Güneş Lekelerine İyi Gelen Kremler

19.07.2017
Güneş Lekelerine İyi Gelen Kremler

Ultra viyole ışınlar insan derisinde bazı lekelere neden olabilmektedir. Özellikle yaz sıcağında güneşte fazla ve korumasız kalmak bu durumda ekilidir. Ancak bu lekelerin çabucak iyileşmesi için birçok krem bulunmaktadır. Alacağınız kremin ya bir eczane çalışanından onaylı olarak alınmasına yada bir cilt doktoru tarafından önerilen bir krem olarak alınmasını size şiddetle tavsiye ederiz. Kısaca bunlardan bahsetmek gerekirse:

Clinique Even Better Clinical Dark Spot Corrector

Kullanıcıları tarafından çokça tavsiye edilen bu ürün cilt yüzeyindeki renk dengesizliklerini ortadan kaldırmak için üretilmiştir. Aynı zamanda cildi genç tutarak aknelerin de önüne geçen bu krem pek çok dermatolog tarafından da tavsiye edilmektedir. İyileştirme süresi olarak cilde göre değişmekle birlikte en geç 12 hafta öngörülmüştür. Ayrıca ilk sonuçlarını birkaç hafta içerisinde veren ürün özellikle koyu renkli cilt dengesizliğini ve lekelerini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca ürün set olarak da satılabilmekte ve bu şekilde kullanılması halinde daha etkili olabilmektedir. İlacın iyileştirici etkisi içerisindeki C vitamininden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra üretimi sırasında kullanılan pek çok vitaminli ürün bir arada işlenmiştir. Bu sayede ölü hücreleri ortadan kaldırıp yüze canlılık kazandırmakta ve kan dolaşımını tekrar sağlamaktadır. Bu yönüyle güçlü bir antioksidan olan bu ürün bakteri oluşumu karşısında da vücudun direnç kazanmasını sağlar. Bu da uzun süreli koruma sağlayıp cildin ileride tekrar eski haline dönmesini önlemektedir. Ürünü günde iki kez uygulamak yeterlidir.

Cosmed Alight Leke Karşıtı Krem

Piyasada çeşitleri bulunan bu kremin çeşidi yüzdeki lekenin türüne göre değişebilmektedir. Yüze sürüldüğü andan itibaren canlılık kazandıracak olan bu ürün nem eksikliğinden kaynaklı lekelere adeta savaş açmaktadır. Bir bakıma kan hücrelerinin yenilenmesi sayesinde yüzdeki kuruluk ortadan kalkacaktır. Bu da özellikle kahverengi lekelerin ortadan kalkması anlamına gelir. Cilde sabah ve akşam olmak üzere iki kez uygulanması gereken ürünün göz ve çevresine yakın yerlere sürülmemesi gerektiğine dikkat edilmelidir. Ürün beyaz kalıntılar için de etkilidir. Diğer yandan makyaj öncesi bazı olarak da tercih edilebilmektedir. Bu krem baobab olarak bilinen ağaçtan elde edilen yağ ile üretilmektedir. Bu yağ ise vücuda derinlemesine nüfuz edecek ve nemlenme sağlayacaktır. Ürünün yaz güzelliği paketi ise set olarak satılmaktadır. Bu ürün aynı zamanda ultraviyole ışıklardan koruma sağlamaktadır. Diğer yandan yüzdeki kızarıklarla da başa çıkabilen kremin yüze sürülerek yarım saat bekletilmesi tavsiye edilir. Ürün aynı zamanda makyaj yapmanıza da engel değildir. Öte yandan suya ve tere karşı dirençli olan bu ürünü hem erkekler hem de kadınlar rahatlıkla kullanılabilir.

Physicians Formula Dark Spot Corrector & Skin Brightener

Bu ürün serum özelliği ile karşımıza çıkar. Koyu noktalara ve lekelere, yaşlılık lekelerine ve aknelere karşı etkili bir kremdir. Ayrıca çevreden gelecek etkilere karşı da koruma sağlayacak ürünün oldukça fazla çeşidi bulunmaktadır. Ürünün içerikleri ihtiyaca göre farklı farklı etkilere sahip olduğu için alacak kişilerin en çok hangi içeriğin işe yarayacağını bilerek tercih etmesi gerekir. 2 Bellis Perennis Flower Extract parlak bir görünüm isteyenler için üretilmiştir. Diğer yandan 2 Hydralized Pea Peptide Blend ise nem tutarak yüzün nemli kalmasını sağlamaktadır. 2 Laminaria Algae Complex Kahverengi Yosun Algleri ürünü ise protein bakımından zengindir. Özellikle yaşlanma lekelerine karşı etkili çözümler üretir ve yaşlanmayı da önler.

Khel’s

Ürünün Dark ve White versiyonu bulunmaktadır. Bu nedenle lekenin durumuna göre farklı türü tercih edilebilir. Clearly Corrective Spot Solution olarak isimlendirilen bu ürün serum kremdir. İçeriğinde c vitamini bulundurması en önemli özelliğidir. Etkili bir ürün olan bu krem ışıltılı bir cilt sunmayı hedeflemektedir. Düzenli kullanılması şartıyla yüzdeki renkler arasındaki dengeyi sağlayacaktır. Aynı zamanda ileride oluşabilecek güneş yanıklarına karşı da koruma sağlamaktadır. Lekeli bölgeye 2 veya 3 damla olacak şekilde yuvarlak hareketlerle sürülür. Günde 2 defa uygulanması tavsiye edilmektedir. İçeriğindeki beyaz huş ağacı özü sayesinde temizleyici ve cildi ferahlatıp yatıştırıcı etki yaptığı bilinmektedir. Ayrıca salistik asit içermesi sayesinde ölü hücreleri canlandıracaktır. Kremin üretiminde çeşitli bitkilerden faydalanılmaktadır. Bu da etkili bir antioksidan olan E vitamininin oluşmasını sağlar. Kullanıcılarından da tam not alan bu krem gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Lancome Dreamtone

Dermatologlar tarafından tavsiye edilen bu ürün birkaç çeşidi ile karşımıza çıkar. Bu bakımdan kişiye özel tasarlandığını söylemek mümkündür. Üretim çeşitliliği sayesinde hem beyaz tenli hem de esmer tenliler tarafından tercih edilebilmektedir. 4 farklı renk tonuna uygun etki yapabilen krem makyaj yapmanıza gerek kalmayacak şekilde bir cilt güzelliği sunmaktadır. Diğer yandan sararmış ciltler üzerinde de etkili olan krem serum tarzındadır ve kullanımı yine damlatarak olacaktır. 3 profil sunan ilaç üreticileri açık ten için 1, buğday esmerliği için 2, kolay bronzlaşan veya koyu renge sahip tenler için 3 numaralı profili önermektedir. Ayrıca boyun bölgesi için de kullanılabilecek bu krem günde 2 defa olmak üzere uygulanır. Ürünün temel hedefi cildin doğal güzelliğini yansıtmak ve makyajsız da güzel olunabileceğini göstermektir.

Nuxe Brightening

Uzak doğuda tasarlanmış olan bu krem sürüldüğü cilt tarafından çabucak emilmektedir. Bu sayede derinin altına işeyerek daha kolay bir etkiye neden olacaktır. Cildi hem güneş lekesine karşı koruyan hem de lekelerin iyileşmesinde işe yarayan bu krem piyasada rahatlıkla bulunmaktadır. Kremi tercih edilebilir kılan en önemli özelliği ise tek çeşitle bütün vücut renklerine karşı koruma sağlamasıdır. Diğer yandan bu ürün özellikle dudak çevresindeki lekeleri rahatlıkla dengeleyebilektedir. İl sürüldüğü anda gözeneklerde var olan lekeleri ört bas etmektedir. Zamanla bu lekelerin iyileştiği de görülecektir. Ayrıca göz altı morluklarına da iyi gelen kremin vücutta renge dengelemesi sağladığı bir gerçektir. Kullanıcı yorumlarından da tam not alan kremin kullanımı da çok kolaydır. Sürülen yere iyice yedirilmesi gereken krem fırça darbeleri ile uygulanabilir. Diğer yandan çizgisel olarak oluşmuş lekeleri kapatması da bir diğer tercih sebebidir.

Bioderma Whıte Objective

Bu krem beyaz lekeleri kapatmak için kullanılmaktadır. 2 türü ile ön plana çıkar. Birincisi Foaming Cleanser’dir. Daha çok renk dengeleyici bir üründür. Tüm cilt tiplerine uygun olarak üretilmiştir. Nemli bölgelere uygulanması gereken krem iyice köpürtülmeli ardından güzelce durulanmalıdır. Ayrıca haftada bir defa da maske olarak kullanılabilecek olan ürünün göz çevresine temas etmemesi gerekir. Ürünün diğer versiyonu ise WHITE OBJECTIVE H2O’dur. Bu krem daha çok nemlendirici özelliğe sahiptir. Hassas ciltlere özel olarak tasarlanmıştır. Bu versiyon özellikle kahverengi lekeler üzerinde de etki etmesi ile ön plana çıkar. Diğer yandan gözeneklerin hava almasına engel olmaması önemlidir. Bu sayede hem koruyucu etki yapar hem de hızlı iyileşme sağlar. Kuru cilde pamuk yardımı ile uygulanan krem ardından yıkanmalı ve temizlenmelidir.

Lierac

Bu kremin bazıları ikili olarak satılmaktadır. Bu nedenle ikisinin birlikte uygulanması tavsiye edilir. Fakat tekli ve farklı versiyonları ile de görebilmek mümkün. Ürünün her versiyonu farklı bir amaç üzere üretilmektedir. Yani güneş yanığı için ayrı, güneş sonrası için ayrı hatta koruma için ayrı versiyonları görülmektedir. Genelde pompalı tüp şeklinde satılan kremin genelde nemlendirici özelliğe sahip versiyonları üretilmektedir.

Arap Kızı Kremi

Arap Kızı Kremi

Arap kızı kremi sayesinde berrak, ışıltılı, sağlıklı ve daha genç görünen bir cilde sahip olunması mümkündür. Doğal yapısı nedeniyle özellikle son dönemlerde tercih edilen bir ürün konumuna gelmiştir. Kremin içeriğinde gliserin, gliserol, E ve B vitaminleri bulunmakta ayrıca Arabistan’a özgü geleneksel bir karışım olan “hevadiye kremi” özlerini de ihtiva etmektedir. İçeriğinde buluna etken maddeler sebebiyle özellikle güneş ve diğer cilt lekelerine, yara izlerine, sivilcelere, çillere, güneş lekelerine ve daha birçok zararlı dış etken sebebiyle önceki rengini kaybeden ciltlerin beyazlamasına ve tekrar eski halini kazanmasın sağlanmasına yönelik olarak kullanılan bir kremdir.

Faydaları

 • Antiseptik özelliği nedeniyle cilt üzerinde meydana gelen akne oluşumunu engelleyici bir özelliğe sahip olup cildinizin sivilcelerden kurtulmasında etkili sonuçlar verir.
 • Zamanla koyulaşmalar görülen cildinizin bir kaç ton açık renge kavuşmasını sağlar.
 • Zamanla güneşin zararlı ışınlarından kaynaklanan, yüz ve cildinizde meydana gelen lekelerin giderilmesinde etkili sonuçlar verir.
 • Yoğun kıvamı ve içeriğindeki vitaminler sayesinde güneşin zararlı ışınlarından cildinizi koruyarak kaybettiği nemi geri kazanmasını cildinizin rahatlaması sağlar. Ancak güneş ışınlarına karşı tek başına koruyucu özelliğinin olmadığının bilinmesi gerekir.
 • İçerdiği vitaminler sayesinde vücutta meydana gelen yaraları tedavi edici ve iz kalmasını önleyici özelliği bulunmaktadır.
 • Güneş nedeniyle oluşacak çillerin giderilmesinde de etkili bir kremdir.

Kullanım Şekli

Öncelikle cilt tipinize uygun ürünün seçilmesi gerekmektedir. Sonrasında ilk kullanımda vücudunuz herhangi bir bölgesinde alerjik reaksiyon oluşup oluşmadığı kontrol edilmelidir. Kremin günde 1 kez kullanılması yeterlidir. Kullanılmadan önce kremin uygulayacağı bölgenin temiz olduğuna dikkat edilmelidir. Kremin özellikle gece uygulaması ve uygulanan bölgenin sabahları yıkanarak temizlenmesi önerilir. Açık yaralarda ve önemli cilt sorunlarının yaşandığı durumlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Sinoz Leke Kremi

Özellikle doğal bir içeriğe sahip olduğu için kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Sinoz krem, mavi anemon çiçeği kremi, yüz bakım kremi, cilt kremi, göz çevresi kremi ve yüz bakım jelinin karışımından oluşan bir kremdir. Doğallığı ve birçok ürünün özelliklerinin barındırması nedeniyle son yıllarda kadınların dikkatini çekmeyi başarmış ve olumlu etkileriyle beğenilerini toplamıştır. Kremin etken maddeleri; Kollajen, Kinetin, Pantenol, C vitamini ve Aloe veradır.

Etken maddeleri ve içerdiği birçok ürünün özellikleri nedeniyle güneş lekelerinin giderilmesine iyi gelen krem, temizlenmiş ve makyajsız cilde parmak uçları ile ince bir tabaka halinde yedirilerek uygulanır. Sabah ve akşamları olmak üzere günde iki kez kullanılabilir.

Diğer kremlerin aksine çil ve epilasyon sonrası oluşmuş lekeleri dahi çıkarabilen bir güneş leke kremidir. Bu yönüyle çok daha kısa sürede etki ettiğini söylemek mümkündür. Genelde lekeleri küçük parçalar halinde imha etmektedir. Sürüldüğü zaman aşama aşama lekerin azaldığı fark edilecektir. Diğer yandan salatalık özlü temizleme jeli ile birlikte kullanılması tavsiye edilmektedir. Her cilt tipine uygun olan bu ürün hassas ciltler için daha avantajlıdır.

Bepanthol Krem

Bepanthol Krem

Güneş lekeleri için tavsiye edilmektedir. Bepanthol krem, cildinizi yeniler ve nemlendirerek güzel bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Expigment Krem

Expigment Krem

İlacın Etken Maddesi Hidrokinon’dur. Expigment krem, deride veya dokuda bulunan pigmentlerin (Pigment; vücutta bulunan saç, alyuvarlar, iris gibi yapılara mevcut rengini veren maddedir.) aşırı derecede artması sonucunda, ciltte meydana gelen koyu renkli lekelerin renginin açılmasını sağlamak için kullanılan bir ilaçtır. Expigment Krem, güneş lekeleri ile birlikte deri üzerinde lekeler halinde veya yaygın şekilde görülen koyu renkli veya siyahımsı lekelenmelerin, yüz ve diğer bölgelerde görülen ve cilt üzerinde düzensiz bir şekilde ve büyüklükte olan koyu kahverengi lekeler şeklinde meydana gelen renk değişikliklerinin ve ayrıca yaşlanmadan kaynaklanan çillerin tedavisinde de kullanılır.

Kullanım Şekli

Doktorunuz tarafından başka şekilde kullanılması tavsiye edilmediği sürece kremin tedavi edilecek bölgenin dışına taşmayacak şekilde temiz ve kuru cilt üzerine sürerek uygulanması gerekir. Krem 2 ay boyunca sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez uygulanmalıdır.

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • İlacın etken maddesine karşı bir alerjisi olanlarda bu ilacın kullanılması önerilmemektedir.
 • Expigment Krem, ciltte meydana gelen koyu renkli lekelerin renginin açılmasını sağlayan bir ilaçtır.
 • Kurumuş, çatlamış, rüzgâr yanığı olan, güneş yanığı olan ya da açık yaralı ciltlerde kullanılmaz.
 • Eğer böbrek hastalığı ya da karaciğer rahatsızlıklarında dikkatli olunmalı bir doktorla görüşülmeden kullanılmamalıdır.
 • İlacın ağız içi, burun içi ve göz ile temas ettirilmemesi gerekir. Bu durumun meydana yaşanması halinde ise bol su ile yıkanması gerekir.
 • Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, şampuanlar, saç boyası türleri, tüy dökücüler krem veya spreyler ile alkollü cilt ürünlerinin kullanılmaması gerekir.
 • Tedavi süresince gerek güneş ışınlarından gerekse yapay ultraviyole ışınlardan kaçınılması gerekir. Çünkü bu kremin kullanılması cildi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirmektedir.
 • İki aylık düzenli kullanım sonucunda tedavi edilen bölgede renk açılması ya da beyazlama gibi iyileşme belirtilerinin görülmemesi halinde ilacın kullanılmasının bırakılması gerekmektedir.
 • Kremin 12 yaşından küçük olan çocuklarda kullanılmaması gerekmektedir.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktora danışılmadan kullanılmaması gerekir. Çünkü kremin gebelik döneminde anneye ve doğmamış bebeğe herhangi bir zararlı etkisinin olup olmadığı ve doğum sonrasında emzirme döneminde anne sütüne geçip geçmediği hakkında tam ve kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Tretin Krem

İlacın etken maddesi Tretinoin’dir. Tretın Krem, cilt hücrelerini besleyerek, cildin yenilenmesine yardımcı olur. İlaç esas olarak A vitamininin cilde sürülebilen bir krem haline getirilmiş halidir. Deriye uygulandığında derinin en üst tabakasındaki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Aşırı keratin oluşumunu engeller ve derinin kendisini onarma hızını artırır. Cilt altındaki yağ ile kir tabakasının birleşmesinden kaynaklanan siyah noktaları giderir. İçi irinle dolu kabarcıkların ve derideki küçük kabartılar ile birlikte görülen sivilcelerin tedavisinde kullanılır. Balık pulu hastalığı, deri kalınlığının artması ve güneş lekelerinin giderilmesinde endikedir.

Tretin Krem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • İlacın etken maddesine karşı bir alerjisi olanların kullanmaması gerekmektedir.
 • Uygulandığında, ciltte geçici bir sıcaklık ve batma hissi meydana gelirse tedaviye ara verilmesi faydalı olur.
 • Tedavinin ilk haftalarında iltihaplı lezyonlarda artış meydana gelme ihtimali olabilir. Bunun nedeni ilacın lezyonlar üzerindeki etkisi olup bu durum ve ilacın kesilmesini gerektirmez.
 • İlacın etki göstermediğini düşünülse dahi reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanmak gerekir.
 • Cildinizde iyileşmeler görülmesi 2-3 haftayı bulabilir, fakat tam fayda sağlaması için 6 haftadan fazla kullanmanız gerekebilir.
 • Ağız, burun ve göz ile temas ettirilmemelidir.
 • Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay ultraviyole ışınlarından kaçınılması gerekmektedir.
 • Tedavi süresince, ciltte tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, şampuanlar, saç boyası, tüy dökücü ve alkol içeren cilt temizleme ürünleri kullanılmamalıdır.
 • Onliki yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Kullanım Şekli

Doktorunuz tarafından başka şekilde kullanılması tavsiye edilmediği sürece önce ilacı uygulayacağız bölgeyi temizlemeniz, ardından kremi parmağınızın ucuyla lezyonlu deri bölgesine hafifçe sürerek uygulamanız gerekmektedir. Günde bir kez geceleri uygulanması tavsiye edilir.

Biolog Leke Kremi

Güneş lekelerini yok etmede kullanılan bir diğer krem türüdür. Bu krem 15 SPF özelliği ile kullanan kişileri, güneşin zararlı ışınlarından korumaktadır. Krem aynı zamanda cilt üzerinde oluşan güneş lekelerinin giderilmesini ve cildinizin yeniden pürüzsüz bir hale dönüşmesini sağlayacaktır. Ciltteki renk değişikliği probleminde de faydalı olan krem, cildin renk tonun eşitlenmesini da sağlayacaktır. Krem tamamen bitkisel yağlar kullanılarak üretilmiş olup her türlü cilt yağısında üzerinde etkili olmaktadır. Ayrıca cildi besleme özelliği bulunan kremin yaşlanmaya bağlı olarak oluşan kırışıklıkların oluşmasını engelle gibi özelliği de bulunmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.