Vücuttaki Kaşıntıya Hangi Doktor Bakar?

07.03.2017
Vücuttaki Kaşıntıya Hangi Doktor Bakar?

Kaşıntılara immünoloji, alerji ya da dermatoloji doktoru bölümünde uzman doktor bakar.

Ciltte kaşıntıyla birlikte kızarma ve bunun yanında kabarmalar da oluşabilir. Cilt rahatsızlıkları olan kurdeşen, egzama gibi rahatsızlıklar ciltte kaşıntıya neden olabilir.

Bazı vitamin eksikleri, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, alerji, bazı hastalıkların belirtisi olarak da ciltte kaşınma meydana gelebilir. Karaciğer hastalıkları , troid bezi hastalıkları ve benzeri bir çok hastalığın belirtisi olabilir.

Kaşıntı tedavisi, nedenlerine göre değişmektedir. Kaşıntıya neden olan bulgu çeşitli testlerle test edilir ve hastalık tedavi edilir. Bazı kendiliğinden ortadan kalkar bazen de kaşıntılar için ek tedaviler uygulanarak kontrol altına alınır.

Kaşıntıya neden olan etmen neyse mutlaka o maddelerden uzak durmalısınız. Doktorun verdiği ilaç ya da kremleri düzenli kullanmalısınız. Cilt kuruluğundan kaynaklı bir kaşıntınız var ise cildinizi sürekli nemlendirmeli ve güneş ışınlarından uzak durmalısınız. Cildiniz kaşındığında kaşınan bölgeye soğuk kompres yaparak cildinizi rahatlatabilirsiniz. Sizde de kaşıntı problemi varsa mutlaka alanında uzman olan doktora görünmeyi ihmal etmeyin. Kaşıntı deyip geçtiğiniz hastalık belki de zamanında müdahale edilmediği için sizi zorlu günlere götürebilir. Durduk yere kimse kaşınmaz gelip geçici de olsa buna neden olan illaki bir etmen vardır. Bazı gıdalara karşıda alerjiniz olabilir ve bundan kaynaklı da ciltte kaşıntı oluşmuş olabilir. Sözün kısası konu sağlık olunca ihmale gelmez. En yakında zaman da doktorunuza görün.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.