Uyuza İyi Gelen Kremler

Uyuza İyi Gelen Kremler
20 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 770 kez okundu.

Uyuz, Sarcoptes scabiei isimli bir böceğin ciltte yuvalanması ve yumurtalarını deri içine bırakması sonucunda oluşan kaşıntılı bir der, hastalığıdır. Kaşıntılar özellikle geceleri artış göstermektedir. Uyuz, bulaşıcı bir hastalık olup kalabalık yaşanılan yerlerde bulaşma ihtimali artmaktadır. Bu nedenle tedavisi tüm aile için uygulanmaktadır. Aşağıda uyuz tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar tanıtılmıştır.

Anti Skab Krem

Etken maddesi Permetrin’dir. Kaşıntıya neden olan parazitleri öldürücü bir etkisi vardır. Kasık bitinden kaynaklanan rahatsızlıklar ile uyuz hastalığının tedavisinde ve bulaşmalarının önlenmesinde kullanılır.

İlacın etken maddesine karşı alerjisi olanlarda kullanılması önerilmez. Parazitlerden kaynaklanan rahatsızlığın tam olarak tedavi edilmesi ve tekrarlamaması için vücudun, giysilerin, temas edilen çevrenin ve günlük kullanılan diğer eşyaların da temizlenmesi gerekir. Bunun için kıyafetler, çarşaflar, tarak, fırçalar sıcak su ve güçlü bir temizleyici kullanılarak iyice temizlenmelidir.

İlacın kullanılmasından sonra iyileşme görülmez ve yeni yaralar gelişirse doktorunuza bilgi verilmelidir. 14 gün içerisinde iyileşme görülmez ise doktora danışılarak başka bir tedavi şekli belirlenmelidir. Açık yara olan yerlere, kesik ve yanıklara uygulamayınız. Ağız, burun ve gözle temas ettirmeyiniz. Aksi durumda bol su ile yıkayınız. İlacın, rektum ve vajina için kullanılacak olması halinde dikkatli olunmalı ve iç kısımlara kaçırılmamalıdır.

Hastalığa neden olan bit veya parazit enfeksiyonlarının bulaşıcı olması nedeniyle tamamıyla iyileşinceye dek cinsel ilişkiden ve çevrenizde bulunan insanlarla yakın temastan kaçınınız. Ayrıca kişisel kullanıma yarayan yastık, yatak çarşafı, saç tokası vs. eşyaların paylaşımından kaçınınız. İki aylıktan daha küçük bebeklerde kullanılması uygun değildir.

Kasık bölgesi için, ilacın kullanılacağı bölge yıkanıp kurulanır. Krem, anüs bölgesine, kasık çevresi ile uylukların iç kısımlarına dizlere kadar olacak şekilde sürülür.

Uyuz tedavisinde, cildinizin temiz, kuru ve serin olması sağlanır. Boyunda başlanarak ayak tabanına kadar tüm vücuda uygulanır. Kremin kullanılmasından sonra 8 ila 14 saat kadar beklenir ve sonra vücudun tamamı yıkanır.

Metrin Deri Kremi

Uyuz hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlardandır. Kremin uygulanmasından önce tüm vücut yıkanarak temizlenmelidir. Yetişkinlerde ve 12 yaşından büyük olan çocuklarda, tek uygulamada tüm vücudun krem ile kaplanmasını sağlayacak şekilde hafif hareketlerle vücuda dürülmesi gerekmektedir. Baş, boyun, saçlı deri ve kulaklar dahil olmak üzere tüm vücuda yayılmalıdır. Kremin kullanılmasından sonra mevut olan hastalık belirtilerinde herhangi bir iyileşme belirtisi görülmemesi halinde ya da yeni lezyonlar oluşmuşsa ilacın ikinci kez uygulanması gerekir. Bunun için ilk kullanımdan sonra 7 günden fazla bir sürenin geçmiş olması gerekir. İlacın kullanımı sırasında aşırı dozdan kaçınılmasını sağlamak için ilacın 1/3 lük bölümünün kullanılması gerektiğine dikkat edilmelidir. İlacın tek sferlik kullanım miktarı hiçbir zaman ilaç tüpünün 2/3 ünü geçmemelidir.

Zalvor Deri Kremi

İlaç, uyuz hastalığının tedavi edilmesinde kullanılmakta ve piyasada 30 gramlık alüminyum tüp içerisinde satılmaktadır. Tüm vücudu kapsayacak şekilde tek doz halinde kullanımlarda yetişkinlerde ve 12 yaşından büyük olan çocuklarda bir tüp olarak kullanılır. Bazı yetişkinlerde ise hastalığın durumuna ve vücut yapısına göre bir tüpten fazla kullanılması mümkün ise de iki tüpten fazla kullanılmaması gerekir. İlaç 5 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda 1/2 tüpün kullanılması yeterlidir. İlaç 1-5 yaş aralığında bulunan çocuklarda 1/4 tüp, 2 aylık-1 yaş aralığında bulunan çocuklarda 1/8 tüp kullanılarak uygulanmalı ve doz aşımından kaçınılmalıdır. İlacın 2 aylıktan daha küçük olan bebeklerde kullanılması ise uygun değildir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git