Boyun Fıtığına Ne İyi Gelir?

05.02.2016
Boyun Fıtığına Ne İyi Gelir?

Boyun fıtığı, boyun omurlarının arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirdiği ve bunun ile omur iliğe baskı yapılması sonucu oluşan hastalığa denir. Ağrı deyince kişilerin aklına en çok acısını çektiği ve günlük yaşantıda çok zorlayıcı olan boyun ağrıları gelir. Günlük yaşantıda bu ağrıları tetikleyici etken vardır. En klasik olarak modern çağa ayak uydurmak amacıyla bilgisayar başında çok zaman geçirilmesi diyebiliriz. Ve bu ağrıların sonucu genel olarak fıtıkla sonuçlanır. Bu ağrılar her yaş grubunda görülebildiği gibi her üç kişiden birinde bu şikayetlerle rastlamak mümkün. Boyun fıtığı, boyun çevresindeki kas ile bağlar arasındaki ilişkinin bozulması nedeniyle meydana geliyor.

Boyun Fıtığı Nedenleri

Boyun bölgesini etkileyen travmalar , kafanın ani hareketle ileri geri gitmesi ve yanlış duruşlar gibi sayılacak nedenler sayılabilir. Bazı insanların uğraşlarından dolayı da ortaya çıkar. Sürekli matkap kullanan bir kişi bu titreşimden etkilenerek boyun fıtığına neden olabilir. Küçük gibi gözüken bir çok hareket fıtığın nedeni olabiliyor. Yaş ilerledikçe de disk yastıklama özelliğinin içinde bulunan sıvının azalmasıyla da boyun fıtığı oluşur.

Boyun fıtığının en sık belirtisi olan ağrıların birçok nedeni vardır. Fıtık ani bir hareketle de oluşabileceği gibi uzun süre hareketsiz kalmaktan da oluşabilir. Örneğin; yüksekte olan bir eşyayı uzanarak almak, bilgisayar başında, masa başında uzun süre hareketsiz ve aynı şekilde kalmak, yatarken boynunuzu yüksek tutacak yastıklarla yatmak, kanepenin kol tarafında yatmak vs. boyun fıtığına neden olabilecek davranışlardır. Hatta en basit olarak telefonunuzu boyun ve omuz arasına sıkıştırarak konuşmak, boyun fıtığını siz fark etmeseniz de en çok tetikleyen etkenler arasındadır.

Boyunda oluşan ağrılar, gündelik yaşamda çok sık rastlanılan sorunlardan biridir. Özellikle bilgisayar başında çok uzun durmak ve iş yaşamının bir parçası olması boyun ağrısı sorunlarının daha sık ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bu ağrılar, boyun omurlarının kötü ve yanlış kullanılmasından oluşabileceği gibi travma sonucu oluşan zedelenmeler sonrasında da ortaya çıkmaktadır. Bazı çalışma grupları boyun ağrılarına daha çok yatkın olabilmektedir. Özellikle masa başı yoğun bilgisayar kullanımı yapan kişiler, öğretmenler, şoförler, bedensel olarak çalışan işçiler gibi…

İlerleye yaşla artan süreçte halk adıyla kireçlenme denilen oluşumda duruma katkıda bulunarak hastada boyun ağrılarının şiddetlenmesine neden olabilmektedir. Yaşlılıkla birlikte omurların arasında bulunan disklerin yapısının iç kısmında bulunan su miktarı azalabilmektedir, bu durumda disklerin görevini yapmasına engel olabilmektedir. Daha sonrasında ise diskin dış kısmında bozulmalar başlayarak yırtılmalar görülebilmektedir. Bu yırtılmalar daha ileri giderse, diskin içyapısı yırtıktan dışarı çıkarak omurilik ve kollara giden sinirlere baskı yapacak duruma gelmektedir. Bu duruma tıbbi ismiyle servisal disk hernisi, halk arasındaki adıyla boyun fıtığı denilmektedir.

Boyun Fıtığı Belirtileri

Ensede hissedilmeye başlanan ağrı, boyun hareketlerinde kısıtlılıklar, kas spazmı, ellerde uyuşma hissi, kollardan göğse doğru yayılan ağrılar, baş dönmesi, bulantı, kulak çınlamaları, konsantrasyon, el ve kollarda kas gücü azalması. Bu ağrı özellikle gece kendini belli eder. Boyun fıtığının en önemli ve sık olan belirtisi ağrıdır. Hastalık daha ilerlememişken, başlangıç sayılabilecek derecede iken boyun ve sırt ağrılarıyla başlar. Zaman geçtikçe hastalık ilerleme derecesine bağlı olarak kollarda uyuşma başlar. Sinirlerin baskı altında kalması kollardaki gücü zayıflatır. Bunların da önlemleri alınmazsa omurilikteki baskılara dayanarak idrarını tutamama, bacaklarda güçsüzlük gibi sıkıntılar görülebilir. Boyun fıtığı kendini, kollara giden sinirlerin baskı altında kalması sonucunda hastada omuz kollarda ağrı, kollarda ve ellerde uyuşma yada karıncalanma, kuvvet kaybıyla kendini belli etmektedir. Ayrıca boyun fıtığı, omuriliğe yaptığı baskı sonucunda bacaklarda da sorunların çıkmasına neden olmaktadır. Boyun fıtığı tanısı; öncelikle hastalıkla ilgili hikayenin dinlenerek hastanın başka hastalıkla karıştırılmadan muayene edilmesiyle başlar, manyetik rezonans görüntülemeyle kesin tanı konulur. Özellikle yaşlı hastalarda omurlar ve omurlar arası bölgedeki kireçlenmeyi daha iyi görebilmek için bilgisayarlı tomografi ve direk grafi de denilen röntgenleme de istene bilmektedir. Birden fazla boyun fıtığı olan durumlarda ve hastanın kollara giden sinirlerin sıkışması söz konusu olduğunda elektrofizyolojik bir tetkik olan EMG, yani sinir ölçüm testide gerekebilmektedir.

Boyun Fıtığı Tedavisi

İlk yöntem boyun kaslarının güçlenmesi için yapılacak olan egzersizlerdir. Bu egzersizler düzenli şekilde yapıldığında kaslar rahatlamaya başlar ve daha rahat hareketler edilir. Bunlar ile birlikte doktor uygun görürse kas gevşeticileri kullanılır. İlaç kullanımı da başlanabilir daha ilerlemiş düzeyde ise de fizik tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Fizik tedavi yöntemi ile ağrıların olduğu bölge güçlenir ve sinirin kaslara yaptığı basıncı azaltır. Bu şekilde kontrol altına alınmayan hastalar için ameliyat yöntemi son seçenektir. Ama unutulmamalı ki boyun fıtığı için ameliyat son yöntemdir.

Boyun fıtığı tedavisi olarak çoğu insan ameliyat olmaktan, cerrahi bir müdahaleden korkarak tedavi olmak istemez. Fakat bu yanlış bir durumdur ki, cerrahi uygulamalar boyun fıtığının ilerlemiş safhalarında uygulanmaktadır. Hastaların büyük bir çoğunluğu için ilaç tedavisi yöntemi, egzersiz, yatak istirahatı ya da fizik tedavi önerilmektedir. İlaç olarak hastaya ağrı şiddetine göre ödem attırıcı, ağrı kesici gibi ilaçlar verilmektedir. Akabinde ağrıların azalması durumda ise fizik tedavi yöntemiyle boyun fıtığı tedavisi sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra boyun fıtığı hastalığını önlemek amacıyla kendinizin de dikkat etmesi gereken konular vardır. Örneğin masa başında bir işiniz varsa, kol destekli sandalye tercih etmelisiniz, ayaklarınızın yere tamamen değmesi gerekir. Eğer masa başında çok durmanızı gerektiren işiniz varsa, kısa zaman aralıklarında masadan kalkmanız size fayda sağlayacaktır. Tedavi sırasında, boyun fıtığına bağlı ağrılarda cerrahi müdahale ilk sırada değildir. İlk olarak, kısa süreli dinlenme, ağrı kesici ilk basamak tedavi verilmesi, bazen boyunluk takılarak boyun hareketlerinin kısıtlanması ağrıların azalmasında faydalı olmaktadır. Kuvvet kaybı ve ciddi omurilik baskısına bağlı olmayan ağrılı hastalarda, bir fizik tedavi süreci geçirilmesi önemlidir. Bu süreçten yanıt alınamazsa cerrahi müdahale şarttır. Eğer kollarda kuvvet kaybı bulunuyorsa ve ciddi omurilik baskısı olan hastalar ise ameliyat ilk seçenek olmaktadır.

Yüzme 

Boyun fıtığında farklı şekillerde yüzme etkilidir. Boyun kısmına kadar suya girmek boyun fıtığı ağrılarına iyi gelir. Su da yavaş hareketlerle hastalığın şiddetine göre boyun egzersizleri yapılabilir. Yüzme esnasında ani ve hızlı hareketlerden kaçınılmalıdır.

Boyun fıtığı yastığı 

Sulu yastıklar boyun fıtığı ağrılarını dindirmek için kullanılır. Bu yüzden uzmanlar sulu boyun fıtığı yastığını tavsiye ederler.

Magnezyum

Tedavi sürecinde düzenli olarak magnezyum alınmalıdır. Doktor kontrolünde magnezyum takviyesi yapılabilir. Magnezyum içeren yiyecekler tüketilebilir.Pirinç, buğday ve yulaf kepeği ay çekirdeği kabak çekirdeği tüketilebilir.

Akupunktur 

Boyun fıtığında uzmanlar ameliyat yoluyla tedavi edilmesine karşıdır. Ameliyatla sinirlerin ortadan kaldırılmasının sorunu çözmediğini tam aksine daha kötü bir hal aldığını düşünür, fıtığa neden olan koşulların ve fiziki şartların ortadan kalkması gerektiğini savunurlar. Boyun fıtığı tedavisinde akupunkturu tavsiye ederler.

Masaj

Düzenli olarak kol , boyun kısmı, eller, ve sırt bölgesi dahil olmak üzere masaj yaptırmak, masaj sırasında çörek otu yağı, ceviz yağı ve buğday yağı kullanmak ağrıları, uyuşmaları azaltır. Kasların ve sinirlerin gevşemesini sağlar.

Fizik Tedavi

Boyun fıtığı tedavisinde fizik tedavi düzelme sağlayabilir. Yumuşak doku, sinir kökü ağrıları ve spazm oluşan kasları gevşetmek için sıcak uygulamaları, ultrason ve elektiriksel uyarı, kızıl ötesi ışınlar ağrıları gidermek için kullanılır.

Stres Tedavisi

Stres kasları ve sinirleri olumsuz etkileyebilir. Boyun fıtığı tedavisinde stres tedavisi faydalıdır. Özellikle doğal olan esanslar, tütsüler ve esansiyel yağlar yardımı ile ruh sağlığı korunabilir.

Boyun fıtığı belirtileri var ise mutlaka önce doktora başvurulmalıdır. Boyun bölgesi için olan verilen egzersizleri günlük olarak yapılması gerekir. Bu şekilde boyun fıtığı bir kontrol alınma içine girer. Bilgisayar başında işiniz var ise oturuşunuza çok dikkat etmeniz gerekir. Yürürken mutlaka dik durun ve başınızı sürekli öne eğmeyin ve boynunuza yük almaktan uzak durmanız gerekir. Boyun bölgesini zorlayan hareketlerden uzak durmanızda fayda var. Düzenli egzersizler ve yüzme de boynu en çok rahatlatan yöntemlerden olduğunu unutmayın ve düzenli uygulayın.

Günümüzde ne yazık ki bel fıtığı kadar boyun fıtığı da yaygınlaşmaktadır. Ortopedik olmayan yastıklar, oturma şekilleri, ani boyun hareketleri, çalışma şekilleri ve bilgisayar gibi uzun süreli aynı doğrultuda durmak gibi birçok farklı sebep boyun fıtığına neden olabilmektedir. Ayrıca da boyun omuriliğimiz arasında sinir sıkışması ve yetersiz boyun kasları da dayanılmaz boyun fıtık ağrısına neden olabilir. Bundan dolayı boyun fıtığınıza evde uygulayabileceğiniz en etkili şey masaj olduğunu söyleyebilirim. Kas gevşetici kremlerin sayesinde boynunuza yapacağınız masajla hem boyun fıtığınıza iyi gelecek hem de meydana gelen ağrıların geçmesine yardımcı olacaktır. Bunun dışında yapacağınız hafif boyun hareketleri ile de boynunuzda bulunan kasların güçlendirilmesi sağlayabilirsiniz.

Boyun Fıtığı İçin Bitkisel Çözüm

Boyun fıtığınıza iyi gelebilecek birçok farklı yöntem bulunmaktadır. İki yemek kaşığı süzme balın içerisine 100 gram kuyruk yağını eriterek içine ilave edin ve iyice karıştırın. Daha sonar karışımınızın içine 1 yemek kaşığı karabiber ekleyerek macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Bu yaptığınız karışım hafif soğuduğunda boynunuza krem gibi sürebilirsiniz. Ayrıca da 30 dakika kadar bekledikten sonra elinize bir miktar kantaron yağını alıp o bölgeye tekrardan masaj yapabilirsiniz. En sonunda ılık suyla duş alarak fıtık bölgenizi yıkayabilirsiniz. Boyu fıtığına iyi gelebilecek doğal yöntemler;

Kırk Kilit Otu

Kırk kilit otu yani diğer bir adıyla atkuyruğu bitkisi doku ve kemik onarıcı etkisine sahiptir. Kırk kilit otunu lapa haline getirerek boynunuza uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda kapsül şeklinde de tüketebilirsimiz. Bir bardak kaynar suyun içerisine 2 tatlı kaşığı kırk kilit otunu ekleyerek kaynamaya bırakın. Ilık olarak yapacağınız lapayı boyun bölgesine uygulayabilirsiniz. Ayrıca da suyunu da çay olarak tüketebilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 2-3 hafta uygulamanız yeterli olacaktır.

Rezene

İçerdiği C vitamin, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve B vitamini sayesinde kemiklerin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Rezene hem boyun fıtığınıza hem de meydan gelen ağrılarınız için birebirdir. Bir bardak kaynar suyun içine bir miktar rezene ekleyip demlemeye bırakın, demlemesini bekledikten sonra gün tatlandırarak içebilirsiniz. Gün içerisinde iki defa tüketmeniz yeterli olacaktır. Her içtiğinizde taze olmasına dikkat ediniz.

Defne Yaprağı

Bu bitkimiz A vitamini bakımından zengin olduğundan dolayı, yüksel oranda demir, kalsiyum ve magnezyum içermektedir. Bunların sayesinde de kas ve kemik rahatsızlığımıza iyi gelmektedir. Boyun fıtığınızı gidermek için 2 tutam defne yaprağının içine, 1 bardak kaynar su ekleyerek demlemeye bırakın. Demlenmesinden sonra biraz balla tatlandırarak içebilirsiniz. Bu uygulamayı günde 3 defa içmeniz yeterli olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.