Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir ?

Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir ?
5 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.737 kez okundu.

Aşırı soğuk içeceklerin içilmesi, fazla bağırmaktan dolayı, soğuk algınlığından dolayı ses tellerine zarar gelmesi, ortam ısısının etkisi ile faranjitin meydana gelmesi sonucunda boğazın tahrişin olması durumudur. Boğaz tahrişi yutağın iltihaplanması neticesiyle boğazda yanmalar meydana gelir. Özellikle bir şey yiyip ve içerken oluşan tahriş sebebiyle acı hissi oluşur.

bogaz-tahrisine-ne-iyi-gelir

Peki boğaz tahrişinin önüne geçmek için ve ya bu tahrişi en aza indirmek için ne yapılmak gerekir? Kurutulmuş kedi otunun saçaklarını ezdikten sonra kaynamaya bırakın. Kaynayan kedi otunu ezip süzün. Bunun içerisine biraz bal koyup karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı sıcak bir şekilde 3 öğün 1 bardak için. Boğaz tahrişinin geçmesini sağlayan ve boğazın yumuşaması için uygulanması gereken diğer bir yolda; adaçayını demleyin. Demlenen adaçayını isteye bağlı olarak bal ile şekerlendirerek için. Bu karışım boğaz tahrişinin dinmesini istiyorsanız bu yöntem tam sizlik. Ihlamur, kekik çayları da boğaz tahrişine iyi gelen diğer çaylardır. Ballı-süt için. Tuzlu-su ile yapılan gargara ile boğazınızın yumuşamasını sağlayın. C vitamini içeren gıda tüketimine özen gösterin. Aç karnına havuç suyu tüketmek, hava kirliliğin olduğu ortamlardan, aşırı tozlu ortamlardan, sigara dumanının olduğu ortamlardan uzak durmakta fayda vardır.

  • Papatya, karaağaç, okaliptus, adaçayı, meyan kökü ile yapılan çaylar da boğaz tahrişine çok iyi gelir. Bu rahatsızlığı olan kişilerin bol içecek tüketilmeli, aşırı soğuk ve aşırı sıcak yiyecek, içeceklerin tüketilmemesi gerekir.
  • Ihlamurun demlenmesi sonucunda demlemeye bir miktar gül suyu ilave edilir. Hazırlamış olduğunuz bu deme şurup kıvamına gelinceye kadar bal ilave edilir. Hazırlanan karışım şurup yemekten önce içilmesi gerekir
  • Hatmi kökü ve keten tohumu beraber suyun içine konulup kaynamaya bırakılır. Yumuşayan karışım bulamaç haline getirilir. Sıcak halde bal ile tatlandırılıp bir çorba kaşığı tüketilmeli.
  • Udi hindi pudra kıvamına getirilip daha sonrada zeytinyağı ile karıştırın. Bu bulamacı bir bezle boğazınıza sarın.
  • 1 bardak suya 1 kaşık elma sirkesi karıştırılarak gargara halinde uygulanarak boğaz tahrişinizin geçmesini sağlayın.
  • Gargara kullanarak boğaz tahrişinizin geçmesini sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git