Makat Kaşıntısına İyi Gelen Kremler

20.07.2017
Makat Kaşıntısına İyi Gelen Kremler

Bepanthol Sensiderm Krem

Bepanthol Sensiderm Krem

Yetişkinler ile bebek ve çocuklarda görülebilen cilt kuruluğu sorunu, atopik dermatitler, egzama hastalığı ve çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen alerjik reaksiyonlardan kaynaklanan kaşıntı ve kızarıklık şikayetlerinin tedavi edilmesi ve cildin rahatlatılması için geliştirilmiş bir üründür. Bepantol krem, kortizon içermemektedir. Oldukça etkili bir krem olup uygulanmasından sonra 30 dakika içerisinde etkisini gösterir ve şikayetlerin azalmasını sağlar. Kremin, cilt bariyerini güçlendirmek gibi bir etkisi de bulunmaktadır.

Kremin içeriğinde, Provitamin B5, Lamellar lipidler ve çeşitli nemlendiriciler bulunmaktadır. Klinik olarak test edilmiş olan bir üründür. Renklendirici, koruyucu madde ve parfüm içermemektedir. Gebelikte ve emzirme dönemlerinde de kullanılması mümkündür. Kremin açık yaralarda kullanılması önerilmez.

Beyaz krem yapısına sahip bir ürün olup kortizon içermemektedir. Yeni formülü ile kaşıntıyı yatıştırarak ve cilt bariyerinin tekrardan yapılandırılmasına yardımcı olur. Bu özelliği ile cildi iyileştirici bir etkisi de bulunmaktadır.


Pruzon Pomad Krem

Pruzon Krem, kaşıntı sorunu yaşamakla birlikte kortizonun yan etkilerine maruz kalmak istemeyenler için geliştirilmiş bitkisel kortizon içerikli bir üründür.
Kremin içeriğinde bitkisel kortizonun yanında çeşitli bitkisel özütler de bulunmaktadır.

Etkileri

Pruzon krem, içeriğindeki meyan kökü özütü sayesinde ödem giderici bir özelliğe sahip olup yaraların iyileşmesini sağlayan ve cildi rahatlatan bir etkiye de sahiptir. Kremin içeriğinde bulunan çinko oksit ise cilt yatıştırıcı özelliği ile koruma bariyeri oluşturması etkisinden dolayı pişiklerde de kullanılmaktadır. Ayrıca kremin, bakteri ve mantar rahatsızlıklarında da etkili olduğunu gösteren çok sayıda bilimsel çalışma sonuçları bulunmaktadır.

Yan Etkisi

Pruzon krem, kaşıntı tedavisinde kullanılan diğer kortizonlu ilaçlar gibi yan etkiye neden olmamaktadır. Buna karşın kremin içeriğinde bulunan maddelere karşı alerjisi olanlarda seyrek olarak alerjik reaksiyon görülebilmektedir.

Tercih Nedenleri

 • Ağır seyreden makat kaşıntısı rahatsızlıklarında ilk dozda rahatlama sağlar.
 • Krem, tedavinin başlangıcındaki ilk 2 günde 2 kez sonrasında ise günde tek doz olarak kullanılır.
 • Kortizon içermemesi ile kortizon kaynaklı yan etkilerin görülmesini engeller.
 • Genital kaşıntılarda, candida ve tricomonas tedavisinin yanında ek tedavi olarak uygulandığında şikayetlerin ilk günden itibaren azalmasını sağlar.
 • Egzama için kullanılması halinde kortizon gibi cildin incelmesine neden olmaz.
 • Pişik tedavisi için kullanıldığında çinko oxit ve kalamin ile birlikte uzun süreli ve dayanıklı bir koruyucu tabakanın oluşmasını sağlar.
 • Bitkisel ürün, tea tree oil ile de mantarların öldürülmesini sağlamaktadır.

Kullanım Şekli

Sorunlu bölgenin üzerine ince bir tabaka şeklinde sürülmesi gerekir. Tedavanin ilk üç gününde günde 2 kez, sonraki üç gününde de günde bir kez kullanılması yeterlidir. Kaşıntı sorununun tekrarlaması halinde, tedavi dozunun yenilenmesi mümkündür.


Travazol Krem

Travazol Krem

Etken maddeleri Diflukortolon valerat ve izokonazol nitrat’tır. Vücutta kızarıklıklara, kaşıntılara ve iltihaba neden olan dış kaynaklı kimyasal maddelerin etkilerini azaltır. Mantar ve bakterilerin de çoğalmalarına engel olan bir zöelliğe sahiptir. Ağır iltihabi durumlarda veya derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarında tedavi amaçlı kullanılır. Mayaların, maya benzeri mantarların ve küf mantarlarının başlangıç aşamasındaki tedavisinde veya ara tedavisinde kullanmak için uygun bir kremdir. Ayrıca kaşıntı önleyici etkisi de bulunan travazol krem, iyileştirici özelliğe ve kan damarlarının büzülmesini sağlayan bir etkiye de sahiptir.

Kullanıldığı Rahatsızlıklar

 • Ayak mantarı tedavisinde (tinea pedis)
 • El mantarı tedavisinde (tinea manum)
 • Tırnak mantarı tedavisinde (tinea unguium)
 • Daha çok boyunda, vücutta, kol ve bacaklarda görülebilen, halka şeklinde olan iltihaplı ve kaşıntılı olan, kızarık ve yüzeyde kabarık lezyonlar şeklinde görülen vücut mantarın (tinea korporis) enfeksiyonunun tedavisinde;
 • Genellikle sırtta, kolların üst kısımlarında, boyunda ve göğüs bölgesinde görülen beyazdan pembeye veya bronz renkten kahverengiye doğru değişen renk aralıklarındaki lekelerle ve hafif bir pullanma ile kendini gösteren mantar enfeksiyonunun tedavisinde (tinea versicolor)
 • Kasık bölgesi ile uylukların iç kısımlarında ve kalçada meydana gelen kırmızı ya da kahverengi lekelerle görülen, kaşıntı, yanma hissi ve soyulmaya neden olan kasık mantarının tedavisinde ( tinea kruris)
 • Kasık bölgesinde, dış genital organlarda, el ve ayakların parmak aralarında, koltuk altında, meme altlarında ve testislerin üzerinde ince kabuklaşma ile kendini gösteren kırmızı veya kahverengi renkli lekelerle beliren bulaşıcı deri hastalığının tedavisinde (eritrazma) kullanılmaktadır.

Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

 • İlacın etken maddelerine karşı alerjisi olanların kullanmaması gerekir.
 • Doktor tarafından teşhis edilmemiş olan cilt hastalıkları için kullanılmaması gerekir.
 • İlacın düzenli olarak ve doz atlamadan kullanılması gerekir. Hastalığın tekrar etmemesi için şikayetlerin giderilmesinden sonra da en az 2 hafta süre ile kremin kullanılmasına devam edilmelidir.
 • Çocukların bebek bezi bölgesinde oluşan pişik tedavisinde ancak doktor kontrolünde kullanılması gerekir. İlacın uzun süreli kullanılmasından kaçınılmalıdır.
 • Çocuğun bebek bezi bölgesinin tedavisi yapılıyor ise sıkı ve dar bezlerin kullanılmaması gerekir. Tedavi edilen bölgenin sarılması, cildin emdiği ilaç miktarının artmasına neden olabilir.
 • İlacın uygulandığı cilt bölgesinin hava almasını engelleyecek giysiler giyilmemelidir. Bol, rahat ve pamuklu kıyafetler giyilmesi önerilir. İlacın, ayak parmaklarının tedavisinde kullanılması halinde ise pamuklu çorap giyilmesi, sandalet veya ayağın hava almasını sağlayabilecek nitelikte ayakkabı giyilmesi önerilir. Ayakların yıkanmasından sonra parmak aralarının tamamen kurutulması gerekli olup kullanılan çorapların da her gün değiştirilmesi tavsiye edilir.
 • İlacın dış genital bölgenin tedavisinde kullanılması halinde hastalıklı bölgeye bir hafta süresince günde iki kez uygulanması gerekir.
 • Banyo yapılmasından sonra hastalıklı bölgenin iyice kurulanması ve kullanılan bez ve havlu gibi eşyaların her gün değiştirilmesi tavsiye edilir.
 • Tedaviden tam ve kesin bir başarı alınması için hijyenik şartlara dikkat edilmelidir. Kullanılan çamaşırlar (bez, havlu ve iç çamaşır) mümkün mertebe pamuklu olmalı, düzenli olarak her gün değiştirilmeli ve mutlaka kaynatılarak yıkanmalıdır.
 • İlacın kullanılmaya başlanmasından hemen sonra iyileşme belirtilerinin görülmesi mümkündür. Bu halde dahi doktorun reçetede belirttiği tedavi süresince ilacın kullanımına devam edilmelidir.
 • İlacın kullanılmaya başlanmasından sonra hastalık belirtilerinde iyileşme olmaz veya daha da kötüleşme meydana gelirse doktorunuza bilgi verilmesi önerilir.
 • Tedavi sırasında cildin tahriş olmasına neden olabilecek sert sabunlar ile şampuanların, saç boyaları ile tüy dökücülerin ve diğer alkol içeren cilt ürünlerinin kullanılmaması gerekir.
 • İlacın, yüze uygulanacak olması halinde gözlerle temas ettirilmemesi, aksi durumda ise gözlerin bol su ile yıkanması gerekir.
 • İlacın, gebelikte ve emzirme dönemlerinde doktora danışılmadan kullanılmaması gerekir.

Kullanım Şekli

İlacın uygulayacağı bölgenin temizlenip kurulanmasından sonra kremin ince bir tabaka şeklinde ilgili bölgeye yayılarak hafif hareketlerle cilde yedirilmesi gerekir. Kremin uygulandığı bölgenin üzerinin hava almayacak şekilde kapatılmaması ya da bandajlanmaması gerekmekte olup günde 2 defa uygulanır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.