Kova Burcu Çocuğu Özellikleri Nelerdir ?

15.03.2017
Kova Burcu Çocuğu Özellikleri Nelerdir ?

Bu burç çocukları oldukça hareketli bir yapıya sahiptir ve bu yapısının yanın zekidir. Hatta çok ama çok zeki diyeceğimiz dahiler arasında yer alırlar. Yalnız bu çocuklar sürekli bir değişim içerisinde yaşarlar. Yani yaz ve kış gibi sürekli mevsim değiştirebilirler. Günün belli bir kısmında çok mutlu gülücükler saçarken, bir kısmından sonra ani bir şekilde hüzünlü bir yapıya bürünebilirler. Özellikle çocuklar zamanlarında uyku zamanında problemler yaratabilirler. İki gece düzenli bir şekilde hiç kalkmadan uyuyup, üçüncü gece evde delice koşturarak uyamaya bilirler. Buda doğal olarak ailelerini hayrete sokmaktadır ve çıldırtmaktadır.

Kural kelimesi kova burcu çocuğunu rahatsız etmektedir. Kurallardan pek hoşlanmayan kova çocuklarına aileleri kural koymaktan çok, yapması gerekeni güzelce anlatmalıdır. Ailesinin sözüne değer veren bu çocuklar güzelce söylenen sözlere değer verirler ve bunu baştan belli etmeseler de dinleyip uygularlar. Bu çocuklar sürekli merak içerisindedir. Her şeyi daha küçük yaşta merak edip kurcalamak isteyebilirler. Hatta siz izin vermeseniz bile o eğer ki kurcalamak istiyorsa bir şekilde onu eline geçirip inceleyecektir.

Kova Burcu Çocuğu Genel Özellikleri

Dikkat çekerler

Bu çocuklar, genelde okul ortamında en dikkat çeken arasında en baş listede yer alır. Diğer tüm çocuklardan farklı bir yapıya sahiptirler. Eğer isterlerse en başarılı kişi olmayı başarırlar. Genelde bu çocuklar özgür bir ruha sahiptiler. Ders çalışırken de kendilerine özgür değişik bir ortam yaratırlar. Bu durumda çevresindekileri hayrete düşürür. Hayrete düşen veliler genelde bu duruma müdahale etmeye çalışır. Fakat bu çocuklar müdahaleden hoşlanmazlar. Eğer ki onların bu çalışma tarzına karışmak isterseniz, çalışacağı varsa da çalışmayacak ve sizin dediğinizin tam tersini yapacaktır. Bu sebepten onların özgür çalışma yapılarına saygı göstermeli ve onları kısıtlama malısınız.

Takıntılıdırlar

Kova burcu çocukları, genellikle her konuda takıntılı bir kişiliktedir. Bu yüzden dolayıda istediği her şeyi elde etmek için varını yoğunu ortaya koyarlar. Bir şeyi kafaya koyduysa ve almak istiyorsa dökebileceği bütün terleri döker ve onu ne yapıp edip alır. Sürekli yeni kişilerle tanışmak ister ve sürekli sosyal bir hayat içerisinde olmak isterler. Arkadaş kavramı gerek bu burç çocuklarında gerek de yetişkinlerin de çok önemli bir kavram oluşturmaktadır. Arkadaşlarının iyilikleri için yapamayacakları şey yoktur.

İstedikleri hemen olsun isterler

Bir şey istedikleri zaman istediğinin alınmasını hemen isterler. Alınmadığı zaman suratlarında bir hüzün oluşmaktadır ve son derece huysuz olurlar. Belli etmeseler de sürekli ilgi görmek isterler. İlgi olmadığı zaman huysuz hareketler göstermeye başlarlar.

Akıllarına bir şey geldiği zaman onu hemen yapmak isterler. Bir şekilde bir yolunu bulup sonucun iyi veya kötü olsa dahi yapmak için çalışırlar. Son derece inatçı oldukları için istediklerinin peşinden giderler. Ev ve aile yaşantılarında bile her zaman özgürlükçe bir yapı sergilerler. Özgürlük çocukluklarından beri vazgeçilmezleri arasındadır.


Kova Burcu Çocuğuna Nasıl Davranılmalı ?

En ilginç burçlardan birisidir kova burcudur. Özgürlüğüne düşkün, biraz asi, inatçı ve bilim meraklısı olan bu çocuklar ile anneler ne yapacaklarını şaşırabilirler. Küçüklüğünde gözlerinde ki zekâ ışıltılarıyla çevresindekileri etkileyen bu çocuklar o anın yaşattığı tatmin hissinden dolayı ego geliştirebilir. Annenin bunu fark ederek bu egoyu, belki küçük hikâyeler aracılığıyla kırması gerekir. Zira hali hazırda, kova çocuğunun hümanizm potansiyeli oldukça yüksektir.

Merakı engellenmemelidir

Bir kova burcu çocuğunun annesi olarak, çocuğunuza yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biri onun merakını engellemek olacaktır. Asla “ona dokunma, boşver sen anlamazsın, büyüklerin işine karışma” gibi cümlelerle hevesini kırmamalısınız. Zira geleceğin bilim insanını, yazarını, düşünürünü, başarılı bir siyasetçisini yetiştiriyor olabilirsiniz ve onun merakını engellemek, kolunu kanadını kırmak gibi olacaktır.

Sınırlamalardan hoşlanmaz

Diğer bir husus ise, bu çocuklar için sınırlama koymamanız gerekiyor. Bunu ilerleyen yaşlarında anlayışla karşılamayacak ve otoritenizi sorgulayacaktır. Bu da evde yapılacak birçok kavga demektir. Evin elbette belli bir kuralları olmalıdır. Ancak bunu çocuğa dayatmamalı, benimsetmelisiniz. Bu hususta size en çok soracağı soru “neden” olacaktır. “Neden gece dışarı çıkamam?” gibi bir soruyla karşılaştığınızda “çıkamazsın işte, baban bacaklarını kırar” gibi çıkışlar yapmak yerine, endişelerinizden, geceleri sokakların pek güvenli olmayacağından bahsetmelisiniz. Bunu bir süre düşündükten sonra, anlayacağını göreceksiniz.

Ayrıca kova burcu çocuğu fazlasıyla neden diye başlayan sorular soracaktır. Sakince hepsine cevap verin, bu sayede onunla kaliteli vakit geçirmiş olursunuz. Bazen onu yalnız bırakmalı ve kendi kendine çalışabileceği bir ortam yaratmalısınız.

Düşünmesine izin verin

Ne yaparsınız yapın, onun sizin düşüncelerinizi kabullenmesini istemeyin. Bu sadece kova burcu çocukları için geçerli değildir. Her çocuk kendi fikirlerini edinme hakkına sahiptir. Siz sadece onun zihnini kötü düşüncelerden (size göre değil, genel olarak) korumalısınız. Kova burcu çocuğu gelenekler, sizin düşünceleriniz, diğer ideolojiler, din, ırk dâhil her şeyi sorgulayacak bir kapasiteye sahiptir. Onun sorgulamasını engellemeye çalışmanız size düşman olması için yeterlidir.

Cana yakın davranılmalıdır

Bu çocuklar, çok duygusal bir yapıya sahiptir ve insan ilişkileri çok başarılıdır. Onunla iyi anlaşmak oldukça kolaydır. Çok uyumlu ve cana yakın bir tavrı vardır. Siz ona nasıl yaklaşırsanız o da size aynı şekilde yaklaşır. Kova çocuğu, kolay kolay bir şeye sinirlenmez. Fakat sinirlendiği zaman da çok çabuk sakinleşmez. Bu dengeyi kurabilmek için onu iyi tanımak gerekir. Bazen çocuklar yemek seçebilir. Çocuğa zorla sevmediği bir yemeği yedirmeye çalıştığınız zaman ya yemeyi yer ve kusar ya da yiyecek olsa bile inada bindirir yemez ve ağlar. Bu nedenle sevmediği şeyleri ona seveceği şekilde ya da içinde sevmediği bir şeyin olduğunu anlamayacağı şekilde servis ederek yedirebilirsiniz.

İlgi çekmek için her şeyi yapar

Kova çocuğu, ilgiyi çok sever. Dikkat çekmek istediği zamanlarda hastalık bahanesi bulabilir ya da birini kıskandığında huzursuzluk çıkarabilir. Bu gibi durumlarda onunla çok fazla ilgilenmemeli ve bunu devam ettirmemesi için bir şey yapmamalısınız. Fakat okula giden çocuklara derslerinde yardım etmeniz, onun başarısının artmasında çok etkilidir. Kova çocuğu, genellikle duygusal bir yapıya sahiptir.

Okul hayatında başarılı olmak için zaten o kendi çabası ile uğraşır. Fakat onun sevdiği yiyecekleri ya da kurabiyeleri hazırlayıp o ders çalışırken ona verirseniz daha çok çalışmak isteyecek ve doğru bir şey yaptığını düşünecektir. Çocuğunuzu hiçbir şey için zorlamamalı ve kendi tercihlerini yapmasına izin vermelisiniz. Ona iyinin ve kötünün ne olduğunu anlatmanız yeterli olacaktır. O zaten aklının ışığında kendi yolunu bulur. Çocuklara bir şeyleri yapmaması için baskı yaptığınızda onu daha çok merak eder ve yapmaya yönelir. Bu nedenle ona sadece yol göstermeniz ve seçimi kendisine bırakmanız en doğrusu olacaktır.


Kova Burcu Çocuğu Okul Hayatı Nasıl Olur ?

Bu burç çocuğu, özgür bir yapıya sahiptir. Doğumundan yetişkin olduğu evrelere kadar her zaman özgür olarak yaşamak isterler. Bu okul hayatlarında da geçerlidir. Okul hayatlarında afacan halleriyle öğretmenlerini oldukça yorarlar. Fakat fazla zeki olmaları onların ortamda en büyük ilgiyi toplamalarına neden olur.

Özgür olmak isterler

Bu çocuklar, diğer çocuklardan çok farklı olarak ders çalışırlar. Ders çalışırken bile kendilerine özgür bir yaşam alanı oluştururlar. Onları kasan bir durum olduğunda asla çalışamazlar. Bu çalışma şartları çocukların anne ve babalarını hayrete düşürür. Hatta çoğu anne ve baba bu duruma müdahale etmeye kalkışarak çocuklarını bunaltırlar. Çünkü bu çocuklar yapmak istediklerini yapamadıkları zaman huylarını inada bırakıp denilen yapmayan çocuklardır. Ya onların yaptıklarına saygı gösterip uzaktan onları seyretmelisiniz, yada onları uygun bir dille uyarıp cümlelerinizin mantığını kavratmaya çalışmalısınız.

Arkadaşlarına değer verirler

Aynı zamanda  arkadaşlarına çok değer verirler. Daha okul çağında başlayan bu huyları onuda arkadaşları tarafından çok sevilmesini sağlar. Takıntılı bir çocuktur bu çocuklar her detaya çok fazla önem verir ve düşünürler. Bir o kadarda arkadaşları için her şeyi yapıp onları mutlu etmeye razıdırlar. Bazı zamanlarda kendi sorunlarından çok arkadaşlarının sorunlarını düşünürler. Onların mutlu olduklarını gördüklerinde daha da mutlu olurlar.

Meraklıdırlar

Kova burcu çocukları her zaman elektronik aletleri kurcalamayı çok severler. Gerek evlerinde gerekse okullarında daha çok kendilerinin uğraşabildiği uğraşlarla ilgilenirler. Özellikle ilk okul zamanlarında bilgisayar dersleri en sevdikleri derslerin en başında yer almaktadır. Lise zamanların bakıldığı zaman laboratuvar ortamında yapılan çalışmalar bu çocukların oldukça dikkatini çekmektedir.

Eğitim hayatlarında onların özgürlüğüne saygı gösterdiğiniz sürece onların başarılarına bolca şahitlik edebileceğinizi söyleyebiliriz. Onlara saygı gösterin ve desteğinizi eksik etmeyin. Göreceksiniz bu dahiler çok başarılı olacak.

Oldukça sosyaldirler

Kova burcu çocukları geleceğin dahi çocukları arasında yer almaktadır. Hatta şuan bile minik dahi olarak bile adlandırılabilirler. Oldukça sosyal olmayı seven bu burç çocukları aynı zamanda son derece meraklı bir yapıya da sahiptir. Bu çocuklar değişik düşüncelere sahiptir ve bu durumu hayatlarında da sergilemeyi başarırlar. Özgürlük onlar için hayatın en kısa tanımıdır ve onların her şeyleridir. O yüzden dolayı her yaptıkları harekette özgürlüğü simgeleyerek yol alırlar. Okul hayatı boyunca ders çalışırken bile kendilerine özgür bir çalışma ortamı oluştururlar. Eğer ki böyle bir ortam hazırlamaz iseler hiç bir şekilde ders çalışmayı kabul etmezler.

Bu çocuklar kendi düşüncelerine çok önem verirler ve düşüncelerini hayata geçirmekten asla vazgeçmezler. Bu sebepten dolayıda hayaller onlar içi gereksiz şeylerdir ve boş hayaller kurmaktan nefret ederler.

Sayısal alanda yeteneklidirler

Okul hayatları boyunca daha çok mantıksal şeyler içeren veya sayısal şeyler içeren dallara yönelirler. Bu çocuklar daha çok matematik, mühendislik veya bilgisayar gibi bölümlerde yeteneklerini gösterebilirler. Aynı zamanda bu burç çocukları bazen dengesiz hareketler yani kimsenin tahmin edemeyeceği hareketler sergileyebilirler. Bu durumu okul hayatında bile gösterebilmektedir.

Mesela birkaç yıl boyunca başarısız bir eğitim sergileyip karnelerinde kırıklarla karşınıza gelebilirken, bir sene sonra oldukça büyük bir başarı sergileyip taktir veya teşekkür gibi bir belgeyi de elinize verebilmektedir. Bu durum başlarda kendini ders pek vermeyip olayı anlamak istemediğinin fakat daha sonradan olayı kavramak istediğinin ve bunu çok iyi bir şekilde başardığının bir göstergesidir. Aynı zamanda bu çocuklar arkadaş kelimesine çok değer verdikleri için arkadaşlarını el üstünde tutarlar ve ne kadar küçük yaşta olurlarsa olsalar bile dostluk kelimesini sonuna kadar yaşamayı hedef bilirler.


Daha Fazlasını Keşfet:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.