Yüzdeki Egzamaya Ne İyi Gelir ?

03.04.2016
Yüzdeki Egzamaya Ne İyi Gelir ?

Çeşitli nedenler ile vücutta bazı bölgelerde çıkan egzama bir çok kişinin derdi maalesef ki. Gelin birlikte neler iyi gelir inceleyelim. Ciltte kabuklu bir yapısı olan ve sürekli kaşınan egzamalar bulaşıcı değildir ama bir çok kişinin en büyük derdidir. Çünkü kaşındıkça sizi rahatsız eder. Ve aklınız hep kaşınan bölgededir.

Egzama kuru cilt yamalarına, zaman zaman kabuk tutmuş ya da pul pul olmuş kabarcıklara yol açan, kaşıntılı olarak görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Genel olarak etkilediği bir yaş grubu olmamakla beraber bebeklerde dahi görülebilir. Bulaşıcı değildir ancak buna rağmen toplumda yaygın olarak meydana gelir. Henüz egzamanın nedeni tam olarak belirlenebilmiş değildir. Ancak stres, hava kirliliği ya da sigaranın oluşturduğu kirlilik gibi faktörlerin egzamayı tetiklediği biliniyor. Bazı alerjik bünyeye sahip kişilerde alerji de egzamayı tetiklemektedir. Egzamanın vücutta meydana getirdiği etkileri azaltan, kaşıntı ve acıyı aza indirgemeye yarayan egzamaya çözüm çeşitli bitki kürleri vardır. Bu bitkiler genelde vücuda dışarıdan uygulansa da bazı durumlar da ağız yoluyla da alınabilir.

Diğer bir adı dermatit olan egzama cildin katmanlarını etkileyen bir hastalıktır. Çeşitli genetik ve çevresel faktörler nedeniyle oluşan egzama, iltihaplı ve genelde alerjik bir deri hastalığıdır. Kırmızı renkte, kaşıntılı, pütür pütür döküntüler oluşur. Vücudun hemen her bölgesinde görülür. Kaşıma isteği yaratır ve kaşınma olduğunda bölge mikrop kapabilir ve tedavi süreci uzar. Ciltte soyulma ve kalınlaşma olur.

Egzama genellikle 1 yaşından itibaren ortaya çıkar. Bu deri hastalığı genellikle 2-3 yaşından sonra yavaşça kaybolmaya başlar. Bazı hastalarda ise hastalık ergenlik dönemine kadar uzar. Yeni doğmuş bebeklerde annenin alerjik bir rahatsızlığı varsa egzama görülme riski artar. Bulaşıcı bir hastalık olmayan egzama,hastanın psikolojisini etkileyebilir. Kişi günlük yaşantısında kendini rahatsız hissedebilir.

Yüzde Egzama Belirtileri ve Tedavisi

Günümüz sorunlarından olan en can sıkıcı cilt problemi olan egzama da cildimizin ne denli önemsenmesi, korunması gereken ve oldukça hassas bir uzvumuz olduğu konusunda pek çoğumuza ders verir nitelikte olan bir hastalıktır. Yüzde egzama belirtileri daha çok ciltte kızarıklıklar ve pul pul dökülmeler şeklinde kendini gösteren bu hastalık için gerek doğal gerek tıbbi pek çok yöntem ve ilaç öneriliyor olup, aslında yalnızca bu hastalıkta değil diğer bütün hastalıklarda da önceliğimiz bir doktora görünmek olmalıdır. Doktora göründükten sonra doktorun bize verebileceği belli başlı ilaçlardan bazıları hipokort, ketoral vb. merhemler olacak fakat mutlak surette kendi derimize uygun ve kendi egzama şiddetimize bağlı olarak bu merhemler değişkenlik gösterebilecektir. Dolayısıyla doktorumuzun önerisi ışığında ilaç kullanmak en doğru davranıştır. Şayet egzama ile ilgili duyulan kulaktan dolma ya da doğal olarak önerilen yöntemleri dahi uygulamadan önce doktora danışılmalıdır. Aksi taktirde cilt daha fazla hassasiyet gösterebilir,kızarabilir ve tahriş olabilir.

Bunların yanı sıra doğal tedavi yöntemlerinden olan (ki mutlaka doktora danışılmalı) egzamalı bölgeye maden suyu ve acıbadem kremi uygulandığı ve bu doğal yöntemden olumlu sonuçlar alındığı yönünde iddialar da mevcuttur. Mutlaka ki doğal yöntemler geçmişten geleceğe kurtarıcımız olmuş, pek çok defa şifa güçlerine hayretle şahit olmuşuzdur. Bu sebeple doğal yöntemlerden medet ummak kesinlikle ön yargıyla yaklaşılmaması gereken bir konudur. Bunlarla birlikte bilinmelidir ki egzama bulaşıcı bir hastalık olmayıp, yalnızca hastalığı yaşayan kişi vücudunda farklı bölgelere yayılabilir, dönem dönem kaybolabilir ya da tekrar nüksedebilir.

Yüzdeki Egzamaya İyi Gelen Bitkiler

Papatya kreminin egzamaya ne kadar iyi geldiğini egzama sorunu olanların ne kadar faydası olduğunu söylediklerini biliriz. Topikal krem yüzde yavaş yavaş etkisini göstermeye başlar. Etkisini kısa zaman da gösterir önce kaşınma etkisini kaybeder daha sonra görünümü düzeltir. Papatyanın özü egzamada ki iltihabı kurutmak için çok etkilidir. Egzamalı ciltlerin sürekli temiz tutulması ve cildin nemlendirilmesi gerekir. Cildiniz nemli olsun istiyorsanız bunun için papatya yağını kullanabilirsiniz. Ve unutmayın ki nemli bir cilt daha az kırışık olur. Ama bitkisel ürünlere alerjiniz var ise doktorunuzdan bunu mutlaka öğrenmelisiniz. Meyan kökü de egzamada etkili bir bitkidir. Meyan köklü bu kremler egzamanın zamanla azalmasına yardımcı olur. Bir çok ülkede bilinen meyan kökünün egzamada ki kızarıklığı ve kaşıntıyı yaklaşık iki haftalık bir süreçte geçirdiği söyleniyor. Ve yaprak dökmeyen bitki olarak bildiğimiz aloe vera yaraları hemen tedavi edici özelliği ile egzama tedavisinde kullanılır.

Egzamalı cildinizi sıcak sudan uzak tutun. Yüzünüzü yıkarken ya da duşta çok sıcak su kullanmamaya özen gösterin. Egzamayı kışkırtıcı özelliği vardır. Ve lavanta yağı hem yüzün yumuşamasına hem de ciltteki egzamaya çözüm olduğu bilinir. İçinde ki antiseptik özelliğinden dolayı iltihabı kurutur. Doğanın bu eşsiz ürünlerinin hepsinin tek tek kıymeti bilinmeli. Lavantayı direk kullanmak yerine banyo yaparken suyun içine bir kaç damla akıtabilirsiniz. Yan etkisi olursa hemen kullanımı kesin ve en yakın acil doktora gidin Bazı ciltler aşırı hassas olabiliyor. Ve egzamaya iyi gelen diğer bitkilerden bir kaç tanesi de dut, ada çayı gibi bitkilerdir.

Islak bandaj

Bazı kişilerde özellikle gece saatleri sırasında kaşınmalar meydana gelmektedir. Böyle durumlarda daha çok ıslak bandaj adını vermiş olduğumuz uygulama etkili bir yol olarak kendini göstermektedir. Bu bandajların bir katı sıcak iken diğer katı kuru bir tabakadan oluşmaktadır. İşte böyle bir tabakaya sahip bandajı alıp egzama olan bölgeye cildi yağlamada önce uygulamak yeterli olmuş olacak ve böylece kaşıntılar dinmiş olacaktır.

Stressiz yaşam

Egzamaya en iyi gelen yönteme baktığımız zaman stresten uzak durmak olduğunu görmekteyiz. Egzama öyle bir şeydir ki, kişi en ufak stres yaptığından vücuttaki bulunma oranını hemen yükseltmeye meyil verir. Bu sebepten dolayı stresten ne kadar uzak olursanız bir o kadar bu dertten kurtulmanız kolay olur.

Kirpi eti

Bir başka iyi gelen yönteme göz atıldığı zaman birçok söylentiye göre kirpi eti yemenin egzama sorununa iyi geldiği görülmektedir.

Sinemaki

Bir başka iyi gelen yönteme göre sinemaki dediğimiz şey egzama sorununa iyi gelmektedir. Hatta sirke ile beraber karıştırılıp saça uygulanır ise saçlarda yer alan fazla yağları aldığı görülür.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı yer almaktadır. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Bu yağ direkt olarak cilde uygulanmayıp seyreltilmesi gereken bir yağdır. Bir litre suya 10 damla damlatarak yüzünüzü bu su ile yıkayın. Bu işlemi günde iki defa uygulayarak 2 ay boyunca devam ettirin. Böylelikle egzama bulgularının zamanla azalıp yok olduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca bu yağı iki yemek kaşığı badem yağı, zeytinyağı veya buğday ile bir çay kaşığı çay ağacı yağını karıştırıp egzama oluşan bölgeye sürün. 20 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık su ile durulayınız. En başta yüzdeki egzamayı, daha sonra da kol ve ellerdeki egzamanın da geçmesini sağlar.

Menekşe Yağı

Menekşe yağı kullanarak egzamadan kurtulabilirsiniz. Bu yağda seyreltilerek kullanılan bir yağdır. Aynı çay ağacı yağı gibi, bir litre suya 10 damla ekleyerek yüzünüzü ve Egzama görülen bölgeleri bu su ile yıkayıp durulayınız. Yaklaşık üç aylık bir kullanım ile şikayetlerin dinmesini ve lekelerin giderilmesini sağlayabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı bala iki damla damlatarak, tüketebilirsiniz. Böylelikle içerden de tedavi etmiş olursunuz.

Kayısı Çekirdeği Yağı

Kayısı çekirdeği yağını kullanarak egzamadan kurtulmak mümkündür. Soğuk pres bir yağ olan kayısı çekirdeği yağı açık sarımsı bir renkte olup deriye hızlı bir şekilde nüfuz eden bir yağdır. Bu özelliği sayesinde durulama işlemine gerek duyulmayan bir yağdır. İçinde bol miktarda A ve E vitamini bulundurur. Cildi onarıp lekelerin yok olmasını sağlar. Direkt olarak uygulandığı gibi, seyreltilerek de kullanılabilir bir yağdır. Yaklaşık üç aylık disiplinli bir uygulama ile egzama şikayetlerini giderebilirsiniz. Kulak temizleme çubuğu yardımı ile yüzünüzdeki ve ellerinizdeki egzamaya uygulayın. Sabah olunca da yıkayabilirsiniz. Böylelikle doğal yağlar ve kürler sayesinde egzamayı tarihe karıştırabilirsiniz.

Doğal Sabunlar

Cildinizi daima temiz tutup terden uzak durmanız gerekmektedir. Kullandığınız cilt temizleme ürünlerinin antibakteriyel ve antimikrobiyal olmasına özen gösteriniz. Eğer güvenemiyorum diyor iseniz, doğal sabunlardan yararlanabilirsiniz. Okyanus, bıttım, eşek sütü ve ısırgan sabunları sizler için seçenek olabilir. Ayrıca egzama için özel üretilen karışım bitkilerden elde edilen sabunları da alabilirsiniz. Tamamen doğal olduğu için, alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermeden mikropların yayılmasını önleyerek egzamayı kontrol altında tutabilirsiniz.

Yüzdeki Egzamaya Hangi Krem İyi Gelir ?

Karbamid adını vermiş olduğumuz krem ise egzama tedavisinde kullanılan bir kremdir. Bu krem ilk sürüldüğü zaman kişide acı veren bir yanma hissi oluşturmaktadır. Fakat hiç bir şekilde tehlike hissi uyandırmadığını bilmelisiniz. Kortizon kremi adını vermiş olduğumuz kremde özellikle egzamanın oluşturmuş olduğu lekeler ile birebir savaşarak lekelerin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Bu kremi egzama olan bölgeye sadece günde 2 kez sürmeniz yeterli olmuş olacaktır.

Potasyum permanganat, sıcak suyun içerine atılıp duş esnasında zaman etkili olabilir. Çünkü permanganatın içerisinde oluşabilecek tahrişi kurutucu bir etki yer almaktadır. Bunu banyo esnasında uyguladıktan sonra ardından bandajı güzel bir şekilde ıslattıktan sonra egzama olan yerlere uygulayın. Bakteri engelleyici kremler egzama tedavisinde oldukça etkili kremlerdir. Bu kremler özellikle akıntılı olan egzama oluştuğu zaman uygulanmaktadır. Bu krem daha çok 2 ve 5 gün içerisinde kullanılır. Daha uzun bir süre kullanılması pek tavsiye edilmez. Egzamanın özellikle gece oluşturmuş olduğu kaşıntı sorunundan kurtulabilmek için muhakkak doktora başvurulup, doktorun uygun görmüş olduğu kremi kullanılmasını tavsiye ederiz. Her ne olursa olsun böyle bir durumda başınıza buyruk bir şekilde hareket etmemelisiniz. Sağlığını her şeyden önemli…

Önemli Uyarı

Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorlara başvurmalısınız. Bu konumuzda yer alan kremleri kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Yüzde Egzamayı Önlemenin Yolları Nelerdir ?

Son olarak günümüzde de oldukça yaygınlaşan bir akım ile hastalığı tedavi ettirmekten ziyade o hastalığa yakalanmamak için çabalamak düşünce tarzına istinaden, egzamaya sebep olan belli başlı unsurlardan; günlük kullandığımız deterjanlar, boyalar, bazı sabunlar, makyaj ürünleri, lastik maddeler, metaller vb. gibi pek çok unsura daha dikkatli şekilde yaklaşmak, hastalıktan korunma yolları üzerine daha fazla eğilmek her daim tercih edilmesi gereken bir yoldur. Tüm hastalara en çabuk zamanda şifa temennilerimizle…

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.