Alerjik Kaşıntı İçin Krem ve İlaçlar

Alerjik Kaşıntı İçin Krem ve İlaçlar
5 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 5.623 kez okundu.

Alerji sebebiyle oluşan kaşınmalarda genellikle, cildin maruz kaldığı alerjen maddelere karşı verdiği tepki kaynaklıdır. Kaşıntı insanı rahatsız edip ,uykusuzluk, depresyon gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Tıp dilinde adı pruritus olan kaşıntı, kızarıklık ve kabartı olarak seyredebilir. Kaşıntı birçok hastalığın nedeni olabilmektedir. Egzama, mantar gibi deri hastalıkları, bağırsak rahatsızlıkları, diyabet, hormon bozukluğu kaşıntının nedenleri arasındadır. Bu yüzden kaşıntının tedavisi de kaşıntının asıl nedenine bağlı olarak gerçekleşir.

Alerjik Kaşıntı Neden Olur ?

Şampuanlar, kumaş boyaları, nemlendiriciler, giysilerdeki deterjan kalıntıları, lastik eldivenler, parfümler, takılar, pamuklu olmayan giysiler, takılar ve kozmetik ürünler alerjik kaşıntıya neden olmaktadır. Alerjik maddelere karşı vücudumuz tepki verir ve bağışıklık sistemiyle birlikte kimyasallara maruz kalan bölgede kabarma, kaşıntı ve kızarmalar görülür. Ayrıca hapşırma ve öksürme de kişiden kişiye görülen belirtiler arasındadır.

Alerjik kaşıntı genelde besinlerin alımında gerçekleşmektedir. Öncelikle doktora giderek hangi besine ne düzeyde alerjiniz var onun belirlenmesi gerekir. Alerji testi alerjik bünyelerde işe yaramaktadır. Besin alerjisine neden olan gıdalar arasında en sık çikolata, çilek, kola, süt, fıstık, soya, balık, yumurta, fındık gelmektedir.

 

Alerjik Kaşıntı İçin Tedavi Yöntemleri

Alerjik kaşıntı ilaçları cildi nemlendirerek kaşıntıyı önlemektedir. Bunların yanında cildin daha fazla kaşınmasına neden olan kıyafetlerden, aşırı kimyasal içeren ürünlerden, alerjiye neden olan besinlerden uzak durulmalıdır. Direk güneş ışınına maruz kalmak da alerjik kaşıntıya neden olmaktadır. Astım veya saman nezlesi olan kişilerde, iç hastalıkları kaşıntı olarak dışa vurulan hastalıklarda, stresli ortamda yaşayan insanlarda kaşıntı görülebilir. Ayrıca kaşıntı egzama, mantar, suçiçeği, gibi dermatolojik hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar da yan etki olarak kaşıntı yapabilir. Kaşıntının giderilmesi için de belirli ilaçlar kullanılmaktadır. Alerjik kaşıntıların tekrarlanmaması için tüm giysiler, çarşaflar, vücudun temas ettiği her şey sık sık yıkanmalıdır. Kaşıntı ilaçları bölgesel olarak üretilmektedir, kaşıntının tam anlamıyla giderilmesi için o kremin hangi bölgeye uygulanabileceği ve fayda edeceği bilinmelidir.

Alerjik kaşıntı nedeniyle doktorlar çeşitli antibiyotik ve antihistamin tedavisi uygularlar. Haplar ve kremler alerjik kaşıntı için kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları ise :

 • Stilex
 • Fenistil
 • Momecon
 • Ketoral
 • Travazol
 • Pruzon
 • Hipokort
 • Expigment
 • Advantan
 • Dermovate
 • Sebi ixir
 • Eumovate
 • Sudocrem

Stilex

Alerji giderici, kaşıntı giderici ve iltihap giderici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca güneş yanıkları, böcek sokmaları, kurdeşen kaşıntısı ve hafif yanıklarda kullanılmaktadır.

Fenistil

Alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan Fenistil krem , vücuttaki histaminin etkilerine zıt etki gösteren bir kremdir. Ayrıca Fenistil krem yüzeysel hafif yanıklara,güneş yanıklarına ve cilt rahatsızlıklarına bağlı kaşıntılarda iyi gelmektedir.

Hipokort

Vücutta şişkinlik, kaşıntı ve kızarıklığa neden olan kimyasalların vücuttaki etkisini azaltmak için doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bu kremin kullanılma sürecinde ciltte tahrişe neden olan maddeler kullanılmamalıdır.

Advantan

Egzama gibi alerjik kaşıntı yaratan cilt rahatsızlıklarında kullanılır. Kaşınan alerjen maddelere tepki gösteren bölgelere masaj yaparak uygulanmalıdır.

Sudocrem

Alerjik kaşıntı sebebiyle oluşan kızarıklık ve kaşınmadan kaynaklanan yaraların tedavisinde büyük etki göstermektedir. Sert ve kıvamlı bir yapıdadır. Sudocrem genellikle akşamları kullanılmalıdır.

Dermovate

Alerjik nedeniyle oluşan egzamalarda görülen kızarıklık ve tahrişlerin giderilmesi için kullanılmaktadır. Kendi başınıza kullanamazsınız. İçeriğinde yoğun bir kortizon içeren bu krem doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Eumovate

Ardıç katran özlü olan bu krem alerjik kaşıntı tedavisinde kullanılmaktadır. Doktor tarafından verilmesi gereken bir krem de eumovate kremdir. Ayrıca alerjik kaşıntı nedeniyle oluşan kaşıntılarda değil böcek ısırıklarında ve pişik bölgelerine de uygulanabilir.

Ketoral Krem

Mantarlara bağlı kaşıntıyı önleyen ve mantarların büyüyüp yayılmasını önleyen bir ilaçtır. Krem kaşıntılı bölgeye uygulandıktan sonra bölge 3 saat boyunca temizlenmemelidir. Tedavi edilen bölge hava almalı ve bölge kapatılmamalıdır.

Dermo- Trosyd Deri Kremi

El ve ayak parmaklarında oluşan mantarların ciltte çoğalmasını engelleyen bir ilaçtır. Krem, tedavi gerektiren bölgeye ince bir tabaka halinde sürülmeli ve yavaşça masaj yaparak uygulanmalıdır.

Travazol Krem

Kaşıntı önleyici ve iyileştirici özelliğe sahip bir ilaçtır. Kan damarlarını büzücü özelliği sayesinde, böcek ısırıkları ve yanıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Metrin Krem

Kaşıntıyı yaratan parazitleri ve mikropları öldürme özelliği bulunan bir ilaçtır. Uyuz hastalığının çözümüdür.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git