Acı Elma Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

20.04.2018
Acı Elma Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Acı elma yağı, keskin ve ayırt edici bir kokuya sahiptir. Yakıcı ve lezzetli bir yağ olarak bilinen bu yağın pek çok faydasının olduğu bilinmektedir. Özel bir yağ olarak yemeklerde kullanılabildiği gibi pek çok şekilde kullanılmaktadır. Bu yağın birçok konuda şifa için ilaç olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Acı Elma Yağının Cilde Faydaları

İnsanlar için en doğal şifa kaynağı bitkiler ve bitkisel yağlardır. Acı elma yağı da bu şifalı yağlardan biri olarak insanlar tarafından tercih edilmelidir. Bitkisel ürünlerin kullanımında en doğru faydayı elde etmek için bilinçli olmak gerekmektedir. Detaylı bir araştırma yapılarak yağın faydaları, hangi amaçla nasıl kullanılacağı vs. konularda bilinçli hareket etmek çok önemlidir.

 • Bebek Bakımında Kullanılır

Biliyoruz ki bebekler yetişkinlerden çok daha hassas organlara ve cilde sahiplerdir. Bu sebeple acı elma yağı bebeklere uygulanırken hassas ölçüler kullanılmalıdır. Bunun için eczanelerde satılan damlatma pompasını alabilirsiniz. Bebeklere kesinlikle içirmeyi denemeyin. Bebeğinizin ağız ve göz temasının önüne geçmesi için ellerine uygulamayın. Masaj yaparken kullanmak için direkt olarak uygulamayın. Suyla seyreltin ya da zeytinyağı ve badem yağı gibi diğer yağların içine uygulayın. Bebeklerdeki ölçünün bir damlayı geçmemesi gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde cildini tahriş edebilir. Banyo sularına iki damla ilave edebilirsiniz. Rahatlamayı ve bebeğinizin kolay uykuya dalmasını sağlar.

 • Bebeklerin gaz ve kabızlık sorunu için en büyük çözümdür.
 • Ayak altına dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulanır.
 • Herhangi bir basınç uygulanmadan aynı şekilde dairesel hareketlerle bebeğin karnına da uygulanabilir.
 • Bebeğinizin karın ağrısını alır.
 • Kullanımını aşırıya kaçırmadan bebeğinizin hassas derisine zarar vermeyecek sıklıkta kullanabilirsiniz.
 • Bebeğinizin yüzüne veya ellerinde kullanmayınız.
 • Cilt Çatlaklarında Faydalıdır

Ciltte oluşan çatlaklar genellikle kilo alış verişleri sonucunda oluşmaktadır. Bilhassa gebelik döneminde oluşan bu çatlakları önlemek için hamilelik döneminde doktorlar tarafından tavsiye dilen özel kremler bulunmaktadır. Hamilelik döneminde bazı hanımlar krem kullanmayı tercih ederken, doğal yollarla çatlakların oluşumunu engellemeyi tercih eden hanımların da çoğunlukta olduğu görülmektedir. Çatlak oluşumunu önlemek için acı badem yağı oldukça faydalıdır.

Düzenli olarak kullanım ile ciltte oluşan gerginliği önlemekte, cildin esnekliğini artırmakta ve çatlak oluşumunu engellemektedir. Bilhassa bu yağı oluşan çatlaklar için de kullanmak oldukça faydalıdır. Çatlak görünümden kurtulmak isteyenler düzenli olarak bu yağ ile cilt bakımı yapmalıdır. Çatlakları gidermesinin yanı sıra cildi sıkılaştırarak vücudun daha dinç ve güzel görünmesine katkı sağlamaktadır.

 • Saç Derisine İyi Gelir

Antibakteriyel özelliği olan bu yağın saç derisinin bakımında etkili olduğu bilinmektedir. Saç derisi sorunlarını önleyerek iyileştiren acı badem yağının bakterilere karşı faydalı olduğu bilinmektedir. Özellikle saç derisinde oluşan mantar sorununu çözmek konusunda da oldukça etkilidir. Saç derisini beslemek için ideal olan bir yağ olarak saç derisinin bakımında özellikle kullanımı önerilmektedir. Saç derisindeki enfeksiyonları iyileştirerek saçlara bakım yapan bu yağ aksatılmadan düzenli olarak saç maskelerinde kullanılmalıdır.

 • Yaraları İyileştirir

İnsan vücudunda sık sık yara oluşması mümkündür. Yaraların bir an önce iyileşmesi sağlık açısından önemlidir ve erken tedbir almak gerekmektedir. Acı elma yağının antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri ile yaraları kısa sürede iyileştirme özelliği bulunmaktadır. Doğal tedavi seçeneği olarak dikkatleri üzerine çeken bu yağın cilde faydaları çok önemlidir. Var olan yaraları iyileştiren yağın, yaraların oluşumunu engellediği de bulunmaktadır. Bu nedenle vücuda düzenli olarak yağ ile masaj yapmanın yara oluşumunu engelleyeceği unutulmamalıdır.

 • Enfeksiyonları Önler

Vücutta enfeksiyonlar her zaman olmaktadır. Enfeksiyonların iyileşmesi için genellikle ilaç kullanılmakta ve ilaçların bazı yan etkileri nedeniyle sıkıntılar da yaşanabilmektedir. Bu nedenle enfeksiyonlardan korunmak ve var olan enfeksiyonu iyileştirmek isteyen insanların doğal çare arayışları sürmektedir. Bu doğal çare arayışına en iyi cevap acı elma yağı tedavisidir. Cildi enfeksiyonlardan koruyan ve enfeksiyon durumunu iyileştirme etkisi olan bu mucizevi yağ kesinlikle denenmelidir.

 • Rahatlatıcı Etki

Günlük yaşam döngüsü içinde çok fazla stres, yorgunluk, hava kirliliği vs. olumsuz etkenlerle karşılaşma durumu söz konusu olmaktadır. Stresin yarattığı gerginlik ve diğer olumsuz etkenlerin cilt üzerinde gerginlik yarattığı ve yorucu olduğu gerçektir. Acı elma yağının cildi ferahlatan ve rehabilite eden gevşetici bir etkisi olduğu unutulmamalıdır. Bu yağla masaj yapıldığında hem cildin kendine gelmesi hem de psikolojik olarak rahatlamış olmak mümkündür.

 • Cildi Temizler

Temiz cilt sağlıklı cilt anlamına gelir, fakat kimyasal ürünlerle yapılan cilt temizliğinin belli başlı bazı zararlı etkileri de yok değildir. Bu nedenle günümüzde çok revaçta olan doğal temizleme yöntemleri önemlidir. Acı elma yağı ile cilt temizliğinin ideal olduğu ve cildi derinlemesine temizleyerek sağlık kazandırdığı bilinmektedir. Düzenli kullanımla hem temiz hem de sağlıklı bir cilde kavuşmak mümkündür.

 • Mantar Oluşumunu Engeller

Mantar, vücuda giren organizmalar nedeniyle oluşmaktadır. Genellikle virüslerden kaynaklanan mantarların vücudun çeşitli bölgelerinde oluşmaktadır. Acı elma yağının özel yapısı nedeniyle vücudu zararlı organizmalardan koruduğu ve cildi sağlığına kavuşturduğu bilinmektedir. Bilinçli kullanım yapıldığında sağlıklı ve güzel bir cilde kavuşmak çok kolaydır.

 • Cilt Bakımında Etkilidir

Sağlıklı cilt dinç ve güzel bir görünüm sağlamaktadır. Bilhassa iyi temizlenmiş, nemlenmiş ve iyi beslenmiş bir cildin mükemmel bir görünüme kavuşmayı sağladığı da önemli bir gerçektir. Güzel görünen bir cildin beslenmesini sağlayan doğal ürünlerdir. Acı elma yağı cildi besleyen ve sağlığına kavuşturan önemli bir yağdır.

 • Gençleştirici Etki Sağlar

Doğal cilt bakım ürünlerinin anti-aging özelliği çok önemli bir unsurdur. Bilhassa kimyasal madde barındırmayan besleyici bir ürünün gençleştirici etkisi çok özel bir yöndür. Acı elma yağının cildi sıkılaştırıcı, besleyici ve toparlayıcı etkisi vardır. Bu etkileri ile ciltte yaşlanma belirtilerini yok ederken aynı zamanda yeni belirtilerin oluşumunu da engellemektedir. Yılların yıpratıcı etkisinden uzak harika bir görünüm elde etmek isteyen her kesin bu özel yağı kullanarak cilt bakımı yapması önerilmektedir. Cilt bakımının istikrarlı bir şekilde düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Böylelikle cilt ihmal edilmeden her zaman sağlıklı ve dinç bir görünüm kazanacaktır.

 • Siyah Nokta Oluşumunu Engeller

Siyah noktalar gözeneklerin kir ve yağla tıkanması sonucunda oluşan cilt sorunlarıdır. Siyah noktaların ihmal edilmesini cilt sağlığını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Özellikle sivilce oluşumuna zemin hazırlaması açısından siyah noktaların bir an önce giderilmesi önem taşımaktadır. Siyah noktaları gidermek ve oluşumunu engellemek için acı elma yağı ile düzenli olarak cilt bakımı yapılmalıdır.

 • Sivilceleri İyileştirir

Sivilceler insanları mutsuz eden ve özgüveni zedeleyen cilt sorunlarıdır. Sivilce tedavisinde hekimler tarafından önerilen antibiyotikler, kremler, temizleyiciler ve jeller kullanılmaktadır. Kimi zaman çok işe yarayan ilaç ve bakım ürünlerinin kimi zaman yan etkilerinin olması tedaviyi yarıda kesmeyi gerektirmektedir. Bu nedenle birçok insan sivilcelerinden kurtulmak için doğal yöntemler ve ürünler kullanma yolunu seçmektedirler. Doğal tedavilerden biri de acı elma yağı kullanımıdır. Bu yağın sivilce oluşumunu engellediği ve var olan sivilcelerde iyileştirici etki yaptığı gözlenmiştir. Sivilcelerinden rahatsız olan kişilerin düzenli olarak bu yağı kullanmaları önerilmektedir.

 • Ciltteki İzleri Giderir

Ciltte oluşan yara izleri, kesik izleri veya sivilce izleri rahatsız edici bir görünüme sebep olmaktadır. Bu izlerden kurtulmak için bazı tıbbi tedaviler vardır. Fakat birçok insan bu tedavileri göze almak istememektedir. Bu nedenle doğal tedavi yöntemi arayışına giren insanlar farklı seçenekler bulmuşlardır.  Acı elma yağı peeling etkisi ile ciltteki ölü hücreleri temizleyen, cildi yenileyen ve izlerin zamanla giderilmesi sağlayan değerli bir cilt bakım ürünüdür.

Acı Elma Yağının Saça Faydaları

Acı elma yağının cilde faydaları olduğu gibi saçlar üzerinde de oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır. Doğru kullanımla sağlıklı ve güçlü saçlara kavuşmak mümkündür. Bakımlı saçlar için acı elma yağının saça nasıl uygulanması gerektiği öğrenilmelidir.

 • Saç Derisini Güçlendirir

Besleyici özellikleri ile hem saç derisi hem de saç tellerini besleyerek sağlıklı saç derisi ve saç köklerine ulaşmayı saçlar. Aynı zamanda saçların güçlenmesine katkı sağlar harika saçlara kavuşmaya yardımcı olur.

 • Kopma ve Dökülmeyi Önler

Saçlar zamanla yıpranır ve yeterince beslenmeme sonucunda kopma ve kırılmalar meydana gelir. Bu durum saçların bakımsız ve cansız görünmesine neden olur. Acı elma yağı ile bakım yapılan saçlar için zamanla kopma ve kırılma sorunları ortadan kalkacaktır.

 • Kepeklenmeyi Giderir

Kepeklenme sıklıkla insanların başına gelen can sıkıcı bir problemdir. Hem görsel açıdan hem de yaşam konforunu bozması açısından kepekten kurtulmak önemlidir. Saç bakımında acı elma yağının kullanımının kepeklenme sorununu çözdüğü bilinmektedir.

 • Saçları Yumuşatır

Özellikle kalın telli saçların sertleşmeye daha yatkın olduğu bilinmektedir. Düzenli olarak saç bakımında kullanılan acı elma yağının saçları yumuşatarak ipeksi saçlara kavuşmayı sağladığı bilinmektedir.

 • Saç Tellerini Güçlendirir

İçeriğindeki vitaminler sayesinde saçları beslediği bilinmektedir. Saç bakımı konusunda hassas olan kişilerin düzenli olarak bu yağı kullanmaları önerilmektedir.

 • Parlaklık Sağlar

Herkesin hayali ışıl ışıl saçlara kavuşmaktır. Saçları besleyerek ışıl ışıl yapan acı elma yağının saçları parlatma konusunda ideal bir doğal bakım ürünü olduğu bilinmektedir.

 • Kolay Taramayı Sağlar

Saçların taranması esnasında bazı insanlar sıkıntı yaşamaktadır. Özellikle uzun saçlı insanların saç tararken bilhassa kolay tarama sağlayıcı ürünler kullandıkları bilinmektedir. Acı elma yağı ile bakım yapmanın saçların kolay taranmasını sağlayıcı bir etkisi olduğu unutulmamalıdır. Yağ ile bakım yapıldığında saçlar kolaylıkla açılacak ve böylece kırılma veya kopma gibi sorunlar yaşanmayacaktır.

Badem Yağı Maskesi

Badem yağı saçlar için çok besleyici bir yağdır. Besleyici özelliği ile baden yağının etkisini artıran acı elma yağı katkısı ile hazırlanan saç maskesi saçlar için çok besleyici bir maskedir. Bilhassa kuru saçlar için kullanımı uygundur.

Malzemeler

 • 1- 2 damla acı elma yağı
 • 3-4 yemek kaşığı badem yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Badem yağı ve acı elma yağı bir kase içerisinde karıştırılır.
 • Daha sonra nazik hareketlerle saçlara diplerden uçlara doğru sürülerek uygulanır.
 • En az bir saat boyunca beklenerek bu besleyici karışımın saç diplerine ve saç tellerine nüfuz etmesi beklenir.
 • Daha sonra şampuanla yıkanan saçlara krem sürülüp durulanır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Çok besleyici özellikteki yağlardır. Bu yağlar zayıf saç diplerine ve saç tellerine etki ederek beslenmesini sağlar. Özellikle kopma ve kırılma eğilimindeki saçlar için çok besleyici olduğu bilinmektedir.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Saç bakımında uygulanan maskelerin sıklığı saçın durumuna göre değişkenlik gösterir. Saçlar çok yıpranmışsa maskenin iki haftada bir uygulanması önerilmektedir.

Hazırlama Süresi

 • Uygulaması çok kolay olan bir maskesidir. Birkaç dakika içerinde hazırlanması mümkündür. Besleyici yapısı ve kolay uygulanabilir oluşu nedeniyle herkese tavsiye edilir.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Saç bakım maskeleri genellikle bol zamanımızın olduğu zamanlarda uygulanmalıdır. Özellikle banyo öncesinde uygulanması daha kolaydır. Bu nedenle banyo öncesinde maske saça uygulanmalı ve daha sonra banyo yapılmalıdır.

Su ve Acı Elma Yağı Maskesi

Özellikle yağlı saçlara sahip olan insanların çok yağlı maskeler ile bakım yapması uygun değildir. Bilhassa yağlı saçlara sahip olan kişiler için önerilmektedir. Acı elma yağı çok etkili ve direk uygulandığında alerjiye sebep olacak bir yağdır. Bu nedenle su ile seyreltilerek uygulanmalıdır.

Malzemeler

 • Bir fincan su
 • 1- 2 damla acı elma yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Su ve acı elma yağı karıştırılır. Sıvı bir maske olduğundan bir sprey şişesine doldurulması ve bu şekilde uygulanması daha uygundur. Karışım saç tellerine sıkılarak hafifçe masaj yaparak uygulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Yağlı saçlar için etkili olan bu karışım saçların yağ dengesini düzenleyerek saçları besler ve yağlı görünümün kaybolmasına neden olur.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Su ve acı elma yağı maskesinin haftada bir uygulanması saçlar için faydalı olacaktır. Saçları çok sorunlu olmayan kişiler uygulamayı iki haftada bir yapabilirler.

Hazırlama Süresi

 • Ekstra bir hazırlık gerektirmeyen bu maskenin birkaç dakika içinde kolayca hazırlanması mümkündür.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Maskenin banyo yapmadan önce hazırlanması uygundur. Banyo esnasında saçlar şampuanla yıkanmalı ve her zaman kullanılan saç kremi ile kremlenerek durulanmalıdır.

Zeytinyağı ve Acı Elma Yağı Maskesi

Özellikle kuru saçlara sahip olan kişilerin saçları için önerilmektedir. Acı elma yağı çok etkili ve direk uygulandığında alerjiye sebep olacak bir yağ olduğundan zeytinyağı ile uygulanması daha doğru ve besleyici olmasını sağlamaktadır.

Malzemeler

 • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1- 2 damla acı elma yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Karışımı hazırlayarak saçın tüm bölgelerine masaj yaparak sürülmesi uygundur. Özellikle saç tellerine ve saç diplerine yedirilerek uygulanmalı ve her noktaya nüfuz etmesine dikkat edilmelidir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Zeytinyağı çok besleyici bir yağdır. Acı elma yağının besleyici özellikleri ile birleşerek saçlarda oluşan yıpranmayı iyileştirici özellik göstermektedir.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Maskenin saçlara iki haftada bir uygulanması uygundur. İki haftada bir uygulanan maske saçların bakımlı ve güzel görünmesine katkı sağlamaktadır.

Hazırlama Süresi

 • Maske hazırlanmasında ekstra özel bir uygulama gerekmemektedir. Hazırlanışı çok kolay olan maske bir iki dakika içinde kullanılabilmektedir.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Maskenin banyo saatinden bir saat önce uygulanması doğrudur. Bekleme süresi bitiminde banyo yapmak gerekmektedir.

Acı Elma Yağı Nasıl Kullanılır?

Acı elma yağı etkili ve dikkat edilmediğinde zehirleyici bir yağ olduğundan bazı hususlara dikkat edilmelidir. Dikkat edilmediğinde tahrişe, alerjik durumlara  ve zehirlenme vakalarına neden olabilmektedir.

 • İlaç Olarak Kullanımı

Yoğun bir yağdır. Sindirim sistemi vs. için faydalı olan yağın içme suyuna bir damla karıştırılarak içilmesi tavsiye edilmektedir. Bebeklere asla içirilmemelidir.

Cilde Nasıl Uygulanır?

Bitkisel ürünlerden en doğru şekilde faydalanmak için kullanım miktarına ve uygulama şekline dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle öncelikli olarak araştırma yaparak bir ürünün nasıl kullanılacağına dair bilgi edinilmelidir. Böylelikle ürünün kullanımı, faydaları veya yan etkileri hakkında bilgili olarak, sağlıklı olmak için gerekli koşullara uymayı sağlamaktadır.

 • Vücut Bakımı İçin

Vücut için oldukça etkileyici faydaları olan bu bitkisel yağın cilt üzerinde etkilerini gözlemleyebilmek için kullanım hususuna dikkat etmek gereklidir. Muhteşem ve bakımlı bir cilt için acı elma yağının vücuda masaj yapılarak yedirilmesi önemlidir. Özellikle rahatlatıcı ve besleyici etkisi ile cildi yenileyen bu bakımın düzenli aralıklarla uygulanması önemlidir. Özellikle bebeklerde karın ağrısı ve kolik gibi sorunların giderilmesi amacıyla kullanılıyorsa yağ inceltilerek karına bir süre masaj yapılmalıdır. Ayrıca bebeğin ayaklarının altına da yağla masaj uygulamak faydalıdır. Masaj esnasında bir damla acı elma yağını zeytinyağı içine damlatarak nazik hareketlerle masaj yapmak gereklidir.

 • Yüz Bakımı İçin

Acı elma yağını cilt bakımında kullanmak isteyenlerin bir fincan su içine bir damla acı badem yağı koyarak pamukla ciltlerini silmeleri önerilmektedir. Aynı zamanda yüz maskesi uygulanacaksa içine bir damla yağ eklenmesi faydalı olacaktır. Daha besleyici bir ürün elde etmek isteyenlerin su yerine badem yağı ile de karışım uygulaması mümkündür. Böylece cilt üzerinde daha besleyici bir etki oluşması sağlanacaktır. Yağın cilt üzerinde hem temizleyici hem de besleyici bir etkisi olacaktır.

Acı elma yağı oldukça etkili bir yağ olduğundan genellikle direk kullanımından ziyade sulandırılarak kullanımı önerilmektedir. Sulandırma dışında başka bir yağ ile seyreltilerek kullanımı da önerilmektedir.

 • Kuru Ciltler İçin

Kuru bir cilde sahip olanların cilt bakımlarını yaparken acı elma yağından bir damlasını badem yağı içine damlatarak ciltlerine masaj yaparak yedirmeleri faydalıdır. Aynı şekilde zeytinyağı ile karıştırılarak da uygulama yapmak mümkündür. Bir yemek kaşığı balın içine bir damla acı elma yağı damlatılarak yüze uygulanması ve on dakika beklendikten sonra ılık su ile yüzün yıkanması da uygundur.

 • Yağlı Ciltler İçin

Yağlı ciltler için özellikle cilt bakımı ve maskelerin mevcut yağı artırıcı etki yapmaması önemlidir. Bu nedenle yağ cilde direk uygulanmamalıdır. Bir fincan suya acı elma yağından bir damla damlatmak suretiyle pamukla cilde yedirilmesi önemlidir.

Saça Nasıl Uygulanır?

Acı elma yağı oldukça etkili ve yoğun bir yağdır. Saç ve cilt bakımında kullanılırken genellikle inceltilerek kullanımı önerilmektedir. Yağı su ile veya başka bir yağla inceltmek mümkündür. Düzenli kullanımı saç bakımı açısından önemlidir.

 • İnce Telli Saçlar İçin

Yağın ince telli saçlarda besleyici ve saçları güçlendirici etkisi vardır. Fakat bu yoğun yağı tek başına kullanmak doğru değildir, bir miktar zeytinyağı veya badem yağı içerisine bir damla acı elma yağı damlatılarak saçlara bakım yapılmalıdır. Bakım esnasında saçlar ve saç derisi hafifçe masaj yapılarak ovulmalıdır. 10-20 dakika bekletildikten sonra saçlar yıkanmalıdır.

 • Yağlı Saçlar İçin

Yağlı saçların bakımında genellikle bu yağı diğer yağlarla karıştırarak kullanmak doğru değildir. Yağlı saça bakım yapmak için yağ bir fincan suya karıştırılarak saçlarda bir süre bekletilmelidir. Ayrıca yumurta sarısı içine bir damla yağ eklenerek saç bakımı yapmak mümkündür. Bakımdan sonra saçlar şampuanla yıkanmalıdır.

Saçlardaki yıpranma belirtilerini gideren ve saçları sağlığına kavuşturan maskelerin hazırlanması önemlidir. Bilhassa bitkisel özellikli doğal ürünlerden maske hazırlanırken belli hususlara çok dikkat edilmelidir. Özellikle çok yoğun etkili bir yağ olan acı elma yağı maskesi dikkatle hazırlanması gereken bir maskedir. Bu yağın tek başına kullanımı uygun değildir.

Acı Elma Yağının Yan Etkileri

Acı elma yağı güçlü ve etkili bir yağ olduğundan kullanımında bazı hususlara dikkat edilmelidir. Özellikle bebekler için kullanımında, hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımında ve kronik hastalığı olanlar için kullanımında dikkat edilmelidir.

 • Bebeklere İçirilmesi Sakıncalıdır

Acı elma yağı ile bebeklere masaj uygulaması yapılsa da içirilmesi uygun değildir. Bebeklerde zehirleyici etki yapan acı elma yağının bebeklere masaj yapımında kullanımı konusunda da doktorlara danışılmalıdır. Bu yağın direk olarak uygulanması önerilmemektedir.

 • Mide Ağrısı

Şifa amaçlı olarak acı elma yağı içen insanlar vardır. Özellikle kronik olarak mide rahatsızlığı çeken insanların bu yağı tüketmeleri mide için sakıncalıdır.

 • Hamilelik ve Emzirme Döneminde

Hamileler ve emzirme sürecinde olan hanımlar için bu yağın sakıncalı olduğu bilinmektedir. Yağın tüketilmesi hem hamile sağlığı hem de bebeklerin sağlığı açısından zararlıdır. Bu nedenle hamilelik ve emzirme döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır.

 • Yağ İnceltilmediğinde

Bu yağın inceltilmeden kullanımı zehirlenme ve tahrişe sebep olmaktadır. Bu nedenle su veya yumuşak besleyici yağlarla inceltilerek kullanımı uygundur. Genellikle cilt ve saç bakımında zeytinyağı, badem yağı gibi yağlarla karşıtılarak kullanılmaktadır.

 • Tansiyon Hastalarında

Kan basıncını yükseltici etkisi vardır. Bu nedenle tansiyon hastası olan kişilerin bu yağı gelişigüzel kullanması önerilmemektedir.

 • Migren Hastalarında

Acı elma yağının keskin bir kokusu vardır. Bu kokunun migren hastası olan kişilerde baş ağrısını çoğaltması muhtemeldir. Bu nedenle migren hastalarının bu konuda dikkat etmesi önerilmektedir.

Acı Elma Yağı Nasıl Yapılır?

Evde acı elma yağı yapmak meşakkatli ve uzun süren bir iş olsa da mümkündür. Bunun için gerekli olan düzeneği kurmak ve sabırla yağ yapma işlemine başlamak önemlidir. Hemen hemen on saatlik bir süre gerekmektedir.

Malzemeler

 • Ada çayı dalları ve yaprakları
 • 10 litre su
 • Düdüklü tencere
 • Damıtma borusu
 • Musluklu bir kova

Hazırlanışı

 • Ada çayı dalları tencere içine yerleştirilir.
 • Tencerenin içine su soldurulur.
 • Daha sonra tencerenin kapağı kapatılır, düdüklü kısmına boru takılarak diğer ucu da kovaya gelecek şekilde ocağa konur.
 • Tenceredeki karışım kaynatılır.
 • Yaklaşık 2- 2,5 saat içinde adaçayı damıtma işlemi başlayacağından kovanın musluğuna bir litrelik bir şişe yerleştirilmiş olmalıdır.
 • Kaynama işlemi başladığında ilk olarak şişeye acı elma yağı dolmaya başlar.
 • Daha sonra tencerenin altı kısılarak kaynatma işlemine devam edilir.
 • Kaynama sürdükçe adaçayının suyu da şişeye dolar.
 • Tüm işlem bittiğinde acı elma yağı şişenin üst kısmına çıkacaktır.
 • Yağın ayrışması sağlanarak küçük bir şişede toplanan yağ kullanıma hazırdır.

Acı Elma Yağı Fiyatı Ne Kadar?

20 ml. boyutundaki bir şişe acı elma yağının fiyatı 27, 50 TL. olarak satılmaktadır. Farklı sitelerde 50 ml. boyutundaki şişelerdeki yağın fiyatının 44, 99 TL. olduğu görülmektedir. 100 ml. boyutundaki bir şişenin fiyatının 95 TL. dir. Değişik seçeneklerle farklı boyutlarda yağ satın almak mümkündür. Satın alınan yağın doğal olmasına ve fiyatının uygunluğuna dikkat edilmelidir.

Aktarlarda, eczanelerde ve internet alışveriş sitelerinde satılmaktadır. Araştırma yapılarak en uygun fiyatlara en doğal ürünleri almak gerekmektedir. Aktarlarda bu yağı bularak satın almak, yağ hakkında bilgi edinmek mümkündür. Eczanelerde doğal yağları satmaktadır ve müşterilerine bu konuda destek sağlayan eczacılar bulunmaktadır. Alışveriş için zamanı olmayan kişiler ise internetteki Online alışveriş sitelerinden acı elma yağı satın alma şansına sahiptirler. Online alışveriş sistemi çok fazla ürünü aynı anda incelemek ve özelliklerini keşfetmek açısından idealdir. Bilhassa kullanıcı yorumlarını okumak,  deneyim sahibi olanların yorumları ile fikir almak konusunda idealdir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.