Menisküse Hangi Bölüm Bakar ?

09.03.2017
Menisküse Hangi Bölüm Bakar ?

Toplum içersinde sık bir şekilde görülmekte olan menisküs ile ilgili problemlerde ilk olarak ortopedi bölümüne müracaat edilir. Daha sonra gerek görülmesi durumunda fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerinde tedavi sürecine devam edilmektedir.

Menisküs Tanımı

Bir eklemde oluşan yarım ay biçimindeki kıkırdak. Bilhassa diz eklemindeki kıkırdağa menisküs denir. Bu kıkırdakların farklı nedenlerden ötürü ezilme yırtılma, zedelenmelerine menisküs lezyonları olarak adlandırılır. Bu lezyonlar en sık sporcularda görülmektedir. Yırtılma esnasında kişi, şiddetli bir ağrı hisseder ve mafsalı içinde bir şeyin yırtıldığını duyumsar. Dizde kilitlenme meydana gelebilir veya gelmeye de bilir. Mafsal içinde sıvı birikintisi oluşur. Hasta kişinin yaşadığı olayın hikâyesi dikkatlice dinlenip muayene ve artroskopiyle ya da gerekli görüldüğü durumda mafsal filmlerinin çekilmesiyle teşhis konulur.

Tedavisi

İlgili kişiler tarafından usulüne uygun bir şekilde hastalanmış menisküslerin çıkarılması gerekir. Buna menisektomi denir. Ciddi olmayan vakalarda ameliyat gerekmeksizin uygun bir tıbbi müdahaleyle tedavi gerçekleştirilebilinir.

Ortopedi bölümüne müracaat edilen şikâyetler

Ortopedi, cerrahi dallarından biridir. Vücutta bulunan kemikler, kaslar, eklemler ve sinirlerin hareketini sağlayan bir takım organlarda oluşan anormallikleri belirleyip, tedavisini sağlan bir bilim dalıdır. Ortopedi servis ve poliklinikleri insanlarda oluşan kemikler ile ilgili rahatsızlıkları giderip, gerekli görülürse ameliyatlarla yardımcı olmaktadır. Bir kasın sinir uçlarının yıpranması ve gerilmesi, kazalar, çıkıklar, kırıklar, çocuklar ve yetişkinlerde meydana gelebilecek aksaklıklara yardım edip, kişiye sıhhat sağlamayı amaç edinmektedir. Okul öncesi yaş grubunda sık sık oluşabilecek konulara da destek veren bir bilim dalıdır.

Düztabanlık, bacak çarpıklığı, kırık ve çıkıklar, kaza sonucu kemik yaralanmaları, içe basma, kaslarda oluşan zedelenme boyun, kuyruk sokumu, dirsek, romatizma ağrılarında ve menisküs gibi rahatsızlıklarda ortopedi bölümüne başvuru yapılmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.