Kahverengi Balgam Neden Olur ve Tedavisi

14.07.2020
Kahverengi Balgam Neden Olur ve Tedavisi

Balgam, birçok nedene bağlı olarak göğüs boşluğunda oluşan yoğun bir tükürük türüdür. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi belli bir mevsim hastalığına sahip değilseniz balgam daha ciddi bir rahatsızlık yüzünden oluşabilir. Fazla sigara tüketimi, alkol tüketimi gibi solunum yoluna zarar veren birçok etken madde göğüs boşluğunda balgam oluşturabilir. Balgamın bir çok farklı rengi olabilir. Sarı, yeşil, beyaz, şeffaf, siyah ve kahverengi balgam çeşitleri olarak ayrılır. Her balgam çeşidinin kendine has bir mukozası ve kendine has bir durumu vardır. Kahverengi balgam kişinin kendisini huzursuz ettiren pas görünümlü bir balgamdır.

Siyaha yakın bir renk olarak görünen kahverengi balgamın altında yatan birçok sorun olabilir. Genel olarak kalıntı olarak mukozalaşmış kırmızı kan yada pembe kan renklerinin paslaşmış hali olarak da bilinir. Kahverengi balgam görülen kişide, paslı bir balgam görünümü oluşur. Açık kahverengi yada çok yoğun bir kahverengi olarak ayrılabilir. Bu balgam çeşidi aslında genellikle vücutta oluşmuş eski kandır. Yani kırmızı olarak yada pembe olarak bekledikten sonra vücuttan atılırken kahverengi gibi görünür.

Kahverengi Balgam Neden Olur?

1. Nefes Darlığı

Nefes darlığı kişinin nefes alma yetkisini azaltan rahatsız edici bir durumdur. Hasarlı hava yollarının iyi çalışmaması sonucu oluşan bu hastalığın temelinde hava tüpleri yatar. Nefes darlığı bir çok soruna bağlı olabilir. Ancak bütün sorunlar boğazlarda kahverengi balgam oluşmasını sağlayabilir. Yamuk burun, burun kemiğinde eğrilik gibi bir çok sorun nefes alınmasına engel olur. Boğazlarda biriken mukoza tabakası renk değiştirebilir ve kahverengi olarak geri döner.

2. Mantar Alerjisi

Bazı mantar çeşitleri toprakta, bitki üstlerinde hatta çürüyen bitki örtüsünde bile çıkar. Eğer mantar alerjiniz varsa bu akciğerinizi rahatsız eder. Rahatsız olan akciğerler boğazları kahverengi balgam ile doldurur. Eğer kistik fibroz yada astım gibi rahatsızlıklar da varsa doktora gidilmelidir. Biriken kahverengi balgam her zaman gelmeyecektir. Ancak alerji başladığı yada mantar yendiği zamanda yapışkan bir balgam birikecektir. Buna çözüm olarak doktor muayenesinden sonra, antifungal ilaçlar alabilirsiniz.

3. Sigarayı Bırakmak

Sigarayı bıraktıktan yaklaşık bir yada iki hafta sonra akciğerler kendini tazelemeye ve yenilemeye başlar. Bu yenilik sırasında akciğerler çalışır. Akciğerlerde bulunan kahverengi katranlar temizlendikçe zamanla kahverengi balgam olarak ağız yoluyla gelmeye başlar. Bu durum birkaç hafta sürebilir ancak kötü bir durum olarak anılmaz. Bu durumu en aza indirmek için sigarayı bıraktığınız zamandan itibaren sağlıklı yiyecekler tüketin, bol bol su için ve kahverengi balgamın rahatsız etmemesi için havayı nemlendirin. Yine de öksürüğünüz bir aydan uzun bir süreye ulaşmış buna ek olarak kahverengi balgamla beraber yoğun bir kan geliyorsa acilen doktora gitmeniz gerekir.

4. Hastalıklar

Kahverengi balgamın altında yatan birçok hastalık vardır. Kişi her kahverengi balgam gördüğünde hasta olması kesin değildir. Yalnızca belirtileri var ise ve kendinden şüphe ediyorsa doktor muayenesine gidebilir. Bakteriyel pnömoni, zatürre, akciğer apnesi, kistik fibroz, koah gibi bir çok akciğer hastalığı kahverengi balgam oluşumuna zemin hazırlar.

Bakteriyel Pnömoni

Bakteriyel pnömoni halk arasında zatürre olarak bilinen hastalıktır. Zatürre, akciğerde bulunan hava keseciklerinin iltihaplı bir sıvı ile dolması rahatsızlığıdır. Bakteriyel pnömoni bulaşıcı bir hastalıktır. Birçok virüs, bakteri nadir olarak mantar enfeksiyonları ile oluşan bir iltihaplı sıvı birikmesidir. Hatta kahverengi balgamın görüldüğü 0-4 yaş arası grup bebeklerde ölüm riski daha fazladır. Bakteriyel pnömoni genellikle bağışıklığı zayıf kişilerde yada yaş grubuna bağlı olarak daha sık görülen bir rahatsızlıktır. 65 yaş üstünde ve 0-2 yaş grubu bebeklerde görülme olasılığı en yüksek yaşlar olarak belirlenmiştir. Ancak buna bağlı kalmayıp her yaşta da görülebilen bir rahatsızlık olduğu için kahverengi balgam ciddiye alınmalı ve bir yada daha fazla olduğu zamanlar doktor müdahalesi yaptırılmalıdır.

Bakteriyel Bronşit

Bakteriyel bronşit, akciğerlere hava taşımakla görevli olan zarın iltihaplanması durumudur. Genelde kahverengi balgamın en belirgin nedenlerinden birisidir. Akut yada kronik olarak ayrılır. Akut bronşit, yaygın olarak grip, kızamık, boğmaca hatta tifo gibi birçok hastalığın yanına eşlik edebilir. Ancak kronik bronşit, akut bronşite göre daha ciddi ve tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bakteriyel bronşitin öksürüğü çok yoğundur ve balgamla beraber görülür. En büyük belirtisi olan kahverengi balgamın en sık görüldüğü hastalık türlerindendir.

Kistik Fibroz

Kistik fibroz kalıtsal bir hastalıktır. Doğumdan itibaren oluşan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Solunum sistemi, sindirim sistemi, üreme sisteminin içerisinde bulunan mukus ve ter bezlerini etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalık bir çok organı etkileyebilir. Özellikle akciğer, karaciğer, pankreas ve bağırsaklar gibi bir çok organı etkilemektedir. Bu hastalığa bağlı kişilerde sahip oldukları mukus seviyesi kalınlaşıp çok aşırı yapışkan bir hal alır. Kişinin bu yüzden nefes alıp verimi zorlaşır. Nefes alıp vermekte zorlanan kişi akciğer enfeksiyonu gibi hastalıklar yaşar. Belirtileri arasında tuzlu terleme, inatçı öksürük gibi nedenler vardır. Buna ek olarak kahverengi balgam bu hastalığa eşlik edebilir.

Pnömokonyoz

Pnömokonyoz kısaca akciğerde inorganik adıyla bilinen tozların birikmesi ve vücudun buna karşı geliştirdiği bir reaksiyondur. Kahverengi balgam sebepsiz yere aslında fazla tozdan da olabilir. Pnömokonyoz hastalığında kaçınılmaz bir toz vardır. Kişinin özellikle geçmişinde toz dolu bir işte çalışma öyküsü varsa yada her gün yaptığı rutinler fazla toz barındırıyorsa kişi bu hastalığa yakalanabilir. Tozdan uzak durmanın önemli olduğu bu hastalıkta kişi tozlu bir işte çalışıyorsa buna karşı tedbir alarak çalışmalı ve düzenli olarak doktor muayenesine giderek kendini kontrol ettirmelidir.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

Kısaca adıyla Koah olarak bilinen bu ciddi hastalık başlıca ölüm nedenlerinden biri olan hastalıklar arasında bilinir. Koah hastalığı ciddi bir sorundur. Bu hastalık sırasında kişi akciğerlerine solunum yolu ile aldığı nefesi kolay bir şekilde dışarı doğru veremez. Koah hastalığına birçok hastalık eşlik edebilir. Koah oluşumunun en önemli nedeni sigara tüketiminin fazlalaşmasıdır. Önceden çoğunluk erkeklerdeyken artık kadınlar ve erkekler aynı hastalığa sahip durumdalar.

Koah öldürücü ve tehlikeli bir hastalıktır. Boğazlarda kahverengi balgam, mukuslu bir tabaka oluşumuna izin verir. Kahverengi balgama ciltte solgunluk, öksürük, göğüs ağrısı, nefes darlığı, depresyon, halsizlik, ayaklarda ve ellerde şişme, ileri zamanlarında istenmeyen kilo kaybı gibi sorunlar eşlik eder.

Akciğer Apnesi

Akciğer apnesi kahverengi balgamın belirti olarak gösterildiği bir diğer hastalıktır. Bu hastalık akciğer iltihabı olarak da kabul edilir. Akciğere pıhtı atması durumu, yada akciğere gıda veya sıvı kaçması durumunda kişide akciğer apnesi oluşmaktadır. Apsenin meydana gelmesinde rol oynayan mikroplar ve bunlar sonucu oluşan akciğer enfeksiyonu olduğu zaman burada bulunan hücreler ölür.

Bu yıkım sonucunda akciğerde bir doku kaybı oluşur ve içerisi iltihaplı sıvıyla dolar. Daha sonra etrafı belirli hücreler tarafından sınırlandırılır. Bağışıklık sistemi zayıf, beslenmesi düzensiz, kanser hastası insanlarda görülebilir. Belirtileri arasında kahverengi balgam, nadir olarak farklı renklerde balgam yada ateş, öksürük, nefes darlığı gibi belirtiler görülür.

Bronşektazi

Bu hastalık çeşidinin temel sorununda hava tüpleri yatar. Akciğerde bulunan hava tüpleri, normale göre daha çok hasar görür. Hava yolları hasar gördükçe genişlemeye başlar. Genişleyen ve büyüyen hava tüplerinin içerisinde çok sayıda mukoza birikmeye başlar. Başlıca birikmeye başlayan renkler kahverengi balgamı oluşturur.


Kahverengi Balgam Nasıl Atılır?

Kahverengi balgamın altında birçok hastalık yatabilir. Bu yüzden hastalık olma ihtimalini bilmek için kişi öncelikle boğazını temizlemeli, gargara yaparak balgamdan arınmalıdır. Çünkü bu balgam hastalık değil kırmızı kan yada pembe kan birikmesi olabilir. Ancak tüm boğazı temizledikten sonra tekrar kahverengi balgam görünüyorsa kişi de büyük ihtimalle altta yatan bir rahatsızlık olabilir.

1. Havayı Nemlendirin

Evlerde bulunan nem oranı özellikle sıcak ve soğuk havaya göre değişkenlik gösterir. Kahverengi balgamın oluşumu havada ki neme bağlı olabilir. Bu yüzden ilk olarak hava nemlendiricisi satın alabilirsiniz. Nemli hava boğazların tahriş olmasını engeller. Yeterli nem boğazlara solunum yoluyla girdiği anda kahverengi balgam oranı en aza iner.

Eğer bir hava nemlendiricisine sahip değilseniz, boğazınızı büyük bir kap içerinde buharlaşmakta olan su dolu kabın içerisine yaklaştırın. Daha sonra nefes alıp verin. Bunu yaparken etrafın kapalı olmasına ve buharın doğrudan boğazınıza gittiğinden emin olun. Yaklaşık on beş dakika bu şekilde bekledikten sonra yada buhar tamamen kaybolduktan sonra yüzünüzü silin.

2. Boğaz Gargarası

Kahverengi balgamın en doğal tedavi yöntemlerinden birisi ise tuzlu gargara yapmaktır. Tuzlu gargara boğaz tahrişini en aza indirir. Yaklaşık bir bardak suya yaklaşık olarak bir çay kaşığı kadar tuz atın ve tuz çözülene kadar iyice karıştırın. Tuz tamamen çözüldükten sonra ağzını iyice doldurun ve kafanızı yukarı doğru kaldırarak gargara yapın. Bu gargara özellikle boğazda bulunan kahverengi balgamı hedef alır. Bu sayede solunum yollarında bulunan sümüksü yapıdan sizi kurtarır.

3. Su İçmek

Kahverengi balgam diğer balgam çeşitleri gibi yapışkan ve sümüksü kıvamdadır. Bu yapışkanlığı azalttığınız zaman mukuslu yapıyı incelterek yok edebilirsiniz. Mukusun boğazlardan arınması için günde yaklaşık iki litreye yakın su içebilirsiniz. Su tüketimi boğazda bulunan sorunları en aza indirir. Doğru zamanda su tüketimi zamanla solunum yollarında bulunan yapışkan tabakayı daha akışkan bir hale balgam, birçok nedene bağlı olarak göğüs boşluğunda oluşan yoğun bir tükürük türüdür.

Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi belli bir mevsim hastalığına sahip değilseniz balgam daha ciddi bir rahatsızlık yüzünden oluşabilir. Fazla sigara tüketimi, alkol tüketimi gibi solunum yoluna zarar veren birçok etken madde, göğüs boşluğunda balgam oluşturabilir.

4. Balgam Kültürü

Balgam kültürü, her türlü balgamın altta yatan sebebini öğrenmek için yapılan bir hastane testidir. Kahverengi balgam eğer fazla geliyor ve bir türlü bitmiyorsa balgam kültürü yaptırılabilir. Balgam kültürü yaptırmak zor bir durum değildir.

Nasıl Yapılır?

Öncelikle balgam kültürü yapılmadan dikkat edilmesi gerekenleri mutlaka doktor tarafından söylenir. Bu testten önce kesinlikle herhangi bir gargara yada boğaz açıcı gibi tedavi yöntemleri uygulanmamalıdır. Çünkü bu gibi durumlarda boğazlarda bulunan balgam bakterilerinin bir çoğu ölür ve doktor tarafından doğru sonuç bulmak zor olabilir.

Takma diş varsa balgam kültüründen önce çıkarılır. Yeme içmenin kesilmesi doktor tarafından söylenir ve kişi buna göre beslenmesini tamamlar. Test sırasında kişi bir kere dolu su ile ağzını çalkalar. Daha sonra derin bir nefes alır ve balgam örneği için şiddetli bir şekilde öksürür. Eğer balgam örneği çıkmakta zorlanırsa doktor eliyle göğüs bölgesine dokunur ve burada bulunan balgamı yumuşatarak boğazdan çıkmasını sağlar. Bu test sonuçları yaklaşık bir gün ile bir hafta arasında değişkenlik gösterebilir.

5. Bitkisel Yağlar

Bitkisel yağlar güvenli bir yerden alındıktan sonra kahverengi balgam için kullanılabilir. Önemli olan kısım yağların kesinlikle içilmemesi ve uygun yağ alındıktan hemen sonra yalnızca solunum yolu ile tedavisinin uygulanmasıdır. Almış olduğunuz yağ keskin yağlar olmalıdır. Çünkü solunum yoluna her yağ etki etmeyecektir. Soluduğunuz ortamı temizledikten sonra kullanacağınız yağı dökün. Daha sonra bolca soluyun.


Kahverengi Balgam Söktürücü Bitkisel Yağlar

1. Okaliptus Yağı

Okaliptus yağı özellikle öksürük ve balgam için kullanıldığında olumlu sonuçlar veren doğal bir yağdır, direkt olarak içilemez. Bu yüzden solunarak bir tedavi uygulanabilir. Bu yağı doğru kullanmak ve kahverengi balgamı sökmek için yatmadan hemen önce uyuduğunuz odaya yaklaşık beş on damla kadar okaliptüs yağı dökün.

Kahverengi balgama ek olarak öksürük gibi sorunlar varsa göğsünüze iki damla kadar sürebilirsiniz. Bu yağın içerisinde bulunan maddeler her ne kadar doğal olsa da hassas veya alerjik reaksiyon gösterme riski olan vücutlara fazla etki yapabilir. Bunu önlemek için vücudun küçük bir bölgesine uygulamak gerekir. Okaliptus yağını iki yaşından küçük bebeklerden uzak tutmak gerekir.

2. Nane Yağı

İçerisinde bulunan mentol içeriği ve antibakteriyel özellikleri ile kahverengi balgamı sökmeyi hedefler. Ayrıca içerisinde bulunan viral özellikler boğaz ve sinüs temizliği açısından çok yararlıdır. Nane yağı solunum sisteminde bulunan balgamı alır ve kişiyi büyük ölçüde rahatlatır. Doğru kullanımı oldukça önemli olan nane yağı direkt olarak içilmemelidir. Bunun yerine uyunacak olan odaya ya da burnun hemen alt kısımlarına az bir miktarda dökülmeli ve hava yoluyla solunarak tedavisi yapılmalıdır.

İki yaşın altında ki bebeklere tehlikeli olabilir bu yüzden onlardan uzak tutulmalıdır. Daha fazla rahatlama ve ferahlık hissi için boğazınıza yada alerji olmayacağınızdan eminseniz direkt olarak göğüs bölgesine sürüp uyuyabilirsiniz.

3. Limon Yağı

Limon yağı içerisinde bulunan etken maddeler sayesinde kahverengi balgam oranını gözle görülür ölçüde azaltır. Direkt olarak bağışıklık sistemini güçlendirmeyi hedefler. Çok güçlü etkilere ve faydalara sahip olan limon yağının vücut ve solunum yolu hastalıklarına çok yararı vardır.

Balgam söktürücü etkisini kullanmak için uyuduğunuz odaya beş on damla kadar döküp soluyabilirsiniz. Göğsünüze yada boğazınıza uygulayabilirsiniz. Limon yağı içerisinde antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikler taşır. Bu sayede kahverengi balgam oranını en aza indirir. Eğer altta yatan bir sorun yoksa tamamen iyileşmeye yardım edebilir.

4. Kekik Yağı

Kekik yağı içerisinde bulunan aktif bileşenleri ve mantar öldürücü etkisi sayesinde kahverengi balgamla savaşmayı hedefler. Düzenli kullanımda balgam oranını en aza indirir. Boğazınızı nemlendirmeye yardımcı olur. Bu özelliklerinden faydalanmak için uyuduğunuz odaya beş on damla kadar döküp soluyabilirsiniz. Küçük bebeklerde hassasiyet oluşturma riskine karşı onlardan uzak tutulmalıdır. Kekik yağı balgama karşı antibakteriyel özellikler gösterir. Solunum yollarında yaşanan bir çok soruna balgama ek olarak öksürük benzeri durumlara yardımcı olacaktır.

5. Biberiye Yağı

Biberiye yağı çok keskin bir yağ oluşu ile beraber boğaz açıcı özelliği ile bilinir. Balgam söktürücü etkisi olan biberiye yağı kahverengi balgamı düzenli kullanım sonucunda yok edecektir. Biberiye yağının bu özelliğinden faydalanmak için uyuduğunuz odaya beş on damla kadar döküp soluyabilirsiniz. Fazlası gözleri sulandırabileceği için dikkatli kullanılmalıdır. Alerjik bir reaksiyon göstermiyorsa etkisini hızlandırmak için şişesini koklayabilir ve göğüs bölgesine sürebilirsiniz. Çok etkili bir yağ olan biberiye yağı dört yaşından küçük çocuklar zararlı olabilir. Bu yüzden soluduğunuz ortamda yalnız olmak da fayda vardır.

6. Jojoba Yağı

En etkili bitkisel yağlardan biri olan jojoba yağı, bronşitte ve balgamlı öksürükte sıkça kullanılan ve etkili olan yağlardan biridir. Göğüs kafesine masaj yaparak kullanılabilen bu esansiyel yağ, tülbent ile örtüldüğünde etkisi artar, bu sayede balgamlı öksürüğün daha çabuk atılmasına yardımcı olur.

7. Sarıçam Yağı

İçerdiği uçucu yağlar sayesinde balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda bronşit, KOAH ve Astım hastalıklarının da tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Bu tıbbi bitki günde 1 veya 2 defa göğüs bölgesine sürülerek uygulanabilmektedir.


Kahverengi Balgam Söktürücü Kürler

1. Bal ve Acı Biber Şurubu

Bal ve acı biber şurubu ek malzemelerle birleşerek oluşan bir kürdür. Kahverengi balgamı anında söküp alabilir. Bunun için limon suyu, bal ve zencefil bir tencerede kaynatılır. Kaynamaya başladıktan hemen sonra acı biber ekleyip ocaktan alın. Soğuduktan hemen sonra bekletmeden cam bir şişeye ilave edin. Tok karnına günde bir ya da iki kaşık kadar yeterli olacaktır.

2. Tere Kürü

Kaynamakta olan yaklaşık yarım litre suya on beş ile yirmi adet arası tere sapını ilave edin. Ardından yaklaşık üç dakika boyunca haşlamaya bırakın. Daha sonra biraz bekletin ve demlenmeye bırakın. Hazır olan tere kürünü süzün ve yemeklerden önce yaklaşık iki üç saat önce ya da sonra için.

3. Karabiberli Bal

Karabiberli bal kürü balgam söktürücü özelliği ile bilinen güçlü bir tariftir. Bu kürden yararlanmak için göğüs bölgesine sürmek gerekir. Kahverengi balgamdan kurtulmak için karabiber ve balı karıştırdıktan hemen sonra göğüs bölgenize uygulayın. Masaj yaparak uygulamak daha fazla rahatlama sağlar. Daha sonra üzerini bir tülbent yardımı ile sarın ve yaklaşık iki saat beklettikten sonra yıkayın.

4. Bal ve Soğan Şurubu

Soğanlar küçük küçük doğrandıktan sonra üzerine önceden karıştırılmış bal ve beyaz şarap üzerine dökülmelidir. Karışım birkaç gün bekletildikten sonra tüketilmeye hazır hale gelir. Solunum problemlerini çözmek için birebir olan bu karışım günde 1 ya da 2 defa tüketilebilir. Karışımın içerisinde virüsleri, bakterileri ve mukusu azaltan balgam sökücü ve antibiyotik özellikleri bulunmaktadır.

5. Elma, Bal ve Limon Tarifi

Elmalar pişirilip püre haline getirildikten sonra bal ve limon suyu üzerine eklenmelidir. Biraz bekletildikten sonra tüketilmeye hazır hale gelir. Elma, bal ve limon suyu kullanarak hazırlanan bu karışım günde 2 defa içilebilir. Hem çocuklarda hem yetişkinlerde öksürüğü azaltmak için balgam sökücü olarak rahatlıkla kullanılabilir. . İltihap sökücü özelliği sayesinde hava kanallarını açarken mukus birikimini azaltmaya yardım eder.

6. Karaturp Tarifi

Karaturbun içerisinde bulunan rafanol isimli kükürtlü uçucu yağın mikrop giderici özelliği bulunmaktadır. Balgam yumuşatıcı etkisi olan bu yağ, balgamın atılmasına da yardımcı olur. Dilimlendikten sonra üzerine bal dökülmeli sonrasında balla birlikte suyu akarak şurup halini almalıdır. Gün içerisinde  5-10 tatlı kaşığı tüketilebilir.


Kahverengi Balgam Söktürücü Bitki Çayları

1. Kekik Çayı

Bal ile tatlandırılarak da içilebilecek olan kekik çayı, boğazı yumuşatırken, mukus tabakasının oluşumuna engel olmaya yardımcı olur. Günde 1-2 olarak bardak tüketilebilir.

2. Okaliptus Çayı

Özellikle boğazda biriken balgamın atılmasına yardımcı olan okaliptüs çayı, öksürüğü hafifletir ve boğazı yumuşatır. Aynı zamanda aynen nane çayı gibi okaliptüs çayının da buharının solunması ciğerlerin ve solunum yollarının açılmasına yardım eder.

3. Nane Çayı

Öksürüğün geçmesine yardımcı olan nane aynı zamanda boğazı da yumuşatır. Nane çayının yalnızca içimi değil buharı da çok faydalıdır. Nane çayının buharını solumak, ciğerlerin açılmasına yardım eder. Ciğerleri temizlerken balgamın atılmasını kolaylaştırır.

4. Anason Çayı

Anason çayı balgamın öksürükle vücuttan atılmasını hızlandırırken ciğerlerin yumuşamasına yardım eder. Günde 1 ya da 2 defa tüketilebilir.

5. Melek Otu Çayı

Melek otu çayı soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı ve ateşi düşürmek için kullanılan bitkiler arasında bulunmaktadır. Melek otu kökü akciğerleri ısıtır ve uyarır, bu sayede balgamın vücuttan atılma süreci hızlanır. Melek otu çayı günde 1-2 defa tüketilebilir.

6. Rezene Çayı

Özellikle bronşit nedeniyle oluşan kuru öksürüğe iyi gelen rezene çayı, boğazın yumuşamasına yardımcı olur. Hazır olarak veya demlenerek kolaylıkla hazırlanabilecek olan rezene çayı günde 1 veya 2 defa tüketilebilir.

7. Meyan Kökü Çayı

İltihap önleyici özelliği olan meyan kökü, balgam söktürücü özelliği sayesinde de astım, bronşit ve solunum sistemi ile ilgili diğer tüm hastalıklara oldukça iyi gelmektedir. Meyan kökü çayı günde 1-2 bardak tüketilebilir.


Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Kahverengi balgam altında yatan bir çok hastalık barındıran bir sorundur. Bu sorunu en aza indirmek için kendinizi gözlemlemeli ve eğer geçmiyorsa doktora gitmelisiniz. Bu sorunla ilk defa karşılaşıyor ve durduramıyorsanız acilen doktor muayenesi almanız uygun olacaktır.

Daha Fazla Kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.