Saç Derisindeki Egzamaya Bitkisel Çözüm

05.04.2016
Saç Derisindeki Egzamaya Bitkisel Çözüm

Egzama, özellikle saç egzaması günlük yaşantımızı oldukça olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olup, saç derisinde kaşıntı, kızarıklık ve bölgesel olarak saç dökülmelerine sebebiyet vermesi sonucunda kişinin psikolojisini de oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Maalesef günümüzde en yaygın problemlerden biri olan egzama, saç derisindeki egzamaya bitkisel çözüm var fakat, tamamen çözüm bulunamıyor olması sebebiyle de oldukça rahatsız edici bir hastalıktır. Tamamen yok edilemiyor olmasının en önemli sebeplerinden birisi, hastalığın uygulanan tedavilere ya da çevre şartlarına karşı bağışıklık kazanma direncinin oldukça yüksek olmasıdır. Dolayısıyla hastalığın geçtiğini sandığımız bir anda yeniden nüksetmesi oldukça mümkün ve can sıkıcıdır.

Kadınların en çok dikkat ettiği bakımlardan biri saç bakımıdır. Fakat saçlar, hava koşullarına göre, dengesiz veya yetersiz beslenme ile, yorgunluk, halsizlik ile ve yanlış ürün vb. bakımı ile saçlarda kepeklenmeler, kabuklanmalar, kaşıntı, saç dökülmesi ve artık büyük bir sorun olan saç derisinde egzama görülmektedir. Bu sorunların anlaşılabilmesi ve sonuca ulaşması için egzamanın ne olduğunu bilmemiz gerek. Egzamanın semptom ve bulgularını doğru saptamamız ve buna yönelik hareket etmemiz gerekir. Egzama kelime itibariyle deri döküntüsüyle ortaya çıkan bir hastalığın ifadesi için kullanılır. Bu hastalık vücutta kızarıklık, beyazımsı pul pul dökülmeyi ifade ettiğinden dolayı bilmemiz gerekir ki bu alerjik olabilecek, deride de hassasiyeti gerektiren bir hastalıktır.

Saç Egzamasının Nedenleri

Vücudumuzda çıkan egzamalar kadar, saçta çıkan egzamalar da oldukça sorunlu ve ciddi sonuçlar doğurabilecek türden olabilir. Saç egzamasının önemli sebeplerinden birisi marketlerden aldığımız, oldukça bol kimyasal içeren ve bol bol köpüren ciddi kimyasal içerikli şampuanları kullanmamızdır. Saç egzaması problemini yaşayan kişiler mutlak surette saçlarını ve saç derilerini kimyasallara maruz kalmaktan korumalıdır. Bu kimyasallara örnek olarak; kimyasal içerikli çok köpüren şampuanlar, jöleler, saç spreyleri, kafa derisine uygulanan uzun süreli saç şekillendirme ya da renklendirme işlemleri, saç derisini tahrip edebilecek sıklıkta uygulanan saç renklendirme işlemleri vb. Bu tür uygulamalardan ne kadar uzak durursak, saç egzamasından o denli korunmuş ve var olan egzama problemimizin de ciddi boyutlara ulaşmasını engellemiş oluruz.

Saç Egzaması Tedavi Yöntemleri

Gelelim saç egzaması için faydalı olan, faydalı olduğu kulaktan kulağa dolanan bitkisel ve doğal çözümlere…Bu yöntemlerden bazıları şöyledir; saçlarımız için her gün bir tatlı kaşığı soğuk pres keten tohumu yağının sorunlu bölgeye uygulanmasının, saç egzamasına oldukça iyi gelen bir yöntem olduğu bilinmekte ve faydasını gören kişilerce teyit edilmektedir. Bunun haricinde; yeşil yulaf samanı ile, saç derisinin haftada üç kez ıslatılması da saç egzaması için oldukça etkili ve deneyenler tarafından teyit edilmiş bir yöntemdir. Tüm bu yöntemlerin doğal yöntemler olması sebebiyle, kullanılabilecek kortizonlu ve vücuda ciddi zararlar verebilen ilaçları kullanmadan önce, denenmesinde sakınca olmadığı bilinmektedir. Bu yöntemlerin haricinde bir başka ve son tavsiye edilen yöntem de; kullandığımız şampuanın yüz elli ml lik kısmına ,bir tatlı kaşığı zeytin yağını ekleyerek şampuanımızı çalkaladıktan sonra bu şekilde tüketmemiz, şampuanımızın içine zeytin yağıyla birlikte eklemiş olduğumuz E vitamini sayesinde saç derimizi onaracak ve saç egzamamızı önleyebilecektir…

Bu hastalığın saç derisinde tespit edilmesi artık çoğu kadında sorun olarak görülmesine yol açmaktadır. Daima saçın yıkanmasına karşın saçların kepekli ve derinin kızarık durması biz bayanları rahatsız edebilmektedir. Bu rahatsızlığın giderilmesi için büyük bir özveri gerekmektedir. Ve tabi ki de sabır. Örneğin :

  • Bir litre ılık suya bir çay bardağı elma sirkesi ekleyin ve şampuandan sonra bu su ile durulayın.
  • Mümkün oldukça şampuan kullanmamaya özen gösteriniz. Eğer mümkünse bıttım sabunu, zeytinyağı, argan yağı yada çörek otu yağı kullanın. Eğer bu mümkün değilse badem yağı, sarımsak yağı, susam yağından birini banyodan yarım saat önce sürün ve durulayın.
  • Banyodan sonra sıcak havlu ile saçlarınızı sarıp nemli kalmasını sağlayın. Saçlarınızı kuruturken diplerden değil uçlardan başlayın.
  • Saç deriniz cansız ve kuru olacağından bu işlemlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Ve saçlarınız yıkama sıklığı iki günde bir olmalıdır.

Bu tarz işlemler yapacağınızdan ötürü daima sabır gerekecektir muhakkak. Ama saçtaki egzamadan kurtulmak için bu özveri gerekmektedir. Doğru, düzenli ve etkili yöntemler ile size sorun olan sıkıntılardan kurtulabilir ve uygulayacağınız bu doğal yöntemler ile kendinizi şımartabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.