Testislerin Biri Aşağıda Biri Yukarda Olursa Ne Olur ?

02.03.2017
Testislerin Biri Aşağıda Biri Yukarda Olursa Ne Olur ?

Bir testisin diğerinden yukarıda olması normal bir durum olarak görülmektedir. Normal olmayan testislerin yer değişmeleridir. Ayrıca eklemek gerekir ki normalde sol testis sağ testisten aşağıda durur ve testisler mükemmel simetriye sahip değillerdir. Ayrıca testisler farklı büyüklüklere de sahip olabilirler. Genellikle sağ testis, sol testisten büyük olur. Öncelikle testislerde sorun olup olmadığını kendimiz temel bir test uygulayarak anlamaya çalışabiliriz. Sağlıklı testislerin özellikleri;

  • Her testis düzgün şekilli yumurtalar gibi hissedilir
  • Bir testis diğerinden aşağıda ve büyük olabilir
  • Testisler ve skrotum (testis torbası) yumuşak bir şekilde ele alındığında ağrı veya rahatsızlık hissedilmez.

Testis ağrılarına sebep olabilecek birçok durum olabilir ki düşünülmesi gereken şeylerden biri de budur. İlk sebep literatürde testis torsiyonu olarak geçer. Testislerin kendi üzerilerine kıvrılarak kan akışına engel olmaları ve testislere kan ulaşmasını engellemeleriyle ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum ağrıya sebep olmakla beraber testisin yükselmesine de sebep olabilir. Ortaya çıkan ağrı çok şiddetlidir ve yok sayılması ya da tolare edilmesi sık görülen bir durum değildir. O yüzden eğer şiddetli bir ağrı söz konusu değilse testis yüksekliğinin sebebi testis torsiyonu olması ihtimali çok düşüktür.

Diğer potansiyel sebepler iltihaplanma ve zehirli kanın birikmesi gibi durumları içerir. Zehirli kan birikmesi durumuna varikosel adı verilmiştir. Son olarak, bu bölgedeki ağrının sebebi bir tür fıtık da olabilir. Bu tür fıtık, karın çukurunun skrotum (testis torbası) bölgesine normal olmayan bir açıklık ile ilerlemesidir. Sadece testis hareketi durumlarında fıtık ile sık karşılaşılmaz, çünkü fıtık testislerden çok diğer bölgelerin normal olmayan hareketleriyle ortaya çıkar. Testislerin yükseklik farklılıkları gibi sorunlar, doktorunuz tarafından detaylı olarak incelenmesi gereken problemlerden sayılmaktadır. Tavsiyemiz doktorunuzdan en kısa sürede randevu almanız yönündedir. Tetkiklerinin ardından testislerinizde ne tür bir problem olduğunu anlayacak, öneri ve tedaviler hakkında sizi bilgilendirecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.