Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

  22.04.2020
  Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

  Görünce ağzımızı sulandıran, yeyince suratımızı buruşturan, canlı rengi ile göz kamaştıran limon, zengin besin değeri ile sofralarımızın baş tacı. Salata ve çorbalarda eksik etmediğimiz hemen hemen herkesin severek tükettiği bu meyve geçmişten bu yana mutfaklarımızın vazgeçilmezi olmuştur. Doğal bir antibiyotiktir. Suyu ve yağı ile yıllardan beri pek çok hastalığa şifa olmuştur. Turunçgiller familyasının göz bebeği, hastalıklar ile savaşta etkili olarak kullanabileceğimiz iyi bir silahtır.

  Turşu suyu davasında sirke ile olan kavgası çözülmeyen limonun faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz aşikârdır. İçerisinde bulundurduğu yüksek miktarda C vitamini sayesinde tam bir şifa deposu olan bu meyvenin kendisi kadar yağı da bir o kadar kıymetlidir

  Limon yağı, pek çok alanda kullanımı ve yararı mevcuttur. Bedensel, ruhsal ve duygusal problemlerinizi bu yağ yardımıyla çözebilirsiniz. Hastalıkların tedavisini alternatif tıp yöntemlerinde arayan hastalar için etkili bir tedavi yöntemi olacaktır.

  Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

  1. Uykusuzluğa İyi Gelir

  Uykusuzluk problemi çağın en büyük sorunlarından biridir. Bu uyuyamama durumu sıklıkla tekrar ederse pek çok hastalığı beraberinde getirebilir. Genellikle stres kaynaklı olan bu sorunu çözmek için farklı tedavi yöntemleri kullanılabilir. Eğer doğal bir çözüm yöntemi arıyorsanız limon yağı ideal bir öneri olabilir. Yapılan araştırmalar uykusuzluk problemine iyi geldiğini kanıtlamıştır. Uyumadan önce kullanılan limon yağı uyku kalitenizi arttıracak, uykuya dalma probleminizin üstesinden gelecektir.

  2. Vücuttaki Toksinlerin Temizlenmesini Sağlar

  Bir diğer işlevi de vücuttaki toksinlerin atılımını sağlamaktır. Yağın vücutta koruyucu ve temizleyici etkisi mevcuttur. Hastalık yapan her türlü organizmaya karşı savaş açar.

  3. Yaraların İyileşmesini Sağlar

  Yara tedavisi için mucizevi bir ilaçtır. İçerdiği antioksidanlar ve antimikrobiyal özellikler sayesinde yaranın enfeksiyon kapmasını önler. Enfekte olması önlenen yara kısa sürede iyileşir.

  4. Mantar Tedavisinde Kullanılır

  Antifungal özelliğe sahiptir. Mantar tedavisinde gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Düzenli bir şekilde topik olarak uygulandığı takdirde etkili sonuç vermektedir.

  5. Boğaz Ağrılarınızı Azaltmaya Yardımcı Olur

  Özellikle mevsim geçişlerinde en çok yaşanan problemlerden biride boğaz ağrısıdır. Bu probleme doğal bir çözüm yöntemi arayanlar, sıcak suya eklenilen bal ve çok az miktarda limon yağı sayesinde kurtulabilirler.

  6. Mukus ve Balgam Temizleyici Özelliğe Sahiptir

  Mukus ve balgamın vücuttan temizlenmesine yardımcı olur. Koklayabilir ya da Hindistan cevizi yağı ile karıştırıp göğsünüze uygulayabilirsiniz.

  7. Kilo Vermeye Yardımcıdır

  Fazla kilolardan kurtulmak pek çok kişinin hayalidir. Bu dileğinizi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmeye limon yağı yardımcı olabilir. Metabolizmayı destekleyen ve iştah kesici özelliği sayesinde fazla kiloları hızlı bir şekilde vermenizi sağlar.

  8. Meyvelerin Kararmasını Önler

  Elma, muz, avokado gibi kesildiği andan kısa bir süre sonra kararan meyvelerin kararmasını yağı ile önlemek mümkün. Meyveler kesildikten sonra suya damlatılmış birkaç damla limon yağı renklerinin kahverengiye dönmesini engelleyecektir.

  9. Mide Bulantısına İyi Gelir

  Bulantı ve kusma özellikle hamilelik döneminde yaşanan durumlardır. Mide bulantınızı hafifletmek için limon esansiyel yağının sağladığı mucizevi etki sayesinde mide bulantısı ve kusma semptomlarını en aza indirebilirsiniz.

  10. Sindirimi Düzenler

  Düzenli kullandıkça kabızlık, gastrit gibi sindirim sorunlarından oluşan kötü etkilerin hafiflemesine yardımcı olur.

  11. Alzeimer Hastalarına İyi Gelir

  Birçok hastalık için doğal tedavi yöntemi olarak kullanılan yağın, alzeimer hastaları üzerinde de etkili olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlamıştır. Çalışma 28 Alzeimer hastası üzerinde 28 gün boyunca uygulanmıştır. Limon yağı dahil çeşitli bitkisel yağlarla ayrı ayrı yapılan aromaterapi sonucu hastaların bilişsel işlev ölçümlerinde kayda değer iyileşmeler gözlemlenmiştir.

  12. Ağız Sağlığını Korur

  Nefesinizi tazeleyebilir diş ve diş eti problemlerinizin önüne geçebilirsiniz. Bu yağın antibakteriyel özelliği ağızda çürüğe sebep olan bakterilerin oluşumunu engeller. Ağız kokusu ve pamukçuk gibi çeşitli ağız problemlerin de üstesinden gelir. Yağın antifungal ve antibakteriyel özelliklerinin yanında iyi bir diş beyazlatıcı etkiye sahiptir. Limon yağını Hindistan cevizi yağıyla eşit miktarda karıştırın. Karışıma karbonat ekleyin ve dişlerinizi 2 dk boyunca bu karışımla fırçalayın.

  13. Bağışıklığı Kuvvetlendirir

  Bu mucizevi yağ iyi bir ödem arttırıcıdır. Lenfatik drenajı sağlar, bu sayede vücut yenilenir ve bağışıklık sistemi desteklenmiş olur.

  14. Tümörlere Savaş Açar

  Bu şifa kaynağı yağın içeriğinde bulunan limonenin bileşeninin kemoterapik etkilere sahip olduğu keşfedilmiştir. Özellikle risk taşıyan bireyler kanser hastalığı ile savaş için limon yağı tüketimini arttırmalıdır.

  15. Ruh Halinizi İyileştirici Etkilere Sahiptir

  Modunuzu yükseltmeye yarayacak bitkisel takviyeler arasında yer alan bu esansiyel yağ depresyon ile mücadelede etkili bir silahtır. Konsantrasyon sağlayıcı özelliği ile de ön plana çıkar, özellikle odaklanma problemi yaşayan öğrencilere yardımcı olabilir.

  16. Alerji Semptomlarını Hafifletir

  Alerji semptomlarını hafifletici etkisi mevcuttur. Evinize, kıyafetlerinize, yaşam alanlarınızda kullanacağınız limon yağı lenfatik sisteminizin drenajı destekleyerek mevsimsel alerjilerin etkilerini en aza indirecektir.

  17. Öksürük Gidericidir

  Öksürüğü gidermek için kullanacağınız harika yöntemlerden biridir. Hindistan cevizi yağı ile limon yağı karışımını boynunuza sürdüğünüz takdirde rahatsızlık duyduğunuz öksürük krizlerinden kurtulabilirsiniz.

  18. Boğaz Ağrısını Giderir

  Havalar soğumaya başlayınca boğaz ağrılarının kaçınılmaz olması herkesin aşina olduğu bir durumdur. Bu ağrılardan kurtulmak için çayınıza ya da sıcak suyu ilave edilecek 1-2 damla yağ sayesinde şikayetçi olduğunuz boğaz ağrısından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

  19. Ateş Düşürücü Etkisi Vardır

  Özellikle grip ve gribe benzer ateşli hastalıkların tedavisinde kullanımı idealdir. İçeriğindeki bileşenler terlemeyi arttırarak vücuttaki ateşin düşmesini sağlar.

  20. Kalp ve Damar Sağlığını Korur

  Kan basıncını dengeler ve kalp sağlını korur. Damarlardaki kanın sağlıklı bir şekilde dolaşımını sağlar. Özellikle kalp ve damar hastalıklarına sahip kişiler bu doğal yöntemi kullanarak şifa bulacaktır.

  21. Yanık İzlerinin Görünürlüğünü Azaltır

  Yanıkların yol açtığı izler kolay kolay geçmek bilmez. Bu izlerin görünürlüğünü en aza indirmek için üzerine sürerek yanık izlerinin belirginliği azaltabilirsiniz.


  Limon Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

  • Sivilcelerin ve aknelerin oluşumunu engeller.
  • Doğal tonik işlevi görür.
  • Ölü derilerin atılmasını sağlar.
  • İyi bir nemlendiricidir.
  • Uçuk tedavisinde kullanılabilir.
  • Yüzde oluşan lekeleri azaltır.
  • Cildin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.
  • Güneşin yol açtığı lekeleri ortadan kaldırır.
  • Selülit oluşumunu engeller.
  • Cildin elastikliğini arttırır.
  • Kaşıntı giderici etkisi vardır.
  • Cildin sıkılaşmasını sağlar.
  • Nasırların geçmesini sağlar.
  • Gözenek açıcı etkisi sayesinde cildin nefes almasını sağlar.
  • Siğilleri yok eder.
  • Yağlı ciltlere denge sağlar.
  • Cildinizin pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.
  • Bebeksi yumuşaklıkta bir cilde sahip olmanızı sağlar.
  • Çatlak tedavisinde kullanılabilir.
  • Varis ağrılarını alır.
  • Tırnağınıza bakım yapar.
  • Ciltte oluşan iltihaplanmaları önler.
  • Yaralanmalar karşısında cildin mikrop kapmasını önler.

  Limon Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

  Saçlarınıza doğal yöntemler ile bakım yapmak için ideal bir yöntem olacaktır. İçerdiği vitaminler saç sağlığınız açısından önem teşkil eder. Sağlıklı uzayan saçlara ulaşmak bu mucizevi yağ ile mümkün olacaktır.

  • Saçların neme doymasını sağlar.
  • Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır.
  • Saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.
  • Saçları besler ve parlaklık kazandırır.
  • Zayıf saçların güçlenmesini sağlar.
  • Saç tellerinin kalınlaşmasını sağlar.
  • Saçın yağlanmasını geciktirir.
  • Kepek oluşumunu engeller.

  Daha Fazla Kaynak:

  YAZAR BİLGİSİ
  Modanium Özel
  Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.