Akvaryuma Rafya Nasıl Konur ?

Akvaryuma Rafya Nasıl Konur ?
4 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 1.229 kez okundu.

Özellikle canlı doğuran akvaryumlarında, yavru kayıplarını en aza indirgemek için canlı bitki kullanılmasını öneriyorum. Fakat çoğu akvarist canlı bitkiyi temin edemediğinden veya bakımı zor olduğundan dolayı akvaryumunda canlı bitki bulundurmuyor. Bu nedenle yavrular dünyaya geldiğinde de saklanacakları bir ortam olmadığından dolayı yavru kayıpları yaşanıyor.

Akvaryumunuzda yavru balıkların saklanabilecekleri bir ortam yok ise ve yavru kayıplarının olmasını istemiyorsanız rafya yavruluk kullanabilirsiniz. Eğer nasıl yapıldığını bilmiyorsanız rafya yavruluk yapımı linke tıklayarak adım adım resimli anlatıma göz atarak, akvaryumunuz için harika bir rafya yavruluk yapabilirsiniz.

Akvaryum Yüzeyinde Rafya Kullanımı

İkinci bir boş akvaryumunuz var ise balığınızı doğum yapana kadar bu akvaryuma alabilirsiniz. Rafyaları uzun bir şekilde kestikten sonra bıçak veya makas yardımı ile fiyonk haline getirebilirsiniz. İkinci akvaryumunuz tamamen boş olduğu için hazırladığınız rafyaları direk akvaryuma bırakmanız yani akvaryumun yüzeyinde kalması bir problem olmayacaktır.

Doğum sonrasında balığınızı ana akvaryuma alabilirsiniz. Rafyalara artık gerek kalmadığından akvaryumdan çıkartabilirsiniz. Yavru balıklarınız ise ikinci akvaryumda kalabilir. Tabii ki yavru balıkların kalacağı bu yeni akvaryumda mutlaka bir akvaryum hava filtresi ve akvaryum ısıtıcısı olması gerekli. Aksi halde balıklarınız sağlıklı bir şekilde gelişimlerini devam ettiremeyecektir.

Akvaryum Tabanında Rafya Kullanımı

İkinci bir akvaryumunuz yok ise mecburen hamile olan balığınızın doğumu ana akvaryumda gerçekleşecek. Fakat yavru kayıpları olmaması için hazırladığınız rafyaların altına bir ağırlık bağlayarak veya kumun altına yerleştirerek akvaryumunun tabanında olmasını sağlayabilirsiniz.

Rafya yavruluk için akvaryum tabanına yerleşim yaparken düzenli ve sık bir şekilde yerleştirmeye dikkat edin. Aksi halde akvaryumdaki hava filtresi eğer güçlü ise yerleştirdiğiniz rafyaların suyun yüzeyine çıkmasını sağlayacaktır. Eğer sık bir şekilde yerleştirmez iseniz yavru balıkların saklanacakları ortam az olduğu için kayıplar yaşanabilir.

Yavru balıklarınız dünyaya geldikten sonra tabana yerleştirdiğiniz rafya yavrulukları akvaryumdan çıkartmayın. Hazırladığınız rafyalar zaman içerisinde bozulacağı için her ay yeni rafyalar ile bir önceki rafyaları değiştirebilirsiniz. Eğer bir süre sonra rafyaları çıkartırsanız yeni doğacak olan yavru balıklarda kayıp yaşanabilir.

Rafya Yavruluk Kullanmanın Dezavantajları

Akvaryuma rafya koymak zaman içerisinde sizi rahatsız edebilir ve hobinizden keyif alamaz hale gelebilirsiniz. Bunun için size önerim ; eğer ikinci bir akvaryumunuz yoksa hamile balıklarınızın doğumu için aşağıda yer alan resimdeki gibi küçük bir akvaryum alabilirsiniz. Resimdeki rafya oldukça az fakat siz tüm akvaryumu kaplayacak şekilde rafya yapmalısınız ki yavru kaybı en aza insin.

Eğer ikinci bir akvaryum almak istemiyorsanız ana akvaryumunuz için bol miktarda canlı bitki alabilirsiniz. Tabii ki bulunduğunuz yerdeki akvaryumcularda canlı bitki olmayabilir veya bakımı sizin için zor olabilir. Bu nedenle canlı bitkiyi tercih etmiyorsanız yapay bitki alabilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz olursa konumuza aşağıda yer alan yorum bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git