Sırt Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Sırt Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?
16 Ağustos 2019 tarihinde eklendi, 68 kez okundu.

Baş bölgesinin altından bel bölgesine kadar sırtımızda bulunan omurganın her iki tarafında bulunan kasların gerilmesi ile oluşan ağrıdır.

Genellikle kasların gerilmesi sonucu oluşan ağrıdır. Yanlış oturma , rahatsız bir yerde uyku, uzun süre eğilmek zorunda kalmak, uzun süre hareketsizlik kalma , uyku bozuklukları sırt ağrısına neden olur. Bunların yanı sıra obezite, viral enfeksiyonlar, kemik bozuklukları, travma, omurga hastalığı, disk kayması, böbrek, akciğer gibi hastalıklarda sırt ağrısına neden olmaktadır.

Genellikle iki tipi vardır. Bunlar; sırt ağrısı kronik ve akut olarak bilinir. Akut yani ani gelişen ağrı ile bir yada altı haftadan kısa sürer. Kronik ağrı ise altı haftadan uzun süreli olur.

Hangi bölüme başvurulmalıdır?

Ortopedi bölümüne başvurulması gereklidir.

Sırt ağrısını tedavi edilebilmesi için tanısı konulmalıdır. İlk olarak fiziki muayene gerçekleşir. Daha sonra BT,MR,EMG çekimleri yapılır. Eğer sonuç kas, ve omurgadan kaynaklı ise günlük rutin tedavi yapılır. Ortopedik yastıklar sunulur. Ağrı kesici, kas gevşeticiler de sırt ağrısı için kullanılır.

Kendimizi Nasıl Korumalıyız?

Baş, boyun ve gövde aynı düzlemde olmalıdır. Uzun süre aynı pozisyonda durulmaması gerekir. Oturma süremiz ve ayakta kalma süremiz 45 dakikayı aşmamak gerekir. Oturduğumuz yerlerde genellikle sırtı destekleyen yastık kullanılması gerektirir. Yere eğildiğimiz zaman dizlerimizi kırarak eğilmemiz lazım. Bel bölgemiz terlediğinde terli kalmaktan korunmamız lazım. Yatağa yatarken kollardan destek alarak önce yan sonra sırt üstü yatılmalıdır. Yataktan kalkarken de yan yatıp kollardan destek alarak oturulmalı sonra kalkılmalıdır. Yatarken yan bacakları karına çekmek en iyi yatma pozisyondur. Egzersiz yapacak iseniz önce ve sonra esneme hareketleri yapmanız gerekmektedir. Esneme hareketleriniz her yerde yapabilirsiniz mesela ofiste çalışırken, sabah uyandığınızda yada gece yatmadan yapabilirsiniz.

En Çok Kimlerde Görülür?

Masa başında daha çok çalışan insanlar. Ayak da durarak çalışanlar yada spor gibi ağır kaldıran insanlar.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git