uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Bu maskenin hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Banyo yapmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Sağlıklı Uzayan Saçlar İçin Maske

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm yağlar birbirleriyle iyice özümsenecek şekilde bir kabın içinde karıştırın
 • Saç diplerinizden başlayarak uçlarına kadar, kafa derinize masaj yaparak uygulayın.
 • Saçı bir havlu ile sarın veya bone geçirin
 • En az 1 saat en fazla 3 saat bekledikten sonra saçlarınızı şampuan ile durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar

 • Saç diplerini ve saç foliküllerini uyararak saçın uzamasına yardımcı olurken, saçın gelişimini destekler, ayrıca koparak dökülmeleri ve kırılmaları da engeller. Hint yağı ve tatlı badem yağının güçlü nemlendirici ve besleyici özelliği sayesinde düzenli uygulama ile saç kuruluğunu bitirir, saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftanın 1 günü uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Bu maskenin hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Banyo yapmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Yağlı Saçlar İçin Maske

Malzemeler

Nasıl Uygulanır?

 • Kekik ve biberiyeyi 1.5 su bardağı kaynar suya eklenir ve ağzı kapalı bir şekilde yarım saat kadar bekletilir
 • Soğuyan suyun içine melisa yağı eklenerek iyice çalkalanır
 • Saça boya yapar gibi fırça ile veya sprey şişe yardımıyla saç diplerinden başlayarak uçlara kadar, kafa derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • En az 1 saat en fazla 3 saat bekledikten sonra saçlarınızı şampuanlayarak durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar

 • Özellikle yağlı saçlarda saç diplerini fazla yağdan arındırırken, sebum dengesinin korunmasına yardım eder. Yıpranmış saçları onarır.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftanın 1 günü uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Bu maskenin hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Banyo yapmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Yumuşak ve Parlak Görünümlü Saçlar İçin Maske

Malzemeler

 • Melisa yağı
 • Kahve fincanı elma sirkesi
 • Rendelenmiş limon kabukları

Nasıl Uygulanır?

 • Rendelenmiş limon kabukları ve elma sirkesini bir kabın içerisinde iyice karıştırıp, üzerine melisa yağını ekleyin ve tekrar karıştırın.
 • Daha sonra, ellerinizle veya saç boyama fırçası ile saç diplerinden başlayarak uçlarına kadar, kafa derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • En az 1 saat en fazla 3 saat bekledikten sonra saçlarınızı şampuanla durulayabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlar

 • Saçların canlanmasına yardım ederken, parlak görünmesini sağlar. Ayrıca saçınızın daha hacimli görünmesini ve yumuşak saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.

Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

 • Düzenli olarak haftanın 1 günü uygulanabilir.

Hazırlanma Süresi

 • Maskenin hazırlama süresi 5 dakikadır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman 

 • Banyo yapmadan önce uygulamak en iyi zamandır.

Melisa Yağı Nasıl Kullanılır?

Pek çok bitkisel yağ gibi hem harici hem de dahili olarak kullanılabilmektedir. Fakat genellikle harici olarak kullanılmaktadır.

 • Kokusu teneffüs edilerek kullanılabilir 

Stres giderici özelliğinden dolayı kokusundan faydalanılabilir. Özellikle, uykudan evvel yastığa ya da giyilen pijamaya birer damla damlatılarak güzel bir uyku çekilmesi sağlanabilir. Ayrıca yoga ve meditasyon gibi aktiviteler sırasında konsantrasyonu yükselttiğinden ev ve oda parfümü olarak da yararlanılabilir.

 • İçeceklere eklenebilir 

Dahili olarak kullanılacaksa, günde 2-3 damla tüketilmesi yeterli olacaktır. Ağız yoluyla tüketilirken tek dikkat edilmesi gereken nokta, şişesinin üzerinde dahili kullanımının da olduğuna dair yazı olup olmadığıdır. Endüstriyel olarak üretilen bitkisel yağlar, içeriğindeki kimyasallar sebebiyle vücuda zarar verebilirler. Bir fincan suya ya da çaya az miktarda damlatılarak kullanılabilir.

Melisa Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

 • Cilde masaj veya bakım yağı olarak uygulanabilir

Suyla seyreltilerek ya da başka bir baz yağ ile seyreltilerek vücuda kullanılabilir. Yoğun bir yağ olduğundan dolayı seyreltilmeden direkt olarak kullanılması tavsiye edilmemektedir. Fesleğen, badem, bergamot, zencefil, lavanta, papatya, gül, ylang-ylang ve biberiye yağları ile güzel kokulu karışımlar oluşturulabilir.

Makyaj temizlerken cilt gözeneklerinin açılmasını sağlarken, cilde canlılık kazandırır. Ayrıca ölü hücreleri vücuttan temizlemek amacıyla sık kullanılan bir yağdır. Cilt lekelenmelerini önler. Ancak dudak, göz ve çevresinden kesinlikle uzak tutulmalıdır.

 • Bakım kremlerinin içerisine eklenebilir 

Vücuda uygulanacağı zamanda yine aynı şekilde, seyreltilerek, masaj yolu ile sürüldüğünde, ağrıları hafifletirken, kan dolaşımını hızlandırır. Vücudun çeşitli yerlerinde gelen krampları önler, vücut yorgunluğuna da iyi gelir.

Vücut losyonları, tonikler veya nemlendirici kremler gibi günlük bakım ürünlerinin içerisine eklenerek kullanılabilir. Ayrıca banyo suyuna katılarak da kullanılabilir.

Melisa Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Melisa yağı da diğer tim bitkisel yağlar gibi diğer yağlar ile karıştırılarak ya da su ile seyreltilerek saça ve sağ diplerine maske şeklinde uygulanabilir. Rahatlatıcı ve stres alıcı özelliği ile baş ağrılarını hafifletirken, saç dibinde görülen çeşitli hastalıkların tedavisine yardım ederken kan dolaşımını hızlandırır. Ayrıca saçların yıpranmış ve cansız görüntüsünü ortadan kaldırır.

Melisa Yağının Yan Etkileri

Gereğinden fazla tüketildiğinde çeşitli yan etkileri de ortaya çıkabilir. Bu yan etkiler görüldüğü takdirde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ayrıca ilaç kullanan kişiler doktora danışmadan kesinlikle kullanmamalıdır. Eğer hassas bir cilde sahipseniz kullanmadan önce mutlaka vücudunuzun ufak bir bölümünde alerji testi yapmayı ihmal etmemelisiniz.

 • Cilde fazla sürüldüğünde tahriş, kızarıklık ve kurdeşene neden olabilir
 • Fazla tüketilmesi mide sorunlarına neden olabilir
 • Uyku getirici etkisi olduğundan dikkatli kullanılmalıdır
 • Çocuk ve bebeklere kesinlikle kullanılmamalıdır
 • Hamilelerin ve emziren annelerin kullanmadan önce doktora danışması gerekmektedir
 • Göz tansiyonu (glakom) hastalığı durumunda kullanılmamalıdır

Melisa Yağı Nasıl Yapılır?

Melisa yağı normal şartlarda melisa bitkisinin çiçeklerinden, yapraklarından ve saplarından su buharı damıtımı ile elde edilmektedir. Ülkemizde ise Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilen bu bitkinin yağını evde basit yöntemeler ile elde edebilirsiniz.

 • Yaprakları, çiçekleri veya saplarının ezilmemesine dikkat ederek toplandıktan sonra, havadar gölge yerlerde ince bir şekilde serilerek kurutulur
 • Bir kavanozun içerisine kuruyan melisa bitkileri konur
 • Üzerini kaplayacak kadar zeytinyağı ile doldurarak ağzı sıkıca kapatılır
 • Güneş görmeyen bir yerde yaklaşık 1 ay kadar bekletilmelidir
 • 1 Ayın sonunda yağ kullanıma hazır hale gelecektir

Melisa Yağı Fiyatı Ne Kadar?

Tüm süpermarketlerde, aktarlarda ve kozmetik marketlerde satılmaktadır. Ayrıca İnternet üzerinden de temin etmek mümkün olan bu yağı, sanal ortamdan alırken çok dikkat edilmelidir. Mutlaka orijinal ürün satan güvenilir siteler ve bilinen markalardan temin edilmesi gerekir. Fiyatı ise alınacak olan markaya ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Genellikle 20 veya 50 ml’lik bir şişe içerisindeki Melisa yağının fiyatı 15 TL ile 32 TL arasında değişiklik göstermektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.